Domů
Jaderné elektrárny
V čínské jaderné elektrárně Taishan byly odhaleny vadné palivové tyče
Zdroj: EDF

V čínské jaderné elektrárně Taishan byly odhaleny vadné palivové tyče

V prvním bloku jaderné elektrárny Taishan byla zjištěna zvýšená koncentrace vzácných plynů v primárním okruhu. Důvodem je dle čínských úřadů okolo pěti vadných palivových tyčí. Na bezpečnost provozu elektrárny by neměla nastalá situace mít výraznější vliv, poškozené tyče představují jen zhruba 0,01 % všech tyčí v reaktoru. Taishan 1 je prvním blokem typu EPR, který byl v roce 2018 uveden do provozu.

Čínský úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA) v minulém týdnu vydal oficiální prohlášení k technickým problémům jaderné elektrárny Taishan 1, o kterých informovala některá média. Úřady a menšinový vlastník, francouzská společnost EDF, uvedli, že detekovali zvýšenou koncentraci vzácných plynů v primárním okruhu bloku.

Zvýšené koncentrace provozovatel připisuje zhruba pěti vadným palivovým tyčím z celkových více než 60 tisíc kusů. Celkem tak poměr závadných tyčí tvoří méně než 0,01 %, přičemž maximální objem vadných kusů je projektován na 0,25 %.

„Vzhledem k vlivu nekontrolovatelných faktorů, jako je výroba paliva, doprava, nakládka atd., je malé poškození palivových tyčí nevyhnutelné a jedná se o běžný jev,“ uvedl mluvčí NNSA.

Údaje Mezinárodní agentury pro atomovou energii ukazují, že průměrně se závada vyskytne u 14 palivových tyčí z milionu.

Bezpečnostní dopady

Úniky materiálu z palivové tyče v rámci sledovaných mezí pro bezpečnost elektrárny nepředstavují významné riziko. Proto je chladivo primárního okruhu nepřetržitě monitorováno , aby bylo možné rychle zjistit jakýkoli únik. Radioaktivní materiály, které mají největší tendenci unikat skrz plášť do chladicí kapaliny, jsou těkavé produkty štěpení, zejména krypton, xenon, jod a cesium.

NNSA uvedla, že schválila zvýšení limitu pro vzácné plyny v chladivu primárního okruhu, který se používá pro řízení provozu. Tato změna ovšem neznamená zvýšení limitů jaderného záření mimo elektrárnu a NNSA odmítla jakýkoliv únik radiace z Taishan 1.

První EPR v provozu

První blok elektrárny Taishan byl prvním jaderným blokem typu EPR, který byl zprovozněn. Stalo se tak v prosinci roku 2018. Elektrárnu vlastní společnost TNPJVC, v níž drží největší podíl China General Nuclear (CGN) s 51 %, 30 % vlastní EDF  a 19 % Guangdong Energy Group.

Komentáře

(15)

vastar

22. červen 2021, 20:03

...to v jiných atomovkách nikdy žádné vadné palivové tyče nebyli, jenom v Číně

Karásek

22. červen 2021, 20:18

Že by v jaderné energetice opět něco selhalo?

Emil

22. červen 2021, 20:49

Možná by stálo za to si ten článek přečíst. Je tam napsané, kolik procent proutků má rozhermetizované pokrytí a kolik připouští projekt.

energetik

23. červen 2021, 10:47

Vypadá to že atomteroristé zase ředí - likvidují toxické a mutagenní jaderné odpadky.

"Tamní dozor naopak zvýšil přípustné limity radiace v okolí elektrárny, aby se vyhnul přerušení provozu a případně dalším nákladným bezpečnostním opatřením."

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/cinsky-jaderny-unik

Emil

23. červen 2021, 11:17

Ten článek na Hrotu je úplně mimo, ve skutečnosti je to právě naopak, jak se píše zde: "NNSA uvedla, že schválila zvýšení limitu pro vzácné plyny v chladivu primárního okruhu, který se používá pro řízení provozu. Tato změna ovšem neznamená zvýšení limitů jaderného záření mimo elektrárnu a NNSA odmítla jakýkoliv únik radiace z Taishan 1."

Že k žádnému úniku radiace nedošlo dokládá i situace z měřicí stanice poblíž elektrárny:

ibb. co/LkzwYcB

energetik

23. červen 2021, 12:43

No v Rusku ty měří stanice vypínají což je ještě více podezřelé. Číňané jsou jsou možná chytřejší a jen přepisují data z měřicí stanice. Nevěřím ani jednomu.

Emil

23. červen 2021, 13:03

To by si moc nepomohli. Tchaj-wan je kousek odtud, takže by se takové falšování rychle prozradilo.

Že vy zásadně věříte tomu, kdo napíše větší nesmysl, mě vůbec nepřekvapuje.

Jaroslav Novák

22. červen 2021, 21:34

Pokud v tom čiňan nevidí problém, byl bych v klidu. Vždyť jsou vyhlášení svou precizností.

PetrV

22. červen 2021, 23:29

Evropan jádru nerozumí. Proto ty hysterické bonmoty.

energetik II

22. červen 2021, 22:50

Nevím ale píše se o počtu 60 000 palivových tyčí v reaktoru. Není to nějaký špatný překlad ? To by musela být každá "tyč" velká asi jako nějaké párátko.

GuFu

23. červen 2021, 02:24

Pokud v tomto textu považují "prut" za tyč a tudíž za součást palivového článku tak to špatný překlad úplně není. Z hlavy nevím, kolik prutů palivový článek obsahuje, ale na jeden reaktor to asi 60 000 prutů může i být (samozřejmě dle výkonu a typu).

Koho to zajímá blíže, tak doporučuji přečíst zde nejen o reaktorech:

http://astronuklfyzika.sweb.cz/KosmickaAlchymie.htm

Pochopíte, co to je třeba Xenonová otrava reaktoru atd. Velice zajímavé a autor je u mě fakt třída.

Každopádně bych to dal nastudovat všem odpůrcům jaderné energie. Doba rizik Černobylu a o dost později Fukušimy je dávno pryč. Se zásadním omezením lidského faktoru a akceptováním zvýšených přírodních rizik (viz. Fukušima) se dnes jedná o až neuvěřitelně bezpečné a ekologické technologie a to do té doby než bude lidstvo schopné rozběhnout stabilní jadernou fúzi v kladném výnosu energie.

Emil

23. červen 2021, 06:52

V reaktoru EPR je 241 palivových souborů, každý obsahuje 265 palivových proutků, tj. dohromady 63 865 palivových proutků v aktivní zóně. Z tohoto počtu je podle dostupných informací 5 netěsných.

energetik II

23. červen 2021, 12:05

Je výrobcem těchto palivových tyčí Francie ?? A nebo si je vyrábí Čína sama ?

Emil

23. červen 2021, 12:12

Vyráběla je Areva ve Francii v Romans.

Franta

24. červen 2021, 08:52

Opět klasická "podprahová" fake news. Celý proces štěpné reakce počítá s touto možností. A je evidentní, že veškeré systémy zafungovaly jak mají....a tady se protijaderníci a obhájcí "zeleného" plynu mohou přetrhnout... neboť nevědí, co činé a především čemu nahrávají...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.