ČT: Ve smlouvě o Dukovanech nebude zakotven podíl českých firem
Šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany zřejmě nebude zakotven ve smlouvě mezi energetickou společností ČEZ a jihokorejskou KHNP, která by měla bloky stavět. České televizi (ČT) to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Česko ale podle něj bude tlačit na naplnění závazku, který KHNP přijala v době tendru. Dodržení podílu slibuje i korejská společnost. Opozice absenci závazku ve smlouvě kritizuje.
Vlček řekl, že podle jeho informací ve smlouvě mezi ČEZ a KHNP nebude konkrétní závazek přesně daného podílu českých firem na zakázce nebude. „Nějakým způsobem to nechceme s tou smlouvou aktuálně provazovat, ale budeme tlačit na dodavatele, aby ten rámec byl naplněn,“ dodal ministr.
Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač ČT řekl, že zapojení českého průmyslu na stavbě nových bloků z 60 procent je jak cílem polostátní energetické společnosti jako investora projektu, tak KHNP. „Nás čeká teď fáze projektování, licencování. Tam se teprve bude specifikovat zadání do výběrových řízení, kterých se budou české firmy účastnit,“ řekl.
Korejská společnost se ve vyjádření pro ČT k naplnění svého slibu z výběrového řízení přihlásila. „Díky využití potenciálu dodavatelského řetězce v České republice bude KHNP schopna dosáhnout cíle lokalizace ve výši 60 procent nebo více,“ uvedla.
Absenci závazku ve smlouvě s ČEZ ale kritizuje opozice. „Jestliže vážně budeme tvrdit, že zde uděláme největší zakázku v historii České republiky ve výši 400 miliard korun a že tam nezaneseme naprosto jednoznačně a jasně nepodkročitelný limit pro český průmysl, tak se nám tady všichni vysmějí,“ řekl ČT první místopředseda ANO Karel Havlíček. Obavy z chybějícího závazku vyjádřili i zástupci českých průmyslových svazů.
KHNP uzavřela osm desítek memorand o spolupráci s českými firmami, většinou ale zatím nejsou závazného charakteru. Potvrzené zatím je, že plzeňská Doosan Škoda Power by měla dodat pro elektrárnu parní turbínu.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF, dalšího uchazeče, americkou společnost Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. Obě společnosti napadly výsledek tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten zatím nepravomocně jejich námitky odmítl. V platnosti ale zůstává předběžné opatření, kterým úřad zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s KHNP, platit přestane až po pravomocném rozhodnutí.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud by požadovali vysoký podíl českých firem, pak by měl KHNP argumenty proč nešlo dodržet cenu, nebo termín uvedení do provozu. NIc víc bych za tím nehledal.
"Nějakým způsobem to nechceme s tou smlouvou aktuálně provazovat"
Toto nemá chybu... důvody tam budou, ale nejspíš není ochoten/schopen je veřejnosti komunikovat.
Ta cena v tom může být, ale spíše bych řekl, že KHNP tlačí na to, aby to tam nebylo, protože za to dostala doma v parlamentu v Koreji pěkný nářez, tzn. minimálně doma potřebují tvrdit, že se snaží by z té zakázky měl něco také průmysl v Koreji.
K tomu je opravdu otázka, zda vůbec náš dodavatelský řetězec je schopen něco takového dodat (myšleno 60% zakázky a v dostatečné kvalitě).
Nicméně to, že to tam v té smlouvě není, znamená zapomeňte na to, že to tak bude...
@JVr 5. listopad 2024, 07:35
Přesně tak, pokud by to bylo splnitelné, tak nic nebrání to do smlouvy dát.
A ještě bych k domácímu dodavatelskému řetězci doplnit, v dostatečně uspokojivé ceně pro KHNP.
Co by mělo být to nejvíce důležité: PŘED UZAVŘENÍM závazné smlouvy o výstavbě nového Dukovanského reaktoru by mělo být stanoveno (opět závazně, jako ve VB u Hinkley point 3) jaká bude výše CfD.
Abychom se nedočkali toho, že se smlouva podepíše a teprve v budoucnu se zjistí, jak moc vysoká (a samozřejmě indexovaná na inflaci) musí být stanovená CfD cena EUR/MWh aby nová elektrárna nebyla ztrátová.
To by bylo skutečný gigapodvod, kdyby tato cena byla vysoká,
kdyby to byla cena, která by těžce poškodila EU průmysl a spotřebitele z chudší části EU. ¨
To by měli ekonomové (průmyslníci) v EU odhadnout, ale rozhodně musí být nižší než současná pro 2025, která je okolo 90 EUR/MWh a která jak v realitě vidíme, ničí EU průmyslovou výrobu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se