Japonsko vidí budoucnost v jaderné energetice
Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu zveřejnilo návrh revize základního energetického plánu země. Z návrhu zmizelo původní prohlášení o snižování závislosti na jaderné energetice.
Revidovaná politika volá po maximálním využití obnovitelných a jaderných zdrojů s cílem dosáhnout úplné dekarbonizace energetiky. Podle ní by obnovitelné zdroje měly do roku 2040 tvořit zhruba 40–50 % japonského energetického mixu, což je přibližně dvojnásobek oproti současnému stavu. Jaderné elektrárny by pak měly do stejného roku pokrývat kolem 20 % výroby elektřiny.
Historický kontext a dopad havárie ve Fukušimě
Před havárií v jaderné elektrárně Fukušima Daiči v březnu 2011 zajišťovalo 54 japonských reaktorů přibližně 30 % celkové produkce elektřiny v zemi. Během 14 měsíců po havárii však byly všechny jaderné elektrárny odstaveny kvůli nutným regulačním změnám.
Status jednotlivých jaderných bloků v Japonsku ke konci roku 2023. Zdroj: EIA
Od té doby bylo postupně znovu spuštěno 14 reaktorů, které nyní pokrývají méně než 10 % celkové produkce elektřiny v zemi. Od roku 2014 se japonská politika zaměřovala na minimalizaci závislosti na jaderné energii.
Nový přístup k jádru a podpora modernizace
Aktuální návrh však tuto politiku ruší a zahrnuje plán na podporu nahrazování odstavených reaktorů novými. Dokument uvádí, že jaderná energetika má mimořádně vysoký energetický výstup v poměru k potřebnému množství paliva.
"Jaderná energie je vysoce autonomním zdrojem s minimálními cenovými výkyvy, technologickou soběstačností a náklady srovnatelnými s jinými zdroji. Je také bezuhlíkovým zdrojem, který dokáže stabilně dodávat elektřinu bez ohledu na povětrnostní podmínky," uvádí návrh.
Jaderná elektrárna Fukušima před havárií v roce 2011. Zdroj: TEPCO
Podle návrhu bude Japonsko usilovat o vývoj a instalaci příští generace inovativních reaktorů se zdokonalenými bezpečnostními mechanismy. Tyto kroky mají zvýšit bezpečnost jaderné energetiky. Důraz je kladen také na zajištění rovnováhy v energetickém mixu, včetně možnosti nahrazovat vyřazované reaktory novými typy jaderných zdrojů.
Vláda podporuje stavbu nových reaktorů a prodloužení provozu
V únoru 2023 japonská vláda schválila strategii, která umožní výstavbu nových jaderných reaktorů a prodloužení provozu stávajících bloků ze 40 na 60 let. V souladu s touto politikou, jež popisuje jadernou energii jako zdroj posilující energetickou bezpečnost a s výrazným dekarbonizačním účinkem, se Japonsko zaměří na maximální využití existujících reaktorů.
Kde je to možné, počítá plán s opětovným spouštěním odstavených jaderných reaktorů a s prodlužováním životnosti starších bloků nad současný limit 60 let. Japonská vláda také hodlá vyvíjet pokročilé reaktory jako náhradu za ty, které budou postupně vyřazovány z provozu.
Mohlo by vás zajímat:
to každej Karle, kromě Německa a Vaněčka
S těmi uvažovanými 20% elektřiny z jádra a s novými inovativními BEZPEČNĚJŠÍMI reaktory problém nemám.
Ale to je něco zcela jiného než snahy přátel jádra v ČR.
A o tom, že ani USA, ani Čína, ani Indie neplánují více než 20% z jádra pokládám taky za rozumné a psal jsem o tom (o té rozumné hranici 20%) mnohokrát.
A i OZE nepropaguji 100%, těch 50% je rozumných, pochopitelně některé státy dosáhnou třeba i 80%.
My snad nebudeme mít inovativní a bezpečnější reaktory generace III+ oproti současným 2. generace?
Není to "něco zcela jiného", Vaněčku, stejně jako "přátelé jádra v ČR", počítají "s prodlužováním životnosti starších bloků" a s jejich postupnou náhradou novějšími pokročilými reaktory. V ČR jen není potřeba nic opětovně spouštět.
Není trochu divné srovnávat maličkou ČR s Čínou a USA? Když vezmeme EU tak měla v roce 2022 podíl 21,8% čili je dle vaseho doporučení celkem přesně.
A to ještě Němci neco odstavili.. Čili budovat bychom měli.
Ono to dokonce sedí i na tu Čínu, v některých rozvinutějších čínských provinciích je podíl jaderné energetiky taky okolo 50 % a v jiných zaostalých je nulový. Podobné to je i s členskými státy EU... :-)
Ano, u nás je taky v některých rozvinutějších krajích podíl jaderné energetiky okolo 50% i více (třeba kraj Jihočeský) a v jiných, zaostalých, jako Praha a Středočeský kraj, je nulový.
Pozor: to byla ironie, parafráze na odborníka na všechno E.N.
...protože kraj v ČR je to samé jako provincie v Číně, pravil "odborník na všechno" Vaněček.
No já nevím no, pokud mají 20 % (nízkoemisní/bezemisní jádro) k tomu 50% (nízkoemisní/bezemisní OZE) stále mi tu hapruje těch 30%, což nebude málo k dosažení uhlíkové neutrality do 2050 - to jako vyřeší borci z Japonska jak?
Japonsko je relativně geologicky aktivní, myslím, že tam budou mít nemalý potenciál pro Geotermální zdroje, které nejsou... občasné. K tomu to jsou hornaté ostrovy, kde musí celkem slušně foukat, takže i pevninské VTE tam budou celkem slušným dost možná celkem stabilním zdrojem. Mají sice v okolí moře, ale je celkem hluboké, takže Off-shore jedině plovoucí VTE, které jsou stále celkem v plenkách...
Otázka, co s tím poměrem vyřeší, ale vzhledem k podmínkám by v 2050 mohli skončit tak 70 % OZE a 30 % JE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se