Na 3. bloku JE Mochovce začínají studené zkoušky primárního okruhu

DomůJaderné elektrárnyNa 3. bloku JE Mochovce začínají studené zkoušky primárního okruhu

Dostavba dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce, jež představuje největší privátní investici v historii Slovenska, se blíží ke svému konci. Slovenské elektrárne včera oznámily, že na 3. bloku jaderné elektrárny (JE) Mochovce byla zahájena úvodní fáze tzv. studených hydrozkoušek. Po ukončení úvodní fáze bude během studených hydrozkoušek následovat testování provozních podmínek primárního okruhu. Studené hydrozkoušky jsou důležitou součástí projektu, protože patří mezi klíčové milníky dostavby.

Projekt dostavby 3. a 4. bloku JE Mochovce, který vytvořil celkem 15 000 pracovních míst, směřuje ke svému zdárnému konci. Více než 5 000 pracovníkům, kteří se podílejí na výstavbě, se dle údajů společnosti Slovenské elektrárne k 25. listopadu 2017 podařilo dokončit 3. blok z 96 % a 4. blok pak z 84,4 %. Výkon každého z obou bloků bude po jejich dokončení 471 MWe.

Zahajuje se spouštění 3. bloku

Spouštění jaderné elektrárny se dělí do jednotlivých etap. Prvními milníky jsou právě chystané tzv. studené a horké hydrozkoušky. Následuje zavezení paliva do reaktoru, zatěsnění, náhřev, další tlakové zkoušky a řetězec dalších testů.

„V této úvodní fázi provedeme vícero testů a podrobně prozkoumáme jednotlivé systémy, abychom připravili primární okruh na navazující fáze studených hydrozkoušek. Úvodní fáze zahrnuje průplach pasivních a aktivních bezpečnostních chladicích systémů ve vybraných částech primárního okruhu,“ upřesňuje ředitel projektu dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Mochvce Francisco José Morejón Verdú, který na pozici projektového ředitele nahradil během letošního jara Johna Clarka.

Po ukončení této úvodní fáze budou během studených hydrozkoušek simulovány provozní podmínky. Čerpadla naplní primární okruh třetího bloku vodou, která v něm bude obíhat pod vysokým tlakem při teplotě 120 °C. Primární okruh bude muset během této zkoušky vydržet tlak 13,7 MPa bez jakýchkoliv úniků po dobu 60 minut.