Domů
Jaderné elektrárny
Elektrárna v Záporoží je opět připojena k ukrajinské rozvodné síti, uvedla MAAE
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Elektrárna v Záporoží je opět připojena k ukrajinské rozvodné síti, uvedla MAAE

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, okupovaná ruskými silami, byla opět připojena na ukrajinskou rozvodnou síť. S odkazem na své zaměstnance v elektrárně o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Technici opravili jedno ze čtyř vedení, a zařízení je tak po dvou týdnech opět zásobována elektřinou z ukrajinské sítě. Elektrárna potřebuje energii na chlazení reaktorů a udržení chodu.

Technici v pátek odpoledne obnovili hlavní 750kilovoltové vedení. Další tři záložní vedení, poškozená během bojů, zůstávají nadále mimo provoz, uvedla MAAE.

Největší jaderné elektrárny v Evropě přestala dodávat elektřinu domácnostem a firmám 5. září, poslední funkční reaktor z celkem šesti zaměstnanci vypnuli 11. září. Po odpojení od elektrické sítě elektrárna nejprve zajišťovala chlazení a provoz díky elektřině vyráběné přímo v JE, poté byla odkázána na záložní vedení, které ji propojovalo se sítí přes rozvodnu nedaleké tepelné elektrárny.

Situace v Záporožské JE se během uplynulého týdne sice zlepšila, ale zařízení je stále uprostřed válečné zóny, uvedl šéf MAAE Rafael Grossi. Bezpečné napájení z rozvodné sítě mimo lokalitu a záložní systémy napájení jsou nezbytné pro zajištění jaderné bezpečnosti a prevenci jaderné havárie, i když reaktory nejsou v provozu, dodal.

V elektrárně, kde stále pracují ukrajinští zaměstnanci, jsou ruští vojáci i vojenská technika. Elektrárna byla během ostřelování několikrát poškozena, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie. Začátkem tohoto měsíce elektrárnu navštívila mise MAAE s cílem zhodnotit její poškození a situaci přímo na místě. Rusko také oznámilo, že v elektrárně trvale zůstanou dva zástupci agentury.

lsa jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
Pavel
17. září 2022, 23:08

Přesně jak jsem psal: okupantům spadl hřebínek po výprasku u Izjumu a pochopili že by mohli být pohnáni k že odpovědnosti. Takže ostřelování elektrárny už je mnohem méně pravděpodobné :) doufejme že Ukrajina osvobodí elektrárnu dříve než dojde k tragédii.

Vladimír Šťastný
18. září 2022, 06:10

Pavle, napadlo vás už někdy, že ostřelovat zdroj energie, který mám měsíce obsazený a pod svým vlivem, je docela na palici? Informovat v tomto smyslu mohou pouze média, která zaměstnávají pisálky, kteří nedovedou ani trochu uvažovat a logice nikdy neslyšeli.

PetrD
18. září 2022, 08:56

Zrovna tady operace pod falešnou vlajkou dává výborný smysl. Přesvědčit západ, aby přestal podporovat ty zlé Ukrajince, co útočí na JE.

Asi jste neviděl to video, jak Rusák v JE vysvětluje inspektorům MAAE, že raketa se na poslední chvíli otočila, aby to vypadalo, že střílelo Rusko.

Michal K.
18. září 2022, 12:07

tak Occamova britva neni zrovna na na vasej strane ...

PetrD
18. září 2022, 12:19

Occamova břitva se používá v přírodních vědách. Nedá se použít pro studium pomatených diktátorů a jejich užitečných i....

Pavel
18. září 2022, 14:36

Ta propaganda je určena hlavně Rusům a Ukrajincům. Střelbou do civilistů na donbase z rukou tzv. Separatistů se Rusům podařilo přesvědčit místní obyvatele že na ně útočí Ukrajinci. Tím se zažehl konflikt. Dobře je to zdokumentované např v knize Donbas od Tomáše Forró. Vůči západu jde spíše o terrorismus a vydírání ve smyslu: klidně to všechno zamoříme jaderným odpadem a vy to pak budete řešit. Jako v Černobylu, myslíte že něčím prospělo Rusko? Kdepak, to ten prohnilý západ platil a pomáhal řešit následky.

Pavel K
18. září 2022, 09:34

A jak se díváte na střílení civilistů projíždějících okolo na kole? Mně osobně to přijde hodně na palici.

Nestalo se, že si Rusové sestřelili vlastní letouny? Jak jsou na tom s přesností? A není jejich cílem odpojit JE od ukrajinské rozvodné sítě?

