Domů
Jaderné elektrárny
Čína zahájila provoz prvního jaderného reaktoru čtvrté generace na světě

Čína zahájila provoz prvního jaderného reaktoru čtvrté generace na světě

Čína zahájila komerční provoz jaderného reaktoru nové generace, který je prvním svého druhu na světě. Oznámila to dnes čínská státní agentura Nová Čína. Elektrárna čtvrté generace Š‘-tao-wan v severočínské provincii Šan-tung je podle ní navržena tak, aby efektivněji využívala palivo, byla ekonomičtější, bezpečnější a měla menší dopad na životní prostředí. Elektrárna s výkonem 200 megawattů (MW) a vysokoteplotním plynem chlazeným reaktorem (HTGR) využívá takzvanou modulární konstrukci.

Jako modulární se označují elektrárny o výkonu nižším než 300 MW, které lze postavit mimo areál elektrárny. Jejich zastánci připomínají, že mohou fungovat v odlehlých lokalitách a napájet odvětví těžkého průmyslu. Kritici však tvrdí, že jsou příliš drahé.

Společnost NuScale Power, od níž se dříve očekávalo, že bude první americkou společností s licencí na výstavbu malého modulárního reaktoru, tento měsíc oznámila, že kvůli rostoucím nákladům ukončuje plánovaný projekt v Utahu.

Čína si stanovila cíl vyrábět do roku 2035 deset procent elektřiny z jaderných zdrojů, což hodlá do roku 2060 zvýšit na 18 procent. Do letošního září nicméně nesplnila cíl, který si stanovila do roku 2020, a to instalovat 58 gigawattů jaderné kapacity.

Peking také nepodepsal závazek dvaceti zemí na klimatické konferenci COP28, že do roku 2050 ztrojnásobí kapacitu jaderné energie. Konference COP28 se v těchto dnech koná v Dubaji.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Pravoslav Motyčka
6. prosinec 2023, 18:38

JE IV generace provozuje Rusko od roku 1977.... To je 46 let , druhá je tedy Čína. Západ se k tomu dopracuje po roce 2080 tedy cca 60 let po Číně resp. 100 let po Rusku.

Jiří
7. prosinec 2023, 10:45

Zdravím, podle https://cs.wikipedia.org/wiki/Generace_jadern%C3%BDch_reaktor%C5%AF je návrh IV. generace až od roku 2001. Na základě jakých informací tvrdíte, že rusko provozuje tento reaktor od roku 1977?

Pravoslav Motyčka
7. prosinec 2023, 22:49

Bělojarská jaderná elektrárna BN 350 . BN600 a poslední BN 800 první spuštění BN350 před 50 ti lety.

třeba tady:

www.technickytydenik.cz/rubriky/archiv/zapocala-stepna-rizena-reakce-v-reaktoru-iv-generace-bn-800_27441.html

Jaroslav Loudil
7. prosinec 2023, 11:13

Ano, Západ má pořád jenom plány, plány a plány. Celý Západ dnes staví jen dva nové reaktory v Británii. A to je všechno. Čína jich staví 25. Rusko v Indii - 4, v Turecku - 4, v Egyptě - 4. v Číně - 4, v Bangladéši - 2, V Iránu - 1 a brzy začne stavět dva v Maďarsku. Nedávno dokončilo dva v Bělorusku. Takže Čína s Ruskem konají, Západ jen plánuje. Plány a kecy, to nám jde dobře !

Jan Veselý
7. prosinec 2023, 17:25

Jen v EU se letos dokončí okolo 60 GW OZE elektráren, globálně to letos bude okolo 500 GW. To je větší instalovaný výkon, než mají všechny funkční JE na celém světě.

Tohle je reálná akce, ne nějaké deklarace na COP28.

Omega
7. prosinec 2023, 20:40

Jo, takže budeme mít 60GW občasných zdrojů, ke kterým nám chybí baterie a elektrolyzéry.

K čemu je mít 500% roční potřeby když 440% z toho nevyužijeme a 40% roční spotřeby nám chybí v zimě.

To je mnohem lepší mít 100% zdrojů jaderných, kdy neplýtvám a mám v době kdy potřebuju.

Ale protože na tomhle vy nevyděláte, tak to bude to špatné řešení.

Petr
7. prosinec 2023, 14:36

Jádro končí, prosazují ho jen lobbisté a ti, kteří mají pocit, že jim to přinese politické body.

Milan Horak
7. prosinec 2023, 15:04

Měl by jste se probudit ze snu a postavit se nohama na zem. Právě takoví budovatelé zelených zítřků dostali energetiku EU tam kde Slunce nesvítí a ještě za obrovské peníze.

