Domů
Jaderné elektrárny
Čína zrychluje rozvoj jaderných elektráren, je na cestě stát se světovým lídrem
Zdroj: pris.iaea.org
Zdroj: IAEA

Čína zrychluje rozvoj jaderných elektráren, je na cestě stát se světovým lídrem

Z globálního porovnání instalovaného výkonu jaderných elektráren je Čína na třetím místě s téměř 54 GW napříč 55 provozovanými reaktory. V oblasti nově rozestavěných bloků si Čína udržuje první místo již několik let po sobě.  Čína si vede relativně dobře i v oblasti výstavby jaderných elektráren v zahraničí.

Čínský projekt Hualong One v Pákistánu je dobře hodnocen z pohledu rychlosti výstavby a jeho bezproblémovosti. Právě reaktory typu Hualong One patří mezi nejsilnější čínské vývozní artikly v oblasti jaderného know-how, dle čínských slov je země schopná zajistit kompletní dodavatelský řetězec v rámci výstavby.

"Čína může schválit výstavbu 10 nových reaktorů ročně, aby urychlila svůj přechod na nízkoemisní energetiku. V roce 2024 plánuje připojit 3-4 reaktory, které zvednou instalovaný výkon jaderných elektráren na 60,8 GW," uvedl předseda Čínské národní jaderné korporace (CNNC) Lu Tie Zhonga.

Hualong One využívá nezávisle vyvinuté palivové soubory CF3, má 18měsíční cyklus doplňování paliva a zahrnuje pokročilé konstrukční koncepce, jako jsou dvouvrstvé ochranné obaly s odolností proti nárazům velkých letadel, splňuje tak nejvyšší mezinárodní bezpečnostní standardy. Na ně navazují reaktory Hualong Two, jejichž největší výhoda má spočívat ve zkrácení doby výstavby z pěti let na čtyři.

Jedná se tak o konkurenceschopnou technologii reaktorů třetí generace.  O jejím použití je dokonce uvažováno i v Evropě v rámci výstavby dvou těchto reaktorů ve Velké Británii v lokalitě Bradwell B, které by dohromady dosahovaly výkonu 2,2 GW. Reaktory jsou tak certifikované i pro použití v evropských podmínkách. V ČR byla Čína vyřazena z možnosti se přihlásit do tendru o dostavbu Dukovan, a to z bezpečnostních důvodů. Proti tomuto rozhodnutí se Čína odvolala, nicméně odvolání nebylo vyhověno a za současné situace není tedy potřeba se zabývat možností výstavby čínského reaktoru v Česku.

Oproti tomu ve světě je Čína aktivní ve svých snahách, kdy se jí v rámci iniciativy Hedvábné stezky daří nabizet své reaktory. Zmíněn už byl Pákistán, další vyjednávání probíhají s Argentinou, zeměmi Blízkého Východu a také africkými státy, které chtějí postavit jaderné reaktory do roku 2030: Alžírsko, Ghana, Keňa, Maroko, Nigérie, Súdán a Tunisko.

Zde je však potřeba pamatovat i na úskalí spojená s čínskou výstavbou. Kromě bezpečnostního rizika v podobě špionáže, ohrožení spolupráce v případě vojenského konfliktu, kupování vlivu a ovlivňování veřejného mínění se mohou objevit i další nevýhodné podmínky. Jedná se například o nevýhodné půjčky od čínské vlády na výstavbu projektů, pro Čínu výhodné pronájmy zařízení například na 100 let, smlouvy o údržbě zařízení pouze od čínských firem apod.

V rámci rozvoje jaderného know-how si Čína vede dobře

Dne 13. července 2021 byla v jihočínské provincii Hainan zahájena výstavba víceúčelového malého modulárního tlakovodního reaktoru Linglong One vyvinutého společností CNNC. Ten představuje první pevninský komerční malý modulární reaktor ve výstavbě na světě, což naznačuje, že Čína je v čele  rozvoje technologie malých modulárních reaktorů. Předseda představenstva uvedl, že v současné době projevilo velký zájem o malé reaktory mnoho zemí, například Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Indonésie a Thajsko.

Čína se také zabývá vývojem vysokoteplotních reaktorů čtvrté generace, kdy jako první země na světě uvedla na konci roku 2023 do komerčního provozu HTR-PM reaktor Huaneng Shandong Shidao. Jedná se o reaktor chlazený plynem, konkrétně héliem, který využívá palivo ve tvaru kuliček. Každá kulička má průměr 60 mm a má vnější vrstvu z grafitu. Každá z nich obsahuje přibližně 12 000 čtyřvrstvých keramikou potažených palivových částic uranu (celkem 7 g) obohaceného na 8,5 %, a rozptýleného v grafitové matrici. Jakákoliv relativně nová technologie spuštěná do ostrého provozu dává svému provozovateli cenné zkušenosti, které může uplatnit při dalším vývoji.

