Čína nadále utíká zbytku světa v jaderné energetice, zahájila výstavbu dalšího reaktoru
Čína oficiálně zahájila stavbu jaderného bloku Xudabao 2 typu CAP 1000 o výkonu 1250 MW. Elektrárna v provincii Liao-ning má po dokončení disponovat celkem čtyřmi bloky, přičemž ne všechny budou využívat stejnou technologii. Stavbu dvou ruských bloků typu VVER-1200 v Xudabao zahájila země v roce 2021. Do komerčního provozu mají bloky vstoupit postupně v letech 2027 až 2029.
Čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že zahájila výstavbu dalšího jaderného bloku. Dne 17. července začali stavaři s betonáží druhého bloku elektrárny Xudabao, nebo také Xudapu, v provincii Liao-ning.
"Projekt jaderné elektrárny Xudapu je jednou z největších investic čisté energetiky během období 14. pětiletého plánu v provincii Liao-ning. Je základní podporou pro prefekturu Huludao při budování čistého průmyslového klastru," uvádí společnost CNNC v tiskové zprávě.
Náklady na stavbu prvních dvou bloků elektrárny Xudabao mají podle CNNC dosáhnout 48 miliard čínských juanů (zhruba 153 miliard Kč). Zároveň plánuje, že bloky vstoupí do komerčního provozu v letech 2028 a 2029 i přesto, že první blok oficiálně ve výstavbě zatím není.
Čína má v současné době ve výstavbě 12 reaktorů s celkovým instalovaným výkonem téměř 14 GW.
Jedna elektrárna, dvě jaderné technologie
Výstavba jaderné elektrárny Xudabao je zajímavá tím, že její první blok na zahájení prací teprve čeká. Zároveň její čtyři plánované bloky budou využívat rozdílné typy jaderných bloků. První dvojice bloků jsou čínské CAP1000 vycházející z amerických bloků AP1000 od Westinghouse.
Druhá dvojice bloků 3 a 4, jejichž stavbu Čína zahájila jako první, je typu VVER-1200, které zemi dodává Rusko na základě mezivládní dohody z roku 2018. CNNC plánuje, že třetí a čtvrtý blok uvede do komerčního provozu v letech 2027 a 2028.
CNNC uvádí, že plánuje v Xudabao postavit celkem šest jaderných bloků, časový plán pro poslední dvojici bloků, pravděpodobně typu CAP1000, zatím znám není.
"Jaderná elektrárna Xudabao bude disponovat šesti gigawattovými jadernými bloky s tlakovodními reaktory. Očekáváme, že každá dvojice bloků bude po dokončení ročně vyrábět téměř 18 TWh elektřiny," dodává CNNC.
Mohlo by vás zajímat:
Výstavba prvního bloku byla oficiálně zahájena v listopadu loňského roku: world-nuclear-news.org/Articles/Work-on-Xudabao-unit-1-gets-under-way
Dobrý den, díky za poznámku, ono je to s tím zahájením výstavby složitější. Někdo tak označuje první kopnutí do země nebo jinou "přípravnou" stavbu, já se snažím vždycky držet až "prvního lití" betonu v souladu s většinovou odbornou konvencí. Ke Xudabao/Xudapu 1 jsem však nikde nedohledal, že by už technici s betonáží začali, i v uvedeném odkazu o tom žádná zmínka není. JS
Dobrý den, je pravda, že o prvním lití betonu se tam sice přímo nepíše, ale MAAE se drží stejné konvence a tento reaktor vede již jako "Under construction" se zahájením 3.11.2023, takže se dá předpokládat, že k němu již došlo: world-nuclear.org/nuclear-reactor-database/details/XUDABU-1
A na konci ledna letošního roku již instalovali modul CA20: world-nuclear-news.org/Articles/Major-module-installed-at-Xudabao-1
Loni v Číně postavili 200GW solárních elektráren. Jádro se stává v energetice nevýznamnou a zanedbatelnou technologií.
