Francie neplánovaně odstaví další reaktory, elektřina kvůli tomu podstatně zdražuje i v ČR
Francouzská společnost EDF oznámila, že neplánovaně odstaví další dva své jaderné reaktory ve Francii. U dalších dvou pak odstávku prodloužila až do jarních měsíců. Na oznámení reagovaly prudkým poklesem ceny akcií společnosti, naopak ceny elektřiny na měsíc leden a rok 2022 v Evropě podstatně vzrostly.
Francouzský jaderný gigant řeší problémy na svých reaktorech v nejméně vhodnou chvíli. V okamžiku, kdy ceny elektřiny a jiných komodit v Evropě podstatně rostou, přispěla EDF s oznámením o neočekávaných odstávkách u obou reaktorů elektrárny Chooz a prodloužení odstávek na obou reaktorech elektrárny Civaux.
Všechny čtyři reaktory patří k nejnovějším reaktorům v zemi. Uvedeny do provozu byly v letech 1996 až 1999. Při plánované odstávce elektrárny Civaux byly ovšem objeveny závady v blízkosti některých svarů, a proto EDF rozhodla o výměně vadných komponent.
V elektrárně Chooz jsou reaktory stejného druhu, a proto EDF po domluvě s místním úřadem pro jadernou bezpečnost odstavila z opatrnosti oba bloky i zde.
Zatímco reaktory v Chooz se mají vrátit k výrobě elektřiny v druhé polovině ledna následujícího roku, v Civaux budou kvůli opravám připojeny znovu do soustavy až 31. března 2022, resp. 30. dubna 2022.
Francie je navíc v zimním období více závislá na elektřině než ostatní země. Podíl výroby tepla z elektřiny je totiž podstatně vyšší než v jiných evropských zemích. I proto francouzský provozovatel přenosové soustavy analyzuje dostupnost zdrojů na nadcházející zimu. Na možné výpadky upozornil již loňskou zimu a v té letošní nevypadá situace o mnoho lépe.
Dopad na ceny elektřiny pocítíme i v ČR
Z pohledu energetických trhů by se jen stěží hledal méně vhodný okamžik. Oznámení odstávek jen dále povzbudilo ceny elektřiny na velkoobchodních trzích, které jsou již nyní na rekordech díky extrémně drahému zemnímu plynu a negativním vyhlídkám jeho cen do konce zimního období.
Kvůli stále většímu propojení evropských trhů se navíc vlivy francouzských odstávek projevují i ve velkoobchodních cenách jiných členských států, včetně České republiky. Zatímco ve Francii se ceny elektřiny na následující měsíc (kontrakt Jan22) pohybovaly až na rekordních 665 EUR/MWh a na následující rok na 297 EUR/MWh, v ČR se ceny stejných kontraktů zvýšily na 410 EUR/MWh, resp. 247 EUR/MWh u ročního kontraktu.
Roční kontrakt (Cal22-BL) na pražské burze ve čtvrtek posílil o více než 19 %. V absolutních číslech se pak jedná o denní nárůst o cca 39 EUR/MWh. Lze připomenout, že po většinu roku 2020 se tento stejný kontrakt obchodoval za ceny mezi 40-50 EUR/MWh.
Odstávky měly vliv i na akcionáře, cena akcie se propadla o více než 15 %
Oznámení odstávek nepotěšilo kromě spotřebitelů ani akcionáře samotné EDF. Akcie francouzské energetiky zakončily obchodování o 15 % níže a za poslední měsíc odepsaly téměř čtvrtinu hodnoty.
To vše i přes setrvalý nárůst prodejních cen elektřiny. Z těch totiž EDF těží jen omezeně. V důsledku regulace totiž musí za fixní cenu 42 EUR/MWh prodávat elektřinu svým konkurentům. Celkem takto musí prodat 100 TWh, celkem cca čtvrtinu své produkce jaderných elektráren.
Kromě toho stojí EDF před dokončením tří rozestavěných bloků typu EPR v Evropě a zřejmě i před stavbou dalších až šesti bloků ve Francii. Postarat se musí také o své dosluhující reaktory, u kterých se zvyšují náklady na údržbu a na splnění požadavků na bezpečnost provozu.
Mohlo by vás zajímat:
Nic nového pod sluncem, nic nečekaného, to už zde několikrát v zimě bylo.
Zkrátka stárnoucí jádro ztrácí spolehlivost, nové nedovedou Francouzi rychle stavět,
to je realita.
Ale v budování OZE (fotovoltaika, vítr) se Francouzi silně zlepšují,
viz nejnovější čísla za letošek, cituji:
"In terms of the numbers, Germany continued to lead the way this year, with 5.3 GW of solar added, ahead of Spain (with 3.8 GW of new PV), the Netherlands (3.3 GW), Poland (3.2 GW), and France, which added 2.5 GW this year",
vodních elektráren mají také dost,
zimu nějak přečkají, i když ceny elektřiny vyletí vzhůru....
Ta teorie o stárnoucím jádru má trhlinu v tom, že jde naopak o ty nejnovější francouzské reaktory v nejlepších letech. Aneb jak tu nedávno psal jistý Vaněček: "proč pořád diskutujete to, co nedokážete posoudit a čemu nerozumíte?"
tím hůř, že jde o nejnovější reaktory....
Pane Vaněčku, ono každý stroj a zařízení potřebuje údržbu. Někdy plánovanou, jindy neplánovanou. Prostě se to stává. Mimochodem, proč tedy nenajedpou ty nové VTE, kterých je plné bezmála celé pobřeží Severního moře, aby to ztrátu vykryly ale stále živoří na svých 10% výkonu?! Vidíte tu vaši ideologickou zaslepenost- tady ji máte v přímém přenosu.