Další oblastí, ve které se Čína angažuje, je vývoj fúzních reaktorů. Kromě vlastního výzkumu se tak podílí na spolupráci v rámci mezinárodního projektu ITER (Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor). Na konci února CNNC podepsala kontrakt na montáž modulu vakuové komory v centru reaktoru. Předseda Lu  se domnívá, že "jde o ztělesnění aktivního úsilí Číny o vybudování globálního společenství pro rozvoj jaderné energetiky prostřednictvím mezinárodní spolupráce".

Čína tedy kromě masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie sazí také na rozvoj jaderných elektráren. Pokud bude v současném rozvoji pokračovat i nadále, tak je pravděpodobné, že do 10 let předběhne USA v instalovaném výkonu jaderných elektráren, který dosahuje bezmála 100 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(63)
Karásek
21. březen 2024, 10:16

Nezbývá, než dodat, že větší rozvoj, než jádro v Číně zažívají OZE, což je dobře. Bohužel se staví i spousta uhelných zdrojů.

Tomáš Foldyna
21. březen 2024, 12:05

Myslím, že nekteří nejmenovaní zde často diskutující by měli napsat do Číny nebo tam zajet a říct jim osobně, že jaderné elektrárny nemají perspektivu, je to překonaná technologie a jedině stavba FVE a VTE s bateriemi má nějaký význam.

Jirka Líska
21. březen 2024, 12:36

Nemusím do Číny psát, ani jezdit, stačí se kouknout na jejich čísla:

Čína v roce 2023 přidala solární panely o kapacitě 216,9 gigawattu (GW), čímž překonala svůj předchozí rekord 87,4 gigawattu z roku 2022, uvedl čínský Národní úřad pro energetiku (NEA). Podle výpočtů BloombergNEF byl údaj vyšší, než činí celková kapacita solárních panelů v USA, která je 175,2 gigawattu.

Dále Čína také loni přidala 75,9 GW VTE.

V jaderkách spustí letos cca 6GW a celkem v ní mají cca 60GW.

Takže v čem je ta perspektiva?

Emil
21. březen 2024, 12:42

V obojím.

Jiří Švarc
21. březen 2024, 13:20

No to snad ne, hezky s omluvou napište příspěvek znovu!

Buď radikálně na jednu stranu nebo na druhou. Jak si vůbec můžete dovolit podporovat nějaké rozumné řešení mezi dvěma extrémy?

Pravoslav Motyčka
21. březen 2024, 21:27

Rozvoj FVE v Číně nelze srovnávat s rozvojem FVE třeba v Německu , protože FVE v Číně nejsou sezóní zdroje , ale celoroční . U pobřeží a JV části Číny kde jsou sice podmínky pro FVE podobné jako u Nás , ale mezi prosincem s červnem není ve výrobě velký rozdíl na severu to platí také tam je výroba podstatně lepší , takže pro Čínu jsou FVE celoročně stabilním zdrojem energie podobně jako jádro. Na druhou stranu FVE je třeba v Číně nepřeceňovat zatím jich mají na velikost ČR asi 5GW my máme 3GW takže výroba FVE je proti spotřebě celé Číny zatím malá i když absolutní Čísla vypadají vysoká. Aby podíl FVE byl skutečně významný musel by se cca z 5 násobit současným tempem rozvoje to bude trvat 11 let. Pro srovnání takové Holansko má 3,5x více FVE na obyvatele než Čína.

Jirka Líska
22. březen 2024, 08:35

Však jsem nesrovnával Čínu a zbytek světa, není to předmětem diskuze.

Přečtěte si příspěvek p. Foldyny o JE a FVE a v jakém duchu to napsal.

Já na to reagoval, že Čína masivně staví FVE a VTE a JE je někde vzadu.

richie
22. březen 2024, 13:10

hmm .. podla prehladu ma Cina aktualne ~55 reaktorov v prevadzke .. a rozpracovanych (v roznom stadiu) ~23 dalsich .. ~50% navysenie je malo?

Oldřich Vašíček
21. březen 2024, 23:26

Pravděpodobně v tom jádře. :) |, přes obrovský instalovaný výkon ve FVE a VE, jim ty JE dodají ročně více energie. A aby to nebyl takový problém, tak k těm FVE a VE, v kombinaci jednotné energetické soustav, staví současně uhelno nebo plynovou elektrárnu s nějakým bateriovým úložištěm, pro co nejspolehlivější dodávky.

Přesně tak bych to doporučoval i zde. Připojovat jen ty zdroje FVE a VE, které mají zajištěnu zálohu pro stabilní dodávky energie dle potřeby a ne dle počasí. :)

Jirka Líska
22. březen 2024, 09:18

V objemu výroby nemáte pravdu.

Ročně 500GWp FVE v Číně vyrobí více než 60GW JE.

richie
22. březen 2024, 13:41

tak tu by som bol opatrny .. rozdiel bude v jednotkach percent

Jirka Líska
22. březen 2024, 14:10

@richie:

Můžete si to spočítat a být u toho opatrný, není to pár procent.

Navíc z tempa růstu FVE je jasné, že se bude ten rozdíl ještě zvyšovat.

richie
22. březen 2024, 14:19

prave som si to skusal spocitat, ale chybaju mi realne data (ak by som robil odhad na zaklade dat z nemecka, tak 60GW JE vyrobi viac ako 500GWp FVE) .. ale skuste dat vstupne info, na zaklade coho tvrdite to co tvrdite

richie
22. březen 2024, 14:37

na doplnenie aj cisla - v Nemeckych podmienkach vyrobi 500GWp FVE len necelych 350TWh, ale 60GW JE vyrobi takmer 480TWh teda o takmer 40% viac ..

v cine mozu byt (ale nemusia) podmienky pre FVE lepsie (zalezi od instalacie) - ale tu mi chybaju realne data - ak by som bol velmi optimisticky a doprial im o 50% lepsiu efektivitu (kapacity faktor) tak bude rozdiel v prospech FVE na urovni necelych 9%

Jirka Líska
22. březen 2024, 14:39

@richie:

Jasně, koukněte na mapu., Čína je mnohem jižněji než Německo:-)

Podle JRC má Čína cca od 1,4 - 2,0 MWh ročně z 1kWp, podle umístění.

Já vzal 1,5 MWh z 1kWp ( u nás je to cca 1MWh) je to nějaký střední odhad, Čína je obrovská.

Richard Vacek
22. březen 2024, 14:46

Máme tady Mezinárodní organizaci pro energii, kde jsou data i z Číny. Poslední za rok 2021. Tehdy jádro vyrobilo o něco víc než fotovoltaika:

https://www.iea.org/countries/china/electricity

Protože jaderné reaktory se i v Číně staví o něco pomaleji než fotovoltaika, bude tam nějakou dobu fotovoltaika dávat více. Pak asi stabilní zdroje opět převáží.

richie
22. březen 2024, 15:14

hmm .. teda odhad .. mapa je jedna vec a skutocna realizacia nieco celkom ine

to potom moze vysledok dost skreslovat .. ked si vezmem realne cisla o skutocnej produkcii v nemecku, tak tam im 1kWp vyrobi len necelych 0.9MWh ..

a tych 1.5MWh sa mi zda uz dost optimisticke

Emil
22. březen 2024, 15:28

Na základě čísel z ChinaEnergyPortal jsem se dopočítal k ročnímu koeficientu využití FVE za rok 2022 12,2 % a za rok 2021 11,8 %.

Jirka Líska
22. březen 2024, 15:52

@richie:

Dokud nebudeme mít relevantní reportovaná výrobní data z Číny, vždy to bude odhad.

Výpočty na základě webu JRC se při realizacích a výpočtech FVE používají naprosto běžně, vycházejí z průměrných historických dat na celé planetě.

A podle reálné výroby v Německu opravdu nemůžete počítat výrobu v Číně.

Nic ve zlém, ale váš pocit na tom nic nezmění.

richie
22. březen 2024, 22:38

ad Jirka Líska 22. březen 2024, 15:52

.. Dokud nebudeme mít relevantní reportovaná výrobní data z Číny, vždy to bude odhad..

tu suhlasim, v case pisanie pradchadzajucich prispevkov som realne data este nenasiel, nasledne som nieco nasiel na strankach cinskeho statistickeho uradu ..

Výpočty na základě webu JRC se při realizacích a výpočtech FVE používají naprosto běžně, vycházejí z průměrných historických dat na celé planetě.

ano, to je pravda, ale vysledne cisla hovoria len o teoretickom potencialy daneho miesta pri udanych instalacnych podmienkach

A podle reálné výroby v Německu opravdu nemůžete počítat výrobu v Číně.

prave naopak .. tymi cislami som len chcel ukazat aky je rozdiel oproti teoretickej hodnote (JRC urcite ukaze viac) a realnou vyrobou

Nic ve zlém, ale váš pocit na tom nic nezmění.

prave sa ukazalo, ze moj pocit bol presnejsi ako vas odhad .. aj podla mnou najdenych informacii mi vychadza rocny koeficient vyuzitia FVE instalovanych v cine ~12%

Jirka Líska
25. březen 2024, 12:14

@richie:

Vámi udávané údaje z Německa 0,9MWh celkem sedí i podle JRC.

Ten mi ukazuje 1MWh pro střední část.

A co se týká koeficientu využití, tak je již v datech z JRC obsažen.

