Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok JE Novovoronežská II vstoupil do komerčního provozu
Novovoroněžská II

Druhý blok JE Novovoronežská II vstoupil do komerčního provozu

Reaktor číslo 2 Jaderné elektrárny Novovoroněžská II vstoupil do komerčního provozu v pátek 1. listopadu, o 30 dní dříve než dle původních plánů. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Jedná se o třetí zprovozněný reaktor typu VVER-1200. Počet reaktorů v komerčním provozu tak v Rusku stoupl na 36.

VVER 1200 je „vlajkovou lodí“ reaktorů generace III+ společnosti Rosatom, podle které se jedná o jediný reaktor této generace, který je v současnosti v sériové výrobě. Druhý blok JE Novovoroněžská II je v pořadím 3. reaktorem tohoto typu, který vstoupil do komerčního provozu. Jako první do komerčního provozu vstoupil v roce 2016 blok číslo 1 JE Novovoroněžská II, o rok později do komerčního provozu vstoupil blok číslo 1 JE Leningradská II. Od svého připojení k síti, ke kterému došlo letos 1. května, reaktor vyrobil 2,5 TWh elektrické energie.

Zprovozněním reaktoru vzrostl v Rusku podíl jaderné energie na 27 %. Podle Rosatomu zprovoznění reaktoru ročně zabraňuje vypuštění přibližně 4 milionů tun skleníkových plynů do atmosféry.

„Stovky jaderných odborníků přispěly k realizaci tohoto projektu. Nový, výkonný zdroj energie byl přidán do ruského energetického mixu. Nyní můžeme využít konstrukční řešení této dvou reaktorové elektrárny jako referenční elektrárny pro naše mezinárodní projekty. Získali jsme značné zkušenosti v oblastech výstavby, organizace výroby, zásobování a dodávek, financování a zvyšování účinnosti. Tyto schopnosti jsou zásadní pro splnění nároků moderního tržního prostředí a čelení rozsáhlým výzvám během výstavby jaderných elektráren.“ – Alexander Lokshin, první náměstek generálního ředitele pro provozní řízení společnosti Rosatom a president skupiny společností ASE.

Rosatom drží 36 projektů reaktorů VVER

Společnost v současnosti vlastní projekty výstavby svých reaktorů v Bangladéši, Bělorusku, Číně, Finsku a Maďarsku.

Podle Rosatomu má společnost v současnosti 36 různých projektů reaktorů VVER v různých stádiích rozpracovanosti. VVER 1200 je konstruován na 60 let provozu s možností prodloužení provozu o 20 let.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik II
3. listopad 2019, 13:29

Ano, 36 projektů na reaktory VVER to je velmi dobré číslo. Co je třeba ale zlepšit je doba stavby, i tento reaktor se tuším stavěl 10 let, což není zrovna málo. Uvidíme, jak si s tím poradí nový reaktor TOI, který by měl přinést výrazné zkrácení stavby. Poloviční dobu, tedy 5 let bych viděl jako optimální.

Lukáš
3. listopad 2019, 14:47

Stále lepšie ako 2 nove reaktory u nás na Slovensku v Mochovciach, reaktor č.3 mal už teraz nabiehať, dokončený je na 99% a prebiehali už aj tlakovodné skúšky alebo nahrievanie ale zas sa termín dokončenia posúva o par mesiacov. A to všetko pre fušersku prácu a firmy si tam radi predĺžia termíny aby bola robota. Cela stavba sa od roku 2008 predražila už viac ako 2,5x. Za to by sme mali v Mochovciach už aj 5. reaktor.

energetik II
3. listopad 2019, 16:11

TO : Lukáš

Ano, proti Mochovcům je tento ruský reaktor stále rychlejší. Třeba Mochovce - 3 se začaly stavět 27. ledna 1987 , po 6 letech byla 1993 stavba přerušena , 2009 zase obnovena a už se staví zase přes 10 let. Celková doba stavby zatím 16 let.

Josef
4. listopad 2019, 11:07

Jo na Temelín se taky nadávalo jak se stavěl dlouho , ale dnes jsme rádi, že ho máme...

energetik II
4. listopad 2019, 12:20

Temelín mohl být postaven za poloviční dobu, kdyby nedošlo ke změně režimu a různým následným tahanicím ekologů a politiků o jeho budoucnost. Škoda, že původní varianta 4 bloků byla změněna na 2 bloky. Dnes jsme mohli mít 15 TWh z jádra navíc a o to méně uhlí. Jinak třeba blok Dukovany - 1 byl postaven za 6 let a s tím by jsme dnes patřili ke světové špičce, hned za Číňany, kteří reaktor postaví často za 5 let.