Muzes mi Vanecku nejak polopate vysvetlit proc resime nejake zbytecne jaderne bloky ve francii a proc teda roste cena energie kdyz ma treba nemecko v nominalu ve fve a vte vlastne dostatek zdroju?
Proc sakra ty uzasne a spolehlive fve a vte zdroje ted nedodavaji kdyz je to treba?
A proto byli rusové a číňani vyloučeni ze soutěže o dostavbu AE v čr. Vidět, že francouzi to mají pevně v rukou.
No a co ma s odstavenou JE spolecneho vystavba OZE?
Jako ze kdyby nahodou toliko OZE jak Nemci tak by si mohli ted vklidu vypnout JE?
Vitr momentalne jede na 10% instalovane kapacity a foto se ted pohybuje dlouhodobe kolem 2%. Podivejte se na nejakou mapu vyroby EE. electricitymap - je na to primo idealni.
Pokud budeme nadále stavět hlavně FVE a VTE, tak to bude v zimě bez pořádné akumulace ještě krušné. Ještě že se ty elektrárny na uhlí povětšinou stále nezavřeli, teď budou EU dobré, aby EU neumrzla...
Francouzi co si tak pomatuji experimetovali i s přílivovými elektrárnami, ale tam by to bylo významně lepší se stabilitou (příliv je pravidelný), ale dlouho o tom nic nového nezaznělo, tak tipuji že to nedpoadlo zázračně a chtějí jít rozvojem JE, a mysím že jde i to, že je zde potenciál stavět to po celé EU.
Ta zázračná a levná akumulace, kterou zde slibují zastánci OZE není bohužel stále ani na dohled.
Pan Vesely vcera tvrdil, ze tu akumulaci ma. Prece by nelhal, ne?
Príliv a odliv dávajú energiu iba v pohybe teda cca 4hod počas 24h.
Podle Wikipedie je v bretaňské La Rance Pinst 240 MW, průměrný výkon ale jen 68 MW (zřejmě se mění podle rozdílu výšky hladin), roční výroba v r. 1985 činila 611 GWh. Umí vyrábět v obou směrech toku vody nebo pracovat i jako přečerpávací elektrárna. 60% času vyrábí, 20% čerpá. Mnoho zařízení toho typu ve světě není, chce to vhodný tvar pobřeží, velký rozdíl hladin přílivu a odlivu, a i tak jsou asi měrné investiční náklady příliš velké. V UK se desítky let mluví o "Bristol barage", pořád to nevychází.
přál bych Vám úplné odpojení od sítě, případně od tepla, které je generováno neekozdroji. Kompletně bych Vám nechal zaplatit FVE s bateriemi a koukal, jak dlouho by Vám tento Váš optimizmu vůči FVE a VTE vydržel, typuji do první zimy.
btw. výroba v neměcku dne 17.12. v 10:00 AM
- vítr 6.31.GW; 11% instalované kapacity
- slunce 2.65 GW; 6% instalované kapacity
- uhlí 25.1 GW; 56% instalované kapacity
- jádro 7.86 GW; 83% instalované kapacity
- plyn 11.5 GW; 39% instalované kapacity
(zdroj: ENTSO-E Transparency Platform)
z toho plyne, kdyby jste jel čistě na eko zdroje byl by jste lidově řečeno v řiti. Stejné výkony lze pozorovat v posledních dnech, takže to není anomálie. Anomálie je spíš, že ty Vámi opěvované eko zdroje něco vyrábí. Ale Vám stačí, že v součtu za celý rok vyrobíte tolik energie, že Vám to pokryje celkovou roční spotřebu. Určitě Vás toto vědomí v zimě zahřeje....
K tomu Nemecku jeste jedna vec... vcerejsi clanek na Hrotu:
"Mezi ně řadí granty ve výši jedenácti miliard eur, které mají lidem ulevit od vysokých cen elektřiny."
Milý Milane Vaněčku, již to bude brzo 5 let, co se Němcům strachy potily i zuby, to takhle v lednu 2017 přišla oblast vysokého tlaku i s inverzí, začalo mrznout, větrníky se jaksi netočily a slunečníky to přes vrstvu mraků taky nějak moc nevytrhly. Viz:
Tohle je překvapivě nalajnovaná cesta, kterou sice všichni jedinci znalí aspoň základů fyziky velmi dobře znají, leč fanatičtí záškoláci urputně zapírají.
Už se modlíte, aby v lednu nebo únoru nepřišla zima ?
Taky mám pár kW (4,5) fotovoltaiky na střeše. Tak už druhým rokem pozoruju v přímém přenosu, jak s nástupem topné sezóny moje skvěla elektrárna vyrábí méně a méně - při současném počasí to běžně bývá 0,5 kW/den! To bych se fakt ohřál... To trvá od listopadu do února. Ještě, že věříme dalším obnovitelným zdrojů a už 15 let si pěstujeme palivový dříví! Člověk si u toho ještě "zacvičí" a hned stačí topit míň.
