Domů
Jaderné elektrárny
Bělorusko schválilo energetické spuštění jaderné elektrárny Ostrovets
Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets 1; Zdroj: BelAES
Zdroj: BelAES

Bělorusko schválilo energetické spuštění jaderné elektrárny Ostrovets

Rada běloruského ministerstva pro nouzové situace vydala povolení pro energetické spuštění prvního bloku běloruské jaderné elektrárny Ostrovets. Oznámila to v pondělí ruská státní společnost Rosatom.

„Na základě rozhodnutí běloruského státního jaderného dozoru, pozměnila Rada dne 23. října udělenou licenci pro JE Ostrovets a JSC ASE EC, čímž povolila spuštění jaderné elektrárny,“ uvedl Rosatom.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Vyvedení reaktoru na 50 % nominálního výkonu

Proces energetického spuštění reaktorového bloku zahrnuje postupné zvyšování výkonu z 1 % na 50 % nominálního výkonu. Připojení bloku k elektrické síti bude provedeno na výkonu 40 % a důležité dynamické testy proběhnou na 50% výkonu bloku. Dle vyjádření Rosatomu by tato fáze měla trvat do prosince.

Výstavba JE Ostrovets (březen 2020); Zdroj: ASE

Spuštění prvního bloku bylo zahájeno 7. srpna

Uvedení reaktorového bloku do provozu bylo zahájeno 7. srpna zavezením prvního palivového souboru do aktivní zóny reaktoru. Následně 11. října začalo fyzikální spuštění bloku, kdy byl reaktor vyveden na minimální kontrolovaný výkon (výkon nižší než 1 % nominálního výkonu reaktoru).

Během této fáze fyzikálního spuštění bylo provedeno více než 50 fyzikálních měření, která potvrdila jaderné a fyzikální charakteristiky reaktoru dle projektových parametru.

Novoroněžské bloky 6 a 7 (zdroj: Novovoroněžská elektrána/Rosenergoatom)
Novoroněžské bloky 6 a 7 (zdroj: Novovoroněžská elektrána/Rosenergoatom)

První reaktor VVER-1200 mimo Rusko

Jaderná elektrárna u města Ostrovets v běloruském regionu Grondo se skládá ze dvou reaktorů typu VVER-1200. Jedná se o první využití tohoto designu mimo Rusko.

V současnosti jsou v Rusku provozovány tři tyto jednotky (dvě v Novovoroněžské a jedna v Leningradské jaderné elektrárně). Čtvrtý blok, umístěný také v Leningradské elektrárně, zahájil zkušební provoz při současném připojení k elektrizační soustavě 22. října.

Rosatom má také další projekty na výstavbu reaktorů VVER-1200 a to v Bangladéši, Egyptě, Finsku, Maďarsku a Turecku.

Zdroj úvodní fotografie: BelAES

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jaroslav Novák
30. říjen 2020, 15:11

Rosatom umí a naši politici chtějí vyřadit z tendru na EDU5 RUSKO! Po historické spolupráci při výstavbě na EDU1234 a ETE12 se musí nyní předvádět naši političtí řiťolezci, jak jsou statečnými a oddanými idioty. KI v rukou vlastizrádců nikdy nedopadla pro národ dobře. Dnes není komu si stěžovat, ASEK neplněníme již 8.rok, uhlíkovou neutralitu ignorujeme, zhroucený stát ČR se řítí do další krize = energetické!

Bizon
30. říjen 2020, 18:19

Je to tak. Vyřadit z výběrového řízení jediné dva kandidáty kteří nějaké JE za poslední dekádu opravdu postavili je politické řiťolezectví. Vnímám riziko těch režimů, ale každá velmoc přes velké zakázky projektuje svůj vliv, vůči Rusku a Číně si aspoň dáváme víc pozor než vůči západu. Babiše stálo jen pozvání do Bílého domu a 12 vrtulníků přes 13 miliard.

PetrV
31. říjen 2020, 15:59

Bizone, souhlas. Hlavně kdo zprovoznil v poslední době elektrarnu? Čína, korea, rusko.

Vidim to při našem přístupu na facelift starých bloků, nahrazení uhelek precerpavackami pro vykryti špičky. Nejkratší navratnost, dobré pro elektromobilitu co nastupuje. Jen si ohlidat, aby precerpavacky vlastnili češi.

Projekt lipno je spíš o vn vedení z rakouských precerpavacek. Místní helmuti to vědí, jen tají...nevýhodné pro cechy.

Koukl jsi na muj prispevek k jadernemu zdroji pro rakety? Je to super diskuse.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se