Jak vysvětlíte raketu v objektu JE, která směřovala z ruských pozic?

intfor
18. září 2022, 10:21

Nevim, kdo kde strili. Ale vim, ze jednou z fazi valky je odlidsteni nepritele a vyvolani naproste nenavisti. Nepritel je nejhorsi na svete, je neschopny a vlastne to neni clovek. Pak se snadneji zabiji. A tohle tu ted jede ve velkem.

Pavel
18. září 2022, 11:33

Už jsem to tady psal. Hlavní důvod ostřelování je propaganda. A to jak dovnitř vůči ruskému obyvatelstvu tak i vůči ukrajinskému. Důvod je zasít pochybnosti a nenávist. Vedlejší produkt je zastavit dodávky EE pro Ukrajinu. A pan Šťastný s panem Přemkem jsou názorné ukázky toho, jak ruská propaganda krásně zabírá. Můžete mi uvést logické argumenty proč by elektrárnu ostřelovali Ukrajinci? Samozřejmě že ne. Ukrajina chce udržet elektrárnu v provozu, narozdíl od rusů. Navíc Ukrajina věří, že rusy brzo vyženou a jaderná havárie je to poslední co by si přáli. Vším tím trpí pouze Ukrajina, rusové ne. Takže trochu rozumu do hrsti.

Vladimír Šťastný
18. září 2022, 14:33

Shodl bych se s vámi, že hlavní důvod ostřelování je propaganda. Kdyby Rusové nechtěli udržet elektrárnu v provozu, neobsazovali by ji ,a během jediného dne by ji dokázali natolik zneprovoznit, že by opravy trvaly roky.

Propagandisticky se snaží působit obě strany. Trefit výrobní blok jde i docela obyčejnými zbraněmi, protože je to cíl natolik veliký, že zásah není problém. Ale střelba dopadala ponejvíce někam na dvůr a jednou, ó hrůzo, trefili nějakou kancelář, z které se rozlítly papíry na všechny strany.

Ani Ukrajinci nemají zájem elektrárnu zásadně poškodit, protože pokud už doufají a věří ve své vítězství, určitě se jim bude hodit celá a provozuschopná. Úplně stejně celá se hodí i rusákům, obzvlášť, když se jim povede vyvést její výkon na své území.

Takže ten rozum do hrsti je spíš na vaší straně.

Michal K.
18. září 2022, 12:06

tak ono je to uz v nasich dezinfo prostriedkou taka tradicia. Ak nieco vyparatia Rusi tak to do nekonecna tapetujeme. Ak nieco vyparatia Ukrosi, tak napiseme, ze neviem kto to sposobil.

A v pripade Zaporozskej elektrarne piseme, ze nevieme kto to sposobil :)

Přemek z Mělníka
18. září 2022, 09:19

Je to otázka zdravého rozumu....Já osobně nevěřím že by rusové si stříleli do zabrané jaderné elektrárny a ohrožovali tím i sami sebe....O mínění Západu vůbec nejde, s těma nehne nic. Dokonce šéf MAAE (byli a jsou tam v JE částečně přítomni),nenašel odvahu označit pachatele ostřelování této JE....,čímž je jasné kdo to dělal....

Zbylý svět to vidí a sleduje....,a rozhodně to nejsou takoví prosťáčci jak my si ze Západu myslíme. Docela jsem si všiml, že do ŠOS a Brics je docela tlačenice nových zájemců o vstup....Jedná se polovinu obyvatel naší planety a 25% světovýho HDP a navíc tyto země rostou mnohem větším tempem v HDP než Západ....(a začínají kooperovat i vojensky)...

Aby jsme neskončili za pár let na periferii světa. Rusko jsme vyhnali do Azie a do zbytku světa a tam je budoucí perspektiva....,rozhodně budou mít levnější energie a tím budou i konkurenceschopnější.....,ten zbytek světa.....

Že bychom si zanotovali starý komunistický verš?....asi z nějaké častušky.....teď už máme co jsme chtěli.....

Láďa
18. září 2022, 09:27

BRICS, zlatý rubl a vzkvetající Rusko je tu už hodně dlouho. O úpadku západu jsem poprvé slyšel ve školce před 60 lety a pořád nic. Někde je asi chyba. Zatím upadá díky Putinovi jen Rusko.

Přemek z Mělníka
18. září 2022, 14:27

Láďo, máte zastaralý informace....ano před 60ti lety Západ naprosto dominoval, což už dneska neplatí....

Výborný zdroj je od americké CIA.....world factbook CIA...,je tam i historie ekonomiky v letech, samá ekonomická fakta...

Rok 1991 státy G7 produkovaly 66% světového HDP a dnes už jen 44% ....,a to sešup, že?....,a jede to dál...

