Domů
Jaderné elektrárny
Francouzský design malého modulárního reaktoru představen, měl by mít výkon 300-400 MW
Design francouzského SMR; Zdroj: TechniAtome
Zdroj: TechnicAtome

Francouzský design malého modulárního reaktoru představen, měl by mít výkon 300-400 MW

Společnosti French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA), EDF, Naval Group a TechnicAtome představily design nového malého modulárního reaktoru. The Nuward, jak se francouzský SMR jmenuje, disponuje instalovaným elektrickým výkonem 300-400 MW a je výsledkem společného vývoje při využití francouzský zkušeností v oblasti tlakovodních reaktorů PWR.

Ve společném vyjádření organizace uvádí, že design Nuward byl vyvinut, aby uspokojil „rostoucí světovou poptávku po bezemisní, bezpečné a konkurenceschopné výrobě elektrické energie“. Návrh čerpá „výhody z nejlepších francouzských technologií a více než 50 let zkušeností v oblasti tlakovodních reaktorů, jejich vývoje, výstavby a více než 2000 reaktorových let provozních zkušeností reaktorů PWR“.

Flamanville
Společnost EDF je známá především výstavbou a provozem tlakovodních reaktorů PWR; Zdroj: EDF

CEA přispěla k rozvoji designu Nuward svými dovednostmi v oblasti výzkumu a kvalifikace, zatímco společnost EDF pomohla svými zkušenostmi se systémem integrace a provozu. Společnost z oboru námořní obrany Naval Group přinesla do projektu své strukturální a modulární zkušenosti. Firma TechnicAtome poskytla své zkušenosti z výstavby kompaktních reaktorů.

Kompaktnost a jednoduchost integrovaného designu

Podle názoru partnerů projektu bude Nuward „modulárním řešením představujícím některé významné inovace s hlavními přínosy pro provozovatele a konkurenceschopnost produktu: kompaktnost a jednoduchost integrovaného designu, flexibilita při výstavbě a provozu, inovativní bezpečnostní přístup v souladu s nejlepšími světovými standardy“.

Partneři Nuwerd uvedli, že jsou otevřeni mezinárodní spolupráci „především s cílem podpořit harmonizaci, standardizaci a optimalizaci designu“.

Projekt modulárních reaktorů od společnosti NuScale; Zdroj: NuScale

„EDF se zavázala přispívat svými bohatými zkušenostmi k úspěchu projektu Nuward. Spolu s našimi partnery věříme, že dnes představený projekt je slibným začátkem bezpečného a konkurenceschopného jaderného projektu, jehož cílem je rozšířit nabídku francouzského průmyslu v oblasti nízkouhlíkových energetických zdrojů pracujících do základního zatížení. Jsme hrdí na náš tým nejlepších expertů a rozvíjíme tuto novou jadernou technologii pro nový trh s vysokým potenciálem,“ uvedl generální ředitel firmy EDF Jean-Bernard Lévy.

První prototyp možná v roce 2033

Partneři cílí dokončení základního designu Nuward na období mezi lety 2022 a 2025. Návrh by měl postoupit do pokročilé fáze konceptu mezi rokem 2025 a 2030. V tomto období je očekáván zisk certifikace designu a dokončený vývoj dodavatelského řetězce.

Výstavba demonstračního bloku SMR Nuward je plánována na rok 2030. Stavba prvního bloku by měla trvat 3 roky.

Vyvíjené reaktory typu SMR (Small modular reactor) před dokončením; Zdroj: IAEA

Koncem minulého měsíce informovala média o tom, že CEA upustila od vývoje sodíkem chlazeného reaktoru s instalovaným výkonem 600 MWe. CEA údajně uvedla, že letos dokončí výzkum svého projektu Astrid (Advanced Sodium Technological Reactor for Industrial Demonstration), ale v krátkodobém ani střednědobém horizontu neplánuje výstavbu prototypu.

Zdroj úvodního obrázku: TechnicAtome

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pavel
22. září 2019, 19:58

Říci o tomto projektu že je to "malý reaktor", je hodně zavádějící. Elektrárna mající takový reaktor a dávající elektrický výkon 300 - 400 MW, (jak je v textu napsáno), vůbec není malá. Dukovany mají 4 bloky po 200 MW. Reaktor jenž dává páru turbíně s generátorem o elektr. výkonu 300 - 400 MW, vyrábí páru o tepelném výkonu cca 900 - 1200 MW, (účinnost jaderné elektrárny je zhruba menší než 30%). Napsat o tomhle reaktoru že je "malý", může jen ten, kdo o reaktorech toho moc neví.

V lodích poháněných energií z jádra jsou reaktory o podobném tepelném výkonu. Pavel

Jan Veselý
22. září 2019, 00:18

Až na to, že v tom máte dost vážné faktické chyby (třeba o výkonu dukovanských reaktorů nebo o účinnosti JE), s vámi souhlasím. Za "malý" reaktor bych považoval něco na úrovní 50-100 MWe. To by totiž už šlo použít pro podnikovou energetiku nebo městskou teplárnu.

Vladimír Křen
22. září 2019, 06:32

Drobné doplnění. V JEDU jsou instalovány 4 reaktory, ke každém jsou připojeny dvě turbíny původně o výkonu 220 MW, hltnost každé turbíny je cca 1100 páry o parametrech 44 bar, 245stC. Každá turbína má svůj transformátor vlastní spotřeby o výkonu cca 35 MW. Po odečtení vlastní spotřeby je z každé turbíny vyvedeno 185 MW čistého výkonu. Po rekonstrukci mají turbíny vyšší výkon při stejné hltnosti.

Endy
23. září 2019, 13:27

Oprava nepřesných starých dat před zvyšováním výkonu. Aktuálně má každá turbína hltnost 1440 tun/h, výkon 250 MW a vlastní spotřeba bloku je pouze 30 MW.

Emil
22. září 2019, 14:52

Malý reaktor to ve srovnání s ostatními v současnosti nabízenými energetickými reaktory nepochybně je, a to jak výkonem, tak rozměry.

Jak už psal pan Veselý, údaje o účinnosti JE a výkonu Dukovan Vám nesedí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se