Protijaderní fanatici se chytají stébla jak tonoucí. Francie má 58 reaktorů a počátkem prosince prezident řekl, že postaví 6 nových. Takže když jim teď vypadnou bloky, to je jen 7 % z celkové kapacity. Hlavně budou mít problém Britové a Němci, kteří z jaderné Francie proud dovážejí jako vzteklí. A on na export nebude. To bude teprve zděšení. Nizozemská vláda tento týden oficiálně oznámila, že prodlouží činnost své jediné jaderné elektrárny a postaví dva nové jaderné bloky. Polsko postaví do roku 2043 celkem 6 bloků z kapacitou až 9 GW. Takže jak ještě budeme pokračovat s výčtem zemí, aby všichni zelení fantasmagoři pochopili, že žádné dotace na ty jejich OZE nebudou, protože ztratí smysl? 22. prosince Evropská komise zařadí jádro do taxonomie podporovaných zdrojů, protože jinak může na ty své dekarbonizační sny a Fit(ka) pro 55 a podobné idiocie zapomenout úplně. Samozřejmě s výstavbou jádra musíme opět postátnit ČEZ vykoupením soukromých akcií, mít tady státní strategický energetický podnik a také stabilní, soběstačnou energetiku pro průmysl a domácnosti za české ceny a utvořit středoevropský energetický trh, protože právě teď dělá západní Evropa cenami elektřiny nové členské země EU čistými koloniemi. Buď se EU zásadně změní, nebo se rozpadne. Tak je to jednoduché v očích těch, kteří všechny ty nesmysly platí, daňových poplatníků a hlavně VOLIČů.
Mám pro pana Vaněčka zapeklitý matematický příklad. Máte větrné turbíny o výkonu 5MW. Kolik jich potřebujete k produkci výkonu 100MW když už týden nefouká?
Stojící větrná turbína nedodá zrovna moc. A v celé Evrope jsou týdny kdy nefouká vůbec nebo jen málo jako třeba pro příklad teď.
V dnešním článku výše se popisuje jiný stav: když neplánovaně musíte odstavit 4 jaderné reaktory (když zrovna moc nefouká), co se stane?
No a článek odpovídá: cena elektřiny ve Francii vyletí nahoru. A elektřina ze zahraničí musí zachraňovat Francii. To je realita.
Kdyz odstavim predmetne bloky, prijdu o nejakych snad az 7%? Kdyz nefouka ci nesviti, prijdu v danem segmentu zdroje o 100% .
Je 7% vice nez 100%? U Vanecku bez diskuse ano.
Vanecek je obycejny blazen. Nema cenu mu odporovat.
Pane Vaněčku:
Nedávno se tu psalo o záměru postavit v severním moři umělý ostrov a na něm 30 GW VtE.
Otázka zní: co se stane, když (neplánovaně) v zimě nebude na tom ostrově foukat?
A druhá otázka: Jak často za rok (včetně zimy) tam nebude (bude minimálně) foukat, na rozdíl od této výjimečné situace neplánované odstávky 4 reaktorů z 58?
Třetí otázka zní: Co uděláte, když o té "odstávce" VtE budete dopředu vědět (několik dní dopředu z předpovědi počasí)?
Vy vždycky tvrdíte, že se VtE ideálně doplňují s FVE, případně s jinými VtE.
Zařídíte tedy, aby v zimě v okolí severního moře FVE zvedly výkon o 30, 20, nebo alespoň 10 GW (pro odpovídající pokles výroby na ostrově).
Nebo zařídíte, aby odpovídajícím způsobem více foukalo na jiném místě Severního moře, nebo Baltu, případně na pevnině přilehlých zemí?
Francouzům je to jedno. Klidně koupí lacinou elektřinu z východoevropských kolonií a tam ať si při polovičních platech svítí draze.
Obvykle pouštím konspirační teorie jedním uchem tam, druhým ven. Zde mne přeci jen zaujalo načasování, za dva týdny dojde k politickému vypnutí i 4GW německých, přičemž ty reaktory nejsou až tak daleko od JE Chooz (ta leží ve vnitrozemí na belgických hranicích). Všemi linkami ze Skandinávie teče už teď, co může. Bude prča. Edf v tiskovém prohlášení z snížila v návaznosti na tuto událost odhad výroby za r. 2021 o 1TWh, o EBITDA ale pythicky praví, že místo 17,7 mld € bude kvůli tomu v rozmezí 17,5-18 mld €.
Tak nahoda je to teda opravdu velka.
Ta nahoda mimodek zpusobila, ze maji ted zcela objektivni duvod "legalne" omezit preshranicni dodavky a nikdo je nemuze obvinit z porusovani "evropskych hodnot".
Přesně to napadlo i mně, ještě jestli to nesouvisí s taxatomii pro uvedení JE jako bezemisní zdroj , kterou projednává EK a má být schválena už příští týden, byť včera se šéfové vlád nedohodli.
Francie mozna pochopila, stejne jako Rusko, ze kdyz nekdo nad necim "ohrnuje pysk" tak proc mu to jeste cpat pod nos. Zejmena kdyz odbyt je a jini plati take dobre.
Oslabit nemce je sen Francouzu uz hodne dlouho. A ted tu sanci dostali na stribrnem podnose.
Ale to je samozrejme cira spekulace.
Zajímavé to je. Na druhou stranu bezpečnost JE asi vyžaduje i předběžnou opatrnost. Svarům nerozumím, ale chápal bych to spíše čistě technologicky.
nechci vám brát konspirační nadšení, ale takto to určitě není, EDF těmito odstávkami ukazuje nekvalitu svých JE, bude je to stát obrovské peníze z nevyrobené EE a obrovský propad ceny akcií, je to i špatná zpráva pro JE jako celek, protože to ukazuje, že se nedá spolehnout ani na její vzývanou vlastnost stabilitu výroby. Propad výroby z těchto JE je schopen v pohodě nahradit zvýšená výroba z uhlí a plynu, bude to ale znamenat další zvýšení cen EE, tentokrát můžeme díky JE.
Opakuji jednoduchou otazku znova.
Proc fve a vte zdroje TED nedodavaji plny nominalni vykon?
A pak jeste dalsi. Kdy zacnou dodavat plny nominalni vykon?
