Domů
Jaderné elektrárny
Byznys, pracovní místa, vzdělávání – stavba nových jaderných bloků bude pro region kolem Dukovan obrovským impulsem
Ad
Vizualizace EPR1200 pro Dukovany. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Byznys, pracovní místa, vzdělávání – stavba nových jaderných bloků bude pro region kolem Dukovan obrovským impulsem

Výstavba nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany bude obrovským impulsem nejen pro celostátní ekonomiku, ale i pro region kolem elektrárny. Přinese byznys místním firmám v objemu desítek miliard korun, vytvoří tisíce pracovních míst a široké možnosti pro vzdělávání. Je však třeba zajistit, aby peníze investované do projektu regionem pouze „neprotekly“ aniž by vytvořily trvalou hodnotu. Shodli se na tom účastníci konference „Nové bloky JE Dukovany - příležitosti a výzvy pro Třebíčsko“, kterou v Třebíči uspořádala francouzská společnost EDF, uchazeč o zakázku na stavbu nových jaderných reaktorů v Česku.

EDF jako společnost s bohatými zkušenostmi s výstavbou jaderných elektráren v Evropě si je plně vědoma toho, že třebíčský region se bude muset vyrovnat s řadou závažných změn. Na akci proto představila první dílčí výsledky socioekonomické studie, jejímž cílem je zmapovat tyto výzvy a přispět tím k jejich co nejlepšímu zvládnutí.

První data sesbíraná mezi několika desítkami průmyslových firem z Třebíčska ukazují, že firmy mají od projektu velká očekávání: 87 % se domnívá, že výstavba ovlivní pozitivně jejich tržby a 96 % čeká, že budou přímo zapojeni do procesu výstavby. Zároveň se ale 70 % obává snížení dostupnosti pracovní síly v regionu a některé zmiňují i možný odliv zaměstnanců a celkově vyšší mzdové nároky.

140 miliard pro region

Zástupci EDF sdíleli také aktuální data z výstavby dvou nových reaktorů EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C. (Pro Dukovany nabízí EDF reaktor EPR1200, který je středně velkou obdobou EPR.) Projekt v Hinkley Point C je nyní zhruba ve své polovině a už prokázal svůj mimořádný přínos pro region jihozápadní Anglie.

Každá 1 libra investovaná do projektu zde generuje další 2,5 libry ekonomické hodnoty pro region. Objem zakázek pro firmy z jihozápadu Anglie dosud činil 5,3 miliard liber, tedy v přepočtu více než 140 miliard korun. Byznys spojený s novou jadernou elektrárnou už získalo 1 343 tamních firem. A v rámci komunitního fondu zde bylo rozděleno na lokální projekty 14,5 milionu liber.

Pro Česko je Hinkley Point C zajímavou referencí - Velká Británie je totiž v podobné situaci jako Česká republika, kdy musí revitalizovat svůj jaderný průmysl po letech nízké aktivity a úbytku odborných kapacit. Také díky značným investicím EDF se to daří a stavba v Hinkley Point nyní jede na plné obrátky,“ uvedl Roman Zdebor, šéf české pobočky EDF.

Jen do vzdělávání a vytváření pracovních míst zde EDF investovala 24 milionů liber.

Vzdělání jako investice

Při realizaci tohoto projektu se EDF spoléhá zejména na britské firmy, které dosud získaly 64 % z objemu zakázky. Celkem je součástí dodavatelského řetězce 3 700 firem z Velké Británie. V souvislosti se stavbou dosud vzniklo 19 250 nových pracovních míst a do projektu se zapojilo 22 000 lidí.

Kvalifikovaná pracovní síla je nezbytným předpokladem úspěchu. Aktuálně v Hinkley Point nabízejí na 300 různých kurzů a rekvalifikací. Dosud zde vyškolili 1 131 učňů. A plánují, že do doby ukončení výstavby v roce 2028 vytvoří celkem 30 000 školících příležitostí.

Vzdělání je jednou z oblastí, kdy se investice v dlouhodobém horizontu jednoznačně vrátí,“ uvedl Aleš Rod, ředitel výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz.

„Výstavbu nových jaderných zdrojů je třeba nastavit tak, aby investované prostředky vytvořily trvalejší hodnotu a ne aby pouze protekly regionem. Pak by hrozilo, že pozitivní efekty vzniknou jen na makroekonomické úrovni, zatímco region bude vstřebávat přímé a nepřímé negativní šoky.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
josef zak
10. květen 2023, 08:32

To je takova ta reklamstina. Co si obce nevyhadaji to nemaji. Bydlim v Mor. Krumlove a zel starosta mluvi jako by byl na vyplatni pasce CEZu a v ostatnich obcich to bude asi podobne. Porad se zde papouskuji kecy CEZu o tom kolik dava JED prace lidem v okoli. A lidi jim na to skacou jako by ty pracovni pozice byl ze strany CEZu nejaky benefit a ne nutnost pro chod elektrarny. Obce vubec nechapou, ze by mely CEZ/stat zacit poradne vydirat a ze jsou v dobre pozici - jadernou elektrarnu za humny nikdo nechce, tak bude jedinne fer kdyz CEZ/Stat za tento darecek poradne obcim zaplati.

