Domů
Jaderné elektrárny
Polská společnost Respect Energy zvažuje francouzský malý jaderný reaktor
Zdroj: Sean Gallup/Getty Images
Zdroj: Sean Gallup/Getty Images

Polská společnost Respect Energy zvažuje francouzský malý jaderný reaktor

Polský obchodník s obnovitelnou energií Respect Energy podepsal dohodu o spolupráci při vývoji jaderných energetických projektů v Polsku. Dohoda s francouzskou společností EDF zahrnuje analýzy projektu SMR Nuward.

Dohoda představuje záměr společností Respect Energy a EDF, jejichž cílem je pokračování ve vývoji projektů malých modulárních reaktorů v Polsku. Zároveň dohoda potvrzuje silný zájem o technologii modelu reaktoru Nuward. Tu si Respect Energy vybralo pro rozšíření jeho pole působnosti do jaderné energetiky.

V říjnu 2021 představila společnost EDF polskému ministerstvu nabídku na výstavbu až šesti bloků evropského tlakovodního reaktoru (EPR). Nabídka podrobně specifikovala podmínky inženýrského návrhu, obchodního zajištění  a výstavby, které jsou potřebné pro výstavbu čtyř až šesti bloků na dvou až třech lokalitách. Reaktor EPR má výkon 1650 MWe. I přes snažení francouzských společností si však Polsko vybralo technologii společnosti Westinghouse pro první tři reaktory.

Vizualizace elektrárny s malým modulárním reaktorem Nuward Zdroj: EDF

Polská jaderná budoucnost

V Polsku nyní roste zájem o jaderné technologie. Nejen státní orgány plánují výstavbu velkých jaderných elektráren. Soukromí investoři a průmyslové podniky zvažují malé modulární reaktory pro napájení svých provozů ať už teplem, nebo elektřinou.  Polské soukromé firmy v minulém roce předložily dozornému orgánu žádost o posouzení  několika SMR.

Zájem na prosazení reaktorů SMR v Polsku ukázaly společnosti NuScale Power, Last Energy, GE Hitachi a další. Nyní se k nim přidává i francouzská společnost s reaktorem Nuward.  V oblasti velkých reaktorů byly již zmíněny společnosti Westinghouse a EDF, ale mimo ně byla vybrána také společnost KHNP s koncepcí elektrárny s reaktorem APR1400. Elektrárna s tímto reaktorem by měla být postavena v lokalitě Pątnów.

Relativně nový SMR

V září 2019 odstartovalo několik firem projekt vývoje malého modulárního reaktoru s názvem Nuward. Elektrárna s těmito reaktory dokáže zajistit až 340 MW elektrického výkonu a obsahuje dva reaktory o výkonu 170 MWe. Uplatnění této technologie se předpokládá především při obměně starých uhelných elektráren, elektráren na kapalná i plynná paliva. Další využití reaktorů Nuward se očekává při výrobě vodíku, dálkovém vytápění či odsolování mořské vody.

Pokračující vývoj konceptu Nuward se nyní zaměřuje na fázi koncepčního návrhu. V této fázi budou definovány hlavní technické parametry, které přinesou výhody, se kterými bude moct reaktor soutěžit s ostatními. Belgická inženýrská firma Tractabel se od května minulého roku podílí na studiích pro dokončení koncepčního návrhu prvního SMR v Evropské unii.

Další fáze vývoje by měla začít tento rok s termínem dokončení v roce 2025. Výsledkem vývojové fáze je dokončení základního návrhu zařízení. Pokročilý návrh zařízení by měl být předložen do roku 2030. V roce 2030 je také plánovaný začátek výstavby první demonstrační elektrárny, jejíž výstavba by měla zabrat pouhé tři roky.

V červnu oznámily evropské spojené dozorné orgány přezkoumávání reaktoru Nuward. Jednotlivé dozorné orgány vede francouzská strana. Na projektu hodnocení návrhu se podílejí čeští odborníci ve spolupráci s odborníky z Finska.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
28. leden 2023, 18:18

ještě nikdo nepředvedl jak jsou MMR ekonomicky výhodné osobně tomu nevěřím podle mě naopak budoucnost je ve velkých reaktorech s výkonem mezi 1 a 2 GW. To samé platí o větrných turbínách nebo solárních panelech.

Jan Stehlik
28. leden 2023, 21:58

Nebojte green deal zajistí návratnost jakéhokoliv atomového zdroje . Nic jiného není a fosil bude obrovsky zdaněn. Velké zdroje jsou sice možná levnější , ale budou velké výkonové výpadky při odstávkách . U více menších zdroju zajistíte lepší flexibilitu.

Karásek
29. leden 2023, 23:12

To by to teda Poláci vyhráli. Byl by to samozřejmě ekonomický propadák, o ekologii a bezpečnosti se netřeba zmiňovat. U projektu NuScale v Utahu byla i přes dotaci přislíbená cena 58 USD za MWh a stejně bylo loni přiznáno, že to bude 90 až 100 USD za MWh a to ještě není konečná cena. Bez dotace by to bylo 130 USD za MWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se