200GWp v solárech znamená roční výroba 200TWh
dva bloky po 1,2GW v jádře znamená 18TWh ročně
rozestavěno mají 12 bloků se 14GW = 105TWh ročně 24/7
Srovnáváte roční přírůstek výroby FV s výrobou všech rozestavěných JE? Tak tomu říkám logika. Ano, ty čísla JE je třeba náležitě vylepšit, aby nevypadly přímo směšně.
Tak předpokládám, že čínani neví, že ty JE staví úplně zbytečně, asi by jim to měl někdo poradit.
Energetický mix má nějaký význam, ale to se těžko vysvětluje něktorým lidem, kteří vidí jen číslo 200 GW...
Myslete na to, že Čína je o dost jižněji než ČR, tam z těch 200 GW bude elektřiny více.
Bylo to 217GW a Čína má jiné přírodní podmínky, takže 217 GW tam vyrobí zhruba 350 TWh.
Proti tomu JE zhruba 2GW za rok, které vyrobí zhruba 16 TWh za rok.
Roční koeficient využití fotovoltaických elektráren se v Číně pohybuje mezi 12-14 %, takže tam těžko 217 GW vyrobí 350 TWh.
Je úplně jedno, zda roční přírůstek produkce FV je větší desetkrát, nebo dvacetkrát než JE. Vzhledem k trendu kterým jde vývoj je to prostě game over.
U nás se při dobrém natočení panelů vyrobí 1 GW z 1 kWp instalovaného výkonu. V Číně je to podle oblasti, ale je tam hodně míst, kde panely dají přes 1,7 GWh z 1 kWp výkonu. Navíc v Číně panely dávají slušný výkon i zimě.
@prochaska: "1,7 GWh z 1 kWp výkonu" nevyrobí žádná elektrárna na světě, dokonce ani fotovoltaická, a pokud jste myslel 1,7 MWh z 1 kWp výkonu, tak v průměru to pro Čínu rozhodně neplatí, je to kolem 1,15 MWh z 1 kWp výkonu.
@Nedvěd: O ročním přírůstku produkce a už vůbec ne ve srovnání s JE jsem vůbec nic nepsal, asi jste si spletl příspěvky.
V roce 2024 vyrobí jaderné zdroje v Číně 450 TWh, FVE 800 TWh a VTE 1000 TWh.
Jenže ty jaderky stavěly desítky let a soláry jen posledních pár let. Výroba z FVE bude prudce růst narozdíl od JE.
Jenže ty jaderky tam ještě za další desítky let budou pořád stát a dodávat vyrobenou energii, kdežto ty FVE už tam buď nebudou, nebo budou několikrát vyměněny.
Vždycky je vhodné uvažovat v širších souvislostech.
Pořád je to někde úplně jinde. Náročnost výstavby FVE + VtE oproti JE je nesrovnatelná. Vyměníte panely, případně rotory s listy, což je záležitost na pád dní, nebo týdnů, oproti zdlouhavému procesu výstavby JE. A pak ještě zase ta zdlouhavá sanace na závěr, která také není úplně jednoduchá. Takže v souvislostech určitě, ale ve všech.
A to ještě vodní elektrárny vyrobí v Číně za rok víc elektřiny než větrné plus solární plus (ty nejmenší) jaderné.
Bohužel fotovoltaika není schopna zajistit dodávky elektřiny. Postaví se nejrychleji, ale bohužel brzy narazí na limity, kdy další fotovoltaický zdroj produkuje bezcennou elektřinu zatímco v noci/zimě elektřina chybí.
A pokud je takových zdrojů více, dostaneme energetický mix, který produkuje drahou elektřinu. Stačí se zeptat u našich německých sousedů.
Nepotřebuji se ptát německých sousedů, mohu čerpat ze své zkušenosti, nebo od spousty sousedů a kamarádů. Všichni využíváme výhodu nejlevnější možné elektřiny vůbec, je to ta kterou si vyrábíme na svých střechách pomocí solárních panelů. Vlastní vyrobená elektřina mi pokryje 65% roční spotřeby domu.