Emil
25. březen 2024, 12:46

Akorát že v případě Číny se skutečná data z výroby a instalovaného výkonu do toho intervalu 1,4 - 2,0 MWh netrefují, jak již bylo zmíněno, takže je celkem irelevantní, že "údaje z Německa celkem sedí".

Jirka Líska
25. březen 2024, 14:15

@Emil:

Na základě jakých dat soudíte, že v Číně nesedí?

Emil
25. březen 2024, 14:20

Jak už jsem psal, na ChinaEnergyPortal je uvedený jak instalovaný výkon tak roční výroba, z toho se dá snadno dopočítat, že mají kolem 1,2 MWh ročně z 1kWp.

Jirka Líska
25. březen 2024, 14:29

@Emil:

No vidíte, a i při vašich 1,2MWh z 1kWp je výroba z FVE větší než z JE:-)

Emil
25. březen 2024, 14:39

Ale já jsem nepsal, že je výroba většího z toho nebo onoho, ani nevím k čemu je dobré porovnávání, jestli jeden nízkoemisní zdroj vyrobil o pár TWh více nebo méně než jiný, pouze potvrzuji, že podle dostupných dat ten váš odhad "bol velmi optimisticky", jak psal richie.

Milan Vaněček
25. březen 2024, 14:56

To se mýlíte Emile Nováku, třeba v nám bližší ČR známe instalovaný výkon FVE ale neznáme (stejně jako v Číně) výrobu, když není úředně evidována přímá spotřeba. Je-li fotovoltaika na střechách nezanedbatelná, která má silnou přímou spotřebu, pak je i Váš výpočet chybný a skutečné číslo vyrobené elektřiny na 1 MWp instalace je samozřejmě vyšší.

Emil
25. březen 2024, 15:19

To se mýlíte vy, Vaněčku, v Číně známe výrobu a zároveň známe i instalovaný výkon, který tuto výrobu zajišťuje. Zrovna tak lze takové údaje získat i pro ČR. Jestli existují nebo neexistují elektrárny mimo tuto evidenci, jak z pohledu výroby tak z pohledu instalovaného výkonu, na tom nic nemění. Na výpočtu tedy nic chybného není.

Jirka Líska
25. březen 2024, 15:51

@Emil:

Pro výpočet jsem použil portál JRC, který se obecně používá pro odhad výroby z FVE.

Je to hlouhodobý průměrovaný odhad z minulých let.

Při výpočtu jsem se držel spíše spodní hranice rozpětí.

Vy jste asi podělil instalovaný výkon a výrobu do sítě.

Pokud je to jinak, pošlete z čeho přesně jsme vycházel, z jakých dat.

Jak správěn zmínil p. Vaněček, vlastní spotřeba v místě výroby v tom nebude:-)

Jirka Líska
25. březen 2024, 16:01

@Emil:

Váš předpoklad je mylný.

Pokud je FVE legálně připojena, tak stát zná instalovaný výkon, protože se to schvaluje.

Ale to co zůstane v místě výroby a nejde ven do dstribuční sítě, tak o tom stát nic neví.

Jak by to zjistil, můžete nám to prozradit?

Milan Vaněček
25. březen 2024, 16:08

Další možné ohnutí reality: kolik se vyrobilo, je uváděno ke konci kalendářního roku, ale kolik bylo nainstalováno ke konci kalendářního roku nebere v potaz, že (podstatná) část výrobního zařízení nepracovala celý tento rok, jenom ty v lednu až březnu postavené FVE pracovaly skoro celý rok, ostatní rozhodně ne.

Takže údaje JRC zobrazují realitu:

"Podle JRC má Čína cca od 1,4 - 2,0 MWh ročně z 1kWp, podle umístění."

Taky stará data a nová data se budou trochu lišit, protože "performance ratio" se neustále zvyšuje (nižší teplotní koeficienty, účinnější střídače, ..)

Milan Vaněček
25. březen 2024, 16:11

E. Novák v 15:19 - naprostý Váš omyl, zřejmě to nechápete. Už se o tom (jak je to třeba v ČR) zde na webu diskutovalo...

richie
26. březen 2024, 10:10

ad Jirka Líska 25. březen 2024, 14:29

@Emil: No vidíte, a i při vašich 1,2MWh z 1kWp je výroba z FVE větší než z JE:-)

ja som v zaciatku tejto diskusie len upozornil, ze ten rozdiel kolko vyrobi JE oproti FVE Ročně 500GWp FVE v Číně vyrobí více než 60GW JE. bude v jednotkach percent - zatial nam to vychadza ten rozdiel na cca 8~10% (v zemepisnych podmienkach ciny)

nemam chut sa teraz natahovat ci 10 su este jednotky, alebo nie, pretoze uz sa chytate coho sa da a unika vam podstata - ma porovnatelne vyrobeny objem potrebujete cca 8x vacsiu instalaciu s menej ako polovicnou zivotnostou (teda potreba dalsej 8nasobnej instalacie) a stale je to nahodny zdroj, pri ktorom sa casto striedaju obdobia ked je problem spracovat nadvyrobu s obdobiami, ked mate vyroby nedostatok (resp nevyrabate vobec) - a tieto stavy sa mozu striedat aj viac krat za den - teda potrebujete k takymto zdrojom (uz teraz viac ako 8-nasobne naddimenzovanym) este dalsie stabilne zdroje v rozsahu plneho vykonu spotreby - teda ste na 9nasobku