Turby na to je jednoduchá odpověď pro FVE, možná jsi to ještě nezaznamenal, ale blíží se zimní slunovrat tzn. jsou nejkratší dny a Slunce je nejníže nad obzorem = nejnižší výroba. V prosinci a lednu FVE dodají max. cca 10-15% letní výroby. Už si na to prosím na tuto zákonitost zvykni, to je základní vlastnost FVE, stejně jako, že nedodávají v noci. No a vítr dodává přesně tolik kolik fouká. Když bude foukat méně budou dodávat ještě méně než teď, a když bude foukat hodně vytlačí ostatní zdroje. Máme tady nějaký základ (JE, voda, biomasa, zde je výroba daná) pak máme proměnlivé zdroje FVE a VTE zde je velký rozptyl výroby, a pak máme plyn a uhlí, které doplňují flexibilně výrobu VTE a FVE.
Hlpb: vidíte. K mimořádné odstávce na JE dojde jednou za X let.
Zatímco OZE si vyrábí jak chtějí 24/7/365 a stěží se dá předvídat, jaká bude výroba zítra.
Protože nesvítí a nefouká
Turby: jen naprostý hlupák může položit takovou otázku a ještě ji zopakovat.
I když každý ví, že je to jen troling.
Jen ze sebe děláš hlupáka. Každý pozná, že jen chceš aby ti někdo dal za pravdu a mohl jsi ukázat jakej jseš "borec", že jsi to přece říkal. Že v zimě FVE a VE nedodávají plnou kapacitu..
Prozradím to jedno tajemství.
Tohle ví každý malý dítě na základní škole že Slunce v zimě svítí méně než v létě.
Turby:
Všichni víme že troluješ.
Jen ze sebe děláš hlupáka a dokonce dvakrát.
Prozradím ti malé tajemství.
To že FVE v zimě vyrábí méně než v létě ví i malé dítě na základní škole.
Otázka je do jaké třídy chodíš ty? :-)
Obrovské peníze je to bude stát proto, že tu elektřinu již prodali a teď ji nemohou vyrobit, takže ji budou muset nakoupit někde jinde mnohem dráž. Ono ale už není moc kde, protože prakticky všechno co může prodat elektřinu se stabilní dodávkou na leden už ji taky prodalo, takže se momentálně nabízí za 625 €/MWh, což už rozhodně neodpovídá v pohodě zvýšené výrobě z uhlí a plynu", ale spíš odezvě na straně spotřeby.
Tady se teď sklízí plody dlouhodobě lehkovážného přístupu k energetice v celé Evropě, Francie např. mohla v klidu dál provozovat dva bloky JE Fessenheim, kterou zavřeli loni. A problém nevyřeší ani více větrníků, ani více slunečníků.
Zdaleka všechno co může nevyrábí (ale to už jsem psal minule když Polsku muselo pomáhat Švédsko), problém je že není jak ten výkon vyvést do potřebných oblastí.
Já ale psal o Francii.
Zjevně je nevyřeší ani větší množství nový JE, když je tolik nečekaných odstávek JE. Ale zase si musíme uvědomit, že tyto JE mají stáří 22-26 let tzn. už zdaleka nejsou nejmladší, naše JE se původně plánovaly na životnost 35 let, další prodlužování životnosti stojí obrovské prostředky. JE je stavba jako každá jiná, po 20 letech je potřeba spoustu věcí stejně jako v RD vyměnit nebo opravit.
Zjevně to vyřeší jakékoliv zdroje, jejichž výkon je možné zvyšovat a snižovat podle potřeby, a neplánovaná odstávka dvou reaktorů spolu s neplánovaným prodloužením odstávky třetího na tom nic nemění. O statistickém porovnání spolehlivosti různých zdrojů to vůbec nic nevypovídá. Neplánované výpadky mají všechny zdroje, jen se o tom obvykle nepíše. Když se větší počet takovýchto zdrojů odstavuje než staví, jak se momentálně v Evropě ve velkém děje, tak je jen otázka času, kdy to přinese problémy.
Emile, pod toto tvé přesné shrnutí situace se rád podepíšu.
No tak výborně, asi u Skopčáků nastanou nějaké ty blackouty, to je přesně co potřebujou, aby už prozřeli ze svých eko-anarcho-terror-zelených snů... K tomu ještě Rusko, které snižuje dodávky plynu, aby prosadilo schválení NS II. No a možná přijde i ta invaze na Ukrajinu, takže Evropu v součtu čeká ještě hodně legrace...
Jinak já jsem už kompletně přešel na solární ostrovní systém pro elektřinu + dřevo na otop, takže to budu tak trochu sledovat jen zpovzdálí a někdy se pousměju lidské blbosti :-)))
To píšete o té zemi, kde když byli Rusové už v centru Berlína, tak proti nim stále hnali děti a dedky?
Němci umí prohrávat pouze totálně.
EDF má velké problémy s kvalitou svarů i u ještě nedokončených projektů s reaktory EPR. Ty opravy jsou prý těžko proveditelné a jsou nákladné. Největší problémy snad má EDF ve Flamanville.
Aby nezůstalo u obecného poplachu, který bývá vždy znepokojivější než konkrétní data: jde právě o Flamanville 3 (tj. nikoli o OL3 nebo HPC. Jestli 2xEPR pracující v Číně podobný problém mají či měly, anebo ne, neví mimo Říši středu nikdo). Francouzskému jadernému dozorci ASN se jednak znelíbil původní design a způsob provozu průchodek potrubí sekundárního okruhu mezi stěnami dvojitého kontejnmentu, bohužel se k tomu dopočítali až když už bylo postaveno. Druhak, ASN zjistil, že u tří případů zaústění pomocného potrubí do primárního okruhu může v důsledku tepelného ovlivnění okolí svaru dojít teoreticky k trhlině větší, než s jakou uvažoval projekt. Technické řešení problémů nalezeno, ze strany ASN odsouhlaseno, provedení úprav v nepřístupných prostorách na hotovém díle je, ano, časově náročné.
Tohle jsem si přesně myslel. Konstrukční chyba, nevyzkoušenej materiál, nevyzkoušenej svařovací postup. Podobný problémy jako na klasice s materiálem T24. Kdysi se dělaly creepový zkoušky s 15128 na 300000hod. Dneska se to vezme zkratkou a zbytek interpoluje. Jak je možný, že parovody s nájezdem 240000hod vykazují po diagnostice další životnost a Frantíkům se to začíná sypat?.
Uvidíme co všechno přinese tato super energetická krize. Jedno je ale jisté, bude to mít za následek obrovské tsunami v podobě instalací střešních FVE, lidí, firem, obcí a měst. Lidé a firmy zjistili, že se nelze spolehnout na trh a stát a musí se postarat sami, a budou se chtít alespoň částečně spolehnout na sebe = půlroční soběstačnost a částečná na podzim a v zimě.
Obrovský zájem je všude přítomný, z mých známých už jeden FVE + baterii objednal a další 4 se na to chystají v příštím roce, dokonce to zvažuje kamarád, který je totální odpůrce OZE, po zjištění nových záloh si chce nainstalovat střešní FVE.
to silne pochybuju. neco to v lete ted usetri, ale staci aby se preslo na sezonni tarify, kde bude el v lete levna a v zime draha a vsichni s fve maji smulu. jen utrati balik za fve a maximalne si v lete ohrejou bazen. pokud ho teda maji.
Turby, před krizí byla návratnost pro RD od 11-13 let, u firem 7-9 let, při po navýšení např. u ČEZ se návratnost sníží u RD na 8-10 let, firem 4-7 let. U firem je spotřeba EE, když s ní netopí téměř konstantní. Velká spousta RD mají jen EE, bez existence plynu. Reálná data z mého domu s TČ, kde na EE i vaříme. Roční spotřeba RD 8,6 MWh, z toho od od března do října 4 MWh, listopad - únor 4,6 MWh. Přemýšlím o FVE s roční výrobou 6 MWh + baterie, předpoklad je, že 5 MWh využiju pro spotřebu 1 MWh dodám jako přebytek do sítě. V zimě pak budu využívat baterii k nabíjení v noci levnější energie nebo při velké výrobě VTE v Německu super levná energie a následně EE budu spotřebovávat.
Bláho, ta návratnost asi dost silně záleží na tom, jakou má ta firma nebo domácnost spotřebu a jak ta spotřeba odpovídá výrobě té FVE, nemyslíte? Reálná data z vašeho domu jsou většině ostatních úplně k ničemu, protože má každý ta reálná data úplně jiná.
Jsou to vaše peníze, ale nevadí vám že třeba za poslední měsíc se ta "super levná energie" nějak nedostavila, když cena elektřiny ani na hodinu neklesla pod 50 €/MWh a jen 8 nocí pod 100 €/MWh?
Emile, je jasné, že každý má jiné podmínky a na ty si to musí případně nastavit. Ale dle reakce mých známých, kdy už celkem 5 z nich po obdržení nových záloh vážně uvažuje o střešní FVE, a je mezi nimi i jeden totální nepřítel OZE, který topí plynem, ale po obdržení záloh na EE, přemýšlí o FVE, druhý např. topí dřevem. Prostě ty ceny znamenají jediné, že ta množina zájemců se obrovsky zvětšila. Emile aktuálně prožíváme cenovou anomálii, která se už nebude opakovat, vzhledem k plánům jednotlivých států, kolik chtějí stavět VTE ani na chvíli nepochybuji, že v horizontu let budou obrovské přebytky v Evropě v zimě. FVE+baterie není investice na 3 měsíce, to že měsíc nefouká nic neznamená, ale na 20-25 let, musíš vycházet z předpokladu kam směřují energetiky států jako Dánsko, Německo, Polsko a další, které chtějí obrovsky navýšit instalovaný výkon VTE.
1) Ano, právě protože má každý jiné podmínky, tak je celkem jedno jaké podmínky máte vy nebo jaká je reakce vašich pěti známých.
2) To tvrdíte vy, že se tato cenová anomálie nebude opakovat, ale vzhledem k tomu že jste taky před měsícem tvrdil, že "v nejbližších dnech a týdnech uvidíme prudký pokles cen plynu a elektrické energie díky zvýšeným dodávkám", přičemž právě od té doby naopak neustále prudce roste, tak nevím kdo tohle vaše tvrzení může brát vážně.
1) neznám konkrétně podmínky ostatních, proto jsem uvedl svoje, podobné jako já topení, vaření, ohřev vody na EE má v ČR statisíce RD.
Mé známé jsem uvedl, jako dokreslení situace, kdy člověk, který ještě před půl rokem tvrdil, že střešní FVE jen přes jeho mrtvolu, po obdržení nových záloh a propočtu úspory, změnil názor. V následujícím letech uvidíme brutální nárůst instalací v celé Evropě.
2) Problém je, že nenastala ta podmínka snížení cen, stále nedošlo k navýšení dodávek plynu. A je otázka jestli nastane, protože sledujeme napínavou šachovou partii Rusko-Ukrajina-EU-Nord Stream 2. Myslím, že se můžeme tuto zimu jen modlit, za silný vítr a mírnou a krátkou zimu : )
Ad 1) Právě když neznáte podmínky ostatních, tak z nich těžko můžete vyvozovat návratnost, natož z nějakých názorů svých sousedů.
