Domů
Jaderné elektrárny
Americký jaderný blok Vogtle 4 úspěšně absolvoval studené zkoušky
Jaderná elektrárna Vogtle
Zdroj: Southern Nuclear

Americký jaderný blok Vogtle 4 úspěšně absolvoval studené zkoušky

Nový americký jaderný blok Vogtle 4 typu AP1000 má za sebou další důležitý milník na cestě ke svému zprovoznění. Blok úspěšně prošel studenými zkouškami, při  nichž je chladicí systém naplněn vodou a natlakován na provozní hodnoty. Další, tentokrát horké funkční zkoušky bloku, jsou naplánovány na první čtvrtletí příštího roku.

Společnost Georgia Power oznámila, že její nový jaderný blok Vogtle 4 úspěšně absolvoval studené zkoušky, a přiblížil se tak komerčnímu provozu. Další důležité horké funkční testy čekají blok nejpozději do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Během stejného období by pak měl do komerčního provozu vstoupit sesterský blok typu AP1000 Vogtle 3.

"Tyto jednotky jsou pro náš stát dlouhodobou investicí a jsou zásadní pro budování budoucnosti energetiky Georgie. V příštích 60 až 80 letech nám pomohou nadále poskytovat čistou, bezpečnou, spolehlivou a dostupnou energii pro naše zákazníky. Budou  sloužit generacím obyvatelů Georgie jako čisté zdroje bezemisní energie," uvedl Chris Womack, generální ředitel společnosti Georgia Power.

V rámci testování byl chladicí systém bloku naplněn vodou a natlakován nad běžné provozní podmínky. Následně byl snížen na normální provozní tlak a byly provedeny komplexní kontroly, aby se ověřilo, že systémy splňují konstrukční normy. Kontroly pak potvrdily těsnost svarů, spojů, potrubí a dalších součástí chladicího systému a souvisejících vysokotlakých systémů.

Nové jaderné bloky po více než 30 letech

Stavba dvou jaderných bloků elektrárny Vogtle začala v březnu, respektive v listopadu 2013. Southern Nuclear a Georgia Power, obě dceřiné společnosti Southern Company, převzaly výstavbu bloků v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse.

Jedná se o první jaderné bloky, které se v USA začaly stavět po více než 30leté pauze. Posledními zprovozněnými jadernými bloky byly bloky 1 a 2 elektrárny Watts Bar. Jejich stavba sice začala v roce 1973, ovšem komerčního provozu dosáhly až v letech 1996 a 2016.

„Tým v elektrárně Vogtle 3 & 4 dosahuje důležitého pokroku. Přibližujeme se ke zprovoznění prvních nových jaderných bloků, které budou v zemi postaveny po více než 30 letech. Dokončení studených hydrotestů na bloku 4 je dalším kritickým milníkem naší na cestě,“ dodal Womack.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Ivan Novák
19. prosinec 2022, 10:47

Zavážení paliva do Vogtle 3 bylo zahájeno 14.10. Od té doby o průběhu spouštění žádná informace. Tuším problém. Nevěrohodná postfaktická parta, smlouvy dodržovat schopní nejsou a ani to vlastně dělat nemusí a tedy neplánují, za dodavatele je nechci, i kdyby slíbili modré z nebe. Francouzi jsou na tom bohužel stejně, možná ještě hůř. Snad zůstalo slušné vychování aspoň těm Korejcům.

Mirek
19. prosinec 2022, 13:57

Ani Korejci nejsou to pravé ořechové. Nabízejí menší variantu APR1400, která ale zatím nikde neexistuje. Kromě toho, nedovedu si představit, jak by se s Korejci operativně (= hodně rychle) řešily nějaké problémy při výstavbě nebo později při provozu.

Kromě toho, nedovedu si představit spolupráci s našimi firmami, když společnosti KHNP ani Westinghouse naše firmy nikdy nevyužily. EdF naše firmy využila alespoň trochu. Ale sliby se mohou dávat.

PetrD
19. prosinec 2022, 14:48

"Kromě toho, nedovedu si představit spolupráci s našimi firmami, když společnosti KHNP ani Westinghouse naše firmy nikdy nevyužily."

A co DOOSAN POWER ŠKODA ?

Mirek
19. prosinec 2022, 17:01

Není mi známo, že by se Doosan Power Škoda nějak významně, pokud vůbec, zúčastnil jihokorejského jaderného programu, i když jihokorejský Doosan je významným dodavatelem pro KHNP. To nekpodstatnější si asi Jihokorejci nechávají pro sebe. Doosan chtěl vytvořit jakýsi výrobní hub pro Evropu v Rumunsku, ale zřejmě z toho nějak sešlo.

Ale třeba máte lepší informace.

