Domů
Jaderné elektrárny
EDF využije při návrhu modulárního reaktoru již osvědčené technologie
Vizualizace malého modulárního reaktoru Nuward
Zdroj: TechnicAtome

EDF využije při návrhu modulárního reaktoru již osvědčené technologie

Francouzská energetická společnost EDF, která je mimo jiné jedním z uchazečů o výstavbu nového jaderného bloku v Česku, pracuje rovněž na vývoji svého vlastního malého modulárního reaktoru (SMR). Společnost v tomto týdnu oznámila, že namísto vývoje nových technologií využije při návrhu svého SMR již stávající, osvědčené technologie. Využití již osvědčených technologií může kromě vyšší důvěry investorů nabídnout i rychlejší vývoj reaktoru a nižší výrobní náklady.

Do vývoje malých modulárních reaktorů se v posledních letech pustila řada firem na celém světě, evropských nevyjímaje. Jedním z nich je i návrh modulárního reaktoru Nuward, dceřiné společnosti francouzské státem vlastněné EDF. Návrh reaktoru byl představen na podzim roku 2019, jeho vývoj nadále probíhá.

Na začátku tohoto týdne společnost EDF podle agentury Reuters uvedla, že se při vývoji přeorientuje na využití již stávajících technologií. Společnost přitom dříve plánovala vyvíjet nová inovativní řešení. Podle zdroje ze společnosti Nuward rozhodnutí přišlo po jednání s perspektivními zákazníky, včetně skupiny ČEZ či společností Vattenfall nebo Fortum.

Ti podle zdroje agentury Reuters potřebují jistotu, že budoucí náklady výrazně nepřesáhnou odhady a budou dodrženy očekávané termíny. Kromě toho zdroj uvedl, že investoři bývají ochotnější investovat do zdrojů založených na osvědčených technologiích, které mají zaručit sdružené výrobní náklady na úrovni 70 až 100 EUR/MWh.

EDF podle Reuters uvedla, že společnost Nuward dosáhla fáze prvotního designu, kdy byly týmy vývojářů schopny detailně prostudovat celý model reaktoru. Nyní bude společnost návrh reaktoru dále rozvíjet.

"Přeorientování spočívá ve vývoji designu postaveného výhradně z osvědčených technologických prvků. Nabídne lepší podmínky pro úspěch tím, že usnadní technickou proveditelnost," uvedl tiskový mluvčí společnosti.

Modulární reaktor Nuward by mohl vyrůst i v Polsku

Výstavba jaderných zdrojů, včetně modulárních reaktorů, je v poslední době tématem nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy. O reaktor Nuward se zajímají i v sousedním Polsku, kdy tamní obchodník s obnovitelnou energií Respect Energy loni s EDF podepsal dohodu o spolupráci při vývoji jaderných energetických projektů. Ta zahrnuje i analýzy projektu SMR Nuward.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
josef zak
3. červenec 2024, 07:51

Ulazka reklamstiny - overeny ve skutecnosti znamena zastaraly.

Vítězslav Novák
3. červenec 2024, 10:59

Jinými slovy - co vymysleli od r. 2019, se zahodí a začne se s vývojem od existujících technologií.

Aneb "Zpátky na stromy, začínáme znova!"...

intfor
3. červenec 2024, 11:42

Třeba nakonec dojdeme k tomu, že vlastně 4 trochu přerostlé SMR už v Česku stojí a někoho napadne začít stavět jejich kopie (VVER-440). Nebo Francouzi vytáhnou ponorkové K15.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se