Čína bude i nadále podporovat rozvoj svojí jaderné energetiky. Plnění čínské jaderné pětiletky potvrdila čínská National Energy Administration (NEA). Nastavený plán požaduje, aby bylo v roce 2018 uvedeno do provozu pět nových bloků jaderných elektráren. Dále plán požaduje zahájení výstavby dalších šesti až osmi bloků.

Čínská National Energy Administration vydala svojí každoroční zprávu Energy Work Guidance Opinion. Ve zprávě se uvádí, že instalovaný výkon jaderných elektráren v Číně opět vzroste. Do čínské přenosové soustavy bude letos připojeno celkem 6 GWe nového výkonu.

Budou připojeny první bloky jaderných elektráren San-men (Sanmen) a Chaj-jang (Haiyang). Oba mají reaktory typu AP-1000. Dále bude připojen 1. blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (Taishan) s jaderným reaktorem EPR. Do soustavy bude připojen i reaktor typu VVER-1000, který je budován v jaderné elektrárně Tchien-wan (Tianwan). Jedná se o její 3. blok. Jako poslední má být v tomto roce připojen 5. blok jaderné elektrárny Jang-ťiang (Yangjiang). Zde se buduje jaderný reaktor typu CPR-1000.

Čína v letošním roce podpoří výstavbu dalších šesti až osmi jaderných bloků. Projekty ke všem jaderným blokům jsou již se zapracovanými připomínkami schváleny. Projekty ovšem neuvádí jaké typy reaktorů budou použity. Plány z roku 2017 uváděly přípravné práce na celkem osmi jednotkách, u kterých mají letos být zahájeny stavební práce. Jedná se o 3. a 4. blok jaderné elektrárny San-men, 5. a 6. blok jaderné elektrárny Ning-te (Ningde), dva bloky v nové jaderné elektrárně Čang-čou (Zhangzhou) a dva bloky v nové jaderné elektrárně Chuej-čou (Huizhou).

Podle pětiletého plánu, který byl zveřejněn v březnu 2016, by měla mít Čína v roce 2020 zhruba 58 GWe instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách. Zároveň by mělo být v roce 2020 dalších 30 GWe instalovaného výkonu ve výstavbě. V současnosti má Čína 35 GWe instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách.

Autor úvodní fotografie: Joe Hunt

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *