Bělorusko schválilo energetické spuštění jaderné elektrárny Ostrovets

DomůJaderné elektrárnyBělorusko schválilo energetické spuštění jaderné elektrárny Ostrovets

Rada běloruského ministerstva pro nouzové situace vydala povolení pro energetické spuštění prvního bloku běloruské jaderné elektrárny Ostrovets. Oznámila to v pondělí ruská státní společnost Rosatom.

„Na základě rozhodnutí běloruského státního jaderného dozoru, pozměnila Rada dne 23. října udělenou licenci pro JE Ostrovets a JSC ASE EC, čímž povolila spuštění jaderné elektrárny,“ uvedl Rosatom.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Vyvedení reaktoru na 50 % nominálního výkonu

Proces energetického spuštění reaktorového bloku zahrnuje postupné zvyšování výkonu z 1 % na 50 % nominálního výkonu. Připojení bloku k elektrické síti bude provedeno na výkonu 40 % a důležité dynamické testy proběhnou na 50% výkonu bloku. Dle vyjádření Rosatomu by tato fáze měla trvat do prosince.

Výstavba JE Ostrovets (březen 2020); Zdroj: ASE

Spuštění prvního bloku bylo zahájeno 7. srpna

Uvedení reaktorového bloku do provozu bylo zahájeno 7. srpna zavezením prvního palivového souboru do aktivní zóny reaktoru. Následně 11. října začalo fyzikální spuštění bloku, kdy byl reaktor vyveden na minimální kontrolovaný výkon (výkon nižší než 1 % nominálního výkonu reaktoru).

Během této fáze fyzikálního spuštění bylo provedeno více než 50 fyzikálních měření, která potvrdila jaderné a fyzikální charakteristiky reaktoru dle projektových parametru.

Novoroněžské bloky 6 a 7 (zdroj: Novovoroněžská elektrána/Rosenergoatom)
Novoroněžské bloky 6 a 7 (zdroj: Novovoroněžská elektrána/Rosenergoatom)

První reaktor VVER-1200 mimo Rusko

Jaderná elektrárna u města Ostrovets v běloruském regionu Grondo se skládá ze dvou reaktorů typu VVER-1200. Jedná se o první využití tohoto designu mimo Rusko.

V současnosti jsou v Rusku provozovány tři tyto jednotky (dvě v Novovoroněžské a jedna v Leningradské jaderné elektrárně). Čtvrtý blok, umístěný také v Leningradské elektrárně, zahájil zkušební provoz při současném připojení k elektrizační soustavě 22. října.

Rosatom má také další projekty na výstavbu reaktorů VVER-1200 a to v Bangladéši, Egyptě, Finsku, Maďarsku a Turecku.

Zdroj úvodní fotografie: BelAES

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují