Domů
Jaderné elektrárny
V čínské jaderné elektrárně Tianwan 4 začala zavážka paliva

V čínské jaderné elektrárně Tianwan 4 začala zavážka paliva

V čínské jaderné elektrárně Tianwan 4 začali na konci srpna zavážet jaderné palivo. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Rusy dodaný reaktor VVER-1000 má podle aktuálního plánu začít s provozem na konci letošního roku.

Zavážení paliva začalo po získání povolení od čínského Národního úřadu pro jadernou bezpečnost 25. srpna. Do reaktoru byly zavezeny první z celkem 163 palivových sestav, které budou do reaktoru instalovány. Podle Rosatomu mají po dokončení zavážky paliva začít seřizovací a spouštěcí práce. Reaktor má být následně přiveden na minimální kontrolovatelný výkon.

„Dnes bylo dosaženo významného milníku ve výstavbě bloku číslo 4 JE Tianwan. Zavážením paliva začínají práce na dosažení první kritikality v reaktoru. Blok číslo 4 pak následně vstoupí do další fáze spuštění a bude připojen k elektrické síti. V souladu s harmonogramem plánujeme dokončit všechny fáze spouštění do konce letošního roku“ – Alexey Bannik, vedoucí pro projekty JSC ASE EC v Číně

V rámci první fáze JE Tianwan byly bloky 1 a 2 zhotoveny v rámci dohody o spolupráci mezi Čínou a Ruskem z roku 1992. Výstavba prvního bloku začala v roce 1999, první dva reaktory byly zprovozněny v roce 2007. Druhá fáze výstavby, dva reaktory typu AES-91, VVER-1000, které tvoří bloky 3 a 4, započala v roce 2012 a 2013. Blok číslo 3 byl připojen k připojen k síti 30. prosince minulého roku, komerční provoz pak v reaktoru začal po dokončení demonstračního provozu 15. února. Podle čínské CNNC blok číslo 3 již vyrobil více než 4,8 TWh.

Komerční provoz v 4. bloku má podle současného harmonogramu začít březnu příštího roku. Výstavba obou reaktorů tak proběhla v rekordně krátkém čase.

Výstavba pokračuje

Práce na třetí fázi elektrárny, blocích 5 a 6, měly původně začít už v roce 2011. Po havárii jaderné elektrárny Fukushima Daiichi ale čínská vláda pozastavila schvalování nových jaderných projektů, včetně tohoto. Nejnovější čínský pětiletý plán ale nyní vyzval k urychlení stavebních prací na projektu. Výstavbu dalších dvou reaktorů ACPR1000 v JE Tianwan Čína schválila 16. prosince 2015. Čínská Národní jaderná korporace (CNNC) v současnosti očekává začátek komerčního provozu obou bloků do konce roku 2021. 8. června podepsala Čína s Ruskem dohodu o výstavbě 2 reaktorů VVER-1200 v lokalitě Tianwan.

Zdroj úvodního obrázku: CNNC

Komentáře

(1)

loudil

5. září 2018, 21:22

Zavážka paliva skončila 2.září a očekává se brzké dosažení první řetězové reakce. Jde o 163 tyčí, týden na tuto práci se mi zdá málo. Od 25 srpna. Elektrárna se začala stavět před 5 roky a to je dobré tempo stavby na VVER. To Indové své první dva reaktory VVER v Kudankulamu doslova "smolili" 12 a 14 let. Jde už o šestý reaktor, který bude letos v Číně připojen na síť. Letos solidní tempo.

http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Completion-of-fuel-loading-at-Tianwan-4

https://pris.iaea.org/pris/CountryStatistics/ReactorDetails.aspx?current=974

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.