Domů
Jaderné elektrárny
Bulharský kabinet schválil plán pro nový blok v jaderné elektrárně Kozloduj
<p>Zdroj: Wikimedia Commons.</p>
Zdroj: Wikimedia Commons.

Bulharský kabinet schválil plán pro nový blok v jaderné elektrárně Kozloduj

Bulharská rada ministrů schválila plány předložené ministryní energetiky na výstavbu sedmého bloku v jaderné elektrárně Kozloduj. Sedmý blok má využít ruské vybavení zakoupené pro přerušený projekt bulharské jaderné elektrárny Belene. Ministryně oznámila, že ohledně výstavby nového bloku  v elektrárně Kozloduj již proběhly diskuze s americkou společností Westinghouse.

Během jednání připomněla bulharská ministryně energetiky, Temenužka Petkovová, že v říjnu loňského roku přijala Rada ministrů rozhodnutí, kterým pověřila vedoucí z jaderné elektrárny Kozloduj zahájením jednání s americkými společnostmi. Cílem podle ní bylo najít příležitost k realizaci sedmého bloku na základě schválení lokality Úřadem pro jadernou regulaci a posouzením vlivů na životní prostředí (EIA).

Byla vytvořena pracovní skupina odborníků z jaderné elektrárny Kozloduj a mezinárodních odborníků. Zpráva, která byla dokončena v polovině ledna, dospěla k závěru, že je ekonomicky, ekologicky a technicky možné použít zařízení z plánované jaderné elektrárny Belene pro nový blok v jaderné elektrárně Kozloduj.

Ministerstvo energetiky vedlo jednání se společností Westinghouse o výstavbě nového bloku, která by maximálně využila ruského vybavení v hodnotě přibližně 810 milionů dolarů (17,4 miliard korun), které již Bulharsko zakoupilo právě pro plánovanou jadernou elektrárnu Belene.

„V průběhu práce skupiny proběhly rozhovory, vyměňovala se korespondence, mimo jiné s kolegy z Westinghouse, protože existují tři EIA schválené technologie. Jedna technologie je americká pro reaktory AP1000, další dvě jsou ruské technologie pro reaktory pro jadernou elektrárnu Belene,“ uvedla Petkovová.

„Díky naší zprávě jsme dostali příležitost učinit rozumné, pečlivé a informované rozhodnutí o budoucnosti naší energetiky. Ani tento projekt není snadný, ale s dobrou organizací dokážeme do deseti let spustit nový blok,“ uvedl Nasko Mihov, výkonný ředitel jaderné elektrárny Kozloduj.

Možnost výstavby SMR a osmého bloku

Kabinet po schválení zprávy vyzval ministryni energetiky, aby zorganizovala přípravu finančního modelu a právní analýzu pro nový blok. Ministryně musí dále pokračovat ve studii možnosti výstavby nové jaderné elektrárny využívající malé modulární reaktory (SMR).

Předseda vlády Bojko Borissov popsal zprávu jako dobrou strategii, která obsahuje důležité a rychlé kroky pro akci v rámci projektu.

„Jedná se o mimořádně důležité infrastrukturní projekty, které zaručují národní bezpečnost, energetickou bezpečnost a diverzifikaci. Kromě toho používají zařízení pořízené státem a daňovými poplatníky pro jadernou elektrárnu Belene. Myslím, že po sedmém půjdeme do osmého bloku,“ uvedl Borissov.

V jaderné elektrárně Kozloduj jsou v současnosti v provozu 5. a 6. blok s reaktory VVER-1000. Jejich výroba pokryje přibližně třetinu spotřeby elektrické energie v zemi. Bloky mají licenci k provozu do roku 2027 a 2028.

Projekt jaderné elektrárny Belene v severním Bulharsku zahrnuje výstavbu dvou bloků s reaktory VVER-1000/V466 každý o elektrickém výkonu 1000 MWe. Přípravné práce na místě začaly v roce 2008 a s dodavateli byly podepsány smlouvy na komponenty. Projekt byl ale zastaven kvůli problémům s financováním v roce 2012. V roce 2019 bulharská vláda vyzvala ke strategickým investicím do projektu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Vítězslav Novák
24. květen 2024, 15:31

Proč by W. přístipkaril když může stavět vše ve své režii?

