Domů
Jaderné elektrárny
V Číně začala výstavba jaderné elektrárny Xudabao 3
Zdroj: Fuqing Nuclear Power Plant/CNNC

V Číně začala výstavba jaderné elektrárny Xudabao 3

V čínské jaderné elektrárně Xudabao začala stavba prvním důležitým milníkem, kterým je první lití betonu. Výstavba celkem čtyř bloků typu VVER-1200 v Xudabao a Tianwan je součástí dohody mezi Čínou a Ruskem z roku 2018.

V Číně byla na konci července oficiálně zahájena výstavba 3. bloku jaderné elektrárny Xudabao v provincii Liao -ning vylitím prvního betonu pro jaderný ostrov. Dosažení milníku oznámila China National Nuclear Power (CNNP),  dceřiná společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), v prohlášení na šanghajské burze. CNNP má nyní ve výstavbě celkem šest jaderných bloků s instalovaným výkonem přes 6 250 MW.

Původní plány projektu Xudabao s rozpočtem ve výši 110 miliard juanů (zhruba 336 miliard Kč) počítaly s šesti čínskými reaktory AP1000. Ty byly nakonec vybrány pro první fázi skládající se z bloků 1 a 2. Čínská národní správa pro jadernou bezpečnost oznámila schválení výběru místa pro bloky Xudabao 1 a 2 v dubnu 2014, ale stavba první fáze ještě nezačala.

Čtyři ruské bloky

Rusko a Čína podepsaly dohody o stavbě čtyř bloků typu VVER-1200 v červnu 2018. Smluvní rámec pokrývá kromě výstavby bloků Xudabao 3 a 4 také dodávku jaderného paliva. Společnost Rosatom přitom bude navrhovat jaderný ostrov a dodávat klíčová zařízení, dále bude také zajišťovat terénní dozor, dohled nad instalací a uvádění do provozu dodaného zařízení. Čína naopak má dodat turbíny a generátory, přičemž oba bloky by měly být uvedeny do provozu v letech 2027-2028.

V únoru tohoto roku ruský Atommash oznámil, že zahájil výrobu hlavních komponentů pro Xudabao 3. Společnost vyrobí a dodá například dvě sady parogenerátorů, chladicí čerpadla reaktoru a hlavní cirkulační potrubí.

Kromě dvou bloků v Xudabao zahrnuje rusko-čínská dohoda také dva bloky v jaderné elektrárně Tianwan. Stavba jaderné elektrárny Tianwan byla zahájena letos v květnu litím betonu bloku 7.

Komentáře

(14)

Jakub Liška

10. srpen 2021, 08:26

Pro všechny odpůrce řešení jádra jako zdroje energie (ať už elektrické, tak tepelné):

Jak chcete uspokojit poptávku po energii bez jádra?

Uvědomíme-li si, že dosavadní obnovitelné zdroje (fotovoltaika, vítr, voda, biomasa, geotermální, příbojové ...) nemají v podmínkách vnitrozemských států schopnosti zajistit bezpečnou a stabilní dodávku energie. Mohou být doplňkem, nikoliv hlavním zdrojem pro např. základní zatížení.

Nebo chcete spalovat plyn, který produkuje skleníkové plyny, kterým se musíme chtě nechtě vyhýbat?

Miloslav Černý

10. srpen 2021, 16:06

Popularita JE rapidně klesne s možnou havárií ve světě. Co pak s těmi vynaloženými miliardami do JE pro jejich dlouhodobou potřebnou životnost pro potřebnou návratnost. Jestliže se začíná ukazovat reálná bezpečnější alternativa v podobě OZ, tak je to prozíravější řešení pro budoucnost i z hlediska potřebného nižšího energetického příjmu planety, neboť JE se svým výkonem podílejí na vyšším energetickém přijmu včetně skleníkového podstatně účinnějšího plynu ve formě vodních par, kterého se potřebujeme zbavit. Bohužel jsme se svojí podceňovanou energetickou bilancí dostali do stadia podle vědeckých výzkumů, že budeme muset vzít za vděk vším, co může mít příznivý vliv na klima a ne naopak. A i tak nemůžeme v krátké době vlivem setrvačnosti čekat nějaké zázraky v podobě aspoň zmírnění nežádoucího současného vývoje. Ta odezva se dá počítat jako na dlouhodobou, jestli nás nezachrání vyšší moc v podobě výbuchu nějakého super vulkánu či podobné katastrofy.

Omega

11. srpen 2021, 10:46

Jenže ona se ta OZ cesta pořád nerýsuje.