Emil
7. prosinec 2023, 16:41

22 countries have pledged to triple their nuclear power capacity by 2050 at the COP28 climate summit. These nations, including the US, UK, France and South Korea, claim that going nuclear is a safe and reliable route towards net-zero.

Petr: jádro končí...

Jan Veselý
7. prosinec 2023, 17:07

Nezdá se vám tohle celé poněkud podezřelé? To jako mají ve Francii postavit cca 100-150 GW a v USA cca 250-300 GW jaderných reaktorů do roku 2050? Nebo jak to mám chápat?

Já jen, že tohle je gigantická investiční akce, ale třeba v USA se o tom vůbec nemluví.

Jan Veselý
7. prosinec 2023, 17:15

Jen taková drobná úvaha. Na světě je cca 400 GW instalovaného výkonu JE a dá se předpokládat, že alespoň polovina z něj nedožije roku 2050. Podle toho vyjádření by tedy bylo potřeba vybudovat v příštích 27 letech něco okolo 1000 GW v jaderných elektrárnách, neboli v průměru okolo 35-40 GW/rok.

Tohle fakt nevidím moc realisticky. Kdo, že je má stavět?

Emil
7. prosinec 2023, 19:28

A koho zajímá, co se mně nebo vám zdá nebo nezdá "poněkud podezřelé", nebo co vy vidíte nebo nevidíte realisticky? Podstatné je že spousta zemí hodlá jadernou energetiku dál rozvíjet a jádro rozhodně nekončí, jak tvrdil Petr.

Omega
7. prosinec 2023, 20:42

mě to vychází na 12 nových reaktorů ročně příštích 30 let - to mě nepřijde nereálné

Jan Veselý
7. prosinec 2023, 21:22

Já si taky nemyslím, že jádro končí. Ještě pořád se najdou nadšenci, ochotní do něj strkat prachy. Ale to slíbené ztrojnásobení současného instalovaného výkonu? Tomu budu věřit až to uvidím. Takhle jaderný průmysl slibuje už desetiletí a skutek utek.

Jan Veselý
7. prosinec 2023, 21:25

@Omega - nemáte 30 roků do roku 2050 a nesedí vám počty.

Emil
7. prosinec 2023, 21:47

Nejde o žádné "nadšence", peníze do něj "strkají" proto, že to je pro spoustu zemí jediný disponibilní, nízkoemisní a škálovatelný zdroj současně, a jen na občasných zdrojích se energetika stavět nedá. Navíc se to "strkání" peněz do jádra většinou v dlouhodobém horizontu dost vyplácí, zrovna ČR je krásným příkladem.

Že vy něčemu nevěříte je spíš indikátorem toho že se to nakonec stane než nestane...

Jan Veselý
7. prosinec 2023, 17:11

Tak nic, našel jsem si to sám:

The Participants in this pledge:

Commit to work together to advance a global aspirational goal of tripling nuclear energy capacity from 2020 by 2050, recognizing the different domestic circumstances of each Participant;

Commit to take domestic actions to ensure nuclear power plants are operated responsibly and in line with the highest standards of safety, sustainability, security, and non-proliferation, and that fuel waste is responsibly managed for the long term;

Commit to mobilize investments in nuclear power, including through innovative financing mechanisms;

Invite shareholders of the World Bank, international financial institutions, and regional development banks to encourage the inclusion of nuclear energy in their organizations’ energy lending policies as needed, and to actively support nuclear power when they have such a mandate, and encourage regional bodies that have the mandate to do so to consider providing financial support to nuclear energy;

Commit to supporting the development and construction of nuclear reactors, such as small modular and other advanced reactors for power generation as well as wider industrial applications for decarbonization, such as for hydrogen or synthetic fuels production;

Recognize the importance of promoting resilient supply chains, including of fuel, for safe and secure technologies used by nuclear power plants over their full life cycles;

Recognize the importance, where technically feasible and economically efficient, of extending the lifetimes of nuclear power plants that operate in line with the highest standards of safety, sustainability, security, and non-proliferation, as appropriate;

Commit to supporting responsible nations looking to explore new civil nuclear deployment under the highest standards of safety, sustainability, security, and non-proliferation;

Welcome and encourage complementary commitments from the private sector, non-governmental organizations, development banks, and financial institutions;

Resolve to review progress towards these commitments on an annual basis on the margins of the COP;

Call on other countries to join this declaration.

Dalimil Gala
7. prosinec 2023, 09:37

Uvidíme, jak si s tím poradí. Původní AVR trpěl řadou vážných problémů:

https://en.wikipedia.org/wiki/AVR_reactor

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se