Domů
Jaderné elektrárny
Enerhoatom: Záporožská jaderná elektrárna přišla o napájení přes hlavní vedení
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Enerhoatom: Záporožská jaderná elektrárna přišla o napájení přes hlavní vedení

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna v noci na dnešek opět přišla o napájení proudem z vnějšího zdroje přes hlavní vedení a musela se uchýlit k vedení záložnímu. Uvedla to dnes na telegramu ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou invazí. Důvod odpojení firma neuvádí, ale varovala, že v největší evropské atomové elektrárně hrozí takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek sítě.

Jediné zbývající záložní elektrické vedení má podle Enerhoatomu méně než polovinu výkonu hlavního vedení.

„Hlavní hrozbou pro jadernou a radiační bezpečnost je fakt, že čtvrtý blok Záporožské jaderné elektrárny se nachází ve stavu ‚horké odstávky‘,“ uvedl Enerhoatom.

To je podle něj hrubým porušením pravidel provozu zařízení.

Podnik už dříve sdělil, že blok může být výhradně ve stavu takzvané studené odstávky. Podobné kroky podle něj ohrožují jadernou bezpečnost. Ruská okupační správa dříve argumentovala tím, že horká odstávka je potřebná k tomu, aby mohla být vytvořena pára pro vlastní potřeby elektrárny.

Ztráty v přenosové soustavě
Ilustrační foto

Záporožská jaderná elektrárna má šest reaktorů, žádný v současné době nevyrábí elektřinu, poznamenala agentura Reuters. Externí dodávky elektřiny potřebuje k chlazení reaktorů a dalšímu provozu. Pět ze šesti reaktorů je v režimu studené odstávky.

Ruská armáda Záporožskou jadernou elektrárnu obsadila krátce po začátku invaze a poblíž zařízení ve městě Enerhodar nyní prakticky vede frontová linie. Obě strany konfliktu se v minulosti obvinily z ostřelování elektrárny. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se na místě snaží zavést bezpečnostní mechanismy, které by předešly nehodám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se