Reaktor číslo 2 Jaderné elektrárny Novovoroněžská II vstoupil do komerčního provozu v pátek 1. listopadu, o 30 dní dříve než dle původních plánů. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Jedná se o třetí zprovozněný reaktor typu VVER-1200. Počet reaktorů v komerčním provozu tak v Rusku stoupl na 36.

VVER 1200 je „vlajkovou lodí“ reaktorů generace III+ společnosti Rosatom, podle které se jedná o jediný reaktor této generace, který je v současnosti v sériové výrobě. Druhý blok JE Novovoroněžská II je v pořadím 3. reaktorem tohoto typu, který vstoupil do komerčního provozu. Jako první do komerčního provozu vstoupil v roce 2016 blok číslo 1 JE Novovoroněžská II, o rok později do komerčního provozu vstoupil blok číslo 1 JE Leningradská II. Od svého připojení k síti, ke kterému došlo letos 1. května, reaktor vyrobil 2,5 TWh elektrické energie.

Zprovozněním reaktoru vzrostl v Rusku podíl jaderné energie na 27 %. Podle Rosatomu zprovoznění reaktoru ročně zabraňuje vypuštění přibližně 4 milionů tun skleníkových plynů do atmosféry.

„Stovky jaderných odborníků přispěly k realizaci tohoto projektu. Nový, výkonný zdroj energie byl přidán do ruského energetického mixu. Nyní můžeme využít konstrukční řešení této dvou reaktorové elektrárny jako referenční elektrárny pro naše mezinárodní projekty. Získali jsme značné zkušenosti v oblastech výstavby, organizace výroby, zásobování a dodávek, financování a zvyšování účinnosti. Tyto schopnosti jsou zásadní pro splnění nároků moderního tržního prostředí a čelení rozsáhlým výzvám během výstavby jaderných elektráren.“ – Alexander Lokshin, první náměstek generálního ředitele pro provozní řízení společnosti Rosatom a president skupiny společností ASE.

Rosatom drží 36 projektů reaktorů VVER

Společnost v současnosti vlastní projekty výstavby svých reaktorů v Bangladéši, Bělorusku, Číně, Finsku a Maďarsku.

Podle Rosatomu má společnost v současnosti 36 různých projektů reaktorů VVER v různých stádiích rozpracovanosti. VVER 1200 je konstruován na 60 let provozu s možností prodloužení provozu o 20 let.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *