Domů
Evropská Unie
Země EU se stále neshodly na podobě ropných sankcí vůči Rusku

Země EU se stále neshodly na podobě ropných sankcí vůči Rusku

Evropská Unie
3 komentáře
8. květen 2022, 18:11
ČTK

Země Evropské unie se stále neshodly na podobě nového balíku sankcí vůči Rusku, který by měl cílit na ropný sektor. Po dnešním jednání velvyslanců států EU to napsal server Politico. Dohodu podle něj blokovalo znovu Maďarsko.

Podle diplomatů by měla nyní v Bruselu vzniknout nová verze kompromisního návrhu a v pondělí či úterý by o ní měli mít velvyslanci další jednání, píše Politico. V pondělí je také očekáváno vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě, kde si Rusko připomene 77. výročí konce druhé světové války.

Evropská komise před několika dny v rámci šestého balíku sankcí za pokračující ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku zcela ukončit dovoz ropy z Ruska. Návrh původně počítal s roční výjimkou pro Maďarsko a Slovensko, které jsou na klíčové energetické surovině z Ruska nejvíce závislé. Bratislava i Budapešť prý ale embargo odmítly podpořit s požadavkem výrazně delšího přechodného období.

Čas na zajištění dostatečných zásob proudících Transalpinským ropovodem TAL z jihu Evropy si vyžádala i česká vláda. V pátek EK komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku.

Byla to ale znovu vláda maďarského premiéra Viktora Orbána, kdo dnes dohodě bránil, uvedli podle webu Politico diplomaté. „Členské státy ke kompromisu nedospěly. Problém je v tom, že Maďarsko je stále proti (balíčku),“ citovalo Politico nejmenovaného diplomata.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko si z bruselského summitu veze \"úkoly\" pro předsednictví: řešit drahé energie nebo připravit vrcholnou schůzku s těmi, kdo chtějí do EU
24. červen 2022, 17:27
Green Deal ano, ovšem na cestě k němu přibyla nechtěná zastávka – uhlí
24. červen 2022, 09:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Lukáš
8. květen 2022, 19:22

Birokracia, nejednotnost a zle napady ktore chtiac ci nechtiac musia dodrzat vsetky clenske krajiny?!

Kym sa EU dohodne, tak vojna na Ukrajine aj skonci, ale uz s akym vysledkom?!

Vojvodik Petr
8. květen 2022, 20:23

Čerpat dotace to by šlo.

Richard Vacek
8. květen 2022, 23:28

Třeba se podaří Maďarsku přesvědčit ostatní země, že smyslem sankcí je poškodit druhou stranu a ne sebe.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se