Domů
Jaderné elektrárny
EDF hlásí další průtahy v odstávkách, akcie společnosti včera poklesly o 10 %
Zdroj: EDF

EDF hlásí další průtahy v odstávkách, akcie společnosti včera poklesly o 10 %

Francouzské jaderné elektrárny vyráběly v pondělí při své maximální výrobě bezmála 42 GW, což je méně než v loňském listopadu, který se také vyznačoval množstvím odstávek jaderných reaktorů. Přitom o víkendu bylo několik odstávek reaktorů ukončeno, u dvou reaktory ovšem EDF ohlásila prodloužení odstávek. Zhoršené výhledy na následující rok znamenaly včera snížení hodnoty akcií společnosti o více než 10 %.

Nově ohlášená prodloužení odstávek se přidávají k prodlouženým odstávkám z minulého týdne, přičemž celkový úbytek výroby elektřiny do konce roku 2017 činí téměř 3 TWh.

Společnost EDF celkový cíl výroby za rok 2017 od září snížila již podruhé, a to především z důvodu dočasného odstavení JE Tricastin. Spodní hranice současného cíle dosahuje 383 TWh, což je jen nepatrně nad celkovou výrobou z roku 2016.

Včera jaderné elektrárny ve své špičce dodávaly do sítě výkon 41,9 GW, což je méně než v loňském listopadu i přes to, že o víkendu byly spuštěn 1,3GW reaktor Belleville 1 a 0,9GW reaktor Gravelines 5.

Naproti tomu EDF oznámila prodloužení odstávky 1,3GW reaktoru Paluel 3 z 12. listopadu na 19. listopad a 1,5GW reaktoru Chooz 2 z 15. listopadu na 18. listopadu.

Problémy EDF s odstávkami

Státem vlastněná EDF provozuje všech 58 francouzských reaktorů a po z hlediska jaderné výroby rekordních rocích 2014 a 2015 se společnost v letech 2016 a 2017 potýká s průtahy v odstávkách. Příčinou jsou z velké části příkazy francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost vyžadujícího kontrolu bezpečnosti jaderných elektráren v návaznosti na aféru s vadnými součástmi z továrny Le Creusot.

Problémy s odstávkami se očekávají i v příštím roce, ve spojení s klesajícími odhady prodeje elektřiny jak ve Francii, tak i ve Spojeném království, musela společnost upravit výhled na příští rok.

Jen včera akcie společnosti poklesly o více než 10 % v návaznosti na oznámení nižšího výhledu zisku pro rok 2018, který společnost očekává v rozmezí 14,6-15.3 miliard eur. Dle předchozího odhadu společnost očekávala zisk ve výši alespoň 15,2 mld. eur.

„Trh v podstatě přihlíží k sérii špatných zpráv, které přicházejí. Je to Hinkley Point, je to počet elektráren, které musely být odstaveny kvůli požadavkům regulátora, a ve velké míře také vliv Nicolase Hulota, který není příliš pozitivní,“ uvedl jeden z expertů pro list Finacial Times. Hulot je současným energetickým ministrem Francie, bojovník proti klimatickým změnám a výrazný kritik jaderné energetiky.

Společnost EDF oznámí své výsledky za třetí čtvrtletí po dnešním uzavření trhu v Paříži.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.