Domů
Jaderné elektrárny
Americké jaderné reaktory mají být podle Trumpova plánu provozovány až 80 let
Zdroj: Flickr, Robert Niederer, https://www.flickr.com/photos/robertniederer/8619400234/

Americké jaderné reaktory mají být podle Trumpova plánu provozovány až 80 let

Americké ministerstvo energetiky hájí své rozhodnutí podpořit provozovatele jaderných elektráren prodloužením licence některých komerčních reaktorů až na 80 let. Provozovatelé vidí v delším provozu některých reaktorů výhody.

Jeden z úředníků ministerstva, který si nepřál být jmenován, uvedl, že ministerstvo spolupracuje s provozovateli JE, kteří žádají povolení od národního regulátora (Nuclear Regulatory Commission) k provozu reaktorů vybudovaných v 70. letech minulého století do roku 2050 a déle.

Společnosti Exelon Copr., Dominion Enrgy Inc. a NextEra Energy Inc. nedávno zveřejnily svůj záměr požádat národní dozor o prodloužení stávající licence na 60 let o dalších 20 let u celkem 8 jaderných reaktorů ve Virginii, Pensylvánii a na Floridě. Podle zpráv z jaderného průmyslu se předpokládá podání žádosti o podobné prodloužení životnosti v dalších přibližně 20 případech.

Jaderná elektrárna Fukušima

Plány pobouřily protijaderné aktivisty, kteří zdůrazňují problematiku stárnoucích jaderných reaktorů, stejně jako havárii na JE Fukušima z roku 2011.

Jaderná energetika v Americe pokrývá 20 % výroby elektrické energie. Nyní ale tvrdě soupeří s levným zemním plynem, dotovanými obnovitelnými zdroji a stagnující spotřebou elektřiny. Z těchto příčin bylo odstaveno několik jaderných elektráren ještě před skončením jejich provozní licence.

Prezident Donald Trump zahájil v červnu revitalizaci národního jaderného průmyslu. Rozhodnutí o prodloužení provozní licence reaktorů leží v rukou nezávislého jaderného dozoru NRC, průmysl ale uvádí, že by pomoc velmi ocenil.

„Mluvíte o pokračování provozu perfektně bezpečných a spolehlivých elektráren. Pokuste se je srovnat s nově vybudovanými elektrárnami. Úspory nákladů jsou významné, “ řekl Jerud Hanson z lobbistické skupiny Nuclear Energy Institute.

Jaderná elektrárna Surry 1 byla uvedena do provozu v roce 1972. Patří mezi elektrárny, které žádají o prodloužení licence na 80 let; Autor: Energy.gov

Náklady na modernizaci současných elektráren se mohou lišit dle konkrétní elektrárny. Očekávají se investice v řádu stovek miliónu dolarů, sdělil Jerud. V případě výstavby nové elektrárny však hovoříme o miliardách.

Společnost Southern Co., která staví dva nové reaktory ve východní Georgii, první schválený americký jaderný projekt za poslední tři dekády, počítá s předpokládanými náklady na výstavbu více než 25 miliard dolarů.

Stárnutí a ekonomie

Udržování jaderných reaktorů v provozu déle, než je délka lidského života, což dříve obhajoval i ministr energetiky za vlády Baracka Obamy, má samozřejmě své kritiky.

„To je docela šílené,“ řekl Tyson Slocum, ředitel energetického programu pro Washingtonskou skupinu Public Citizen. „Tato zařízení nebyla konstruována na tak dlouhý provoz. Čím více budete prodlužovat životnost těchto zařízení, tím víc věcí se může pokazit.“

Přesto většina z 99 komerčně provozovaných jaderných reaktorů v USA požádala NRC o prodloužení provozní licence o 40 až 60 let.

Parogenerátory jsou jednou z komponent jaderné elektrárny, které určují její životnost; Zdroj: Archiv EDU

Jiní tvrdí, že provoz jaderného reaktoru po obu 80 let nevyřeší ekonomickou nejistotu jaderného průmyslu.

„Prodlužováním licence si firmy zachovávají možnost jaderný blok provozovat, je to ale možnost, kterou plně využije jen velmi málo z nich,“ řekl Peter Bradford, bývalý zaměstnanec NRC. „Dokud federální vláda není připravena poskytnout z peněz daňových poplatníků finance na výměnu parogenerátorů, nebo nějakým způsobem zajistit, aby zákazníci finančně podporovali stárnoucí JE, je dlouhodobý provoz bloků nemožný.“

Autor úvodní fotografie: Robert Niederer @flickr

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nejen Adularya, Turci mají problém i se stavbou jaderné elektrárny. Rosatom jim vypověděl smlouvu
7. srpen 2022, 07:13
Německo zvažuje prodloužení činnosti tří jaderných elektráren. Veřejnost nesouhlasí, říká analytička
4. srpen 2022, 16:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se