Domů
Jaderné elektrárny
Čína dala najevo vážné znepokojení záměrem Tokia vypustit vodu z Fukušimy
Jaderná elektrárna Fukušima

Čína dala najevo vážné znepokojení záměrem Tokia vypustit vodu z Fukušimy

Čína dnes dala najevo vážné znepokojení záměrem Japonska vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, zničené v roce 2011 zemětřesením a následným cunami. Podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí informoval, že kvůli tomuto záměru byl na ministerstvo předvolán japonský velvyslanec v Pekingu.

Tokio oznámilo plán vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy v úterý. Tvrdí, že to nebude mít příliš negativní dopady na životní prostředí. Japonci vodu z postižené elektrárny čistí pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, jenž se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný.

„Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a rozhodný nesouhlas“ s jednostranným rozhodnutím vypouštět odpadní vodu z Fukušimy do moře, prohlásilo dnes čínské ministerstvo zahraničí. „Budeme pečlivě sledovat vývoj situace a vyhodnocovat možná ohrožení bezpečnosti příslušných potravin a zemědělských produktů a obchodu s nimi, abychom zajistili bezpečnost čínských spotřebitelů,“ řekl k tomu podle Reuters mluvčí ministerstva.

Vedle Číny oznámený záměr Tokia už vyvolal také negativní kritické reakce Jižní Koreje a Tchaj-wanu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Milan Vaněček
16. duben 2021, 19:16

Čína, Tajwan i Jižní Korea-to už je velmi silný nesouhlas s vypouštěním tritia do moře.

Asi budou muset Japonci zvolit jinou, a to velmi drahou cestu.

Vinkler
16. duben 2021, 19:27

Ač produkují minimálně stejné množství tritia sami a do moře ho pouštějí taky. Solidní mezistátní vztahy.

Eda
18. duben 2021, 20:00

Ne, jen další důkaz rizika atomové energie. Čína má na to samozřejmě právo a Japonsko je tedy vydíratelné, protože prostě nemá jinou možnost.

Ano, ani tak vyspělá země nemá i přes veškerou snahu a ohromné investice jinou možnost než vypouštět následky havárie do oceánu.

To je stav atomové energetiky.

Josef
16. duben 2021, 22:02

Ne to není o vypouštění to je o Japonsku. Mnoho států Asie se nemá mezi sebou rádo, ale co většinu Asiatů spojuje jsou antipatie k Japonsku. Za jejich chování na kontinentu od 30 tých let do konce 2 světové války.

Karásek
16. duben 2021, 20:05

Každému vadí vypouštění radioaktivních odpadů. Kdy si někdo došlápne na Dukovany a Temelín, že vypouštějí do Mohelna a Vltavy?

Jan Stehlik
16. duben 2021, 20:31

Tak to musíme tedy dělat něco s prameny co mám nedaleko . Ty mají násobně více radioaktivní pozadí než ty elektrárny . Prý tam je radon a to je pěkná potvora :-( . Nevíte co na to funguje ?

Kozák
16. duben 2021, 23:54

Bagatelizovat a tutlat je pro jádro typické. Kdyby to šlo, tak by se tvrdilo, že žádná havárie v Černobylu nebyla.

Atom
17. duben 2021, 00:54

Černobyl je fajn fiktivní seriál.

blaha.p
17. duben 2021, 11:39

podle místních jaderných demagogů se ve Fukušimě vlastně zas tak moc nestalo, a už vůbec nedošlo k brutální kontaminaci oceánského ekosystému radioaktivitou, nevím sice jak si vysvětlují, že ryby chycené obsahovaly 740 000 Bq/kg radioaktivního césia, což je hodnota překračující zdravotní limity 7400 – krát. !!!, ale co to pro místní jaderné borce je, čekám, že EMIL a spol. brzy zareagují, tak málo to je v pohodě : ). Ale já je chápu, to že ryba má dvě hlavy, čtyři oči, pro ně žádný problém, nohy už jim připadají trochu divný, ale při jejich odborných znalostech, to projde

Matěj
17. duben 2021, 07:14

A já dávám najevo vážné znepokojení nad faktem, že z Číny pochází přes 25% globálních emisí CO2. Asi si nechám předvolat čínského velvyslance, protože je skandální, že si toho zatím nikdo nevšiml a dařilo se jim to ututlat.

energetik
17. duben 2021, 09:33

A k tomu CO2 v Číně brzy přibudou i vody s toxickými radionuklidy, protože když může Japonsko, proč by nemohla i Čína nebo i někdo jiný?

Nesmíme dovolit atomteroristům stále posunovat laťku - hranici toho co si mohou bez zodpovědnosti dovolit. Jednou ustoupíme a budeme ustupovat neustále.

Emil
17. duben 2021, 09:45

Tritium toxické není a žádnou laťku nikdo neposunuje. Nemají v úmyslu vypouštět víc než vypouštěli během normálního provozu, ani než vypouštějí ostatní země včetně Číny.

energetik
17. duben 2021, 09:59

Však tam také není pouze tritium. Tritium poskytuje pouze dobré krytí. Ty filtrace nejsou 100%. A tak velkým ředěním se lze zbavit čehokoliv.

Až budou pít to co z těch nádrží chtějí vypouštět do moře tak možná veřejnost přesvědčí. Proč ne, když je to tak dobře vyčištěné jak tvrdí? Jinak po zkušenostech je důvěra 0.

Kozák
17. duben 2021, 10:04

To by se mohly vypouštět odpady ze žumpy do pitné vody. Když se to naředí, tak by to klidně jaderní muži mohli pít.

Emil
17. duben 2021, 13:38

Je to nesmysl, o žádné krytí nejde. Každý se může podívat sám, co a s jakou aktivitou v těch nádržích je: www. tepco. co. jp/en/decommission/progress/watertreatment/images/tankarea_en.pdf

energetik
18. duben 2021, 19:38

Emil

Takový PDF dokument umím udělat také s libovolnými čísly. Tomu nelze věřit.

Emil
18. duben 2021, 20:29

Naměřeným hodnotám přímo od TEPCO nelze věřit, věřit lze jedině českému anonymovi, co si říká "energetik" a hejtuje vše co se týká jádra. To jste chtěl říci?

energetik
18. duben 2021, 21:45

Emil

toto píšete pod článek v něm se píše že evidentně tomu pdf dokumentu nevěří ani Čína ani nikdo jiný, kromě projaderných aktivistů.

Emil
18. duben 2021, 22:24

Nic takového se v článku nepíše, zase si vymýšlíte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se