Domů
Jaderné elektrárny
Na 3. bloku JE Mochovce začínají studené zkoušky primárního okruhu

Na 3. bloku JE Mochovce začínají studené zkoušky primárního okruhu

Dostavba dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce, jež představuje největší privátní investici v historii Slovenska, se blíží ke svému konci. Slovenské elektrárne včera oznámily, že na 3. bloku jaderné elektrárny (JE) Mochovce byla zahájena úvodní fáze tzv. studených hydrozkoušek. Po ukončení úvodní fáze bude během studených hydrozkoušek následovat testování provozních podmínek primárního okruhu. Studené hydrozkoušky jsou důležitou součástí projektu, protože patří mezi klíčové milníky dostavby.

Projekt dostavby 3. a 4. bloku JE Mochovce, který vytvořil celkem 15 000 pracovních míst, směřuje ke svému zdárnému konci. Více než 5 000 pracovníkům, kteří se podílejí na výstavbě, se dle údajů společnosti Slovenské elektrárne k 25. listopadu 2017 podařilo dokončit 3. blok z 96 % a 4. blok pak z 84,4 %. Výkon každého z obou bloků bude po jejich dokončení 471 MWe.

Zahajuje se spouštění 3. bloku

Spouštění jaderné elektrárny se dělí do jednotlivých etap. Prvními milníky jsou právě chystané tzv. studené a horké hydrozkoušky. Následuje zavezení paliva do reaktoru, zatěsnění, náhřev, další tlakové zkoušky a řetězec dalších testů.

„V této úvodní fázi provedeme vícero testů a podrobně prozkoumáme jednotlivé systémy, abychom připravili primární okruh na navazující fáze studených hydrozkoušek. Úvodní fáze zahrnuje průplach pasivních a aktivních bezpečnostních chladicích systémů ve vybraných částech primárního okruhu,“ upřesňuje ředitel projektu dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Mochvce Francisco José Morejón Verdú, který na pozici projektového ředitele nahradil během letošního jara Johna Clarka.

Po ukončení této úvodní fáze budou během studených hydrozkoušek simulovány provozní podmínky. Čerpadla naplní primární okruh třetího bloku vodou, která v něm bude obíhat pod vysokým tlakem při teplotě 120 °C. Primární okruh bude muset během této zkoušky vydržet tlak 13,7 MPa bez jakýchkoliv úniků po dobu 60 minut.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kauza úložišť jaderných odpadů: soud poslal do vazby ředitele
18. květen 2022, 16:10
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vláďa
30. prosinec 2017, 10:02

Je to stále v režii Italů? Nebo je už jiná vlastnická struktura?

Martin Pácalt
30. prosinec 2017, 11:13

ČLÁNEK Z BŘEZNA 2017 NA TOMTO WEBU: Slovenská vláda drží v SE 34 procent akcií, kontrolní podíl v podniku má společnost Slovak Power Holding BV, kterou rovným dílem vlastní EPH a italský koncern Enel.

Vláďa
30. prosinec 2017, 14:19

Snad tato změna vlastnictví bude ku prospěchu. Dále by mne zajímalo jaká technologie pomontážního čištění je zvolena. Zařízení dlouhou dobu je bez konzervace a jaderný provoz je náročný na čistotu.

Rastislav
30. prosinec 2017, 17:09

Myslim, ze za dva roky budu kazdemu jasne vsetky odpovede ohladne MO34

Vláďa
31. prosinec 2017, 06:19

Pan Rastislav ze ZT?

Rastislav
31. prosinec 2017, 09:40

Neviem asi co je ZT. Zato vsak viem, ze ludia ktori poznaju odpovede, maju obavu ich povedat nahlas.

Vláďa
31. prosinec 2017, 10:30

Omlouvám se ZT znamená Závod turbín, to se vás asi netýká.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se