Pokud vám to funguje jako čistý ostrov, pak je vhodné vám pogratulovat. Pokud jste pořád připojen k distribuční síti a spoléháte na dodávku v době, kdy ten váš zdroj nic nedává nebo nedává dost, tak nešermujte slovem "nepotřebuju". Potřebujete.
Máte snad pocit, že Číňani jsou tak pokročilý národ a budují a budou budovat FVE za ceny, jako měli Němci před 10,15,20 lety? A o jakých limitech a naražení do nich tady mluvíte?
Ty limity známe všichni, kteří máme vlastní fotovoltaiku. V létě nevíte co s elektřinou, ale stejně vám v zimě chybí. A nenapravíte to tím, že přidáme další panely. S bateriema zvýšíme využití zhruba na dvojnásobek, ale současně je i dvojnásobná cena instalace a tedy i dvojnásobná cena vyrobené elektřiny.
Asi by bylo lepší se podívat do mapy a neaplikovat naše podmínky pro geograficky zcela odlišných podmínek. Takže kontrolní otázka soud ruzi. Co si představujete pod takovým slovem geograficky odlišný? Ve vztahu k FV samozřejmě.
A kolik ten limit tedy je a jak jste k němu dospěl? Já nejsem magor, jako ti maniaci, co je to pořád cituje Bob, abych chtěl vše řešit pomocí FVE+baterie.
A asi to bude vycházet jinak v ČR a jinak v Pekingu (40 st. s.š., jižněji než Neapol), jinak v Šanghaji (31 st. s.š.) a jinak v Hongkongu (22 st. s.š.), že?
Z mojí fotovoltaiky spotřebuji jen třetinu toho, co může vyrobit. Zbytek je bezcenná elektřina, která zůstane na střeše. Přitom měniče budete vyměňovat každých 5 let a baterie deset. Pokud nepřijde blesk a nevezme to šmahem i s fv panely dříve.
Pane Veselý: 3 otázky na Vás
1) Kolik % výroby elektřiny u nás byste tedy chtěl řešit kombinací FVE + akumulátory + dlouhodobá akumulace (na tu jste zapomněl)?
2) Čím chcete řešit ten zbytek bezemisně (nízko emisně)?
3) Co se u nás staví za zdroje OZE se znatelnou produkcí?
V horizontu 2030-2040.
Pane Vacku o tom , že máte FVE po výroku, že "Přitom měniče budete vyměňovat každých 5 let a baterie deset. Pokud nepřijde blesk a nevezme to šmahem i s fv panely dříve", lze pochybovat.
Po deseti letech kapacita LiFePO4 zhruba 2/3. A navíc podstatně vyšší vnitřní odpor, což komplikuje další využití.
Pokud budete po 10 letech na 2/3 kapacity, tak budete mít investici splacenou.
Pokud tedy nekupujte střídače častěji než mobil, jak tvrdíte.
Největší výhodou LiFePO4 akumulátorů je jejich životnost. Ta samozřejmě záleží na hloubce vybíjení, tedy na tom, jak moc nabitý akumulátor v běžném provozu vybíjíte. Životnost těchto akumulátorů se pohybuje v rozmezí 4000 – 8000 nabíjecích cyklů, v ideálním případě tedy vydrží pracovat i více než 20 let.
@Bob:
ad 1) Nejsem Centrální plánovací komise, proto nikomu nebudu ta procenta plánovat. Správné je maximálně FVE i pro bateriovou akumulaci otevřít trh a ono se ukáže samo, co je limit. A upřímně, to mě na celém současném trojčení okolo dvou bloků v Dukovanech štve ze všeho nejvíce, to komunistické centrální plánování ze strany českých politiků, o kterých si jednak nemyslím, že rozumí energetice, druhak, že nejsou věštci, aby věděli co bude za 20, 30, 40, 50, 60 let.
ad 2) Opakuji nejsem centrální plánovací komise. Možností je spousta, včetně vykašlání se na fangličkaření. Pořád jsem nepochopil co je špatného na mezinárodním obchodu s elektřinou.
ad 3) Prakticky jen fotovoltaika, protože se dá stavět ekonomicky smysluplně pro vlastní spotřebu. Možná ještě nějaký bioplyn. Zbytek je tak akorát pro srandu králíkům, vypadá to, že jediné o čem vedení tohoto státu je schopno uvažovat je výstavba JE, zbytek nejsou asi schopni vnímat.
