Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Kříž uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle mluvčího zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů.

„Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další,“ řekl Kříž.

Dodal, že za účelem zodpovězení otázek v bezpečnostním posouzení obdrží potenciální uchazeči i kompletní předběžnou dokumentaci, což podle něj mimo jiné přispěje k urychlení následného zpracování nabídek těch uchazečů, kteří budou finálně do výběrového řízení přizváni.

Plánovaná stavba nového dukovanského bloku je v posledních měsících jedním z ústředních témat české politické scény. Možnou účast Rosatomu a čínské CGN dlouhodobě kritizovala část opozice i někteří bezpečnostní experti. Záměr nepozvat do výběrového řízení čínskou stranu oznámilo ministerstvo průmyslu a obchodu na konci března. Ruský Rosatom pak vláda z tendru vyřadila v polovině dubna. Učinila tak v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Bezpečnostní záruky stavby by měly být ukotveny i legislativně, Sněmovna minulý týden rozhodla, že pro výstavbu bloku bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) s úpravou souhlasil.

Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala po půlroce blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny. Zákon, který dolní komora projednávala od loňského června, má nabýt účinnosti od ledna 2022. Bezpečnostní záruky měl podle dohody Havlíčka s opozicí do zákona začlenit Senát.

Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší. Zcela nekonkurenceschopná je jaderná energetika podle ekologických organizací.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
30. červen 2022, 11:10
Jádro má unikátní příležitost pro návrat, zdvojnásobte výrobu, vyzvala IEA
30. červen 2022, 08:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
T
21. červen 2021, 17:37

Co na to pan prezident?Cena vyssi?Fe o 100 %,Cu o 5O% atd...a jeste neni.Nez to nekdo za 5 let vysoutezi,300 miliard zadny peniz,kde bude tato vlada ?.......Deti se maji na co tesit.... + 400 miliard schodek...

Ivan Novák
21. červen 2021, 20:17

Jestli někdy dojde k podpisu kontraktu, nynější pan prezident u toho už nebude, proti věku není léku.

Pokud Westinghouse nedoručí neomezené a neodvolatelné záruky od Bechtel, a Korejci se neodnaučí východoasijskou korporátní mentalitu, byli by favority Francouzi. Ti si budou vědomi, že výše uvedené 2 podmínky jsou nesplnitelné, takže k tendru přistoupí se stejně vysokou entropií, jako minule, a kdyby jim to prošlo, nakonec nabídnou nehoráznou cenu.

energetik
23. červen 2021, 06:57

Nic mi nepřišlo, dvakrát jsem se díval. Přihlásil jsem se na provozovatele elektrárny kterou mi stát postaví a zavázal jsem se že ji budu provozovat bez provozních dotací a energii prodávat levněji než ČEZ a není ze strany státu žádný zájem. Zase je z toho tradiční ČEZká tlačenka.

Emil
23. červen 2021, 07:14

Protože stát nikomu žádnou elektrárnu stavět nehodlá, ani vám, ani ČEZu.

energetik
23. červen 2021, 08:31

V článku je napsáno "Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát."

Takže nemáte pravdu.

Emil
23. červen 2021, 08:50

Stavět a financovat je dost zásadní rozdíl a to financování spočívá v půjčce, kterou bude muset ČEZ splatit. Takže pravdu nemáte vy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se