Americký jaderný dozor certifikuje design korejského reaktoru APR-1400

DomůJaderné elektrárnyAmerický jaderný dozor certifikuje design korejského reaktoru APR-1400

Americký jaderný regulátor U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválí korejský design reaktoru Advanced Power Reactor 1400 (APR-1400). Certifikace bude platná na dobu 15 let a deklaruje, že model reaktoru je plně vyhovující pro výstavbu na území USA.

Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) podaly oficiální žádost o schválení návrhu reaktoru APR-1400 k NRC v září 2013. Následně v prosinci 2014 předložily úřadu revidovanou verzi své žádosti. NRC provedl kontrolu přijatelnosti v březnu 2015 a rozhodl, že revidovaná žádost je dostatečně obsáhlá, aby mohl postoupit k hloubkovému přezkoumání reaktorového designu.

Bloky APR1400 se dokončují i ve Spojených arabských emirátech. Zdroj: enec.gov.ae

Certifikační proces návrhu stanovuje, zda konstrukce reaktoru splňuje bezpečnostní požadavky USA nezávisle na budoucím místě nebo plánu reálné výstavby. Jedná se o nutný krok předtím, než reaktor může být vybudován na území USA, přičemž případné žádosti o stavební a provozní licence pro konkrétní projekt výstavby reaktorového bloku z něj vychází.

Vývoj reaktorů APR-1400. Zdroj: KHNP

NRC v úterý 30. 4. 2019 oznámil, že podrobná kontrola designu APR-1400 je kompletní a úřad návrh reaktoru schválí. Schválení nabude účinnosti 120 dní po zveřejnění ve Federálním registru.

Americký jaderný regulátor již dříve schválil pět dalších reaktorových designů:

  • Pokročilý varný reaktor od společnosti General Electric (ABWR)
  • Ekonomický zjednodušený varný reaktor od General Electric
  • Tlakovodní reaktory System 80+, AP-600 a AP-1000 od Westinghouse

V současnosti úřad zkoumá americký pokročilý tlakovodní reaktor od Mitsubishi (US-APWR), a malý modulární reaktor od NuScale. Zaměstnanci  NRC také pracují na možnostech obnovení certifikace pro reaktory ABWR.

Plánovaná výstavba reaktorů APR. Zdroj: KHNP

APR-1400 je evolučním jaderným reaktorem, který vychází z původního modelu CE System 80+. Principiálně je navržen společností Korea Engineering Company s projektovanou provozní životností 60 let. Reaktorový blok rozvíjí standardizovaný model OPR-1000 s instalovaným výkonem 995 MWe na současných 1400 MWe.

První certifikace z roku 2003

Reaktorů OPR-1000 Jižní Korea vybudovala v letech 1994-2015 celkem 12. APR-1400 vylepšuje oproti staršímu modelu vlastnosti v oblasti provozu, údržby, bezpečnosti a cenové výhodnosti na základě zkušeností a technologického vývoje.

Korejský institut pro jadernou bezpečnost (Korean Institute of Nuclear Safety) certifikoval design APR-1400 v květnu 2003. Podrobněji o jihokorejském jaderném programu a modelu APR-1400 píše ve svém článku Vladimír Wagner.

Zdroj úvodní fotografie: KHNP

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...