Domů
Jaderné elektrárny
EDF hlásí další průtahy v odstávkách, akcie společnosti včera poklesly o 10 %
Zdroj: EDF

EDF hlásí další průtahy v odstávkách, akcie společnosti včera poklesly o 10 %

Francouzské jaderné elektrárny vyráběly v pondělí při své maximální výrobě bezmála 42 GW, což je méně než v loňském listopadu, který se také vyznačoval množstvím odstávek jaderných reaktorů. Přitom o víkendu bylo několik odstávek reaktorů ukončeno, u dvou reaktory ovšem EDF ohlásila prodloužení odstávek. Zhoršené výhledy na následující rok znamenaly včera snížení hodnoty akcií společnosti o více než 10 %.

Nově ohlášená prodloužení odstávek se přidávají k prodlouženým odstávkám z minulého týdne, přičemž celkový úbytek výroby elektřiny do konce roku 2017 činí téměř 3 TWh.

Společnost EDF celkový cíl výroby za rok 2017 od září snížila již podruhé, a to především z důvodu dočasného odstavení JE Tricastin. Spodní hranice současného cíle dosahuje 383 TWh, což je jen nepatrně nad celkovou výrobou z roku 2016.

Včera jaderné elektrárny ve své špičce dodávaly do sítě výkon 41,9 GW, což je méně než v loňském listopadu i přes to, že o víkendu byly spuštěn 1,3GW reaktor Belleville 1 a 0,9GW reaktor Gravelines 5.

Naproti tomu EDF oznámila prodloužení odstávky 1,3GW reaktoru Paluel 3 z 12. listopadu na 19. listopad a 1,5GW reaktoru Chooz 2 z 15. listopadu na 18. listopadu.

Problémy EDF s odstávkami

Státem vlastněná EDF provozuje všech 58 francouzských reaktorů a po z hlediska jaderné výroby rekordních rocích 2014 a 2015 se společnost v letech 2016 a 2017 potýká s průtahy v odstávkách. Příčinou jsou z velké části příkazy francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost vyžadujícího kontrolu bezpečnosti jaderných elektráren v návaznosti na aféru s vadnými součástmi z továrny Le Creusot.

Problémy s odstávkami se očekávají i v příštím roce, ve spojení s klesajícími odhady prodeje elektřiny jak ve Francii, tak i ve Spojeném království, musela společnost upravit výhled na příští rok.

Jen včera akcie společnosti poklesly o více než 10 % v návaznosti na oznámení nižšího výhledu zisku pro rok 2018, který společnost očekává v rozmezí 14,6-15.3 miliard eur. Dle předchozího odhadu společnost očekávala zisk ve výši alespoň 15,2 mld. eur.

„Trh v podstatě přihlíží k sérii špatných zpráv, které přicházejí. Je to Hinkley Point, je to počet elektráren, které musely být odstaveny kvůli požadavkům regulátora, a ve velké míře také vliv Nicolase Hulota, který není příliš pozitivní,“ uvedl jeden z expertů pro list Finacial Times. Hulot je současným energetickým ministrem Francie, bojovník proti klimatickým změnám a výrazný kritik jaderné energetiky.

Společnost EDF oznámí své výsledky za třetí čtvrtletí po dnešním uzavření trhu v Paříži.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kauza úložišť jaderných odpadů: soud poslal do vazby ředitele
18. květen 2022, 16:10
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se