Domů
Jaderné elektrárny
České firmy jsou na stavbu více jaderných bloků připraveny, tvrdí aliance

České firmy jsou na stavbu více jaderných bloků připraveny, tvrdí aliance

České firmy jsou na případnou stavbu více jaderných bloků připraveny, mají k tomu dostatečné kapacity. Na dotaz ČTK to dnes uvedl výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík. Připomněl, že výstavba by byla postupná, čemuž by mohly firmy své výrobní i lidské zdroje přizpůsobovat. Výstavba až čtyř bloků by podle něj měla i ekonomické benefity.

Vláda ve středu vyzvala francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky.

Rozhodnutí vlády aliance, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v jaderné energetice, přivítala. „Stavbu čtyř bloků dlouhodobě prosazujeme,“ zdůraznil Perlík.

Podle něj může tuzemský průmysl garantovat dostatek kapacit a připravenost českých firem na tak velký projekt. „Výstavba bude probíhat postupně, firmy tedy mohou velmi dobře alokovat a optimalizovat své výrobní i lidské kapacity,“ řekl. Podle Perlíka navíc už existují i plány pro vytváření nových odborných kapacit.

Spolu s tím bude mít podle Perlíka výstavba více zdrojů i důležitý ekonomický efekt. Kromě úspor z nákladů projektu upozornil na pozitivní dopady z širokého zapojení českého průmyslu v podobě vyšších výběrů daní a dalších plateb do státního rozpočtu. Šéf aliance v této souvislosti připomněl studii Vysoké školy ekonomické, podle níž by výstavba čtyř bloků navýšila tuzemské HDP o 936 miliard korun a zvýšila příjmy do veřejných rozpočtů o 384 miliard korun po dobu výstavby.

EDF i KHNP v loňském roce uzavřela s aliancí dohody o spolupráci, v nichž počítá s minimálně 65procentním zapojením českých firem do stavby nového bloku v Dukovanech. Dohody přitom předpokládaly účast tuzemských podniků i při výstavbě více bloků.

Perlík také okomentoval situaci kolem společnosti Westinghouse, která v další fázi jaderného tendru nebude pokračovat. Westinghouse přitom v tomto týdnu uzavřel s aliancí obdobnou dohodu jako EDF a KHNP. „Nicméně Westinghouse má velmi široký záběr aktivit ve střední Evropě. V rámci dosavadních jednání mezi Aliancí i samotnými firmami s Westinghouse byl přínos českého průmyslu pro jejich projekty ve střední Evropě podrobně definován a otevírá velký potenciál pro český průmysl se na těchto zakázkách podílet,“ dodal Perlík. Konkrétní spolupráce ale ještě podle něj bude otázkou dalších jednání.

Účastníci tendru loni podali vedle nabídek na nový jaderný blok v Dukovanech také nezávazné nabídky na stavbu dalších tří reaktorů. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) z analýzy těchto nabídek vyplynulo, že výstavba více zdrojů by vycházela až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny ale neuvedl. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) pak potřeba výstavby více reaktorů vyplývá i ze současného vývoje tuzemské energetiky, kdy se počítá s velkým nárůstem spotřeby a omezením například uhelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Roman Kosařík
1. únor 2024, 17:56

Škoda že to nejde jak ve Wordu: okopírovat stávající bloky Temelína do posledního šroubku a sekat identické kopie jak Baťa cvičky. Nemuseli bychom se dalších 5 let patlat s výběrem mezi Losnou/Mažňákem (EDF/KHNP) a schvalování by bylo díky osvědčeným konstrukcím a léty prověřeném designu mnohem jednodušší. Nehledě na to, že bychom se nemuseli doprošovat nikoho dalšího a realizace by zůstala v drtivé většině na našich firmách.

No nic, jen jsem se zasnil. Zpět do reality.

Ajrocket
1. únor 2024, 21:56

Opravdu chcete stavět V320 v roce 2024?

Josef
2. únor 2024, 17:18

Jistě smutníte, že nemůžete poslat telegram a jste nuce používat e-mail.....

Pravoslav Motyčka
1. únor 2024, 20:30

ČR samozřejmě nové bloky nutně potřebuje - nahradí uhlí , elektřina z nich vyjde na cca 5kč/kWh bez DPH.

jiri sekerac
1. únor 2024, 21:29

urcite je nejaka tabulka spotrebitelu elektricke energie, tim myslim domacnosti, sluzby, prumysl........, ale je take srovnatelna tabulka marzi v techto kategoriich vuci sobe v celku?

Karásek
1. únor 2024, 23:56

Pokud se tedy o tendru rozhodne, tak ať ten kdo tendr vyhraje ty bloky postaví a při předání dostane zaplacenou předem dohodnutou cenu. To je myslím férové. A teď mě zkritizujte.

intfor
2. únor 2024, 09:24

Na tom výjimečně není co kritizovat.

Antonín Mikeš
2. únor 2024, 13:25

Elektřinu, vodu i daně platíme zálohově. Hypotéku vám banka vyplácí dopředu za nějaké splněné milníky, dokonce i plat vám chodí každý měsíc, ne až se dokončí projekt.

Ale u takto obří zakazky si pojďme klást nesmyslné požadavky na finanční plnění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se