Český energetický gigant ČEZ v rozhovoru pro Radio Praha uvedl, že neexistují důvody, kvůli kterým by temelínské jaderné reaktory nemohly být provozovány 60 let nebo i déle. Jde o jeden z možných způsobů, jak se vypořádat s problémy, kterým čelí při budování nových jaderných reaktorů, ačkoli tento názor pravděpodobně v některých sousedních zemích vzbudí nevoli.

ČEZ zveřejnil minulý čtvrtek svoji studii, která tvrdí, že neexistují žádné závažné a technické překážky, aby největší jaderná elektrárna v zemi nemohla být provozována po dobu 60 let.

„Provedli jsme technickou a ekonomickou studii dlouhodobého provozu Jaderné elektrárny Temelín do roku 2060. Studie potvrzuje, že je technicky proveditelné provozovat naši jadernou elektrárnu do roku 2062.“ okomentoval zjištění místopředseda představenstva a finanční ředitel Martin Novák.

Přesněji studie uvádí, že první blok může být provozován do roku 2060 a druhý, mladší blok, ještě o dva roky déle. Navíc dodává, že neexistují důvody, proč by oba bloky nemohly elektrickou energii vyrábět déle.

Nejistá dostavba

Studie přichází v době, kdy se stále hledá řešení budoucích zdrojů elektrické energie a Česká republika stojí před otázkou, zda vybudovat novou generaci reaktorů na pozemcích stávajících elektráren Dukovany a Temelín. Odborníci jmenovaní ministrem průmyslu a obchodu by měli navrhnout nejoptimálnější možnosti, jak tyto plány prosadit, včetně způsobu, jak nové bloky za stovky miliard korun financovat.

Předchozí tender na zdvojnásobení stávajícího výkonu JE Temelín dvěma novými reaktory byl v roce 2014 tehdejší vládou zrušen kvůli odmítnutí poskytnout finanční garance pro takto masivní projekt. Nyní hrozí nebezpečí, že stanovený termín dostavby nových reaktorů do roku 2035 se nestihne, protože jsou neustále odkládána klíčová rozhodnutí.

V Temelíně je již od počátku připraven prostor a podmínky pro výstavbu dalších dvou bloků (zdroj ČEZ).
V Temelíně je již od počátku připraven prostor a podmínky pro výstavbu dalších dvou bloků (zdroj ČEZ).

Zmíněné nebezpečí bylo jedním z problémů, který se minulý pátek objevil na pražské konferenci pořádané českým Senátem – „Do jaké míry jsou plněny plány země pro záchranu a rozvoj jaderného know-how a výrobních kapacit?“

Výraznější prodlužování provozu stávajících reaktorů za jejich původně plánovanou životnost je jednou z cest, kterou někteří předpovídají pro oddálení předpokládané energetické krize v České republice a centrální Evropě způsobené vyřazováním mnoha uhelných elektráren.

Rakouská nervozita

Toto rozhodnutí ale staví ČR do možného konfliktu s protijaderným Rakouskem a rostoucím počtem evropských zemí, které se rozhodly pro odchod od jaderné energetiky a zavádějí přísná kritéria pro případné rozšíření životnosti provozovaných reaktorů.

Temelín, který se nachází 40 km od Rakouských hranic, je pro obě země citlivým tématem především poté, co reaktor čelil sérii problémů v prvních letech svého provozu.

Protesty proti provozu JE Temelín

Již dříve v tomto roce varovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová právě před tímto scénářem, neboť v současnosti roste odpor k prodlužování provozu stávajících reaktorů. Dana Drábová upozornila, že bez ohledu na technické a bezpečnostní zásluhy stárnoucích českých jaderných elektráren budou pravděpodobně čeští politici čelit Evropské unii v souboji o další prodlužování životnosti.

Zdroj úvodní fotografie: Archiv ETE

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *