Druhý den stávky ve Francii omezil výkon jaderných elektráren
Zaměstnanci francouzské energetické skupiny EDF už druhý den stávkují kvůli plánované reorganizaci podniku. Dnes jejich protest vedl k utlumení výkonu jaderných elektráren Penly a Paluel, informovala odborová organizace CGT. Ta zaměstnance vyzvala k další stávce na 17. prosince.
Celkový výkon francouzských jaderných elektráren dnes v 9:00 SEČ činil 43.265 megawattů, zatímco ve čtvrtek ve stejnou dobu to bylo 46.448 megawattů, informoval provozovatel přenosových sítí RTE. Tento pokles se rovná výkonu zhruba tří jaderných reaktorů.
Čtvrteční stávka výkon jaderných elektráren ovlivnila méně, vyvolala však mírný pokles výkonu vodních elektráren.
Podle EDF se čtvrtečního protestu zúčastnila bezmála třetina zaměstnanců, zatímco minulý měsíc jich stávkovala necelá čtvrtina.
Odborová organizace CGT má za to, že společnost počet stávkujících nadhodnocuje. Její zástupce Thierry Raymond uvedl, že do jaderných elektráren ve čtvrtek dorazilo podle odhadů odborů 1101 z 1241 stálých zaměstnanců, tedy bezmála 89 procent.
Dnešní protest vedl ke snížení výkonu třetího reaktoru elektrárny Paluel o 1070 megawattů a prvního reaktoru elektrárny Penly o 780 megawattů, dodal Raymond.
Odbory se obávají, že reorganizace státní EDF, o které Paříž jedná s Evropskou unií, povede k rozpadu a privatizaci skupiny.
Mohlo by vás zajímat:
No a je tady další aspekt proti jádru do budoucna, s kterým se jaksi také nepočítá což jsou možné nepokoje. K tomu lze zcela jistě také přičíst možné pandemické okolnosti, které podstatnou mírou hýbou ekonomikou v současnosti. Ono nahradit obsluhující odborný personál není snadné. Cenu jaderného paliva do budoucna taky těžko předpovídat.
Zatímco při alternativním zasekání republiky větrníky jsou ty nepokoje nejen možné, ale dokonce jisté. Podobně je to i s dalšími "argumenty".
Je zajímavé, jak se jaderná lobby bojí větrných elektráren. Vědí, že elektřina z větrných elektráren je ekonomicky položí v zimě a fotovoltaika v létě.
Jó holt větrníky a FV panely nestávkují, palivo nemůže u nich zdražit ... To jsou solidní argumenty.
Jestli se něčeho jaderná lobby bojí, tak to nejsou větrné elektrárny ale tupá zelená ideologie.
No to nevím,
spíš bych řekl že se OZE bojí fungovat v tržním prostředí.
Jak jinak se dá vysvětlit následující:
- povinnost provozovatelů soustav výkupu všeho co dokážou vyrobit v době kdy to dokážou vyrobit (tržně by se museli přizpůsobit potřebám trhu)
- skryté smlouvy k nákupu energie na neznámé počty let (nechápu jak tohle vysvětlit majitelům/akcionářům, že kupujeme za víc než je tržní cena)
- nulová povinnost finančně kompenzovat negativní externality -> privatizace zisků, socializace nákladů
Tohle vše jde přímo proti tržnímu prostředí - a v oboru, kde jsou nastavené takovéto podmínky se nedá fungovat.
Zelení zloději mají vystaráno...
Cena paliva představuje jen 10% ceny jaderné EE, a palivo lze skladovat století, tento problém prakticky neexistuje.
Odborný personál a dodavatelské řetězce jsou ale jiná věc, tyto věci osobně považuji za největší potenciální problém jádra.
Stávky nemají s jádrem nic společného. Zase trapný argument.
Co potom,az zacnou stavkovat,,uhlaci,,ze jim to chteji zavrit do r.
xxxx ,ci z duvodu povolenek?
