Domů
Jaderné elektrárny
V čínské jaderné elektrárně Taishan byly odhaleny vadné palivové tyče
Druhý reaktor EPR v čínské jaderné elektrárně Taishan.
Zdroj: EDF

V čínské jaderné elektrárně Taishan byly odhaleny vadné palivové tyče

V prvním bloku jaderné elektrárny Taishan byla zjištěna zvýšená koncentrace vzácných plynů v primárním okruhu. Důvodem je dle čínských úřadů okolo pěti vadných palivových tyčí. Na bezpečnost provozu elektrárny by neměla nastalá situace mít výraznější vliv, poškozené tyče představují jen zhruba 0,01 % všech tyčí v reaktoru. Taishan 1 je prvním blokem typu EPR, který byl v roce 2018 uveden do provozu.

Čínský úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA) v minulém týdnu vydal oficiální prohlášení k technickým problémům jaderné elektrárny Taishan 1, o kterých informovala některá média. Úřady a menšinový vlastník, francouzská společnost EDF, uvedli, že detekovali zvýšenou koncentraci vzácných plynů v primárním okruhu bloku.

Zvýšené koncentrace provozovatel připisuje zhruba pěti vadným palivovým tyčím z celkových více než 60 tisíc kusů. Celkem tak poměr závadných tyčí tvoří méně než 0,01 %, přičemž maximální objem vadných kusů je projektován na 0,25 %.

„Vzhledem k vlivu nekontrolovatelných faktorů, jako je výroba paliva, doprava, nakládka atd., je malé poškození palivových tyčí nevyhnutelné a jedná se o běžný jev,“ uvedl mluvčí NNSA.

Údaje Mezinárodní agentury pro atomovou energii ukazují, že průměrně se závada vyskytne u 14 palivových tyčí z milionu.

Bezpečnostní dopady

Úniky materiálu z palivové tyče v rámci sledovaných mezí pro bezpečnost elektrárny nepředstavují významné riziko. Proto je chladivo primárního okruhu nepřetržitě monitorováno , aby bylo možné rychle zjistit jakýkoli únik. Radioaktivní materiály, které mají největší tendenci unikat skrz plášť do chladicí kapaliny, jsou těkavé produkty štěpení, zejména krypton, xenon, jod a cesium.

NNSA uvedla, že schválila zvýšení limitu pro vzácné plyny v chladivu primárního okruhu, který se používá pro řízení provozu. Tato změna ovšem neznamená zvýšení limitů jaderného záření mimo elektrárnu a NNSA odmítla jakýkoliv únik radiace z Taishan 1.

První EPR v provozu

První blok elektrárny Taishan byl prvním jaderným blokem typu EPR, který byl zprovozněn. Stalo se tak v prosinci roku 2018. Elektrárnu vlastní společnost TNPJVC, v níž drží největší podíl China General Nuclear (CGN) s 51 %, 30 % vlastní EDF  a 19 % Guangdong Energy Group.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
vastar
22. červen 2021, 20:03

...to v jiných atomovkách nikdy žádné vadné palivové tyče nebyli, jenom v Číně

Karásek
22. červen 2021, 20:18

Že by v jaderné energetice opět něco selhalo?

Emil
22. červen 2021, 20:49

Možná by stálo za to si ten článek přečíst. Je tam napsané, kolik procent proutků má rozhermetizované pokrytí a kolik připouští projekt.

energetik
23. červen 2021, 10:47

Vypadá to že atomteroristé zase ředí - likvidují toxické a mutagenní jaderné odpadky.

"Tamní dozor naopak zvýšil přípustné limity radiace v okolí elektrárny, aby se vyhnul přerušení provozu a případně dalším nákladným bezpečnostním opatřením."

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/cinsky-jaderny-unik

Emil
23. červen 2021, 11:17

Ten článek na Hrotu je úplně mimo, ve skutečnosti je to právě naopak, jak se píše zde: "NNSA uvedla, že schválila zvýšení limitu pro vzácné plyny v chladivu primárního okruhu, který se používá pro řízení provozu. Tato změna ovšem neznamená zvýšení limitů jaderného záření mimo elektrárnu a NNSA odmítla jakýkoliv únik radiace z Taishan 1."

Že k žádnému úniku radiace nedošlo dokládá i situace z měřicí stanice poblíž elektrárny:

ibb. co/LkzwYcB

energetik
23. červen 2021, 12:43

No v Rusku ty měří stanice vypínají což je ještě více podezřelé. Číňané jsou jsou možná chytřejší a jen přepisují data z měřicí stanice. Nevěřím ani jednomu.

Emil
23. červen 2021, 13:03

To by si moc nepomohli. Tchaj-wan je kousek odtud, takže by se takové falšování rychle prozradilo.

Že vy zásadně věříte tomu, kdo napíše větší nesmysl, mě vůbec nepřekvapuje.

Jaroslav Novák
22. červen 2021, 21:34

Pokud v tom čiňan nevidí problém, byl bych v klidu. Vždyť jsou vyhlášení svou precizností.

PetrV
22. červen 2021, 23:29

Evropan jádru nerozumí. Proto ty hysterické bonmoty.

energetik II
22. červen 2021, 22:50

Nevím ale píše se o počtu 60 000 palivových tyčí v reaktoru. Není to nějaký špatný překlad ? To by musela být každá "tyč" velká asi jako nějaké párátko.

GuFu
23. červen 2021, 02:24

Pokud v tomto textu považují "prut" za tyč a tudíž za součást palivového článku tak to špatný překlad úplně není. Z hlavy nevím, kolik prutů palivový článek obsahuje, ale na jeden reaktor to asi 60 000 prutů může i být (samozřejmě dle výkonu a typu).

Koho to zajímá blíže, tak doporučuji přečíst zde nejen o reaktorech:

http://astronuklfyzika.sweb.cz/KosmickaAlchymie.htm

Pochopíte, co to je třeba Xenonová otrava reaktoru atd. Velice zajímavé a autor je u mě fakt třída.

Každopádně bych to dal nastudovat všem odpůrcům jaderné energie. Doba rizik Černobylu a o dost později Fukušimy je dávno pryč. Se zásadním omezením lidského faktoru a akceptováním zvýšených přírodních rizik (viz. Fukušima) se dnes jedná o až neuvěřitelně bezpečné a ekologické technologie a to do té doby než bude lidstvo schopné rozběhnout stabilní jadernou fúzi v kladném výnosu energie.

Emil
23. červen 2021, 06:52

V reaktoru EPR je 241 palivových souborů, každý obsahuje 265 palivových proutků, tj. dohromady 63 865 palivových proutků v aktivní zóně. Z tohoto počtu je podle dostupných informací 5 netěsných.

energetik II
23. červen 2021, 12:05

Je výrobcem těchto palivových tyčí Francie ?? A nebo si je vyrábí Čína sama ?

Emil
23. červen 2021, 12:12

Vyráběla je Areva ve Francii v Romans.

Franta
24. červen 2021, 08:52

Opět klasická "podprahová" fake news. Celý proces štěpné reakce počítá s touto možností. A je evidentní, že veškeré systémy zafungovaly jak mají....a tady se protijaderníci a obhájcí "zeleného" plynu mohou přetrhnout... neboť nevědí, co činé a především čemu nahrávají...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se