Domů
Jaderné elektrárny
Estonsko zintenzivňuje výzkum využití malých modulárních reaktorů. Přizvalo si švédský Vattenfall

Estonsko zintenzivňuje výzkum využití malých modulárních reaktorů. Přizvalo si švédský Vattenfall

Estonsko intenzivně zkoumá možnosti využití malých modulárních reaktorů . Nově se na výzkumu bude podílet i švédská energetická společnost Vattenfal, která se přidá k v lednu oznámeným společnostem Fortum a Tractebel. Výsledky mají být známy na začátku roku 2021.

V lednu podepsala estonská Fermi Energia, založená estonskými energetickými odborníky za účelem rozvoje nasazení malých modulárních reaktorů (SMR) v Estonsku, memorandum o porozumění s finskou energetickou společností Fortum a belgickou strojírenskou společností Tractebel. Se zmíněnými společnostmi Fermi Energia spolupracuje na výzkumu vybudování SMR v Estonsku.

Ve středu se k této skupině přidal i švédský Vattenfall. Studie mimo jiné prozkoumá, jak daleko pokročil vývoj technologie SMR, jejich cenu, licencování a obecně, jaká by mohla být budoucnost takového reaktoru v Estonsku.

„Každý, kdo se účastní pilotní studie, přispívá svými dovednostmi a výměnou získává více znalostí o tom, jak by technologie SMR mohla fungovat v praxi,“ uvedl Vattenfall ve své tiskové zprávě.

Estonsko má nejvyšší emise oxidu uhličitého na jednotku vyrobené elektřiny v celé Evropské unii. Emise v domovské zemi Vattenfallu, Švédsku, patří přitom díky výrobě elektřiny z převážné části ve vodních, větrných a jaderných elektrárnách mezi nejnižší na světě.

„Je to způsob, jak pochopit, jak daleko pokročil vývoj technologie SMR. Výroba elektřiny v Estonsku je do značné míry založena na ropných břidlicích, což je surovina s největší produkcí oxidu uhličitého, která existuje. Posun v estonské výrobě elektřiny by byl důležitým opatřením v oblasti klimatu pro celou EU,“ řekl Torbjörn Wahlborg, vedoucí oddělení výroby energie společnosti Vattenfall.

„Fosil free je heslem pro vše, co děláme. Jaderná energie má velmi nízké emise oxidu uhličitého a může přispět ke snížení využívání fosilních paliv v EU. Vývoj malých jaderných reaktorů pro nás vypadá slibně a je samozřejmě zajímavé sledovat technologický vývoj ve všech typech zdrojů energie, které sami používáme pro výrobu elektřiny,“ uvádí Mats Ladeborn, vedoucí oddělení pro rozvoje jaderných elektráren společnosti Vattenfall.

Fermi Energia paralelně pracuje na studii proveditelnosti

Fermi Energia v červenci loňského roku zahájila studii proveditelnosti vhodnosti SMR pro nasazení pro výrobu elektřiny v zemi a dosažení cíle v oblasti klimatu pro rok 2030. Jako vhodné reaktory byly vybrány čtyři inovativní SMR – Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial Energy IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 a NuScale SMR.

V říjnu loňského roku potom Fermi Energia podepsala memorandum o porozumění s americko-japonskou společností GE Hitachi Nuclear Energy, vyvíjející SMR s označením BWRX-300.

Očekává se, že obě studie budou dokončeny do konce tohoto roku a budou zveřejněny na začátku roku 2021.

Více informací o nejpokročilejších SMR je k dispozici v našich předchozích článcích s přehlednými infogafikami:

Malé modulární reaktory (SMR) ve výstavbě

Malé modulární reaktory (SMR) v pokročilé fázi vývoje

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516