To: Jan Veselý 22. červenec 2024, 23:33
ad 1) Já po Vás přeci nechci, abyste byl plánovací komisí, ale Váš názor. Hlavně ale ne pro situaci za 20-60 let. Psal jsem o intervalu 6-16 let. Když odhlédnu od stavby JE, které s přípravou trvají ještě déle, tak i stavby FVE, ale hlavně plynových elektráren v potřebném výkonu trvají tak dlouho, že už nyní by bylo potřeba nejen zahájit přípravy a projekt, ale v případě 6 let už začít stavět. O elek trolyzérech a příslušenství (které zatím ani nejsou připraveny pro hromadnou výrobu) ani nemluvě.
Rozhodnout a začít stavět je nutno už nyní, nemáme další čas na rozmýšlení. Potřebujeme nahradit cca 45% výroby elektřiny do několika let.
ad2 Principiálně na mezinárodním obchodu není nic špatného.
Největší problém ale je, že většina sousedů bude i v ročním součtu deficitní. Natožpak v kritických obdobích (když nefouká a nesvítí), další problémy jsou pak kapacita přeshraniční sítě (nezáleží jen na nás) a finance a cena takové elektřiny.
Podrobněji a podloženo čísly třeba zde:
medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-elektrina-z-nemecka-bude-ale-asi-jindy-nez-ji-budeme-potrebovat
ad 3) No právě jen FVE, ale už nyní jsou stále častěji (v součtu s dovozem) období nadbytku a po odstavení uhlí střídavě nedostatku. Tedy bez akumulace (a nejen té krátkodobé) se neobejdeme. Další OZE jako, voda, biomasa a bioplyn jsou i technicky velmi limitovány. VtE mimo jiné NIMBY.
Stát (snad kromě JE) na to má vliv minimální. Podpory a ulehčení pro OZE jsou nastaveny více než nadstandardně (oproti třeba jádru).
@Richard Vacek 22. červenec 2024, 15:31
Pokud dokážete z vaší FVE s AKU spotřebovat pouze třetinu výroby, tak je něco hodně špatně.
Buď v návrhu, vlastní realizaci nebo u vás.
Pokud to tak opravdu je, tak bych se vážně zamyslel a hledal řešení jak to zlepšit.
Polovina výroby co vyrobí FVE je asi pro nevěda zanedbatelná hodnota.
Neschopnost pochopit význam mého jednoduchého, dvouřádkového komentáře ještě chápu. Ovšem nutnost jej komentovat a exhibovat zde tento svůj handicap je nad jakékoliv moje chápání.
Je třeba se podívat, kde se staví fotovoltajka a kde JE. FVE se nestaví na zemědělské půdě jako u nás, ale v polopouštích, kde není voda. Těch mají dost. Kde je průmysl, tam se staví i JE.
kudos pro Vás.
Ale zase pokud budeme pěstovat kukuřici na biopaliva - tak upřímně vychází stále lépe ty FV panely a elektromobilita. V množství energeticky užitečné energine na 1ha to není vůbec soutěž :)
Jen takovy povzdech :(
V Česku se nikdy kukuřice na biopaliva nepoužívala.
Proč vadí FVE na louce? Nebo v sadu? Ono je to nějak poškodí?
Pokud vím, tak Čína produkuje z JE asi 5% elektřiny (údaj z roku 2022). Neviděl bych nějaké ujíždění. Spíše jde v Číně o nízkoemisní doplňkový zdroj.
Čína nyní nestaví 14 jaderných bloků jak je v článku, nýbrž 30, tedy dvojnásobek. Je to polovina ! všech rozestavěných bloků světa.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se