Domů
Jaderné elektrárny
Čína podepsala smlouvy s Ruskem na výstavbu dvou bloků JE Xudabao

Čína podepsala smlouvy s Ruskem na výstavbu dvou bloků JE Xudabao

Generální kontrakt pro ruské reaktory VVER-1200 plánované pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Xudabao v čínské provincii Liao-ning byl podepsán minulou středu v Moskvě, při setkání prezidentů obou zemí. Smlouvu podepsali zástupci společností ASE, inženýrské pobočky Rosatomu a China National Nuclear Corporation (CNNC).

Minulý rok v červnu Rusko uzavřelo s Čínou celkem čtyři smlouvy zahrnující výstavbu dvou reaktorů VVER-1200 jaderné elektrárny Tianwan 7 a 8. Nyní obě země plánují postavit další dva reaktory VVER-1200 na nové elektrárně Xudabao.

„Dnes jsme posunuli rusko-čínský projekt výstavby nové jaderné elektrárny do praktické fáze její realizace. S ohledem na dříve uzavřený kontrakt pro výstavbu dvou bloků na JE Tianwan postavíme do roku 2028 čtyři nové jaderné reaktory generace 3+,“ uvedl Alexej Likhachov, generální ředitel ruské státní společnosti.

Bloková dozorna jaderné elektrárny Tianwan 4, zdroj: Rosatom

V březnu tohoto roku byly podepsány smlouvy na výstavbu dvou reaktorů dodaných Ruskem pro jadernou elektrárnu Tianwan v provincii Jinagsu. Navíc byla uzavřena smlouva o technickém návrhu pro druhý pár reaktorů elektrárny Xudabao.

Projekt výstavby elektrárny Xudabao původně předpokládal šest reaktorů čínského designu CAP1000, zahájen byl v první fázi výstavbou dvou z nich. Příprava staveniště začala v listopadu 2010. Národní komise pro rozvoj a reformy udělila projektu souhlas v lednu 2011. Čínský národní jaderný dozor oznámil své povolení pro výstavbu bloků č.1 a 2 jaderné elektrárny Xudabao v dubnu 2014.

Projekt VVER-1200 (AES-2006), zdroj: Rosatom

Rosatom uvedl, že předpokládá spuštění sedmého a osmého bloku JE Tianwan mezi roky 2026-2027 a třetí a čtvrtý blok Xudabao v letech 2027-2028.

Komentáře

(1)

Loudil

13. červen 2019, 16:02

Počet reaktorů připravených ke stavbě ve světě Rosatomem či už stavěných je obdivuhodný ! Čína - 4, Turecko - 4, Egypt - 4, Bangladéš -2, Maďarsko - 2, Indie - 4, Bělorusko - 2, Finsko - 1. Celkem - 23 reaktorů. V dalších zemích stále jedná o nových, Uzbekistán, Irán, Vietnam, .... Není bez šancí ani u nás, pokud nebude vyloučen - "Z politických důvodů". Celkové zakázky na nové reaktory u Rosatomu jsou už tuším na 133 mld. USD , čímž jsou na úrovni ruského exportu zbraní. Můžeme se tak dočkat zajímavé situace, kdy největší ruské vývozní bloky budou : 1. Energetické suroviny . 2. Zemědělské produkty ,3.Zakázky Rosatomu , 4. Export zbraní. Elektrárna o 4 blocích VVER-1200 je za nějakých 20 mld. USD. A to se zhruba rovná ročnímu vývozu ruských zbraní. Rosatom to může dokázat, tedy předstihnout i zbraně.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.