FVE ma len jednu vyhodu (hlavne v cine) - ze ich viete sekat aj Bata cvicky .. ale o co rychlejsie ich budete instalovat o to skor narazite na problemy v sieti, ktore vam to zacnu cele brzdit a spomalovat - vidime ako je na tom teraz Nemecko, Cina este nema v sustave taky podiel nahodnych zdrojov oproti stabilnym a snazia sa stavat aj stabilne zdroje co to da ..

Jirka Líska
26. březen 2024, 11:06

@richie:

Pro 1,2MWh to je těch pár procent

Jenže pokud by to bylo 1,5MWh tak je ten rozdíl podstatně větší.

Původní "spor" s p. Vašíčkem byl o to, že JE vyrobí více než FVE a to zřejmě není pravda.

O stabilitu dodávek z FVE a JE žádný spor nebyl.

S příchodem větši akumulace a lepšího řízení sítě se to bude zlepšovat.

Problém to nyní je, to souhlasím.

Srovnáváte velikost a životnost FVE a JE.

Já přidám jiné srovnání:

JE se bude stavět 10-20let.

Velkou FVE postavíte v řádu měsíců až jednotek let.

Složitost a náročnost výstavby je násobně vyšší u JE.

Požadavky na počet a kvalifikaci pracovníků pro stavbu a obsluhu je také úplně někde jinde.

Při poruše u JE hrozí odstávka celé.

U FVE se jede dál, závada na pár panelech nebo střídačích nic neznamená.

A pak třeba ještě bezpečnost provozu, riziko havárie, teroristického útoku, válečného útoku, úniku radiace atd.

JE opravdu nemá jen samá pozitiva.

Emil
26. březen 2024, 11:42

Vaněčku, naprostý omyl je to ale váš, tady se nebavíme o tom, "jak je to třeba v ČR", tady se bavíme o tom jak je to v Číně.

Pane Lísko, já jsem zase použil skutečná data o instalovaném výkonu a výrobě a žádné "odhady". Vaněček ví jako obvykle houby, co v čem bude nebo nebude. Ptáte se vážně, jak by Čína mohla zjistit kolik její fotovoltaické elektrárny vyrábějí, nebo to má být nějaký žert?

Jirka Líska
26. březen 2024, 12:01

@Emil:

VY jste napsal:

Emil

25. březen 2024, 15:19

To se mýlíte vy, Vaněčku, v Číně známe výrobu a zároveň známe i instalovaný výkon, který tuto výrobu zajišťuje. Zrovna tak lze takové údaje získat i pro ČR.

Takže ČR jste do toho zapletl vy.

Ne to nebyl žert, ale trochu se bojím, že srandu si děláte vy.

Jak zjistíte kolik která FVE vyrábí, když do sítě jdou jen přebytky?

Můžete mi to prosím vysvětlit pro ČR, když jste říkal, že takové údaje existují.

Děkuji

Emil
26. březen 2024, 12:19

1) Ne, ČR do toho zapletl Vaněček, tím "Zrovna tak lze takové údaje získat i pro ČR" jsem pouze reagoval na jeho výmysl, cituji: "třeba v nám bližší ČR známe instalovaný výkon FVE ale neznáme (stejně jako v Číně) výrobu".

2) Jestli to nebyl žert a vážně nevíte, jak by Čína mohla zjistit, kolik vyrábějí elektrárny v Číně, tak je asi další diskuse s vámi zbytečná. Existuje zařízení, kterému se říká elektroměr (podružný), kterým se dá celkem snadno zjistit výroba každé elektrárny a úplně běžně se takové elektroměry používají.

3) Např. Ember vydává ročenku, ve které se můžete dočíst skutečnou výrobu nejen pro ČR ale pro všechny evropské státy. Takže proč by to nemohla uvádět a neuváděla Čína, která má nepochybně mnohem lepší přístup k podobným datům než Ember?

richie
26. březen 2024, 12:27

ad Jirka Líska 26. březen 2024, 11:06

@richie:

Pro 1,2MWh to je těch pár procent

Jenže pokud by to bylo 1,5MWh tak je ten rozdíl podstatně větší.