Ovšem Bulharsko má svoje "specifika"...

Příklad: South Stream ano, pak ne, pak aspoň připojit k Turk streamu, pak "nebudeme platit v rublech" - a hlavně převedeme energetiku na plyn, který nemáme...". I ČEZ by mohl vyprávět.

energetik II
25. leden 2021, 07:46

Takže sedmý blok v bulharském Kozloduji bude opět VVER-1000.

ZdenekCC
25. leden 2021, 23:54

Nejspíš nebude, neboť všechny větší díly již dodané na stavbu Belene 1 si vzali Rusové na stavbu Rostovské 4, která už dávno funguje. Velká část dodávek byla z Česka, včetně reaktoru VVER 1000 ze Škody JS. To, co na stavbě dnes zbylo, asi armatury, čerpadla aj., Westinghouse určitě ke svému reaktoru AP1000 už nepoužije, ale slíbit to může!

Bulharsko už léta na dostavbu JE nemá peníze, a podobně jako Rumunsko či Polsko, nyní předpokládá, že jim to zafinancuje vláda USA prostřednictvím Westinghouse, který tak znovu dostává šanci se prosadit. Jak to dopadne?

PetrV
25. leden 2021, 08:48

Nic nebude. Amíci neumí stavět. Možná predrazeny SMR...

ijn
25. leden 2021, 08:52

I Bulharsko se jasně rozhodlo Belene2x VVER 1000/466 ++ Kozloduj 7 zřejmě také VVER 1000/466,........a to nemají energetický průmysl, který by dílo z 85% vyrobil dopravil smontoval uvedl do provozu,........porovnejme s postupy českých vlastizrádných politiků i "napájených odborníků z Prahy" = ÚŘEDNÍKU SÚJB MPO NÁMĚSTKŮ AJ......

umíme si už konečně domyslet zrůdnost a pokrytectví politiků,

umíme si představit si dopady, když doma v ČR nezískají naši průmyslníci zakázku na ETE34 a EDU56

to jsou skutečné i hybridní hrozby našich politiků:

na suverenitu naší vlasti ČR,

na vzdělanost našich občanů ČR,

na bezpečnost ČR

na ekonomice ČR,

na energetice ČR,

na sociálních dopadech v zaměstnanosti,

na strategickém významu ČR v EU,

na řadu dalších veřejných zájmů ČR, viz BS ČR

Naši političtí šaškové už směšnější být nedokáží, energetika ČR toho jasným důkazem!!! PROSTĚ KRADLI, KRADOU, A CHTĚJÍ KRÁST!!!

Miloslav Černý
25. leden 2021, 09:23

Ve spousta věcech by se dalo s Vámi souhlasit. No s tím hlavním záměrem o podpoře výstavby velkého dukovanského jaderného bloku rozhodně ne i za přívětivější cenu z důvodu našeho přispění, jak se chvályhodně zmiňujete. Jeden velký kontraverzní reaktor by nás po odstavení všech uhelných elektráren stejně nespasil. Kdyby jste svojí energetickou pozornost věnoval více perspektivním OZ mohlo by to více padnout na ornou půdu.

ijn
25. leden 2021, 12:06

chápu a rozvíjím: OZE lze rozvíjet do 30% vyregulovatelných výkonů EPS tz.náhrada 8000 MWe za uhlí nahradí min 6-8bloky po 1000MWe + 2000MWe OZE = stovky větrníků + 2000 ha černých zrcátek FVE na střechách logistických parků.....!!! začít ETE34=ETE12+EDU56 co nejdříve, poté predikovat vývoj spotřeby, pokud narůstá až o 100% současné, stavíme JE a OZE+PVE!!!