Ad 2) Problém je že jste opět věštil ale nevyvěštil. A je teď snad i vám už jasné, že pokud je energetika Evropské unie ve stavu, že se musí modlit za silný vítr, mírnou zimu a výsledky ruské šachové partie, tak to je docela smutný výsledek, a že tudy cesta dál rozhodně nevede.
FVE mám je to velmi zajímavé sledovat jak probíhá spotřeba a výrobě během dne i během roku. Jediné co mohu říci, tak to, že počítat s průměrnými hodnotami za rok je nesmysl, protože průměrujete, přechodem na FVE se vám změní i časy pro HDO a jako u všeho co zlevní, tak se zvýší spotřeba. Zatím to beru, jako zajímavý koníček, tj. investice s velmi dlouhou návratností. Jsou tam různé externality o kterým firmy moc nemluví, jako je například zastínění sněhem, které se při výpočtu oslunění neuvažuje. Tím nechci říci, že FVE je hloupost, spíše naopak, ale jeho výpomoc v distribuci EE je omezená zejména na jaro a léto a taky že koncentrace FVE na různá pole je to nejhorší co může být.
zastineni snehem? poviem vam jedno sladke tajomstvo, mne panely vyrabaju nieco malo aj pod slabou vrstvou snehu a aj pokial je snehu viac tak obvykle sam do par dni zlezie (nechce sa mi to rucne ometat)
toho snehu nam tu v dosledku zmeny klimy nepada zas tak moc a urcite nam tu nevydrzi dlhsie ako tyzden nez zmizne
A jak, prosím, pomůže v ČR vybudování FVE na střeše od října do dubna, kdy je tzv. zimní sezóna a je spotřeba EE i v domácnostech největší? Děkuji za odpověď.
Snížíte tlak na sektor paliv, což znamená že teoreticky bude v létě plyn, ale i uhlí a ropa levnější a tedy se snáze naskladní na zimu.
A zhorší ekonomiku ostatních elektráren a to nejen těch "špinavých" na plyn a uhlí, ale i všech ostatních, jako jsou vodní, bioploynové, větrné a jaderné. Takže o to zase bude elektřina dražší.
Protože pokud dvakrát dotovaná FV (jednou investičně a podruhé provozně) půjde pod cenu (třeba několik hodin denně kolem poledne), tak v průtočných vodních elektrárnách poteče voda místo přes turbínu přepadem, větrníky přestanou vyrábět i když bude foukat, JE bude přebytek výkonu chladit do okolí, uhelná ušetří něco uhlí, ale také část té doby bude v horké záloze, podobně plynová. Ale všechny z nich mají i tak různě vysoké stálé náklady, které pak promítnou do ceny elektřiny i za dobu, kdy nevyrábějí.
A samozřejmě takovéto zdvojení zdrojů se projeví také v odpovídající násobné uhlíkové stopě na výrobu těch zařízení.
Určitým řešením pro FVE alespoň v průběhu dne je krátkodobá akumulace. Ale zase musíte k ceně výroby ve FVE připočíst cenu akumulace a k uhlíkové stopě FVE (která sama o sobě je poměrně vysoká, násobně vyšší, než u VtE, ale i JE) připočíst uhlíkovou stopu akumulace.
Pokud se budeme bavit o FVE v domácnostech, kde nejvíce hrozí problémy s poledními přebytky, tak tam ten výkon pustíte buď do baterie, nebo do vody, do sítě a zpět se to nevyplácí.
Asi jen s výjimkou Dunaje, krom nějakého období na jaro, má většina řek období nízkých stavů právě v době kdy FVE dávají nejvíce, tedy přes léto, dopad na ekonomiku VE, které pravděpodobně tak jako tak musí být odstaveny, bude malý.
Co se velkých fotovoltaik týče, tak tam pro změnu i s relativně malými investicemi do rozšíření akumulace je možné jít do dalších několika GWp, dostat se k 6 GWp by neměl být zásadní problém, 8 GWp by se mělo dát také ještě zvládnout, ale je otázka jak to tam bude právě s domácnostmi, a to už jsme někde kolem 10 % spotřeby a nějaká extra velká nová akumulace ne úrovni sítě nebude potřeba.
Krátkodobá akumulace na tom nic nezmění u velkých, ani u malých domácích FVE. Stejně i ty domácnosti odeberou méně (nebo nic), bude o to větší nerovnováha léto - zima, větší náklady na záložní zdroje, které v létě nevydělají, ale fixní náklady budou mít stejné.
Pokud si prolobují FVE přednostní odběr před ostatními, nebo si pomocí dotací zajistí možnost nižší ceny, tak to znamená, že o to bude nadbytek a vytěsní ostatní zdroje = zvýší jim náklady. A to nakonec zaplatí odběratelé, jak jsem psal. Jednou na dotacích (platí je odběratelé) a ještě jednou na dražší elektřině z těch ostatních zdrojů.
VE mívají několik turbín a i při nízkém stavu vody musí odpouštět minimální průtok a mohou vyrábět elektřinu (třeba jen na jedné turbíně).
Vemte si i flexibilní uhelné a paroplynové elektrárny. To není tak, že "lusknete prsty" a máte změnu výkonu 0-100%.
U uhelné dopředu musíte natopit kotle na tlak, potom čekáte na pokyn k rozjezdu, musíte nafázovat (srovnat frekvenci závislou na otáčkách turbíny). Na konci dostanete pokyn k opětovnému odstavení a při poklesu otáček odstavíte turbínu a zbytek páry vypustíte. A to byste v součinnosti s FVE měl dělat 3*denně: Ráno kolem 6:00 začátek odběrové špičky, FVE ještě nevyrábějí - najíždíte. Před 12:00 v závislosti na roční době a oblačnosti přebytek z FVE, odstavujete, odpoledne už nesvítí, ale špička trvá do 21:00 najíždíte, kolem 23:00 odstavujete, sice FVE nevyrábějí, ale také podstatně klesá odběr.