Původní "spor" s p. Vašíčkem byl o to, že JE vyrobí více než FVE a to zřejmě není pravda.

prave to kdyby je tu problem, pretoze ak by to bolo len 1,1MWh tak uz je to ine - a prave na tych cislach som chcel poukazat, ze jedna vec je teoreticka (a to stale nemusi byt optimalna) situacia a nieco ine je nasledna prakticka realizacia

S příchodem větši akumulace a lepšího řízení sítě se to bude zlepšovat.

zial ta akumulacia su zatial len vzdusne zamky - aktualne je mozno realnejsia fuzia, nez masivna akumulacia za rozumny cas a cenu ..

JE opravdu nemá jen samá pozitiva.

ale to tu ani nikto nikdy netvrdil (slameny panak) ani nerozporoval .. jedine o com mozeme diskutovat je vaznost jednotlivych "nedostatkov" a aj to casto pripad od pripadu podla instalcie a cim je to vyvazene ..

co sa tyka bezpecnosti - mame u susedov pekny priklad - JE v Enerhodare - napriek tomu ze je v aktivnej vojnovej zone, je to asi jedina v podstate neposkodena elekraren (vo vojnovej zone) - ak by tam boli FVE a VTE, tak uz asi nie su .. a jedine co je potrebne k obnoveniu plnej prevadzky je sprevadzkovat pripojenia na sustavu (co je rovnake pre vsetky typy zdrojov EE)

Milan Vaněček
26. březen 2024, 12:34

Pene lísko, Emil Novák zkrátka machruje o něčem (kolik a kde vyrobí fotovolatika), čemu nerozumí.

Emil
26. březen 2024, 12:47

Emil Novák na rozdíl od Vaněčka používá fakta a čísla o výrobě a instalovaném výkonu a nikoliv ničím nepodložené dojmy.

Jirka Líska
26. březen 2024, 13:03

@Emil: 26. březen 2024, 12:19

Jenže v tom je bohužel vaše zásadní neznalost.

Elektroměr samozřejmě zaznamenává tok elektřiny, ale pouze Z a DO distribuční sítě.

Výrobu z FVE, která se částečně spotřebuje je v domě, firmě a nepřeteče do sítě nemá jak zaznamenat, tu "nevidí".

Emil
26. březen 2024, 13:17

To je spíš vaše zásadní neznalost, elektroměr (zvlášť ten podružný, který jsem uváděl) samozřejmě umí zaznamenat tok odkudkoliv kamkoliv, záleží kde ho zapojíte.

Jirka Líska
26. březen 2024, 13:32

@richie: 26. březen 2024, 12:27

Dobře, shodneme se, že se na tom neshodneme:-)

Protože počítáte přesná čísla, ale z nepřesných vstupů viz moje příspěvky s p. Emilem, znovu je sem psát nebudu.

Co je reálnější se můžeme pobavit až fůze pojede v reálném komerčním provozu, do té doby je reálnější akumulace.

Máte pravdu, to jste přímo netvrdil, omluva.

Mám také pěkný příklad, Záporožskou jadernou elektrárnu.

Která byla podle Enerhoatomu na pokraji jaderné nehody.

I MAAE to tam považuje za krajně nebezpečnou situaci.

Nemusí ani zasáhnout přímo reaktor, stačí přerušit na delší dobu vedení do sítě nebo znemožnit chlazení.

Emil
26. březen 2024, 13:37

Že jsou ty vstupy nepřesné je ale jen váš ničím nepodložený dojem, jste "zapomněl" dodat.

Jirka Líska
26. březen 2024, 13:53

@Emil 26. březen 2024, 13:17

Vy mě bavíte.

Vy evidentně reálnou zkušenost s FVE nemáte.

Mám záludnou otázku:

Co si myslíte, že se děje s údaji z těchto hypotetických podružných elektroměrů?

Emil
26. březen 2024, 14:08

Ptal jste se, jak by Čína mohla zjistit, kolik vyrábí fotovoltaická elektrárna, odpověděl jsem že třeba instalací elektroměru, který to dokáže snadno změřit. Nejprve jste tvrdil že to nejde, teď zase melete něco o reálných zkušenostech s FVE, aniž by to mělo jakoukoliv souvislost s tématem, zjevně jde o nějaký pokus o argumentační faul.

Víte jak fungují např. zelené bonusy? "Výrobce dostane zaplacen zelený bonus za VEŠKEROU vyrobenou energii (na základě odečtu domácího fakturačního elektroměru) a navíc má tuto elektřinu ZDARMA pro vlastní spotřebu." Jak se asi tak výše zeleného bonusu zjišťuje, když ta vlastní spotřeba podle vás "nejde" zjistit? Zkusil jste se zamyslet?

Jirka Líska
26. březen 2024, 14:53

@Emil 26. březen 2024, 14:08

Já se na nic takového neptal (slaměný panák:-) ).