Xoor
10. květen 2023, 14:26

Bydlím za kopcem dále, ale i z naší vesnice do Dukovan jezdí pracovat nemálo lidí. V mé bublině je teda většina lidí pro stavbu, protože vidí, jak to pomáhá regionu.

josef zak
10. květen 2023, 20:21

a jak to regionu pomaha? ja nevidim zadne penize navic v obecnich rozpoctech, nevidim obchvaty, nevidim rozvojovy fond. vidim jen drobne na budovani detskych hrist a prispevky na chlastacky.

Emil
10. květen 2023, 12:37

Spíš než "jadernou elektrarnu za humny nikdo nechce" jste měl napsat "jadernou elektrarnu za humny josef zak nechce" - průzkum veřejného mínění totiž říká něco jiného než vy: "Celkem 86 % respondentů je pro výstavbu nového bloku, proti výstavbě je 13,9 % respondentů."

top09. cz/regiony/jihomoravsky-kraj/napsali-o-nas/tiskove-zpravy/tretina-urychleni-vystavby-5-bloku-jaderne-elektrarny-dukovany-pomuze-specialni-zakon-22814. html

Antonín Mikeš
10. květen 2023, 12:51

A spousta lidí se k jaderné elektrárně i stěhuje za prací, kterou mu ČEZ tak zákeřně vnutil a dobře zaplatil. Mě by JE za barákem taky nevadila, ani uložiště.

Ivan Novák
10. květen 2023, 12:55

Někteří lidé se domnívají, že peníze na dávky tiskne pracovní úřad, stačí podat žádost.

josef zak
10. květen 2023, 20:30

Nevidim, ze by se obce predhanely o to aby u nich jaderna elektrarna stala. Takze opravdu v jakemkoliv miste, kde by cez chtel stavet jadernou elektrarnu, by nasledovaly protesty petice blokady. Tento benefit nam radi vsichni prenechaji a lide v regionu jsou tak neinteligetni, ze za to nic nechteji.

Emil
10. květen 2023, 20:43

Obce v okolí obou našich jaderných elektráren se o to předhánějí, aby tam stála další, i když to nevidíte. Lidé v regionu jsou tak inteligentní, že vědí, že benefit je ve stabilní a dobře placenou práci.

josef zak
11. květen 2023, 06:31

Zel si nerozumime. Mne jde o to, aby do regionu prislo vice penez do obecnich rozpoctu a tohle je smysluplny duvod si o penize rict jako kompenzace za to, ze bude dalsi blok. V okoli elektrarny jsou spise male obce, ktere jsou rozpoctove znevyhodnene na ukor velkych mest. A vy mi porad papouskujete mantru dobre prace.

Emil
11. květen 2023, 06:48

Souhlasím, nerozumíme si, je úplně nepodstatné o co jde vám, podstatné je o co jde většině voličů v těch obcích.

Antonín Mikeš
10. květen 2023, 20:43

Máte pravdu, na rozdíl od toho jak se regiony a obce předhánějí aby u nich stála dálnice, spalovna, rozšíření letiště, skladovací hala, větrná elektrárna, skládka komunálního odpadu..

Já mám pocit, že jste objevil NIMBY, už jen krůček k BANANA.

josef zak
11. květen 2023, 06:35

Ano, takze souhlasite s tim, ze jaderne bloky jsou nepostavitelne jinde nez v dukovanech a temeline. Tak co je spatne na tom chtit pro region financni kompenzaci, navic pro region, ktery je castecne periferie (to plati pro znojemsko).

Antonín Mikeš
11. květen 2023, 09:21

"souhlasite s tim, ze jaderne bloky jsou nepostavitelne jinde"

Nesouhlasím, ale v uváděných lokalitách je odpor obyvatel nízký.

"co je spatne na tom chtit pro region financni kompenzaci"

Špatného na tom není nic, ale jaké odškodnění dostávají obce, které trpí stavbou dálnic, nebo třeba nyní gigatovárna u Plzně, kterou místní nechtějí ale stát jim to tam chce nechat postavit. JE není ničím speciální stavba a měli by na ni platit obecná pravidla.

energetik
9. květen 2023, 21:02

Byla chyba zlikvidovat obce Skryje, Lipňany a Heřmanice nic z toho to nenahradí.

Ivan Švančara
9. květen 2023, 23:53

jadrom zoberiete pracu cinanovi pri fve. Ake neludske.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se