Domů
Jaderné elektrárny
Evropská banka poskytla Slovensku půjčku na investice do energetiky

Evropská banka poskytla Slovensku půjčku na investice do energetiky

Evropská investiční banka (EIB) oznámila, že společnosti Slovenské elektrárne, provozovateli slovenských jaderných elektráren, poskytla půjčku ve výši 60 miliónů euro, na finanční investice do jaderné bezpečnosti stávajících slovenských JE Bohunice a Mochovce.

Půjčka umožní společnosti Slovenské elektrárne realizovat investice zaměřené na splnění svých závazků vůči EU a národní legislativě a tím podpořit dlouhodobý provoz svých elektráren, sdělila v pondělí EIB. Poskytnuté finanční prostředky budou využity zejména k implementaci bezpečnostních opatření pro jaderné elektrárny doporučených po-Fukušimskými „stress testy“, tvrdí banka. Začlenění těchto opatření jsou definována jako součást slovenského národního plánu.

Investice do dopravní infrastruktury

EIB oznámila, že půjčka pro Slovenské elektrárne má být také využita pro zlepšení dopravní infrastruktury v celkové hodnotě 320 miliónů euro. Viceprezident EIB, Vazil Hudák, sdělil, že půjčka je důležitá pro „zlepšení kvality života“ slovenských občanů. Půjčka pro Slovenské elektrárne může přinést klíčové benefity pro zemi a „přispět k bezpečnému provozu strategických a nízkouhlíkových aktiv v oblasti domácí výroby elektřiny,“ řekl Hudák.

Jaderná elektrárna Bohunice V2; Zdroj: Slovenské elektrárne

„Jaderná energie je největším zdrojem nízkouhlíkové elektřiny v Evropě,“ tvrdí generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne, Branislav Strýček. „Pokud bereme vážně dosahování evropských cílů v oblasti klimatických změn, musíme pokračovat v investicích do bezpečnosti jaderných elektráren a zvyšování účinnosti. Podepsání smlouvy o půjčce jasně demonstruje pokračující závazek EIB podporovat čistou, nízkoemisní výroby elektřiny.“

Slovenské čtyři provozované tlakovodní reaktory sovětského designu VVER-440 se nachází v areálu dvou jaderných elektráren – Bohunice a Mochovce. Slovensko souhlasilo s uzavřením dvou starších bloků v Bohunicích jako jednou z podmínek svého vstupu do EU v roce 2004. Tyto bloky byly následně v letech 2006 a 2008 odstaveny.

Bloková dozorna 2.bloku JE Mochovce; Zdroj: Slovenské elektrárne

Očekávaná dostavba JE Mochovce 3 a 4

Na elektrárně Mochovce zatím pokračuje výstavba dvou budoucích bloků elektrárny Mochovce modernizovaného designu založeném na původním tlakovodním reaktoru VVER-440 V213 s bezpečnostními upgrady, díky kterým budou oba bloky v souladu se současnými národními a mezinárodními bezpečnostními standardy.

Výstavba byla obnovena v roce 2008 po 16 letech nečinnosti. Očekávané spuštění elektrárny Mochovce 3 je plánováno na rok 2019 a Mochovce 4 o rok později.

Reaktorová hala třetího bloku elektrárny Mochovce v roce 2016; Zdroj: Mochovce

Evropská investiční banka je bankou Evropské unie. Je vlastněna a reprezentuje zájmy členských států EU. Spolupracuje s dalšími orgány EU při prosazování politiky EU a poskytuje finanční prostředky a odbornou podporu pro udržitelné investiční projekty, které přispívají ke společným cílům EU.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se