Domů
Jaderné elektrárny
V čínské jaderné elektrárně Tianwan 4 začala zavážka paliva
JE Tianwan; Zdroj: CNNC

V čínské jaderné elektrárně Tianwan 4 začala zavážka paliva

V čínské jaderné elektrárně Tianwan 4 začali na konci srpna zavážet jaderné palivo. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Rusy dodaný reaktor VVER-1000 má podle aktuálního plánu začít s provozem na konci letošního roku.

Zavážení paliva začalo po získání povolení od čínského Národního úřadu pro jadernou bezpečnost 25. srpna. Do reaktoru byly zavezeny první z celkem 163 palivových sestav, které budou do reaktoru instalovány. Podle Rosatomu mají po dokončení zavážky paliva začít seřizovací a spouštěcí práce. Reaktor má být následně přiveden na minimální kontrolovatelný výkon.

„Dnes bylo dosaženo významného milníku ve výstavbě bloku číslo 4 JE Tianwan. Zavážením paliva začínají práce na dosažení první kritikality v reaktoru. Blok číslo 4 pak následně vstoupí do další fáze spuštění a bude připojen k elektrické síti. V souladu s harmonogramem plánujeme dokončit všechny fáze spouštění do konce letošního roku“ – Alexey Bannik, vedoucí pro projekty JSC ASE EC v Číně

V rámci první fáze JE Tianwan byly bloky 1 a 2 zhotoveny v rámci dohody o spolupráci mezi Čínou a Ruskem z roku 1992. Výstavba prvního bloku začala v roce 1999, první dva reaktory byly zprovozněny v roce 2007. Druhá fáze výstavby, dva reaktory typu AES-91, VVER-1000, které tvoří bloky 3 a 4, započala v roce 2012 a 2013. Blok číslo 3 byl připojen k připojen k síti 30. prosince minulého roku, komerční provoz pak v reaktoru začal po dokončení demonstračního provozu 15. února. Podle čínské CNNC blok číslo 3 již vyrobil více než 4,8 TWh.

Komerční provoz v 4. bloku má podle současného harmonogramu začít březnu příštího roku. Výstavba obou reaktorů tak proběhla v rekordně krátkém čase.

Výstavba pokračuje

Práce na třetí fázi elektrárny, blocích 5 a 6, měly původně začít už v roce 2011. Po havárii jaderné elektrárny Fukushima Daiichi ale čínská vláda pozastavila schvalování nových jaderných projektů, včetně tohoto. Nejnovější čínský pětiletý plán ale nyní vyzval k urychlení stavebních prací na projektu. Výstavbu dalších dvou reaktorů ACPR1000 v JE Tianwan Čína schválila 16. prosince 2015. Čínská Národní jaderná korporace (CNNC) v současnosti očekává začátek komerčního provozu obou bloků do konce roku 2021. 8. června podepsala Čína s Ruskem dohodu o výstavbě 2 reaktorů VVER-1200 v lokalitě Tianwan.

Zdroj úvodního obrázku: CNNC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
loudil
5. září 2018, 21:22

Zavážka paliva skončila 2.září a očekává se brzké dosažení první řetězové reakce. Jde o 163 tyčí, týden na tuto práci se mi zdá málo. Od 25 srpna. Elektrárna se začala stavět před 5 roky a to je dobré tempo stavby na VVER. To Indové své první dva reaktory VVER v Kudankulamu doslova "smolili" 12 a 14 let. Jde už o šestý reaktor, který bude letos v Číně připojen na síť. Letos solidní tempo.

http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Completion-of-fuel-loading-at-Tianwan-4

https://pris.iaea.org/pris/CountryStatistics/ReactorDetails.aspx?current=974

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se