Domů
Jaderné elektrárny
EDF se rozhodla uzavřít britskou jadernou elektrárnu Dungeness B
Zdroj: Westinghouse

EDF se rozhodla uzavřít britskou jadernou elektrárnu Dungeness B

Elektrárenská společnost EDF uzavře po 35 letech provozu jadernou elektrárnu Dungeness B. Nyní bude z elektrárny vyváženo jaderné palivo a následně bude postupně rozebírána.

Od září 2018 byla elektrárna v prodloužené odstávce, během které se společnost EDF snažila vyřešit „jedinečné, významné a nadcházející“ technické problémy. Podle společnosti se takové problémy na zbylých šesti elektrárnách s pokročilými plynem chlazenými reaktory (AGR) ve Spojeném království nevyskytují. Ačkoliv byla spousta z problémů vyřešena, podle nové detailní analýzy existují specifická rizika pro toto zařízení. Ta se týkají klíčových komponent i dílů palivových souborů.

V jaderné elektrárně Dungeness B jsou instalovány dva reaktory AGR o celkovém výkonu 1 120 MWe. Ve Spojeném království je celkem 7 elektráren s reaktory AGR, které v posledních 40 letech dodávaly pětinu elektřiny v zemi. Z celkem 14 reaktorů AGR je nyní stále v provozu 11 energetických bloků.

Výstavba elektrárny Dungeness B byla zahájena v roce 1965. První kritičnosti na elektrárně bylo dosaženo 23. prosince 1982, ale do komerčního provozu vešel první blok až v roce 1985. Společnost EDF převzala a začala provozovat elektrárnu v roce 2009. V té době společnost předpokládala provoz elektrárny do roku 2018 i přes prvotně navrženou životnost do roku 2008.

Jaderná elektrárna Dungeness B Zdroj: EDF Energy

EDF musela učinit těžké rozhodnutí, ale rozhodli jsme se správně,“ sdělil John Benn, ředitel elektrárny.

Vyvážení paliva je činnost spadající do první fáze vyřazování elektrárny. Předpokládá se, že tato činnost bude trvat několik let a poskytne tak další příležitosti pracovníkům společnosti EDF.

Dungeness B byla první jaderná elektrárna, která ušetřila přibližně 1,2 miliardy tun emisí oxidu uhličitého. Toto množství je ekvivalentní emisím Spojeného království mezi léty 2018 a 2020. I přes své nynější problémy patří toto zařízení mezi desítku nejproduktivnějších nízkoemisních zařízení ve Spojeném království,“ sdělil Tom Greatrex, výkonný ředitel  Nuclear Industry Association (NIA).

Jaderné elektrárny tvoří druhý největší zdroj nízkoemisní elektřiny ve Spojeném království. Tím největším jsou větrné elektrárny.

Společnost EDF dodala, že rozhodnutí o odstavení elektrárny následovalo řadu setkání ředitelů, představenstva i akcionářů. Rozhodnutí o datu ukončení provozu jaderné elektrárny nepodléhá schválení dozorného orgánu nebo vlády a je přijímáno pouze radou držitelů provozní licence. Jakmile bude datum známo, bude zveřejněno na stránce REMIT provozované společností Exelon. Zároveň bude toto datum zveřejněno společností EDF.

Komentáře

(3)

PetrV

13. červen 2021, 07:04

Copak tam měli za problémy?

ldx

13. červen 2021, 20:52

Myslím, že je to dobré rozhodnutí. V Japonsku ve Fukušimě, což byla taky hodně zastaralá elektrárna, tohle rozhodnutí neudělali a dopadlo to jak to dopadlo...

PetrV

14. červen 2021, 01:42

Tak na wiki en je něco málo.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.