Ještě jednotlivé klíčové státy v GDP-HDP PPP Čína 18,6%

Usa 15,7% Indie 6,9% Japan 3,8% německo 3,3% RF 3% ...,ale jedná se o PPP = to je podle peněžní parity, né v nominále....

hellokitty
18. září 2022, 17:12

jo... a preto maju v cine blackouty a musia vypinat vytahy a nejde im elektrina ze

uvidime ako dlho im ta vzkvetajuca ekonomika vydrzi vo svetle klimatickej krizy, az im vyschnu rieky, ktore im zasobuju hydroelektrarne a chladia nuklearne reaktory

Xoor
19. září 2022, 08:05

Přesně tak, nic neroste do nebe. Západ teď spal/spí? a asie má mnohem větší ekonomické přírůstky, ale vše je v cyklech. Uvidíme.

Pavel K
18. září 2022, 09:48

1) KLDR má také levné energie - uhlí. Máme se obávat, že nás strčí do kapsy?

2) Od začátku bylo deklarováno, že úkolem MAAE není určit viníka střelby na JE. Vám přijde podezřelé, že se svých cílů drží? Mimochodem, co říkáte na tu raketu střílenou z ruských pozic?

3) Vy hledáte v ruské invazi a Rusku zdravý rozum? Dáte, prosím, příklady? :-)

4) Mně přijde naprosto nelogické, aby Ukrajina pálila do JE. Mají přesné zbraně na rozdíl od Rusů. Jedná se o jejich území a jejich lidi, které by tím ohrozila, Rusko dle Vás samo sebe neohrozí a Ukrajina ano? Co Vás k tomu tvrzení vede?. Ukrajinské vedení dokazuje, že myslí strategicky a toto strategické rozhodně není. Ukrajina bez pomoci Západu (ekonomického a vojenského) válku nevyhraje, pokud by ostřelovali JE, pak by bylo na místě, aby jim Západ odmítl pomáhat. Ukrajina tam má své lidi - zaměstnance a váží si životů více jak protistrana.

5) Na periferii Ruska už jsme byli, jak to dopadlo, když jsme jim šli na ruku? Měl jste se lépe jak dnes? Já rozhodně ne. Do Asie se Rusko vyhnalo samo..

Přemek z Mělníka
18. září 2022, 10:41

KLDR není vhodný příklad.....jedná se o zkostnatělý stalinistický režim, který se reformuje příliš pomalu....,teď tam snad povolili částečně soukromé podnikání, ale pod bedlivým dohledem místních komunistů.....

Lepší příklad je Vietnam, také dříve velmi chudý a sever Vietnamu s komunistickou vládou, která chtěla Vietnam sjednostit násilně s jihem. Což se jí nakonec povedlo za cenu 2,5 milionu mrtvých,a velké části země spálené herbicidy a napalmem americkými dobrodinci, kteří tam zaváděli americkou demokracii tak dlouho až prohráli....,Dneska Vietnam ekonomicky úspěšně kopíruje čínský vzor a má nadále umírněnou komunisticko-socialistickou ? vládu...., a de to taky..

Nejhorší byly v naší spolupráci se sssr na věčné časy asi 50tý léta. Docela teror až ruského typu. Pak to pozvolna sláblo, socializmus ruského typu se neosvědčil v dlouhodobé perspektivě, to je jasný....

Jinak dneska jsme součást Západu a dokonce drsný kapitalizmus dneska panuje v Rusku a je usměvné jak mnozí eurosoudruzi (levicoví "liberálové") dělají z RF fašistickou zemi a v UA svastiku nevidí. Stačí se podívat na Google obrázky a zadat "batalion Azov" a uvidíte sám.....

Láďa
18. září 2022, 16:47

Batalion Azov je dávno zpacifikován a regulérní součást armády. Zkuste si zadat nacism in Russia a studujete. Mimochodem velitel Wágnerovců Prigožin kteří bojují na Ukrajině proti nacistů má SS insignie vytetované a nijak se tím netají. To jen abyste byl v obraze i z druhé strany.

Pavel
18. září 2022, 13:04

Ruský útok za cílem obsazení JE je porušením ženevských konvencí, stejně jako následná okupace, ostřelování a shromáždovani vojenské techniky v areálu JE a její těsné blízkosti. Toto všechno, kromě ostřelování samotného jsou zdokumentované zločiny Ruska, m.j. i komisí mezinárodní agentury pro atomovou energii. Dále Rusko porušuje usnesení OSN, které jasně vyzývá Rusko k opuštění JE. Věřím, že po ukončení války bude provedeno vyšetřování zločinů Ruska na Ukrajině, včetně odsouzení jeho představitelů podobně, jako to proběhlo po 2. Sv.v. I proto je nezbytné, aby Ukrajina zvítězila, což jediné zajistí přístup mezinárodních institucí a řádné vyšetření zločinů proti míru a lidskosti.

