Domů
Jaderné elektrárny
Taishan 1: První jaderný blok typu EPR, který byl připojen k elektrické síti

Taishan 1: První jaderný blok typu EPR, který byl připojen k elektrické síti

Čínská společnost China General Nuclear (CGN) a francouzská EDF Group v pátek oznámily, že blok číslo 1 jaderné elektrárny Taishan byl připojen k elektrické síti. Taishan 1 je tak prvním reaktorem EPR na světě, který byl připojen k elektrické síti. Očekává se, že blok začne s komerčním provozem ke konci tohoto roku. K připojení došlo 29. června v 17:59 místního času.

Projekt Taishan, který se nachází 140 km od metropole Hong Kong, je vlastněn TNPJVC, společným podnikem CGN, EDF a provinční elektrárenskou společností Yuedian. Majoritním vlastníkem společnosti je CGN (51 %), podíl EDF ve TNPJVC činí 30 %. Výstavba reaktoru začala v roce 2009, o rok později začala i výstavba druhého bloku.

Taishan 1 je v pořadí 3. stavěným reaktorem EPR na světě (prvním byl Olkiluoto 3 – rok 2005, druhým Flamanville 3 – rok 2007). Design EPR, který byl přijat v Taishan 1, byl vyvinut společností Framatome. Instalovaný výkon Taishan 1 činí 1660 MWe.

„Bezpečné a efektivní připojení nového reaktoru Taishan 1 do elektrické sítě je významným krokem vpřed v Číně, ale také pro Spojené království, kde má být stejná technologie EPR použita v Hinkley Point C a Sizewell C. Fakt, že reaktor EPR byl poprvé připojen k elektrické síti, posiluje naši silnou důvěru v tuto reaktorovou technologii a v projekt HPC jako takový.“ – Zheng Dongshan, výkonný ředitel CGN UK

Framatome: historický moment pro celé jaderné odvětví

„Úspěšné připojení Taishan 1 k síti je historickým momentem pro Framatome, a také pro celé odvětví jaderného průmyslu. Jedná se o výsledek několika let inženýrství prováděného naší společností a úspěšné spolupráce s naším klientem TNPJVC a s CGN a EDF, naším hlavním akcionářem a partnerem. Nyní se soustředíme na podporu našeho klienta při procesu zahájení komerčního provozu v Taishan 1. Stejně tak jsme naplno součástí dokončení reaktorů Taishan 2, Flamanville 3 a Olkiluoto 3 a dodání Hinkley Point C ve Spojeném království. Ze zkušeností nabranými našimi týmy budou těžit všechny současné i budoucí projekty reaktorů EPR.“Bernard Fontana, výkonný ředitel Framatome

Ačkoliv výstavba reaktoru Taishan 1 začala o několik let později než výstavba Olkiluoto 3 nebo Flamanville 3, je to právě Taishan 1, který byl zprovozněn jako první. Taishan 1 měl podle EDF například velkou výhodu díky dlouhodobé strategické spolupráci mezi EDF a CGN, a mohl tak čerpat ze zkušeností obou společností. Během iniciační fáze Taishan 1 měl zároveň velmi čerpat ze zkušeností nabytých na Flamanville a Olkiluoto.

Zdroj úvodního obrázku: CGN

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
4. červenec 2018, 12:57

Jak jinak než jasným příkladem úpadku multikulturního dekadentního Západu se dá nazvat, když je západní reaktor připojen dřív v Číně, než na domácím Západě, kde se ještě začal budovat o mnoho let dřív.

Martin Hájek
4. červenec 2018, 17:47

Předpokládám, že plánovaný harmonogram byl stejně překročen, i když zřejmě nijak dramaticky. Jak to odpadlo s investičními náklady, je tato informace k dispozici?

Vláďa
5. červenec 2018, 07:22

Asi technická chuťovka. Jak je reaktor připojen k síti?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se