Důvod je ten, že nemáme ty zálohy a pokud vezmu výrobní kapacitu továren tak ani v horizontu 20ti let ji mít nebudeme. Idea přejít na OZE je jistě záslužná, ale reálně se na ní nepřešlo ani tam, kde je to ekonomicky funkční. Dodám příklad - už v roce 2008 existoval počítačem řízený padák, který by dokázal táhnout tanker/kontejnerovou loď. Jeho cena by se jen na úspoře paliva vrátila za 6 cest asie-evropa. Udělal se přesně jeden kus, otestoval, fungoval, a nepoužívá se. A proč? Protože vyžaduje "kvalifikovanou" obsluhu, což na těch tankerech nejsou schopni zajistit.

A ten nesmysl s tím, že JE dodávají teplo a zvyšují bilanci - uvědomujete si, že to JE se nahradí plynem - takže CO2 - takže mnohem více tepla ze slunce zadrženo atmosférou. Takže paradoxně každá JE výrazně zpomaluje nárůst (v porovnání s alternativami)

harrym

10. srpen 2021, 14:58

Liška: Obyčejné lidi tyhle otázky vůbec nezajímají. obyčejní lidé naivně předpokládají, že potenciálový rozdíl na čudlech v elektrických zásuvkách je samozřejmost, stejně tak to, že cesty se nějak samy udržují a naplněné regály v obchodech stejně tak. Je jim to zkrátka o prdele.

Zda se jaderní elektrárny stavět budou nebo nebudou, se ještě ukáže. Každopádně určité odhodlání je. Pokud se stavět nebudou, zažije EU menší zemětřesení, jelikož bude muset zákonitě dojít k silné a v zásadě nedobrovolné redukci spotřeby. A to bude bolet. Tj. zapomeňte na auto či spíše dvě v každé rodině, dovolené v zahraničí atp. Bude to jak ve středověku - v baráku se bude vytápět pouze 1-2 místnosti a veřejné noční osvětlení bude minulostí.

Josef

9. srpen 2021, 10:29

Stavba JE trvá v normálním světě 6-7 let. V nenormálním se o ní 20 let mluví....

Arimatejský

9. srpen 2021, 11:13

Norma je určována většinou. Tedy v normálních zemích se JE vůbec nestaví.

Akotako

9. srpen 2021, 11:41

Pochybuji o soudnosti té vaší většiny.

Petr Závodský

9. srpen 2021, 13:29

Tedy USA, Velká Británie, Finsko, Francie ... nejsou normální země? Podle čeho normálnost posuzujete? Třeba podle CO2/MWh?

blaha.p

10. srpen 2021, 13:42

Jen poznámka, všechny země které jste uvedl, by určitě raději rozhodnutí z minulosti změnily a vůbec stavět nezačaly, protože u všech se stavba neskutečně zpozdila a ještě brutálně prodražila. V USA dokonce raději jednu rozestavěnou JE odpískali a raději vyhodili 10 miliard dolarů než by JE dostavěli

pr

9. srpen 2021, 17:26

Fajn, přidal jste 4 státy, to je s těmi předešlými světová většina? Pokud ne, pak je odpověď na Vámi položenou otázku NE.

Petr Závodský

10. srpen 2021, 13:28

Ariimatejský napsal "Tedy v normálních zemích se JE VŮBEC nestaví."

Tak staví se nebo nestaví v "normálních zemích"?

Ano, jestli vezmu všechny státy na světě, tak ve většině se nestaví JE, ... nelétá do kosmu, možná ani ve většině zemí nemají všichni přístup k elektřině a zdravotnictví, ... takhle to myslíte? Tedy že rozvinuté země, které dosáhly pokroku a nějaké úrovně nejsou normální?

Jan Veselý

10. srpen 2021, 14:16

Přidal jen 4 státy, které si zatím ještě nestihly až do úplného konce odžít tu obří ostudu zvanou jaderná renesance. Ambice na jadernou výstavbu už fakticky nemají, už jsou z toho vyléčení.

Milan Vaněček

10. srpen 2021, 14:22

Pane Závodský, vždyť to přece víte, nové jaderné elektrárny staví jaderné mocnosti, které mají jaderné zbraně. Ty musejí udržovat své jaderné know how.

A k ním přidejte: země u severního polárního kruhu-Kanadu a Finsko.

Naopak země pobliž rovníku se už přesvědčily, že to co se v době okolo roku 2005 jevilo jako dobrá perspektiva (JE) po skončení údobí ropy, je v roce 2020 naprostá pitomost a staví jako divé fotovoltaické a jaderné elektrárny.

A pak je tu, i po roce 2020 ještě jedna skupina- bývalé RVHP a jím odchovaní energetici. Ty země přece důvěrně známe, že ano?

Jan Veselý

10. srpen 2021, 14:24

Naprostá většina zemí má přístup k elektřině a zdravotnictví. Stejně tak si pro svoje přístroje můžou koupit cestu na orbitu, to stojí "jen" peníze. To, že jaderná energetika je stále více okrajová technologie, je prostě fakt.

Stejným faktem je i v celku vysoký počet zemí, které JE mají, ale je je nechávají dožít, ambice na obnovu "jaderné flotily" nemají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.