Ivan Švančara
18. září 2022, 15:00

je pekne, co pises, ale tej pseudologike veris iba ty sam. Minske dohody nic? Neexistovali?A Putko podla MI6 stale mrtvej?

Láďa
18. září 2022, 17:41

Minské dohody porušovalo Rusko tím že na okupovaném území neodstranilo těžké zbraně které si tam jeho vojáci vzali na dovolenou aby se nenudili.

Přemek z Mělníka
18. září 2022, 18:05

Nikoliv, Minské dohody č. II slíbila UA dodržovat a separatisté vyzbrojovaní ruskem také....,garanty bylo Německo a Francie...,a nestalo se nic. Těžké zbraně byly na hranici, kde být neměly a střílelo se i do civiln ích míst....

Takže naděje na příměří zhasly, že bude válka bylo pak velmi pravděpodobné. Díky nedodržování minsk 2 oficiálně OSN uznalo 14 000 mrtvých během následných bojů, což je sakra číslo....

Zřejmě se nikdo tehdy domluvit nechtěl.....

Jinak v Rusku jsou také fašisti, ale né u vesla, neboli u moci....,je to tam obskurní menšinové politické hnutí s prakticky mizivou lidovou podporou....Ale to je mnohde i na Západě, na Balkáně, v Pobaltí atd...

PetrD
18. září 2022, 20:19

V Rusku je režim, který vykazuje značné shody s nacismem, počínaje kultem vyvoleného národa, neuznáváním existence Ukrajinského národa, totalirianismem, likvidací sebemenších projevů nesouhlasu, prakticky konce jakýchkoliv nezávislých médií. Za uplynulých 20 let vládlo pouze jednotné Rusko. Wagnerova skupina - zakladatel má vytetován SS a "Wagnerova" se skupina jmenuje podle oblíbeného skladatele AH.

Na Ukrajině se vlády střídaly.

Počty mrtvých na východní Ukrajině klesaly a v posledních dvou letech byly jednociferné.

Nikdo soudný už dnes nevěří, že důvod vpádu byly minské dohody, ale jen a pouze ruský imperialismus.

mmarian
20. září 2022, 07:33

tak to su vase plky podporene dezinfo webmi.

Minske dohody UA podpisala a nedodrzovala. Miesto toho vrazdila vlastnych obyvatelov, na ktorych posielala armadu. Aj v dnesnej situacii stale nezabuda ostrelovat civilne ciele na Donbase. To len tak pre istotu.

O podpore istych nac-stickych skupin sa netreba zmienovat. To sa pisalo uz davno

spravy.pravda. sk/svet/clanok/358173-americki-poslanci-zakazali-vycvik-ukrajinskych-radikalov/

Zakaz opozicnych stran, ci medii, ktore nekvakaju to co chce Kyjev, uz tak nejak dokresluje celu situaciu

energetik
18. září 2022, 18:14

Sláva Ukrajině. Super by bylo, kdyby se Ukrajincům podařilo osvobodit i Rusko a Putlera dopravit k soudu.

Přemek z Mělníka
19. září 2022, 07:28

PetrD....,mezi naše spojence nebo "spojence" patří např. Saudská arábie a také Turecko. Obě země s překroucenou podstatou demokracie a my to tolerujeme a to přesto, že obě v současné krizi začly obchodně výrazně spolupracovat s Ruskem....,vlastně podkopávají sankční režim Západu....

Saudi válčí s Jemenem a nepřímo s Iránem, Turecko s Kurdy a rádi by obrali Řeky o ostrovy a o ropu a plyn pod nimi....,to bude ještě veliký problém...,prostě spojenci za všechny peníze...

PetrD
19. září 2022, 13:55

Komentoval jsem vaše tvrzení, že v Rusku jsou fašisté okrajový proud.

Ivan Švančara
19. září 2022, 17:11

Premek poukazoval na tvoj dvojaky moralny meter.

PetrD
19. září 2022, 21:59

Už jsem to tady psal milionkrát. Reálná politika je často volba menšího zla. A to největší zlo je nyní Rusko. Jak absolutně, tak tím, jakou hrozbu bude představovat pro nás, pokud na Ukrajině vyhraje, pokud jsou vám u zadele zvěrstva, co páchá na Ukrajině. Nevím, jestli si opravdu myslíte, že vám bude líp, když budete mít hranici s RF.

mmarian
20. září 2022, 07:36

Mysli, ze daleko horsie by bolo byt clenom nejakej agresivnej aliancie, ktora vytvara konlikty po svete, podporuje radikalov, organizuje majdany, ci okupuje krajiny. A este k tomu sirit ich dezinfo

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se