Domů
Jaderné elektrárny
Taishan 1: První jaderný blok typu EPR, který byl připojen k elektrické síti

Taishan 1: První jaderný blok typu EPR, který byl připojen k elektrické síti

Čínská společnost China General Nuclear (CGN) a francouzská EDF Group v pátek oznámily, že blok číslo 1 jaderné elektrárny Taishan byl připojen k elektrické síti. Taishan 1 je tak prvním reaktorem EPR na světě, který byl připojen k elektrické síti. Očekává se, že blok začne s komerčním provozem ke konci tohoto roku. K připojení došlo 29. června v 17:59 místního času.

Projekt Taishan, který se nachází 140 km od metropole Hong Kong, je vlastněn TNPJVC, společným podnikem CGN, EDF a provinční elektrárenskou společností Yuedian. Majoritním vlastníkem společnosti je CGN (51 %), podíl EDF ve TNPJVC činí 30 %. Výstavba reaktoru začala v roce 2009, o rok později začala i výstavba druhého bloku.

Taishan 1 je v pořadí 3. stavěným reaktorem EPR na světě (prvním byl Olkiluoto 3 – rok 2005, druhým Flamanville 3 – rok 2007). Design EPR, který byl přijat v Taishan 1, byl vyvinut společností Framatome. Instalovaný výkon Taishan 1 činí 1660 MWe.

„Bezpečné a efektivní připojení nového reaktoru Taishan 1 do elektrické sítě je významným krokem vpřed v Číně, ale také pro Spojené království, kde má být stejná technologie EPR použita v Hinkley Point C a Sizewell C. Fakt, že reaktor EPR byl poprvé připojen k elektrické síti, posiluje naši silnou důvěru v tuto reaktorovou technologii a v projekt HPC jako takový.“ – Zheng Dongshan, výkonný ředitel CGN UK

Framatome: historický moment pro celé jaderné odvětví

„Úspěšné připojení Taishan 1 k síti je historickým momentem pro Framatome, a také pro celé odvětví jaderného průmyslu. Jedná se o výsledek několika let inženýrství prováděného naší společností a úspěšné spolupráce s naším klientem TNPJVC a s CGN a EDF, naším hlavním akcionářem a partnerem. Nyní se soustředíme na podporu našeho klienta při procesu zahájení komerčního provozu v Taishan 1. Stejně tak jsme naplno součástí dokončení reaktorů Taishan 2, Flamanville 3 a Olkiluoto 3 a dodání Hinkley Point C ve Spojeném království. Ze zkušeností nabranými našimi týmy budou těžit všechny současné i budoucí projekty reaktorů EPR.“Bernard Fontana, výkonný ředitel Framatome

Ačkoliv výstavba reaktoru Taishan 1 začala o několik let později než výstavba Olkiluoto 3 nebo Flamanville 3, je to právě Taishan 1, který byl zprovozněn jako první. Taishan 1 měl podle EDF například velkou výhodu díky dlouhodobé strategické spolupráci mezi EDF a CGN, a mohl tak čerpat ze zkušeností obou společností. Během iniciační fáze Taishan 1 měl zároveň velmi čerpat ze zkušeností nabytých na Flamanville a Olkiluoto.

Zdroj úvodního obrázku: CGN

Komentáře

(3)

Petr

4. červenec 2018, 12:57

Jak jinak než jasným příkladem úpadku multikulturního dekadentního Západu se dá nazvat, když je západní reaktor připojen dřív v Číně, než na domácím Západě, kde se ještě začal budovat o mnoho let dřív.

Martin Hájek

4. červenec 2018, 17:47

Předpokládám, že plánovaný harmonogram byl stejně překročen, i když zřejmě nijak dramaticky. Jak to odpadlo s investičními náklady, je tato informace k dispozici?

Vláďa

5. červenec 2018, 07:22

Asi technická chuťovka. Jak je reaktor připojen k síti?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.