Samozřejmě není žádný problém jak to změřit, ale problém je, že to není v těch vašich statistikách.

Nové FVE z posledních cca 10 let žádný podružný elektroměr na sledování výroby nemají, na nic ho nepotřebují, stačí jim statistiky ze střídačů.

Tyto statistiky se nikam nereportují a jsou pouze pro vlastní potřebu.

Tudíž nemohou být v žádných veřejných statistikách.

Vím, jak funguje zelený bonus, ale ten už cca 10 let nejde nově zřídit.

Ten kdo ho má, tak vlatní podružný elektroměr na výrobu a to musí každý měsíc ručně zadávat na OTE.

Až skončí zelené bonusy, tak budou ty podružné k ničemu:-)

Emil
26. březen 2024, 15:12

1) Neptal? A tohle je co? Cituji: "Jak zjistíte kolik která FVE vyrábí, když do sítě jdou jen přebytky?" To se ptal někdo jiný téhož jména?

2) Jak jste přišel na to, že "to není v těch vašich statistikách"? Žádám toto tvrzení doložit!

3) Tady není řeč o tom, co mají nebo nemají FVE v ČR, takže i tohle je úplně irelevantní.

4) Je zajímavé že se ve statistikách běžně vlastní spotřeba objevuje, navzdory tomu že tam údajně být "nemůže".

5) Jestli jde nebo nejde zřídit zelený bonus je rovněž irelevantní, podstatné je že se u něj vlastní spotřeba změřit dá, i když jste tvrdil opak, cituji: "Elektroměr samozřejmě zaznamenává tok elektřiny, ale pouze Z a DO distribuční sítě. Výrobu z FVE, která se částečně spotřebuje je v domě, firmě a nepřeteče do sítě nemá jak zaznamenat, tu "nevidí"."

Jirka Líska
27. březen 2024, 07:37

@Emil 26. březen 2024, 15:12

Tak moje poslední reakce na toto téma:

1)Byla to otázka kolik vyrábí, ale ve vztahu k vašim statistikám, to tom se celou dobu bavíme.

2) Jak jste přišel na to, že v těch statistikách to je, můžete doložit?!!:-)

3) Staví a provozují se v principu v Číně FVE jinak než v ČR, nebo kdekoliv jinde, můžete doložit?!!:-)

4)Tak polopatě, pro méně chápavé, můžete to klidně nazvat nějakým argumentačním faulem:

Vyrobím ročně v FVE 10MWh, do sítě přes distribuční elektroměr pošlu 2MWh, doma spotřebuji 8MWh.

A ne, fakt nemám nějaký další elektroměr.

Kolik se zapíše do republikových statistik?

No ty 2MWh, protože údaje o 8MWh se nikam naposílají, nezapisují, nehlásí a ví o nich jen majitel ze statistik střídače.

5)To je pořád dokola, vám bohužel nedochází, že distribuční elektroměr, o kterém jsem evidentně mluvil, neměří výrobu FVE, fakt opravdu nemá jak.

Je rozdíl mezí distrubičním elektroměrem a případně podružným na měření výroby.

V rámci zeleného bonusu jsou nainstalované dva. Ale ten už v nových instalacích dávno roky není, tedy ty údaje nemáte, natož v Číně:-D

Je to marný, je to marný, je to marný.

Emil
27. březen 2024, 08:02

Ad 1) Jinými slovy, tvrzení "Já se na nic takového neptal (slaměný panák:-) " nebylo pravdivé, prokazatelně jste se ptal.

Ad 2) Ne, důkazní břemeno je na vaší straně, vy tvrdíte že to tam není, vy dokazujte že to tam není. Nic tomu zatím nenasvědčuje.

Ad 3) Dokládání je opět na vaší straně, vy jste přišel s touto klamnou analogií, že když něco platí v ČR, musí to platit i v Číně, vy dokládejte.

Ad 4) Tak polopatě, pro méně chápavé, jsou různé statistiky, některé udávají pouze elektřinu dodanou do sítě a některé udávají veškerou vyrobenou elektřinu, takže záleží na kterou statistiku se díváte, a za druhé, co se do kterých statistik zapíše z vaší elektrárny je ve vztahu k tématu úplně irelevantní, protože to nic neříká o tom, co se zapíše z elektráren v Číně. Takže opět nemáte pravdu.

Ad 5) Ne, vy jste evidentně nemluvil o distribučním elektroměru, nic takového v tom tvrzení není, naopak je tam jasně napsáno, že "Elektroměr samozřejmě zaznamenává tok elektřiny, ale pouze Z a DO distribuční sítě", což není pravda, když běžně existují elektroměry, které zaznamenávají i vlastní spotřebu, a to dokonce jako reakce na příspěvek, kde jsem výslovně podružný elektroměr uváděl. Navíc opět překrucujete téma diskuse, ptal jste "Jak zjistíte kolik která FVE vyrábí, když do sítě jdou jen přebytky?", tak jsem vám na tuto otázku uvedl jednu z možností, jak to zjistit, když jste tvrdil že to "nejde". Tvrzení že "ty údaje nemáte, natož v Číně", je další váš výmysl, nemáte nejmenší tušení jaké údaje mají v Číně, a že mají možnost si ty údaje relativně snadno zjistit je jasné, zvlášť když ty údaje jsou k dispozici i v Evropě.

