Domů
Jaderné elektrárny
Francie má rozhodnout o výstavbě 6 jaderných bloků EPR v řádu týdnů. Zvládneme to, ujišťuje EDF
Výstavba Hinkley Point C
Zdroj: EDF

Francie má rozhodnout o výstavbě 6 jaderných bloků EPR v řádu týdnů. Zvládneme to, ujišťuje EDF

Francouzská vláda má v následujících týdnech oznámit rozhodnutí o výstavbě dalších až šesti jaderných bloků typu EPR. Jaderný průmysl je na výstavbu připraven, alespoň dle prohlášení zástupce společnosti EDF, kterého citovala agentura Reuters. Obecný záměr pokračovat ve výstavbě jaderných elektráren potvrdil francouzský prezident během včerejšího večera. Konkrétní ovšem nebyl.

Francouzská společnost EDF, která aktuálně staví v Evropské unii další tři jaderné bloky, nebude mít ani v dalších letech o zakázky nouzi. O stavbě dalších šesti bloků typu EPR ve Francii se totiž má rozhodnout již v následujících týdnech. Další jaderný blok pak plánuje Spojené království v lokalitě Sizewell - i zde by měla stavět právě francouzská firma.

Plán přitom není zdaleka nový. Poprvé se o něm začalo mluvit již v druhé polovině roku 2019, ovšem podmínkou pro rozhodnutí mělo být dokončení stejného reaktoru ve Flamanville. Nyní se zdá, že splnění této podmínky nebude vyžadováno, protože Flamanville má být dokončena až na konci roku 2022.

Pro EDF se nepochybně jedná o obrovskou zakázku, u které bude dostatek zdrojů klíčovým předpokladem úspěchu. Zástupce společnosti již z opatrnosti začal ujišťovat, že francouzský jaderný sektor je na výstavbu dalších bloků připraven a dokončí je v dohodnuté ceně a čase. Právě cena a čas výstavby řadu státu zrazuje od rozhodnutí k investice do jaderných technologií.

"Jaderný průmysl se proměňuje a je připraven," prohlásil pro agenturu Reuters Alain Tranzer, vedoucí inženýr odpovědný za řízení kvality v jaderné energetice společnosti EDF.

Důvodem pro urychlení rozhodnutí jsou zejména vysoké ceny energií. I přes jejich pokles v posledních týdnech se stále pohybují podstatně výše, než na počátku tohoto roku. V případě chladnější zimy pak vysoké ceny mohou zůstat i nadále.

Logickým důvodem pro výstavbu jaderných bloků je také snaha o dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Že lze tohoto cíle dosáhnout za pomocí výstavby jaderných bloků za přiměřených nákladů, potvrdila i zpráva od RTE, provozovatele francouzské přenosové soustavy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Josef
10. listopad 2021, 08:04

Pokud Francie takto masivně rozvíjí jadernou energetiku, pak jí to dává do ruky trumf pro výstavbu nových jaderných bloků u nás.....

Omega
10. listopad 2021, 09:10

No já bych to spíš tipoval na to, že si na jaderný ostrov nakontraktují Rosatom - protože ten už má k dispozici potřebné kapacity výrobní a lidské. Potom v průběhu stavby si vychovají lidi, kteří tomu budou rozumět a další bloky už budou dělat sami (za 10 let).

Aktuální problém EdF je v tom, že jim většina odborníků už odešla do důchodu a nový jsou jen v Rusku a v Číně. A vyučit je holt pár let trvá.

hlpb
10. listopad 2021, 09:24

A já bych zase řekl, že toto Macronovo prohlášení je z velké části motivované prezidentskými volbami ve Francii, které proběhnou za 5 měsíců. Ve světle prudkého nárůstu cen EE, který za několik měsíců opadne, je to snaha získat hlasy.

Jen připomínám situaci u nás vysoká inflace = růst úrokových sazeb bude znamenat zvýšení ceny plánovaného bloku o desítky až stovky miliard korun, s kterými ještě před půl rokem nikdo nepočítal.

Petr prochaska
10. listopad 2021, 13:29

Sazba ČNB vzrosla o 2%, takže i úvěry zdraží zhruba o 2%. Rozdíl mezi 2% a 4% úrokovou sazbou dělá ve splátce na 30 let rozdíl 25%.

jozka
10. listopad 2021, 09:32

Neni tohle nahodou zapovezeno tim Lipavskeho hrdinskym cinem?

Čestmír Berka
10. listopad 2021, 09:37

Francouzi staví v Británii, dokončují ve Finsku. Už dlouho se angažují v Číně ( Taishan 1 a 2 )

Skeptik
10. listopad 2021, 10:06

Ve Finsku dokončují už desátým rokem.

Pavel
10. listopad 2021, 13:24

No Rosatom pro jistotu ve Finsku raději ani nezačal. A zpoždění nabíhá a nabíhá....ale jsou to jedničky?

Petr prochaska
10. listopad 2021, 14:51

Ve Finsku začali v roce 2005.

Čestmír Berka
10. listopad 2021, 14:52

Elektrárna je dostavěna, je zavezeno palivo. Spuštění zdržují zkoušky turbín.

