Domů
Jaderné elektrárny
Areva a KazAtomProm rozšiřují svoji uranovou spolupráci

Areva a KazAtomProm rozšiřují svoji uranovou spolupráci

Společnosti Areva a KazAtomProm v pondělí podepsali novou strategickou dohodu, která má posílit vzájemnou spolupráci v oblasti kazašské těžby uranu. Dohoda otevírá nové příležitosti pro rozvoj a posílení jejich společného podniku Katco.

K podpisu došlo v Astaně předsedou společnosti KazAtomProm, Askarem Zhumagaliyevem, a výkonným ředitelem Arevy, Phillippe Knochem. Podle obou firem tato nová smlouva „splňuje zájmy Kazachstánu i Francie, otevírá nové příležitosti pro budoucí rozvoj a posiluje efektivní spolupráci“. Společný podnik Katco je vlastněn z 51 % Arevou a 49 % podílu patří kazašskému KazAtomProm.

Katco, bylo založeno roku 1996 za účelem získávání uranu v oblasti pouště Moyinkum, která se nachází v jižní části Kazachstánu. Strategická dohoda mezi stávajícími partnery byla podepsána 2008 a zajistila rozšíření těžby z 1500 tU na 4000 tU za rok.

tU (tonnes of uranium) – jednotka vyjadřující množství čistého uranu. Například 1000 tun koncentrátu U3O8 obsahuje přibližně 840 tun čistého uranu.

Společnost Katco za rok 2015 vytěžila 4109 tun uranu (tU)

Knoche uvedl, že nová úmluva by měla dát společnému podniku novou dlouhodobou perspektivu s rozvojem projektu Jižní Tortkuduk (South Tortkuduk). Výsledkem bude rozšíření produkce pro následující dvě dekády.

„V rámci dlouholeté jaderné spolupráce mezi Kazachstánem a Francií, tato dohoda posiluje naše 20leté partnerství s KazAtomProm a přináší vzájemný ekonomický prospěch pro obě strany,“ řekl výkonný ředitel francouzské Arevy, Knoche.

Zhumagaliyev tvrdí, že ujednání byla „pozitivním příkladem vzájemně prospěšné spolupráce v úspěšné implementaci společných projektů v jaderném palivovém cyklu“. Ustanovení uvedená v dohodě odpovídají cílům stanoveným kazašským prezidentem, Nultanem Nazarbayevem, „k zachování vedoucího postavení v oblasti těžby uranu a vytvoření konkurenceschopné jaderné společnosti“.

Král v těžbě uranu

Kazachstán je světovým lídrem v produkci uranu od roku 2009. Jeho uranové aktivity jsou buď plně v kompetenci státní firmy KazAtomProm, nebo provozované prostřednictvím společných podniků KazAtomPro s mezinárodními partnery. Již dříve v tomto roce oznámil KazAtomProm, že pro rok 2017 plánuje země vyprodukovat o 10 % uranu méně, než dříve plánovala, a to s ohledem na současné přezásobení uranového trhu. Snížení produkce o 2000 tU zhruba odpovídá 3 % celosvětové produkce uranu v roce 2015. V roce 2015 vyprodukoval Kazachstán 23 800 tU uranu, což představovalo 39 % celosvětové produkce.

Zdroj obrázků: KazAtomProm

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.