Francouzský design malého modulárního reaktoru představen, měl by mít výkon 300-400 MW

DomůJaderné elektrárnyFrancouzský design malého modulárního reaktoru představen, měl by mít výkon 300-400 MW

Společnosti French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA), EDF, Naval Group a TechnicAtome představily design nového malého modulárního reaktoru. The Nuward, jak se francouzský SMR jmenuje, disponuje instalovaným elektrickým výkonem 300-400 MW a je výsledkem společného vývoje při využití francouzský zkušeností v oblasti tlakovodních reaktorů PWR.

Ve společném vyjádření organizace uvádí, že design Nuward byl vyvinut, aby uspokojil „rostoucí světovou poptávku po bezemisní, bezpečné a konkurenceschopné výrobě elektrické energie“. Návrh čerpá „výhody z nejlepších francouzských technologií a více než 50 let zkušeností v oblasti tlakovodních reaktorů, jejich vývoje, výstavby a více než 2000 reaktorových let provozních zkušeností reaktorů PWR“.

Společnost EDF je známá především výstavbou a provozem tlakovodních reaktorů PWR; Zdroj: EDF

CEA přispěla k rozvoji designu Nuward svými dovednostmi v oblasti výzkumu a kvalifikace, zatímco společnost EDF pomohla svými zkušenostmi se systémem integrace a provozu. Společnost z oboru námořní obrany Naval Group přinesla do projektu své strukturální a modulární zkušenosti. Firma TechnicAtome poskytla své zkušenosti z výstavby kompaktních reaktorů.

Kompaktnost a jednoduchost integrovaného designu

Podle názoru partnerů projektu bude Nuward „modulárním řešením představujícím některé významné inovace s hlavními přínosy pro provozovatele a konkurenceschopnost produktu: kompaktnost a jednoduchost integrovaného designu, flexibilita při výstavbě a provozu, inovativní bezpečnostní přístup v souladu s nejlepšími světovými standardy“.

Partneři Nuwerd uvedli, že jsou otevřeni mezinárodní spolupráci „především s cílem podpořit harmonizaci, standardizaci a optimalizaci designu“.

Projekt modulárních reaktorů od společnosti NuScale; Zdroj: NuScale

„EDF se zavázala přispívat svými bohatými zkušenostmi k úspěchu projektu Nuward. Spolu s našimi partnery věříme, že dnes představený projekt je slibným začátkem bezpečného a konkurenceschopného jaderného projektu, jehož cílem je rozšířit nabídku francouzského průmyslu v oblasti nízkouhlíkových energetických zdrojů pracujících do základního zatížení. Jsme hrdí na náš tým nejlepších expertů a rozvíjíme tuto novou jadernou technologii pro nový trh s vysokým potenciálem,“ uvedl generální ředitel firmy EDF Jean-Bernard Lévy.

První prototyp možná v roce 2033

Partneři cílí dokončení základního designu Nuward na období mezi lety 2022 a 2025. Návrh by měl postoupit do pokročilé fáze konceptu mezi rokem 2025 a 2030. V tomto období je očekáván zisk certifikace designu a dokončený vývoj dodavatelského řetězce.

Výstavba demonstračního bloku SMR Nuward je plánována na rok 2030. Stavba prvního bloku by měla trvat 3 roky.

Vyvíjené reaktory typu SMR (Small modular reactor) před dokončením; Zdroj: IAEA

Koncem minulého měsíce informovala média o tom, že CEA upustila od vývoje sodíkem chlazeného reaktoru s instalovaným výkonem 600 MWe. CEA údajně uvedla, že letos dokončí výzkum svého projektu Astrid (Advanced Sodium Technological Reactor for Industrial Demonstration), ale v krátkodobém ani střednědobém horizontu neplánuje výstavbu prototypu.

Zdroj úvodního obrázku: TechnicAtome

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...