Čína podepsala smlouvy s Ruskem na výstavbu dvou bloků JE Xudabao

DomůJaderné elektrárnyČína podepsala smlouvy s Ruskem na výstavbu dvou bloků JE Xudabao

Generální kontrakt pro ruské reaktory VVER-1200 plánované pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Xudabao v čínské provincii Liao-ning byl podepsán minulou středu v Moskvě, při setkání prezidentů obou zemí. Smlouvu podepsali zástupci společností ASE, inženýrské pobočky Rosatomu a China National Nuclear Corporation (CNNC).

Minulý rok v červnu Rusko uzavřelo s Čínou celkem čtyři smlouvy zahrnující výstavbu dvou reaktorů VVER-1200 jaderné elektrárny Tianwan 7 a 8. Nyní obě země plánují postavit další dva reaktory VVER-1200 na nové elektrárně Xudabao.

„Dnes jsme posunuli rusko-čínský projekt výstavby nové jaderné elektrárny do praktické fáze její realizace. S ohledem na dříve uzavřený kontrakt pro výstavbu dvou bloků na JE Tianwan postavíme do roku 2028 čtyři nové jaderné reaktory generace 3+,“ uvedl Alexej Likhachov, generální ředitel ruské státní společnosti.

Bloková dozorna jaderné elektrárny Tianwan 4, zdroj: Rosatom

V březnu tohoto roku byly podepsány smlouvy na výstavbu dvou reaktorů dodaných Ruskem pro jadernou elektrárnu Tianwan v provincii Jinagsu. Navíc byla uzavřena smlouva o technickém návrhu pro druhý pár reaktorů elektrárny Xudabao.

Projekt výstavby elektrárny Xudabao původně předpokládal šest reaktorů čínského designu CAP1000, zahájen byl v první fázi výstavbou dvou z nich. Příprava staveniště začala v listopadu 2010. Národní komise pro rozvoj a reformy udělila projektu souhlas v lednu 2011. Čínský národní jaderný dozor oznámil své povolení pro výstavbu bloků č.1 a 2 jaderné elektrárny Xudabao v dubnu 2014.

Projekt VVER-1200 (AES-2006), zdroj: Rosatom

Rosatom uvedl, že předpokládá spuštění sedmého a osmého bloku JE Tianwan mezi roky 2026-2027 a třetí a čtvrtý blok Xudabao v letech 2027-2028.