Co se týká Hanhikivi, kde má být ruský reaktor: "V dubnu 2021 Fennovoima oznámila, že uvedení designu a licenčního materiálu na úroveň finských požadavků trvalo déle, než se očekávalo. Společnost odhaduje, že stavební povolení by mohla získat v roce 2022 a že výstavba elektrárny začne v roce 2023. Komerční provoz elektrárny by měl začít v roce 2029" https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/finska-jaderna-elektrarna-hanhikivi-pocita-udelenim-stavebniho-povoleni-jeste-letos

Richard Vacek
10. listopad 2021, 09:48

Tak počkáme, až se to Francouzi zase naučí, nebo půjdeme na jistotu Rosatomu? A nebo spolu s piráty vsadíme na malé jaderné bloky, které jsou ve hvězdách?

Pavel
10. listopad 2021, 13:22

Jistota Rosatomu. Lepší vtip jsem neslyšel. To bude jistota jako se Sputnikem. Velká propaganda a ho.no z toho. Chvástat se umí dobře, to jo. Ale skutek utek. Ani dopadlo by to jako s covidem. Francouzi jsou vysmátí a Rusové chcípou ve velkém. Ale jsou to borci!

Petr prochaska
10. listopad 2021, 13:32

Rosatom staví JE jako Baťa cvičky. V EU má ve Finsku a v Maďarsku problémy s EU byrokracií, takže ještě nestaví. Mimo EU ale Rosatomu daří. Francouzi staví ve Finsku JE již od roku 2005 a ještě nefunguje.

Richard Vacek
10. listopad 2021, 13:59

Máte pravdu, že Sputnik tady zkrouhli stejně jako ruské jaderky. Ale to neudělali Rusové, to udělali naši politici. Přitom obé se ve světě bez problémů používá a Rosatom je dodavatel s největším počtem zakázek.

Pavel
10. listopad 2021, 14:42

Prostě přesně jak to říkám. Tam kde si nechají vnutit nezdokumentovanou a neověřenou sra.ku, tam kde vůdce zavelí tak se prostě staví a přes to nejede vlak, tam je rosatom úspěšný. Přesně jako Sputnik. Ovšem tam jde ti hloupí byrokrati trvají na zdokumentování a doložení všeho podle pravidel, tam je Rus v koncích. Reference z Číny, Běloruska nebo Turecka mají nulovou hodnotu. To je všechno neověřitelný, v místních podmínkách nekritizovatelny. Jenže bezpečnost je právě o dokumentaci a postupech které se dodržují. Děkuji, Rosatom takt nechci. Však i ta atomová baba Drábová, myšleno v dobrém, je k Rosatomu také skeptická. A tu opravdu nelze podezírat že by byla proti jádru zaujatá .

A.O
10. listopad 2021, 16:23

Ve své podstatě jsou všechny současné vakcíny nezdokumentované sračky.

Jak jinak je možné, že značná část příznaků se objevila až po ukončení klinické studie?

Každopádně si myslím, že diskuze o očkování sem nestátní. Jsme na webu oenergetice.cz, nikoliv ovakcine.cz.

feliz navidad
10. listopad 2021, 17:54

off topic pro A.O. - klinické zkoušky ještě nebyly u žádné vakcíny dokončeny, pro Pfizer a Modernu končí až v r. 2023.

Pavel Veselý
10. listopad 2021, 18:45

Byla by lépe kdyby jste se zde radši zdržel komentářů k JE. Z dané oblasti neznáte asi nic, takže se vyjadrujete jako trouba.

Richard Vacek
10. listopad 2021, 19:57

Popsal jste jen to, co všichni zažíváme. Byrokracie v Evropě dosáhla takové velikosti, že realizovat větší investici je tèměř nemožné. A přitom před pár desítkami let byla Evropa vzorem.

Pavel
10. listopad 2021, 14:42

Prostě přesně jak to říkám. Tam kde si nechají vnutit nezdokumentovanou a neověřenou sra.ku, tam kde vůdce zavelí tak se prostě staví a přes to nejede vlak, tam je rosatom úspěšný. Přesně jako Sputnik. Ovšem tam jde ti hloupí byrokrati trvají na zdokumentování a doložení všeho podle pravidel, tam je Rus v koncích. Reference z Číny, Běloruska nebo Turecka mají nulovou hodnotu. To je všechno neověřitelný, v místních podmínkách nekritizovatelny. Jenže bezpečnost je právě o dokumentaci a postupech které se dodržují. Děkuji, Rosatom takt nechci. Však i ta atomová baba Drábová, myšleno v dobrém, je k Rosatomu také skeptická. A tu opravdu nelze podezírat že by byla proti jádru zaujatá .

A.O
10. listopad 2021, 16:25

Drábové se design líbí. Nelíbí se jí konkrétně společnost. A to z geopolitických důvodů. Netají se tím.

Vlado
12. listopad 2021, 18:33

Dvakrát opakované je málo! Teprve 100x opakované se stává pravdou. Zatím je to jen blábol.

Petr Poruban
10. listopad 2021, 14:44

Francie nebude jedinou zemí v EU, která po střetu s fyzikální realitou změní plány do budoucna. Změna teprve přijde.

Bez JE to opravdu nepůjde.

Ti první co to pochopí na tom můžou nejvíc vydělat.

Celá EU se chystá na změnu.

PetrV
10. listopad 2021, 15:37

Souhlas. Nebo návrat do středověku. Trittinova ee za cenu zmrzliny nefunguje.

Pavel Karásek
11. listopad 2021, 23:00

Zlatý voči. I francouzská veřejnost se poučí z nezdarů jaderné energetiky a dá jaderným elektrárnám postupné Sbohem. Ta výstavba je všude fiasko. Mimochodem Sizewell B byl v Británii terčem vtipů pro protahování termínů spuštění a nikdo nebude tedy chtít Sizewell C.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se