Zapojit odborníky, tak já se zapojím celé zelená ideologie je jen o ničení domácí energetiky tedy uhlí a jádra. A jestli si někdo myslí, že přechod na OZE v našich podmínkách je reálný tak se stačí podívat z okna 16 hodin denně tma zbylých 8 hodin zataženo zima bezvětří, 83% energie , která se využívá není elektřina a při takovém počasí co může trvat týdny nedokážeme ani omylem vyrobit dostatek el. energie natož pak další formy energie - čím jako byste vytápěly domy ? Jen člověk neschopný logického úsudku, si může myslet, že se lze obejít bez uhlí jádra plynu ropy jak hlásají zelení. V našich podmínkách dokážeme reálně nahradit 2/3 časem i 3/4 spotřeby fosilních zdrojů jádrem, nahrazovat zbytek je přitom sice technicky možné pomocí umělých paliv, ale v praxi velmi drahé. Zatím neděláme prakticky nic, kromě programu úspor a rozvoji tepelných čerpadel. Pokles využívání fosilních paliv, který v příštích letech přijde bude jen díky výstavbě jaderné el. Temelín na začátku století z které přestaneme vyvážet el. energii do Rakouska, pak už pouze pojede změna uhlí na plyn.
Ano, v ČR to nejde, protože se tu bude raději hledat milion důvodů proč to nejde, říkat jak země které to zkouší jsou pitomé, fanatické a kdo ví co a pak to skončí tím že zbytek EU se na něčem domluví a tady se bude brečet a nadávat na zlu EU. Jenom aby se nemuselo připustit že to podělali lidi tu.
A prosím, zkuste nepoužívat argumentační fauly typu "podívejte se z okna". To fakt není důvod a ani argument do diskuse o energetice. Já chápu, snažíte se tím omezit diskusi do takové podoby aby z ní mohl vyjít jenom výsledek, který chcete, ale tak se ničeho nedobereme.
Ono to nejde přepojit ze dne na den, jednak, jednak se musí jít podle toho jak je to složité a efektivní, snaha nahradit v roce 2020 zimní spotřebu energie elektřinou z OZE je naivní a pošetilá jak jen může být, to nelze. Oba to víme, a nemám problém to říct. Co ale se může udělat je že se během 2020-2025 urychlí konverze existujících VD na PVE, to dá dohromady 150-360MW na Vltavě. Jenže tyto umožní pak spolu s regulací násobně více FVE, to se pak projevuje na spotřebě paliv. Nemusíte s nimi totiž držet tolik roztopených elektráren na podvečer což se projevuje na přebytečném parním výkonu v průběhu dne.
Pak tu máme co? PVE L-A. Pak tu máme možné další velké akumulace, jak v ČR, tak v Evropě. To zase mění podmínky v síti, schopnost používat OZE. S každou další iterací se dá připojit více OZE. Aniž by bylo třeba vymýšlet nějaké složitosti a katastrofické scénáře. A v určitý moment se objeví syntetická paliva nebo jenom čistý vodík. Nakonec tu bude jenom třeba nějakých, a teď hodně tipuji, 20% spotřeby tvořeno fosilními palivy, zbytek bude z jiných zdrojů.
Co se pak náhrady v ČR týče, tak je to zejména možnost elektrifikovat železnici, která je chronicky nevyužitá a stav je takový že ani lidi od dráhy si to už dnes neumí představit moc rozšířit mimo současnou síť elektrifikovaných tratí. Jenom protože se to tak nikdy nedělalo.
Uhlí je už odpískaný, tam je to dopředu daný už jenom optimalizací termínu podle vývoje, který se dá ovlivnit. Jeho současná ideální náhrada za současného stavu ani existovat nemůže, jedná se o přechodový stav z nejmenšími negativ. vlivy ve všech směrech. Tam je třeba zapojit hlavně všechny odborníky z celkového úhlu pohledu. Hlavně se vyvarovat podobných minulých pochybení, o kterých nemůže být pochyb.
Jen ať stávkují dokud můžou (v ČEZku prý nemůžou) za pár let budou ve sníženém výkonu i bez stávky. Takže si toho potom nikdo ani nevšimne.
Jak bába s dědkem tahaly řepu, kdy jim nakonec musela přispěchat na pomoc myška. Dříve narozený budou zcela jistě vědět o co jde. Proč se o tom zmiňuji? Tu myšku může dokonce snadno nahradit a nabudeme muset čekat ani dlouho, neboť je jíš slyšet její šramot za dveřmi, pořádný hlodavec(fantazii se meze nekladou). Sami zemědělci se již začínají zajímat, neboť jim to žádnou úrodu nesežere, ale naopak jim to přisype do prasátka. Kdo se o věc opravdově zajímá, už ví odpověď.
Větrníky teď akorát tak větraj lopatky, ale utáhnout spolehlivě přenosovou síť neumí. O slunečnících vůbec nemluvím.
Kdy to vrazi ptáků pochopí?
Vše potřebuje své a jaderné elektrárny potřebují kvalitní a dobře zaplacenou obsluhu. Ne že nějaký komunista ve vedení eu vytuneluje kvalitní firmu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se