Domů
Jaderné elektrárny
Americký jaderný dozor certifikuje design korejského reaktoru APR-1400

Americký jaderný dozor certifikuje design korejského reaktoru APR-1400

Americký jaderný regulátor U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválí korejský design reaktoru Advanced Power Reactor 1400 (APR-1400). Certifikace bude platná na dobu 15 let a deklaruje, že model reaktoru je plně vyhovující pro výstavbu na území USA.

Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) podaly oficiální žádost o schválení návrhu reaktoru APR-1400 k NRC v září 2013. Následně v prosinci 2014 předložily úřadu revidovanou verzi své žádosti. NRC provedl kontrolu přijatelnosti v březnu 2015 a rozhodl, že revidovaná žádost je dostatečně obsáhlá, aby mohl postoupit k hloubkovému přezkoumání reaktorového designu.

Bloky APR1400 se dokončují i ve Spojených arabských emirátech. Zdroj: enec.gov.ae

Certifikační proces návrhu stanovuje, zda konstrukce reaktoru splňuje bezpečnostní požadavky USA nezávisle na budoucím místě nebo plánu reálné výstavby. Jedná se o nutný krok předtím, než reaktor může být vybudován na území USA, přičemž případné žádosti o stavební a provozní licence pro konkrétní projekt výstavby reaktorového bloku z něj vychází.

Vývoj reaktorů APR-1400. Zdroj: KHNP

NRC v úterý 30. 4. 2019 oznámil, že podrobná kontrola designu APR-1400 je kompletní a úřad návrh reaktoru schválí. Schválení nabude účinnosti 120 dní po zveřejnění ve Federálním registru.

Americký jaderný regulátor již dříve schválil pět dalších reaktorových designů:

 • Pokročilý varný reaktor od společnosti General Electric (ABWR)
 • Ekonomický zjednodušený varný reaktor od General Electric
 • Tlakovodní reaktory System 80+, AP-600 a AP-1000 od Westinghouse
 • V současnosti úřad zkoumá americký pokročilý tlakovodní reaktor od Mitsubishi (US-APWR), a malý modulární reaktor od NuScale. Zaměstnanci  NRC také pracují na možnostech obnovení certifikace pro reaktory ABWR.

  Plánovaná výstavba reaktorů APR. Zdroj: KHNP

  APR-1400 je evolučním jaderným reaktorem, který vychází z původního modelu CE System 80+. Principiálně je navržen společností Korea Engineering Company s projektovanou provozní životností 60 let. Reaktorový blok rozvíjí standardizovaný model OPR-1000 s instalovaným výkonem 995 MWe na současných 1400 MWe.

  První certifikace z roku 2003

  Reaktorů OPR-1000 Jižní Korea vybudovala v letech 1994-2015 celkem 12. APR-1400 vylepšuje oproti staršímu modelu vlastnosti v oblasti provozu, údržby, bezpečnosti a cenové výhodnosti na základě zkušeností a technologického vývoje.

  Korejský institut pro jadernou bezpečnost (Korean Institute of Nuclear Safety) certifikoval design APR-1400 v květnu 2003. Podrobněji o jihokorejském jaderném programu a modelu APR-1400 píše ve svém článku Vladimír Wagner.

  Zdroj úvodní fotografie: KHNP

  Komentáře

  (1)

  Loudil

  10. květen 2019, 20:55

  No, Čína už má smlouvu s Británií , že jí tam v lokalitě Bradwell postaví svůj reaktor Hualong One a nyní tedy i Korejci můžou stavět v USA svůj APR-1400. Korea i Čína měly roku 1960 horší ekonomiky jak Afrika , včetně hladomorů, no a nyní tedy budou Anglánům i Amíkům u nich doma stavět jaderky. No, je to realita.

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.