Ivan Novák
4. listopad 2019, 16:17

Drobné upřesnění:

1. o stavbě jaderné elektrárny v lokalitě Dukovany bylo centrálně rozhodnuto a investiční záměr ČEZ schválen v r. 1970, stavebně geologický průzkum běžel od r.1971, poslední dotčení obyvatelé byli vystěhováni r. 1977, v prvním bloku se řetězová reakce rozběhla 12.2.1985. Kromě všeobecného bolševického chaosu to zdrželo i přeprojektování od typu VVER 440 V230, pro který začaly práce, k bezpečnějšímu typu V213, dost se liší.

2. výchozí projekt v Temelíně nebyl v plánovaném čase životaschopný, zejména pro nedořešení ASŘ (mělo tam být cosi čs. původu, jiného než co si dělali Rusové doma, ale to nefungovalo ani v zárodečné formě), a ani projektové palivo nebylo na výši (dvouletá kampaň, těžko zvládané xenonové oscilace). Bylo by to asi šlo se stejným skluzem dokončit s využitím mezitímních ruských pokroků, ale zvolené americké řešení pokládám za správné protože méně závislé. Popřevratový transformační chaos nepopírám.

3. k redukci Temelína na 2 bloky: původní čtyřblokový záměr byl určen ke krytí bolševicky rozmáchlého nárůstu domácí spotřeby, který se nekonal. Zavřít další 2GW v severních Čechách nad útlum, který tam už probíhal, by nezkousli tamní horníci i ČEZáci, nemluvě o ekonomické sebevraždě firmy vznikem obrovské černé díry v cashflow.

energetik II
4. listopad 2019, 17:38

TO : Ivan Novák

ad. 1 Pro dobu stavby elektrárny považuji jediné kritérium, a to od prvního lidí betonu do základů reaktorky až po první připojení na síť. U bloku Dukovany- 1 jsou tato data : 1.leden 1979 první beton a 24.únor 1985 první proud v síti. Doba stavby = 6 let a 7 týdnů.

ad. 3 Pokud by i jen další dva bloky v Temelíně byly "těžkou ranou" ČS uhelnému průmyslu, pak nechápu, jak mohli tehdejší plánovači dát do projektu výstavby jaderek ještě známé : Tetov, Blahutovice a Kecerevce na Slovensku. To by Tetov s Blahutovicemi "těžké rány" uhlí nezasazovaly ? Když by v tehdejší ČSSR běželo 6 jaderných elektráren, 4 v ČSR a 2 v SSR ??

Budování jádra v ČSSR bych se neposmíval , viz. naše dnešní nekonečné tápání a hledání peněz na dostavbu Dukovan. A to jde jen o dostavbu v již užívané lokalitě ! Tehdejší realizátoři museli Temelín i Dukovany začít stavět na "zelené louce" , nejen "dostavovat" již užívanou lokalitu jako dnes. A to , že se v Plzni vyráběly reaktory 1 GW , to nás řadilo k pár státům světa, která to kdy dokázaly /Rusko, USA, Francie, Japonsko, Korea, Čína, Británie, Němci/. A to je dosti elitní klub.

energetik II
4. listopad 2019, 17:53

TO : Ivan Novák

Když vy užíváte pro výstavbu jaderek za socialismu výraz - "všeobecný bolševický chaos" , tak já zase pro výstavbu nynější užívám výraz -"všeobecný liberálně demokratický chaos". Krásné ukázky ?? Flamanville- 3, Olkilluoto - 3 ,Mochovce -3,4 . Všude doba stavby přes 15 let a všeobecný chaos přímo fatální. U nás ještě sice nestavíme, ale stačí jenom sledovat debaty - politiků ,ekonomů, veřejnosti ... a opět nekonečný paskvil pro zasmání. Malé srovnání, kdysi už za Masaryka v První republice se léta letoucí debatovalo na téma zavedení provozu na silnicích s ježděním vpravo, tuny popsaného papíru ,hektolitry vypité kávy, nekonečné proslovy, žvanění a žvanění až pak přijel 16.března 1939 do Prahy Wehrmacht, vydal vyhlášku a od následujícího dne se v Protektorátu jezdilo vpravo a kupodivu spořádaně a bez nehod. Tím bohužel demokratické parlamentní instituce prvorepublikové ČSR parádně zesměšnil. To, nad čím se planě řečnilo 15 let bylo hotové za jeden den. Mám pocit, že se v podmínkách EU opět nyní nalézáme v období - "Planého řečnění", kdy - skutek utek.

Novak
5. listopad 2019, 12:24

A konec bude taky podobný, akorát wehrmacht nám tentokrát přinese větrníky, slunečníky a měsíčníky...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se