Domů
Jaderné elektrárny
Další postup s blokem v Dukovanech po kritice probere BRS i vláda

Další postup s blokem v Dukovanech po kritice probere BRS i vláda

Další postup v plánované stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu (BRS), následně se jím bude zabývat vláda. Při dnešním jednání Sněmovny to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co část opozice zkritizovala čtvrteční oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého ČR v tendru neosloví čínskou společnost CGN, o podklady k bezpečnostní prověrce by ale měl být požádán i ruský Rosatom. Devatenáct opozičních zákonodárců vyzvalo v otevřeném dopise Babišovi k odvolání vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) z vládních postů, svým jednáním podle nich ohrožuje bezpečnost ČR.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek ve Sněmovně uvedl, že kabinet postupuje proti vlastnímu, zhruba rok starému usnesení. „Jedná se o to, že vláda v dubnu 2020 schválila tento bezpečnostní dokument českých zpravodajských služeb, popisující výraznou hrozbu ruských a čínských firem,“ řekl.

Babiš a Havlíček tvrdili, že o nynějším kroku k Dukovanům byl informován vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i bezpečnostní služby. Havlíček zmínil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Hamáček ale uvedl, že byl informován jen ústně, písemný materiál ministerstvo vnitra nedostalo a civilní rozvědka – Úřad pro zahraniční styky a informace, o stanovisko požádána nebyla.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha ČTK sdělil, že služba předpokládá, že bezpečnostní skupina připraví i vyhodnotí bezpečnostní dotazníky, které vyplní zájemci o dostavbu elektrárny. Dotazníky podle Havlíčka zpracují bezpečnostní složky, zmocněnec pro jadernou energetiku, ministerstvo průmyslu a ČEZ.

Podle listopadového zjištění webu iROZHLAS.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu bloku dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučily, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Finální rozhodnutí o tendru na stavbu bloku bude podle Havlíčka na příští vládě. Z aktuálního vyjádření resortu vyplývá, že zůstávají čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom.

V otevřeném dopise žádalo Havlíčkovo odvolání 11 senátorů z klubu STAN a osm poslanců z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Ministrovo odvolání v samostatné tiskové zprávě požadoval také senátorský klub STAN, který čítá 24 členů.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je plánované oslovení uchazečů de facto vyhlášením tendru. Havlíček tomuto názoru dnes několikrát oponoval. „V tuto chvíli se zažádají jednotlivé subjekty, aby zaslaly kompletní odpovědi na požadavky typu jaderná bezpečnost, kybernetická bezpečnost, konsorcia, dodavatelské řetězce. Bude se připravovat bezpečnostní dotazník v rámci ministerstva průmyslu, ČEZ, bezpečnostních složek, zmocněnce pro jádro. Poté, co bude bezpečnostní dotazník odsouhlasen, odešle se všem potenciálním uchazečům,“ řekl Havlíček. Do konce listopadu by pak měli potenciální uchazeči definitivně projevit, či neprojevit zájem o účast.

Za nestandardní považuje postup ministerstva i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Projekt podle ní může být úspěšný pouze za předpokladu, že na něm bude politická shoda. Nechápe, proč nebude osloven pouze čínský zájemce.

Mezi Ruskem a Čínou je ale podle Havlíčka v otázce jádra rozdíl. Čína nestavěla žádný reaktor v Evropě. „Čína má jediný projekt mimo Čínu, a to je Pákistán. To pro nás není úplně signifikantní reference, byť netvrdíme, že to udělali špatně, to si nedovolujeme,“ řekl. „Rusko staví nebo připravuje bloky ve dvou zemích Evropské unie, s Ruskem máme dlouhodobé vztahy v oblasti energetiky,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Karásek
26. březen 2021, 19:39

Proč musí stále někteří naši mocipáni podlejzat Rusku a Rosatomu? Navíc proč máme dávat zakázku státu, který na nás míří raketami? V civilizovaných zemích už jdou převážně cestou OZE, tak proč u nás musíme být padesát let pozadu?

St
2. duben 2021, 09:18

Pane Karásku nikdo nepodlézá ani Rusku ani Rosatomu. To, že jim byla zaslána pozvánka do tenderu považujete za podlézání?

To, že za současné situace mají Rusové největší šance na výhru je věc druhá, ale to přece není důvod je předem vyřadit. Nebo ano?