Jasně, to je extrém, všechny asi není nutno zcela odstavovat, některé budou jen regulovat výkon ve svém regulačním rozsahu, ale i u takových klesne účinnost. Nejvyšší účinnost je jen při daném výkonu, nad o pod něj účinnost klesá, cena a produkce CO2 stoupá.
Ještě jsem zapomněl, když už debatujeme o JR a JE:
Rozsah a rychlost regulace výkonu JE hodně záleží na její konstrukci. U reaktorů 3 a vyšší generace se s kolísání výkonu počítá. Speciálně Francouzi s tím mají dobré zkušenosti.
Kromě toho se uvádějí do chodu (nebo brzo budou) vysokoteplotní reaktory chlazené sodíkem, solemi, nebo olovem. Tam je možný zásobník horké soli (sodíku, olova) a flexibilní, velmi rychlá změna výkonu.
Projekt Natrium s takovým zásobníkem počítá. Výkon 350 MW, krátkodobě až 500 MW.
Tomáši, střešní FVE funguje následovně, od dubna do září zajišťuje veškerou spotřebu RD a ještě dodává přebytky do sítě. Březen, říjen, pokryje cca 40-50% spotřeby domu, únor a listopad pokryje cca 20% spotřeby domu, prosinec a leden pokryje cca 10% spotřeby.
Ale tomu nejde věřit, zrovna nyní už týden nesvítí a je kolem +2 stupňů. vy tvrdíte, že vám FVE vyrábí EE? A tak je to s přestávkami celou zimu. Možná bydlíte někde na jihu, kde je slunečněji, ovšem průměr 15% za zimu je moc. Navíc, vaše otopná soustava, TČ+ FVE je tak finančně nákladná, že věřím, že bez dotací jste ji asi nepostavil, takže všichni máme jít pro dotaci? Mi jsou totiž dotace silně proti srsti kvůli deformaci trhu. Nakonec -stejně se bez stabilního zdroje JE, plynu nebo uhlí ani vy neobejdete, takže nechápu, proč tady proti němu prudíte.
Pan Blaha zadnou nema. Jen o ni uvazuje.
prumer 15% za zimu je malo, tolko mate mozno v 1 mesiaci zvysne je to skor viac
Doma krmím klasickou klimatizační jednotku (v zimě topí v létě chladí 3,5 kw výkon 1f) jednofázovou fve o výkonu 1,5kw, celí dohromady i s klímou to stálo 45tis. FVe jsem stavěl svépomoci nic složitého. Výroba za dnešek na střeše 2,6 kw. Elektrárna jede od pozdního jara 2021 zatím celková výroba 0,5 Mwh. Můj odhad mohlo by to dát kolem 1Mwh za rok, ale to se uvidí za 5 měsíců.
Na FVE+baterii samozřejmě dotaci rád využiju, dokonce si myslím, že vzhledem k vysokým cenám EE a nově chystanému snížení DPH na 0-5% na solární panely a jejich instalaci, by se mohla snížit velikost dotací na FVE, protože ta návratnost se dostane u RD kolem 6 let. To, že jsi proti dotacím, je tvůj problém, jen je zajímavé, že u FVE ti to vadí, ale u plánovaného nového bloku JE, ti to jaksi nevadí. Tady je dokonce dotace pro ČEZ 100% (celou JE pro ČEZ bude financovat stát, protože by se to ekonomicky ČEZu nevyplatilo) + další dotace formou smluvní garantované ceny, což znamená, že nový blok JE bude mít garantovanou cenu výkupu, která rozhodně nebude pod 80 €/MWh. Je vysoce pravděpodobné, že v budoucnu bude muset stát doplácet ČEZu velkou část vyrobené energie, protože se může stát, že např. v roce 2045 může byt cena na burze jen 60 €/MWh. Při roční výrobě nového bloku 8 TWh = 4 miliardy ze státního rozpočtu. To je realita, představa některých, že postavíme 10 bloků a budeme mít levnou EE, tak to rozhodně není realita. Z nových zdrojů jsou ty jaderné absolutně nejdražší a každý další rok je to horší. Spousta lidí to pochopí po zveřejnění nabídek a výpočtu finální ceny s úrokem financování, navíc Tomáši soukromá otázka, kolik je ti let? Nepřijde ti absurdní, že jestli ti je kolem 45 let tak v době spuštění nového bloku půjdeš do důchodu...Ve své práci musím plánovat na měsíce, roky dopředu, ale dvacet let, to je absurdní, za dvacet let bude energetika a technologie někde jinde a to se nebavím, že tato mastodontní technologie zde bude fungovat až do roku 2100. Myslím, že všichni tušíme, že technologii, která se od roku 1980 skoro vůbec nevylepšila, bude těžko lidstvo používat za 80 let.
