Domů
Jaderné elektrárny
Dodávky ruského jaderného paliva do EU pokračují letecky. I projekty nových reaktorů s účastí Ruska pokračují
Ruské jaderné palivo. Zdroj Rosatom
Zdroj: Rosatom

Dodávky ruského jaderného paliva do EU pokračují letecky. I projekty nových reaktorů s účastí Ruska pokračují

Od začátku ruské války proti Ukrajině vynakládá Evropská unie veškeré úsilí, aby co nejrychleji ukončila závislost na dodávkách fosilních paliv z Ruska. Mnohem méně pozornosti se věnuje závislosti na dodávkách jaderného paliva z Ruska a jeho účasti na realizaci nových jaderných reaktorů v EU. Tyto aktivity jsou vyňaty ze stávajících sankcí, a nadále tak pokračují.

Mnoho reaktorů v EU, včetně těch českých, je závislých na dodávkách jaderného paliva z Ruska. Kvůli probíhající válce není možná obvyklá přeprava po železnici přes Ukrajinu. Dodávky jaderného paliva jsou tak řešeny letecky a dostávají výjimku ze zákazu pohybu ruských letadel ve vzdušném prostoru Evropské unie.

Do České republiky přiletěly od začátku války na Ukrajině tři letecké zásliky s nákladem jaderného paliva z Ruska. Temelín má nyní palivo na více než dva roky, jaderná elektrárna Dukovany na tři roky.

„Šlo nyní o poslední let,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k dodávce z konce března. „Šlo o plánovanou dodávku důležitou pro udržení dostatečných jisticích zásob,“ dodal.

Letecké dodávky jaderného paliva z Ruska zamířily při probíhající válce na Ukrajině i Slovensko i do Maďarské elektrárny Pakš.

Projekty nových jaderných elektráren

Vizualizace nového reaktorového bloku VVER-1200 v JE Pakš II; Zdroj: Paks II

Ovšem i realizace plánovaných nových reaktorů ve finském Hanhikivi a maďarském Pakši závisí na spolupráci s ruským Rosatomem. S Ruskem na těchto projektech spolupracuje francouzský Framatome a německý Siemens Energy, kteří v roce 2019 získaly zakázku na přístrojové vybavení a řízení zahrnující centrální bezpečnostní a monitorovací zařízení.

Zatímco ve Finsku se o projektu ruské státní společnosti v souvislosti s válkou na Ukrajině přinejmenším znovu diskutuje, Maďarsko se ho chce držet bez ohledu na poslední události.

"Pokud se jaderná elektrárna nepostaví, budeme se muset připravit na brutální zvýšení nákladů na energii," řekl v březnu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Ani společnost Siemens Energy zřejmě nevidí důvod, proč by měla spolupráci s Rosatomem ukončit. Společnost pro list Tageszeitung (taz) uvedla, že odsuzuje "ruskou vojenskou agresi" a podporuje uvalené sankce. Kromě toho společnost prohlásila, že "zastavila veškeré nové obchody v Rusku".

To se však netýká plánovaných nových projektů, které neprobíhají v Rusku, ale zahrnují účast ruských společností. K budoucnosti těchto projektů se společnost na dotaz výslovně nevyjádřila.

Německo neplánuje do spolupráce zasahovat

Německé ministerstvo hospodářství a klimatu (BMWK) neplánuje do spolupráce zasahovat, spolupráce Siemensu s Rosatomem je "výsledkem obchodního rozhodnutí, které nekomentujeme", uvádí ministerstvo.

Podle experta na jadernou politiku německé Strany zelených Stefana Wenzela, je tento postoj neudržitelný.

"Očekávám, že se vláda na úrovni EU zasadí o ukončení nových jaderných projektů s Rosatomem a zahrne jej do sankcí," řekl Wenzel.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik
16. duben 2022, 10:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ano i tyto výjimky pro atomteroristy už přes 70 let deformují energetický trh a zotročují lidi v diktátorských režimech které jsou často i největší baštou atomteroristů, protože mají dostatečný přísun potřebných politických vězňů jak jsme se přesvědčili i u nás. A platí že Země kde se rabuje uran pro atomteroristy patří mezi ty nejchudší s vysokou mírou otroctví jako třeba Niger.
.

Zdeves Pavel
16. duben 2022, 10:46

Západní společnosti Framatom a Siemens naopak spolupráci s Rosatom spíše posilují. To jim zajišťuje účast na stavbách JE. Podobný model mohl být i u nás, ale vymyšlené Vrbětice od BIS tomu udělali konec. Jsme jako Ukrajina již totálně nesvéprávný stát.

Vojvodik Petr
17. duben 2022, 22:00

BYZNYS je byznys.

Pavel
19. duben 2022, 04:43

"Vymyšlený" blábol o "posilování spolupráce" Siemensu s rosatomem nic nemění na nepochybném faktu o rusáckém teroristickém útoku spáchaném ve Vrběticích. K článku: ve Finsku se "nediskutuje", Finové mají jasno, že s rosatomem nic stavět nebudou. Svůj podíl v projektu nabídli k odprodeji a odpovědné úřady deklarovaly, že stavební povolení uděleno nebude. O "pokračování" (fakticky žádná stavba však ještě ani nezačala i když se už mělo 4 roky plnou parou stavět) blábolí akorát finská pobočka rosatomu, která ovšem ve Finsku o ničem nerozhoduje. Podržtaška rusáckých zločinců orbán, se s celým Paksem řítí do záhuby. I když pomineme embargo (tedy minimálně zablokované subdodávky a zablokovaná doprava z rusácka do Evropy) , tak rusácké banky, které měly stavbu financovat, jsou na dně, a za eura v zahraničí neufinancují ani stavbu kurníku.

Zdeves Pavel
19. duben 2022, 20:54

Musím se opět ptát redakce k čemu jsou takové příspěvky. Spolupráce Framatom a Rosatom je fakt a proto to Makron ošetřil oproti sankcím. Marné čekáme na soudní potvrzení akce Vrbětice. Opět nic není, jen další nezmizel tady pronáší kategorické imperativy bez elementárního potvrzení. K čemu to je?

energetik
19. duben 2022, 22:43

Článek o jaderných kolaborantech spolupracujících s vrahy, zločinci a diktátory. Díky za něj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se