Arimatejský
26. březen 2021, 22:46

Protože na ně má FSB a HRY několik kompro složek z dob minulých. Proto musí. A navíc oni asi i chtějí.

pr
27. březen 2021, 12:52

Protože cena reaktoru poloviční?

Protože nemáme platy na to platit obchodníky s deštěm ala Stýv Džobs, Cepter a jim podobné citové manipulátory? Pištění postřelených podsvinčat na ambasádě spojence (prý dobrá rada - kde jen jsem tento obrat kterému nejde odolat již slyšel?) je typická, protože sice vzývají kapitalismus a trh, ale když přijde na lámání chleba, tak najednou ideologie jako pašík a trh jde stranou. Socialističtí bafuňáři a soudruzi z STB jsou proti nim selanka.

ill
26. březen 2021, 22:06

Bez Rosatomu se můžeme na jadernou elektrárnu rovnou vykašlat. Nikdo jiný ji dnes už neumí postavit.

Kuk
27. březen 2021, 06:44

A taky že se na ní vykašlem.

pr
27. březen 2021, 12:58

Což přesně odpovídá postoji Babiše v roli ministra financí. Prostě ať si to dělá soukromník sám (třeba ČEZ). A netahá do toho stát. Nyní ještě pustí pár chlupů (30? miliard Kč) než se ukáže ekonomistická nesmyslnost stavby a pak se to s velkou slávou zařízne a dnešní náklady se odepíšou. Cventndorf jak vyšitý. Kdy už si lidé u nás uvědomí, že čůrat proti větru má jasné vyústění? Ještě si mezi tím rozhádáme všechny kolem sebe a se známou neschopností úřednictva na to šeredně doplatíme.

energeik II
26. březen 2021, 23:14

Británie podepsala s Čínou dohodu, že jí postaví svůj Hualong v lokalitě Bradwell. Maďarsko bude už brzy stavět dva ruské bloky. My ale chceme být papežštější jak sám papež a tak Čínu i Rusko rovnou vyřadíme. Jsem zvědav, jak tato naše "politická přetahovaná" nakonec dopadne.

Jimi
27. březen 2021, 07:44

Madarsko uz 7 let tvrdi ze “brzo zacne stavet”

St
27. březen 2021, 08:48

Pane Jimi, rád bych Vás poopravil. Ono to jede plnou parou vpřed:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Paks

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/madarsky-projekt-jaderne-elektrarny-paks-ii-ziskal-stavebni-povoleni

Takže tu bude o další spolehlivý, bezemisní zdroj EE navíc.

A.O
27. březen 2021, 10:14

Nebýt Evropské byrokracie, tak už se dávno staví.

Každopádně letos v červenci, by mělo být vydáno povolení Mmaďarským regulátorem, takže ještě letos se bude moci začít stavět.

Rosatomne
28. březen 2021, 01:21

Ono se už mělo stavět tři roky. Maďarskpo ale bude muset splácet nevýhodnou půjčku i když se to nepostaví. Tak to vypadá, když se politok tváří jako zachránce národa a přitom posluhuje Rusku.

St
27. březen 2021, 08:50

Za mě to bylo jedině správné rozhodnutí. Pokud nechceme ve velkém vybíjet lišky a shánět ebonitové tyče. Víra v OZE nám EE nezabezpečí. Akorát bych měl jedinou připomínku a to vyřazení Číňanů. Doufám, že jim bude pozvánka zaslána posléze.

Miloslav Černý
27. březen 2021, 11:23

Všechny cesty vedou do Říma. Nejbezpečnější, nejekonomičtější, nejšetrnější k životnímu pros. z dlouhodobého hlediska to elektrárna typu JEDU ale není. Možnost vzetí na milost by mohl být ten TEPLÁTOR jako dočasná levnější náhrada plynu pro vytápění z Plzně.

St
2. duben 2021, 09:21

Pane Černý, teplátor je jistě skvělý vynález. Ale zatím do komerčního provozu má hodně daleko. Tím nechci říci, že bychom neměli do něj investovat. Raději investovat do něj než do dotací OZE. Jenže si musíme uvědomit, že nyní musíme řešit problémy s tou technikou co máme. Nemůžeme se spoléhat, že za x let tu bude to či ono. To bychom jsme se mohli ocitnout bez proudu a to nikdo soudný nechce.

