Domů
Jaderné elektrárny
Čína plánuje rozvíjet koncept vysokoteplotních jaderných reaktorů

Čína plánuje rozvíjet koncept vysokoteplotních jaderných reaktorů

Použitím technologie vysokoteplotních reaktorů typu HTR-PM Čína počítá s přímým nahrazením uhelných elektráren, které svou produkcí tepla umožňují odsolování mořské vody, výrobu vodíku či širokou škálu dalších průmyslových aplikací vyžadujících velké množství tepelné energie.

„Čína pokračuje v rozvoji využívání jaderné energie jako průmyslového zdroje tepla a hodlá tímto způsobem přímo nahradit uhlí,“ uvedl ve svém vystoupení na generální konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Yulong Wu, výkonný ředitel Chinergy.

Po pěti letech programu HTR-PM jsou již technické testy nejnáročnějších komponent a materiálů hotovy a do reaktorové nádoby byly zavezeny nepalivové koule. Design reaktoru disponuje tepelným výkonem 250 MW a jako primární chladivo využívá hélium. Turbogenerátor je schopen produkovat výkon až 210 MWe. Koncept počítá s tím, že lze volně modifikovat poměr produkovaného tepla a elektrického výkonu.

Princip fungování HTR; Zdroj: CNEC

Pokusná elektrárna je budována v oblasti Shidaowan na území provincie Shandong. V současnosti je již na místě instalována reaktorová nádoba a parogenerátory, tvrdí Wu. Intenzivní testy se očekávají u parogenerátorů, ve kterých probíhá přenos tepelné energie z primárního chladiva (hélium) do sekundárního okruhu (voda/pára). Wu uvedl, že by podle plánu měly být tyto testy hotovy příští rok v dubnu.

Na počátku konference vystoupil náměstek ředitele pro jadernou energii v MAAE, Mikhail Chudakov: „Úspěch tohoto projektu vytvoří zásadní milník pro celý jaderný průmysl. Bude dláždit cestu i pro ostatní.“

Princip vysokoteplotních reaktorů je již dlouho let známý. Nejčastěji bývá zmiňován tzv. HTGR, který pochází z USA; Zdroj: ČEZ

Mimo HTR-PM plánuje Čína rozšířenou verzi nazvanou HTR-PM600, která disponuje jednou velkou 650MWe turbínou poháněnou přibližně 6 reaktorovými jednotkami HTR-PM (cca 1500 MWt).

Studie proveditelnosti výstavby HTR-PM600 probíhá v Sanmenu, v provincii Zhejiang, dále v Ruijin (provincie Jiangxi), Xiapu a Wan’an (provincie Fujian) a v Bai’an (provincie Guangdong).

Spolupráce se Saudskou Arábií

Reaktorový koncept vychází ze spolupráce mezi Čínou a Saudskou Arábií, která by ráda získala jaderný reaktor, jenž by byl schopen kromě výroby elektrické energie produkovat i pitnou vodu odsolováním vody mořské. Obě země podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji systémového řešení pro investici a výstavbu vysokoteplotních reaktorů v březnu prostřednictvím zástupců dvou významných energetických společností, a to China Nuclear Energy Engineering Group (CNEC) a King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE). Kromě toho je spolupráce zaměřena i na vytvoření dodavatelského řetězce pro výstavbu na území Saudské Arábie.

CNEC uvedla, že od podepsání dohody obě země usilovně hledají možnosti pro umístění projektu, výstavbu regulačních systémů, výcvik zaměstnanců a mnoho dalších věcí.

Zdroj úvodní fotografie: MAAE

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.