Milan Vaněček
27. březen 2024, 09:27

Tady máte tvrdá fakta o tom, které způsoby rozvoje výroby elektřiny v Číně nejvíc běží.

pv-magazine.com/2024/03/26/chinese-pv-industry-brief-new-pv-hit-36-72-gw-in-january-february-period

JEN ZA DVA MĚSÍCE (leden-únor 2024) ČÍNA NAINSTALOVALA 36 GW nových fotovoltaických elektráren

To je realita, ta se nehodí určité lobby do krámu a tak neustále odvádí diskusi stranou od meritu věci.

Tož tak.

Zdeves Pavel
21. březen 2024, 12:06

Staví rychle a levně. A proto je neakceptovatelná. My zvolíme politický správné. Dlouho, nejdráže. Proto tu byl asi Macron.

Milan Horak
21. březen 2024, 12:39

Čína je totalitní stát, tak na tu bych se fakt nezaměřoval. Ale to, že EU ujíždí vlak si zavinila sama svým přístupem k energetice a nejen k ní. Kdyby aspon část prostředků co hážou do díry jménem green deal, věnovala EU do jaderných technologií, tak by jsme byli někde jinde. Ještě donedávna bylo jádro fuj a výsledek dnes vidíme. Problém je tedy u nás a ne, že nebereme technologie z Číny nebo ruska.

Zdeves Pavel
21. březen 2024, 13:56

Čína je především tvrdě kapitalistický stát s orientací na ekonomický efekt. Proto má šanci stavět i ve Velké Británii. Využije vše co jí nese efekty.

Luke G
21. březen 2024, 16:39

Když to jde v číně tak proč ne tady ? Chápu, že například vollba nové lokality bude v totalitním státě rychlejší, ale to u nás řešit nemusíme. Zkrátit dobu výstavby na 4-5 let by by pro EU obrovský úspěch a naděje pro dostatek levné bezemisní elektřiny.

Petr Hariprasad Hajič
22. březen 2024, 08:39

Čína v současnosti vyrábí asi 5% elektrické energie v JE. Pokud jin to stoupne na 10-15%, pořád to bude hodně málo. Čína ví a umí OZE FVE a VtE. Umí je stavět rychle a dost dobře. Jaderné zdroje budou jen doplňovat. Jsou drahé a pomalé jak na výstavbu, tak na údržbu.

Michal K.
22. březen 2024, 09:06

JE su drahe, ale 2x lacnejsie ako VTE, ci temer 4x lacnejsie ako FVE

Petr Hariprasad Hajič
22. březen 2024, 15:43

Ano, LCOE je u VtE a FVE asi 3-4x menší než u JE. Máte to správně, ale naopak. :-)

richie
22. březen 2024, 22:46

ano, ked beriete cisla od LAZARDov a porovnavate nahodny zdroj oproti stabilnemu - teda vedome porovnavate hrusky a jablka ..

ked si pozriete podrobne posledny report od LAZARDov, tak na dalsich strankach najdete aj ine (a vyrazne vyssie) cisla s nejakou akumulaciou .. ale ak by ste to porovnavali korektne - LFSCOE a pri zahrnuti zivotnosti JE, tak vam vyjdu celkom ine cisla .. ale to tu vysvetlujeme/opakujeme pomaly 2x do mesiaca a vy tu nie ste novacik - preto toto povazujem uz za zamerne zavadzanie a demagogiu..

Milan Vaněček
22. březen 2024, 15:40

Čína vyrábí ještě méně elektřiny z jádra než těch 5%. To jí bude ještě chvíli trvat než se na 5% dostane.

Mex
21. březen 2024, 20:09

Je dobře, že jsme Čínské reaktory nepřipustili do tendru. Ještě by nám tady něco vyšpiónovali. Už jenom to, že by se toho tendru zúčastnili by znamenalo, že by mohli vyšpiónovat, jak taky děláme výběrová řízení. A určitě by to pak okopírovali a dělali taky tak dobře jako my.

Michal K.
22. březen 2024, 09:07

tak to je viac ako trefne

Richard Vacek
22. březen 2024, 13:26

Možná ještě stihneme nerealizovat současný tendr a zahájit nový i s těmi, kteří reaktory dovedou stavět rychle a levně. Přece jen je lepší mít funkční reaktor vyrábějící elektřinu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se