Carlos
27. březen 2021, 12:02

Nemyslím si že se to zařízení chytne. Pokud se nezmění pravidla, tak i na malý reaktor bude třeba celá ta pakárna jako na ten co je ve velké elektrárny. Stejně tak pochybuji že projde stavba něčeho takového poměrně blízko měst.

www. seznamzpravy. cz/clanek/cesi-vyvinuli-maly-reaktor-je-to-trpaslik-ale-muze-pomoci-utect-od-uhli-148223

pr
27. březen 2021, 13:04

Nejšetrnější je zateplení a přechod na nulovou potřebu tepla pro vytápění objektů. (samozřejmě nad to co je schopna poskytnout střecha a fasáda.

St
27. březen 2021, 14:12

Jak chcete v našich podmínkách mít nulovou spotřebu tepla?

Tepelné čerpadlo i tepelný výměník potřebují ke svému provozu EE.

Jan Veselý
27. březen 2021, 15:01

Rozhodně ovšem nepotřebují centrální teplárnu a desítky kilometrů rozvodů teplovodu.

St
27. březen 2021, 19:12

Obávám se že co můžete za cenu nesmírných investic aplikovat u novostavby rodinného domku u stávající i nové výstavby by to bylo technicky velice problematické a nesmírně drahé. Obávám se, že tudy cesta nevede. Navíc, pokud dojde k výpadu el.proudu, tak jste se všemi těmi tepelnými čerpadly nahraný.

Bob
28. březen 2021, 17:20

Jenže jako doplněk k EE z OZE potřebujete výrobu EE v plynových elektrárnách. Případně V KGJ tepláren. Je jedno, jestli je to ze zemního plynu, nebo v budoucnosti z vodíku.

Potom ale potřebujete ty desítky kilometrů teplovodů. Ledaže byste to vzniklé teplo chtěl zmařit v chladicích věžích.

V uvedeném případě jde navíc o zpracování odpadů. Cirkulární ekonomika "jak vyšitá", v intenci bezemisní výroby energie.

pr
27. březen 2021, 17:03

Třetí slovo příspěvku je zateplení. Pokud významu slova nerozumíte zkuste se zeptat co Vám není jasné....

Bob
28. březen 2021, 17:29

A víte, jak se ta nulová spotřeba objektu (i na vytápění) dělá? Je to princip budovy NZEB a jiné se už ani nebudou moci stavět.

V oblasti zateplení je to krok zpět, taková budova může mít i horší zateplení, než je pasivní standard.

NZEB má celoroční, téměř pasivní bilanci energie. Dělá se to tak, že se nainstaluje vysoká plocha FVE, která vyrábí hlavně v létě a přebytky dodá do sítě. A v zimě se energie (i na topení) zase odebere. Takže stejně je pro takové budovy tu energii na topení nějak zajistit a taky z něčeho vyrobit.

Miloslav Černý
28. březen 2021, 18:11

Kdo nedokáže pochopit dům s nulovou spotřebou, upřesním to, energie, tak pak už nemůže vůbec pochopit plusové domy. To už je pak opravdu těžké něčím argumentovat.

T
27. březen 2021, 17:11

Jeden blok nas stejne nevytrhne,doposud jsme vyvazeli,tak budem ted zase dovazet treba ze slovenska,ci madarska.Statni kasa je stejne derava a zadluzeni jsme aaaaaz nad usi...Kazdy se musi hold zaridit ,jak v severni korei...JE tak honem stat nebude a nemci budou uz vypinat brzy.

Emil
27. březen 2021, 17:25

Dovážet z deficitního Slovenska a deficitního Maďarska? Výborný nápad.

T
28. březen 2021, 01:07

Vymyslete neco lepsiho ,nic lepsiho nas do roka neceka...

Emil
28. březen 2021, 14:15

S uvažováním ve stylu "Jeden blok nas stejne nevytrhne" těžko.

Miloslav Černý
27. březen 2021, 23:34

Já bych toho českého ducha tak nepodceňoval. Jemu stačí jenom neházet klacky pod nohy a vytvořit stabilně stanovená pravidla. Když se jim jasně srozumitelně vysvětlí přednosti OZ a zápory velkých JE, tak by dokázali přijmout menší zlo než větší. Moc na výběr toho zdá se není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se