PetrV
26. leden 2021, 08:39

Vlhký sen staré panny.

8.1. jsme málem zažili blackout díky nefunkčním OZE a vy chcete zastavovat pole šrotem, co v zimě a za inverze nefunguje. Dejte 10 dřepů a probuďte se...

Lukáš Radil
25. leden 2021, 09:32

Já nechápu, jak pořád někdo argumentuje ekonomickým zájmem českých firem a zaměstnaností. Máme nejnižší míru v celé EU. Technická vzdělanost a potřeba techniků v pohledu návrhu kotlů, turbín aj. klesá. Dále:

- Vítkovice v insolvenci,

- Modřanská potrubní neexistuje,

- Chladící věže neexistují,

- všichni zájemci řekli, že nechtějí turbíny od Škodovky - plnootáčkové - i Rusové s nimi měli problém,

- Škoda JS řeší vlastní zakázky pro EDF,

- bezpečnost je fakt mimo - celý primár ať Dukovany, tak Temelín dělali Rusové - nikdo nebude vyrábět 4-6 čerpadel pro PO a neumí to (Sigma). A tak by se dalo pokračovat. Vždycky budeme subdodávkami v malém rozsahu. A jestli považujete lití betonu za vyšší přidanou hodnotu, tak po nás potopa.

PetrV
26. leden 2021, 08:43

Co není může být. Koukněte na armaturku v Kravařích. Taky neuměli KU DN 1400 a teď to šlo pro Net4Gas.

A plyn je podobný masox jako pára primáru.

energetik
25. leden 2021, 12:57

No tam hlavně tam není dělané jako zakázka na míru hlavně pro zisk ČEZu

T
25. leden 2021, 14:49

Maly dotaz mimo-Jak muze p.Babis cerpat dotace,kdyz nic nevlastni? Jinak u nas prehazuji horky brambor a stale nic...

Martin Prokš
25. leden 2021, 15:20

Dobrý den,

No v případě Bulharska mám velké pochybnosti. Chtějí uzavřít smlouvu o dostavbě s Westinghousem, ale používat komponenty které Westinghous nevyrobil? To jako má kompletní dokumentaci jak projektovou tak výrobní ke konkrétním kusům aby za to ve finále mohl ručit a doložit že vše smontoval a provozuje správně? To zase bude v nejlepším případě 2x dražší kočkopes, jako byl svého času Temelín (železo dle Ruského projektu, elektronika a řízení Westinghouse), než kdyby to nechali vyrobit toho kdo to začal, je autorem projektu, celé to zná a má na to vše papíry a schopnosti.

Ale v případě Bulharska nemám obavy že by to došlo tak daleko. My tu v Čechách nadáváme jaká je tu korupce a odklánění a jak nic nefunguje, ale zlaté Česko proti Balkánu. Klidně se vsadím, že to tam dopadne jako vždycky. Peníze se během pár let ztratí, kontrakt zruší a pak se budou desítky let táhnout arbitráže a žaloby kdo za to může a kdo to rozkradl. Dokud ti kdo to opravdu rozkradli spokojeně nesejdou z tohoto světa věkem. To nemá nic společného s technikou, to je prostě Balkán.

energetik II
25. leden 2021, 21:09

TO : Prokš

S tím hodnocením "Balkánu" a poměrů tam bych souhlasil. Belene se začalo stavět 1.ledna 1987, po 25 letech bylo 2012 pozastaveno. Pak nastalo 9 let handrkování všeho druhu a nyní máme od zahájení stavby už pěkných 34 ! let. Ještě se bude dalších 10 let kecat a pak 12 let stavět, a budeme na 60 letech celkem. To u diktátora Lukašenka byl výkonnější a pokročilejší reaktor VVER-1200 postaven už za 7 let .

ijn
25. leden 2021, 15:53

Tam kde ukradnou i volby, se dle vás nekrade??? Vše záleží na prohnilé justici, která v řadě zemí je tím největším zlodějem, co za státní kryje zlodějský systém států...!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se