Domů
Jaderné elektrárny
EDF: O odstavení EPR reaktoru Taishan 1 musí rozhodnout čínští operátoři
Taishan 1 a 2
Zdroj: TNPJVC

EDF: O odstavení EPR reaktoru Taishan 1 musí rozhodnout čínští operátoři

Rozhodnutí o odstavení bloku Taishan 1 za účelem prošetření problémů s palivovými pruty náleží čínským operátorům jaderné elektrárny. Prohlásila po společné schůzce s čínskými partnery společnost EDF, dodavatel reaktoru EPR. EDF ale zároveň podotkla, že pokud by k podobné situaci došlo u jejích francouzských reaktorů, podle jejich provozních předpisů by byl dotčený blok odstaven.

EDF oznámila obdržení informace o zvýšení koncentrace některých vzácných plynů v primárním okruhu prvního bloku JE Taishan 14. července. EDF si následně jako jedna z vlastníků společného podniku TNPJVC, který je majitelem elektrárny, zažádala o svolání mimořádného zasedání představenstva TNPJVC, na kterém by vedení společnosti předložilo všechna fakta a potřebná opatření. Společnost již tehdy ale označila detekované zvýšení koncentrace za známý jev, který je prozkoumán a zohledněn v provozních předpisech.

16. července čínský Národní úřad pro jadernou bezpečnost potvrdil, že nárůst koncentrace vzácných plynů v primárním okruhu elektrárny souvisí s poškozením několika palivových proutků, aktuální odhady hovoří o pěti. Aktivní zóna elektrárny Taishan 1 přitom obsahuje 241 palivových souborů, z nichž každý se skládá z 265 palivových proutků. Podíl poškozených palivových proutků se tak nachází hluboko pod maximálním projektovaným podílem poškozených proutků, který pro daný reaktor činí 0,25 %.

„Podle dat, která má EDF k dispozici, zůstávají radiochemické parametry vody v primárním okruhu pod regulačními mezními hodnotami pro elektrárnu Taishan, mezními hodnotami, které jsou v souladu s mezinárodní praxí.“

„Na základě provedených analýz by provozní předpisy společnosti EDF pro francouzskou jadernou flotilu vedly k tomu, že EDF by ve Francii reaktor odstavila za účelem přesného posouzení stávající situace a zamezení jejího dalšího vývoje. V JE Taishan jsou tato příslušná rozhodnutí na TNPJVC“ – z tiskového prohlášení EDF

V rámci analýzy provedené v rámci odstávky reaktoru by se následně zjišťovalo, zda jsou všechny poškozené proutky součástí jednoho palivového souboru, nebo zda jsou rozprostřeny ve více souborech.

Poruchy palivových plášťů nejsou vzácností

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) jsou poruchy palivových plášťů známým a ne neobvyklým jevem při provozu jaderných elektráren. Na tento jev proto pamatují i provozní předpisy, které umožňují monitorování poškozených palivových článků a konkrétní reaktor tak může být, v rámci definovaných bezpečných provozních parametrů, nadále provozován.

Existují ale také provozní strategie, které dopady selhání palivových plášťů minimalizují. V případě potřeby je možné reaktor bezpečně odstavit ještě před dosažením definovaných limitů, provést kontrolu a výměnu poškozených článků a reaktor opětovně spustit.

Podle dokumentu IAEA „Přehled poruch paliva ve vodou chlazených reaktorech“ počty selhání palivových plášťů oproti minulosti výrazně poklesly, úplně ale tento jev eliminován nebyl.

Vývoj počtu selhání palivových proutků u tlakovodních reaktorů, Zdroj: IAEA. (2019). Review of fuel failures in water cooled reactors (2006-2015): an update of Iaea Nuclear Energy Series no. Nf-T-2.1

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
27. červenec 2021, 19:09

Nedávno nás tady na webu jaderní experti ubezpečovali, že se nic neděje, že to nic neznamená.

A ejhle, cituji:"EDF ale zároveň podotkla, že pokud by k podobné situaci došlo u jejích francouzských reaktorů, podle jejich provozních předpisů by byl dotčený blok odstaven."

Holt bezpečnost ve Francii (a obecně v EU) znamená něco jiného než (ne)bezpečnost v Číně.....

Emil
27. červenec 2021, 19:38

EDF Číňanům naprojektovala a prodala reaktor s jasně definovaným maximálním podílem poškozených pokrytí palivových proutků a s definovanou maximální koncentrací vzácných plynů v primárním okruhu, při kterých je možné reaktor provozovat. Obojí bylo jistě schváleno jak čínským tak francouzským jaderným dozorem. Není tedy divu, že chtějí Číňané reaktor provozovat, když jsou tyto limity nejen splněny, ale dokonce je poškození pokrytí hluboko pod tímto limitem.

S jadernou bezpečností to nemá nic společného, hodnoceno “Level 0” incident “without safety significance.”

Ivan Novák
27. červenec 2021, 20:03

Mezi možné motivy také patří, že EdF prohlašuje čínský případ, kdy čínská elektrárna, na rozdíl od otřesných nedokončených evropských EPR projektů, byla dokončena v rozumné době a nákladech a funguje, za kyselé hrozny. Anebo jsou čínský provozovatel a regulátor normální, na rozdíl od přeregulované Evropy. Ale třeba má EdF recht, resp. přiměje Číňany, aby si dokoupili studii, diagnostické zařízení, trošku se přiškrtili atp. Bůh suď.

Čestmír Berka
31. červenec 2021, 22:11

podle WNN se Číňané rozhodli reaktor nakonec odstavit a zjistit, které z více než 60 000 palivových tyčí mají potíže s těsností.Další analýza při odstavení reaktoru určí, zda jsou všechny poškozené palivové tyče součástí jedné palivové soustavy nebo patří do různých sestav.

Milan Vaněček
31. červenec 2021, 22:46

Ještě že jsou číňané rozumnější a opatrnější než naši jaderní experti.

Taky jsem to dnes četl (Financial Times).

Emil
31. červenec 2021, 23:44

Tak to je zajímavý názorový veletoč, když ještě v úterý "bezpečnost ve Francii (a obecně v EU) znamenala něco jiného než (ne)bezpečnost v Číně".

Milan Vaněček
1. srpen 2021, 02:29

I když Číňané udělali "názorový veletoč" je sympatické že si hlídají bezpečnost, stejně jako by si ji hlídali Francouzi.

Bagatelizování problémů ( jsou "v limitech" ) je v jaderné energetice vždy to nejhorší možné konání.

Emil
1. srpen 2021, 08:04

Číňané na rozdíl od vás žádný názorový veletoč neudělali. Netěsnosti v pokrytí paliva jsou běžný a očekávaný jev, který žádné ohrožení jaderné bezpečnosti nepředstavuje. Došlo k němu několikrát např. i v Temelíně s americkým i ruským palivem, a navzdory tomu, že prý "bezpečnost ve Francii (a obecně v EU) znamená něco jiného než (ne)bezpečnost v Číně", nebyl to ani důvod k odstavení reaktoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se