Domů
Jaderné elektrárny
EDF tvrdí, že splní cíle výroby z JE pro rok 2017 navzdory nové prověrce komponentů
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

EDF tvrdí, že splní cíle výroby z JE pro rok 2017 navzdory nové prověrce komponentů

Francouzská energetická společnost EDF, která provozuje všechny francouzské jaderné elektrárny, předpokládá splnění cíle výroby elektřiny z jádra pro rok 2017 navzdory požadované prověrce komponentů ve všech 58 francouzských reaktorech. Nejistoty ohledně provozu francouzských jaderných elektráren patří k příčinám růstu ceny elektřiny na evropských trzích v posledních týdnech. 

Olivier Lamarre, zástupce ředitele sekce jaderné výroby v EDF, ve čtvrtek prohlásil, že cíl výroby elektřiny z francouzských jaderných elektráren pro rok 2017 bude splněn navzdory požadavku prověrky komponentů ve všech 58 provozovaných reaktorech. Prověrku si vyžádal francouzský jaderný regulátor ASN.

Lamarre novinářům dále řekl, že ani výroba v příštím roce by neměla být prověrkou komponentů ovlivněna. Požadovaná prověrka by měla pokračovat až do konce příštího roku.

EDF ve čtvrtek uvedla, že neeviduje žádná bezpečnostní rizika spojená s komponenty vyrobenými v závodě Creusot Forge patřícím francouzské Arevě.

Loňské odstávky navýšily ceny elektřiny a způsobily renesanci uhlí

Loňské neplánované odstávky francouzských jaderných reaktorů způsobily růst ceny elektřiny v Evropě a vedly k renesanci uhlí.

Situace byla obzvláště napjatá v říjnu, kdy byly současně odstaveny dvě desítky z celkových 58 francouzských jaderných reaktorů. Reaktory musely být podrobeny bezpečnostním testům.

Francouzské odstávky tehdy zasáhly zejména země jako Německo, Itálii, Španělsko a země Beneluxu, kam Francie obvykle svou elektřinu vyváží.

Kromě kontinentální Evropy bylo neplánovanými odstávkami poznamenáno také Spojené království, do kterého v letech 2014 a 2015 putovalo podmořskými kabely 15, respektive 14 TWh elektřiny (zhruba 4 % celkové spotřeby elektřiny). V Loňském roce to i vinou uvedených odstávek bylo pouze 9,7 TWh.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jaderná energetika jako německé dilema. Zelení ji i přes krizi odmítají
25. červen 2022, 08:00
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se