Richard Vacek
19. prosinec 2022, 14:00

U Korejců je otázkou, jestli by dnes v Evropě prošel jednoduchý kontejnment.

Emil
19. prosinec 2022, 14:31

1) Korejci nabízejí reaktor APR-1000 s dvojitým kontejnmentem.

2) EPR2, který budou stavět Francouzi v lokalitách Penly, Gravelines a Bugey nebo Tricastin, bude mít také jednoduchý kontejnment.

Mirek
19. prosinec 2022, 17:03

Emile, tak znova: Kde tyto reaktory už fungují?

Emil
19. prosinec 2022, 17:31

Mirku, otázka nezněla jestli tyto reaktory někde fungují, ale jestli by takový reaktor "dnes v Evropě prošel". EDF v tom nevidí problém, Mirek v tom vidí problém. Ke komu se přiklonit? Těžká otázka.

A znovu: reaktor APR-1400 taky nikde nefungoval, než v Koreji a Emirátech fungovat začal, stejně tak nikde nefunguje APR-1000, než někde fungovat začne, oba jsou evolucí reaktoru OPR-1000, takže když KHNP úspěšně zvládla evoluci OPR-1000 -> APR-1400, není důvod, proč by neměla zvládnout evoluci OPR-1000 -> APR-1000.

Mirek
19. prosinec 2022, 18:13

Odpovídáte stále stejně, složitě a vyhýbavě. Přitom odpověď je jednoduchá: nikde.

Emil
19. prosinec 2022, 19:03

Proč se tedy pořád ptáte, když tu "jednoduchou" odpověď znáte?

Mirek
20. prosinec 2022, 09:58

Já tu odpověď znám, ale Vy zřejmě ne.

Emil
20. prosinec 2022, 10:05

Tak proč se ptáte, když tu odpověď znáte? A z čeho usuzujete, že já tu odpověď neznám? Z odpovědi "reaktor APR-1400 taky nikde nefungoval" by i průměrně inteligentní jedinec mohl odpověď na váš dotaz vydedukovat, ale pro vás to zřejmě bude příště potřeba extra rozepsat.

Karásek
19. prosinec 2022, 20:47

Připomeňme, že u JE Vogtle se prodloužil termín spuštění o 5 až 6 let a cena za oba dva bloky se vyšplhala zatím na 30,3 mld. USD(700 mld. Kč). Jak bychom se tedy v ČR vešli do ceny 150 mld. Kč za blok, jak slibuje jaderná mafie? Její sestra JE Summer byla zrušena ve fázi výstavby přičemž prostvěných 9 mld. USD je fuč. To je další úspěch jaderné energetiky. Všechna čest.

Richard Vacek
20. prosinec 2022, 07:09

Otázka ceny se snad řeší tak, že zadavatel uzavře smlouvu, kde je uvedena konečná cena za dílo. Je na výherci tendru, jak se s tím popasuje aby neprodělal. A kvalitní pojištění zajistí ochranu, pokud by výherce náhodou zkrachoval.

JardaV
21. prosinec 2022, 16:23

A že to přesně takhle (NE)funguje Finům s francouzskou EDF.

Francouzi staví už čtvrtou pětiletku a cena už se ani nezveřejňuje poté, co někdy v roce 2018 překročila dvojnásobek té původně dohodnuté.

Četl jsem o tom asi před rokem na Wiki a člověk neví, jestli se má smát nebo brečet. A pak to porovnáte s tím, jak ve Finsku stavěl první dva bloky VVER 440 ruský Rosatom.

Emil
21. prosinec 2022, 18:32

Ono to ale takhle víceméně skutečně funguje. Zrovna v tom Finsku, kde Francouzi nestaví čtvrtou pětiletku, když začali v roce 2005 a elektrárna již byla uvedena do provozu, tak se uvádí celkové náklady zhruba 11 miliard Euro, ale investor TVO uvádí náklady jen 5,7 miliardy Euro, zbytek jde na konto konsorcia Areva-Siemens, které tu elektrárnu staví.

Petr prochaska
21. prosinec 2022, 19:54

Jenže už zase nefunguje:

Ve všech čtyřech čerpadlech napájecí vody finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 byly v půlce října zjištěny několikacentimetrové trhliny. Nemohl tak být dodržen plán uvedení elektrárny do provozu. Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) nyní oznámila, že nejbližší termín obnovení výroby elektřiny v elektrárně Olkiluoto 3 byl posunut na 25. prosince. Což ovlivní to, že pravidelná výroba elektřiny by měla být zahájena až v únoru příštího roku.

Emil
21. prosinec 2022, 20:09

Ano, během zkušebního provozu se objevují poruchy, výroba elektřiny bude pokračovat od 27.12. Porucha nic nemění na tom, že elektrárna už se nestaví.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se