Domů
Jaderné elektrárny
Čína podepsala smlouvy s Ruskem na výstavbu dvou bloků JE Xudabao

Čína podepsala smlouvy s Ruskem na výstavbu dvou bloků JE Xudabao

Generální kontrakt pro ruské reaktory VVER-1200 plánované pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Xudabao v čínské provincii Liao-ning byl podepsán minulou středu v Moskvě, při setkání prezidentů obou zemí. Smlouvu podepsali zástupci společností ASE, inženýrské pobočky Rosatomu a China National Nuclear Corporation (CNNC).

Minulý rok v červnu Rusko uzavřelo s Čínou celkem čtyři smlouvy zahrnující výstavbu dvou reaktorů VVER-1200 jaderné elektrárny Tianwan 7 a 8. Nyní obě země plánují postavit další dva reaktory VVER-1200 na nové elektrárně Xudabao.

„Dnes jsme posunuli rusko-čínský projekt výstavby nové jaderné elektrárny do praktické fáze její realizace. S ohledem na dříve uzavřený kontrakt pro výstavbu dvou bloků na JE Tianwan postavíme do roku 2028 čtyři nové jaderné reaktory generace 3+,“ uvedl Alexej Likhachov, generální ředitel ruské státní společnosti.

Bloková dozorna jaderné elektrárny Tianwan 4, zdroj: Rosatom

V březnu tohoto roku byly podepsány smlouvy na výstavbu dvou reaktorů dodaných Ruskem pro jadernou elektrárnu Tianwan v provincii Jinagsu. Navíc byla uzavřena smlouva o technickém návrhu pro druhý pár reaktorů elektrárny Xudabao.

Projekt výstavby elektrárny Xudabao původně předpokládal šest reaktorů čínského designu CAP1000, zahájen byl v první fázi výstavbou dvou z nich. Příprava staveniště začala v listopadu 2010. Národní komise pro rozvoj a reformy udělila projektu souhlas v lednu 2011. Čínský národní jaderný dozor oznámil své povolení pro výstavbu bloků č.1 a 2 jaderné elektrárny Xudabao v dubnu 2014.

Projekt VVER-1200 (AES-2006), zdroj: Rosatom

Rosatom uvedl, že předpokládá spuštění sedmého a osmého bloku JE Tianwan mezi roky 2026-2027 a třetí a čtvrtý blok Xudabao v letech 2027-2028.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Podepsáno. ČEZ si zajistil dodávky paliva pro Temelín z Francie a Švédska
28. červen 2022, 10:00
Konec dodávek ruského paliva v Temelíně. ČEZ uzavřel miliardové smlouvy se západními firmami
28. červen 2022, 08:35
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
13. červen 2019, 16:02

Počet reaktorů připravených ke stavbě ve světě Rosatomem či už stavěných je obdivuhodný ! Čína - 4, Turecko - 4, Egypt - 4, Bangladéš -2, Maďarsko - 2, Indie - 4, Bělorusko - 2, Finsko - 1. Celkem - 23 reaktorů. V dalších zemích stále jedná o nových, Uzbekistán, Irán, Vietnam, .... Není bez šancí ani u nás, pokud nebude vyloučen - "Z politických důvodů". Celkové zakázky na nové reaktory u Rosatomu jsou už tuším na 133 mld. USD , čímž jsou na úrovni ruského exportu zbraní. Můžeme se tak dočkat zajímavé situace, kdy největší ruské vývozní bloky budou : 1. Energetické suroviny . 2. Zemědělské produkty ,3.Zakázky Rosatomu , 4. Export zbraní. Elektrárna o 4 blocích VVER-1200 je za nějakých 20 mld. USD. A to se zhruba rovná ročnímu vývozu ruských zbraní. Rosatom to může dokázat, tedy předstihnout i zbraně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se