Petr, díky za reálná data, chtěl bych FVE 6 kWp, což by znamenalo dnešní výrobu cca 10 kWh/den to je na nejkratší dny super
hlpb
Reaguji na ty křiklouny že FVE v zimním období nic nedává. I takto malá elektrárna dává 0,6 Kwh/den v tomto čase i kdy je úplně zatažená obloha. Takže vám při 6 Kwp 2.4/den to je slušný. Na aku si ještě počkám.
hlpb- proč prudím proti dotacím? Protože chudí v nich přispívají ze svých daní bohatým, ti co bydlí v paneláku přispívají těm, co si pořídí RD! Prostě do oči bijící nespravedlivost! A k tomu dalšímu- FVE s 3 kWp přijde bez baterie na cca 135 tis. (bez dotace) vyrobí ročně kolik? Při dobrém počasí necelé 3 MWh a to ne vždy v době, kdy tu elektřinu potřebuji. Já máme na střeše solární panely, které mi vyrábějí teplou vodu na ohřev a topení. Od února do listopadu. Když náhodou zasvítí sluníčko i prosinci a v lednu, tak i tehdy z toho dostanu 50 stupňů teploty.To dává mnohem větší smysl, než FVE! Jo a pro pana Petra- FVE svépomocí je dost o hubu(legálně nelze). Aspoň tak to píšou Solární experti. A o výkupu přebytků EE z se, prosím bavit nebudeme , ono totiž e.on o ně nemá zájem vůbec, stejně tak ČEZ a malí obchodníci nabízejí něco mezi 450-600 Kč/ MWh, což je nic.
Tomáš
- Pane za 135tis můžete mít fve 4,5 Kwp a Třífázový měnič.
- tak to jste vyhodil prachy za termický solární systém nedává smysl.(znám to z vlastí zkušenosti :-( )
-Mám doma měnič který se chová vždy jako spotřebič.
Petr-ne, neznáte a žvaníte. Zatímco já když slunce trochu svítí jsem schopen "nabít" zásobník s 800l vodou na 65 stupňů na jaře a na podzim, v létě více- až 110 C, tak vy s tou FVE to nikde nejste schopen efektivně naakumulovat! A mi už ta teplá voda ohřívá TUV a teplo, pokud je třeba, a to za 1/5 nákladů, než FVE! Do podlahového topení mi stačí 32 stupňů! Takže tady laskavě necintejte pentlí!
Bláha nechápe ani rozdíl mezi půjčkou a dotací.
3MWh vyrobi rocne 2,7kWp elektrarna, poslat vam excely zo stridace?
Tomáš.
A k čemu vám to je, že máte přes léto stovku na bečce? Ještě to musíte chladit. Jedině, že by jste topil, když ostatní chladí. Tak se pochlubte kolik jste investoval do toho systému?
FVE vyrábí i když termické panely leží na střeše jako lemry a nic z nich nejde, to je tak 5 měsíců v roce čistá nula jako na potvoru zrovna v zimě.
A EE je řádově cennější typ energie než teplá voda.
V zimě i teď kolem slunovratu vyrábí 20%, když je rozumné počasí (nemusí být úplně slunečno, stačí i slabé mraky)... Samozřejmě v období inverze nebo denní mlhy což je hlavně v lednu to může klesnout třeba na 2% ale to je extrém... Pokud máte dostatečně předimenzováno včetně baterií/kotle, tak furt bohatě stačí.
Je to možné, ale ještě větší bude poptávka po kamnech a tuhých palivech. Protože FVE v zimně nezahřejí. Kamny si nakonec v nejhorším i posvítím. V létě až FVE pojedou se tolik o dodávku nebojím.
Samozřejmě, pokud je to dřevo z vlastní zahrady, případně sběr z přilehlého lesa, které se během roku zase obnoví - tak pak je to zcela ekologické a dobrý doplněk právě pro FVE v zimě... tedy hlavně třeba na chatě nebo chalupě, případně i RD, ale tam je pak potřeba další investice do moderního kotle. Nebo tepelného čerpadla.
dle Vás se nedá spolehnout na stabilní zdroje, tak se budeme spoléhat na ty nestabilní a nepredikovatelné :D
To bude trvat nejspíš jen do doby než většina lidí zjistí že i když do FVE vrazí půl milionu (po dotaci) tak si stejně nemůže dovolit odpojit se od sítě a v zimě kdy bude elektřina nejdražší ji musí kupovat. Povede to jen k tomu že v létě bude energie přebytek v zimě bude o to dražší - protože menší množství prodané energie musí zaplatit stálé zdroje kde je celková cena za rok více-méně stejná. Dá se očekávat že tarify na to zareagují a cena v létě a v zimě se bude lišit.
Toto je na vyšetření ze strany orgánů EU. Silně to zavání spíš pokusem o vydírání, nebo minimálně manipulaci trhem. Pokud se prokáže že šlo o účelové, byť pod legální záminkou, odstavení JE, tak by EdF zasloužilo po pařátech.
Teď jsme bohužel ve velmi nešťastné situaci kdy trhy již relativně integrované jsou, ale bohužel mezi zeměmi a někdy ani jejich částmi, není dostatečná přenosová kapacita aby bylo možné přenášet dostatečné objemy proudu pro srovnání cen a maximální využití zdrojů.
to je ale bezbreha naivita. kolik ti proboha je? 14? :-)
Argumentací ad hominem a argumentačním faulem jste se diskvalifikoval z množiny slušných diskutérů.
Přeji příjemný den a už sem nechoďte.
ale no tak, nebud upjaty jak pubertak :-)
A co by ted ta prenosova kanapicta mela prenaset?
Fyzicky dostupný výkon v Evropě pořád ještě existuje. Přinejmenším v objemu odstavených čtyřech reaktorů, reálně větším.
Je to přesně naopak, než píše pan Vaněček a někteří další.
Objevení problémových svárů svědčí o existenci neustálé důkladné kontroly. Preventivní odstavení dalších reaktorů stejného typu svědčí o opatrnosti, která je vždy na místě.
Dají se svary opravit? Předpokládám, že ano a i kdyby byly reaktory mimo provoz delší dobu, po náběhu zase budou dávat mnoho let a desetiletí stabilní a nízkoemisní elektrickou energii... a to i do "pokrokového" Německa, které místo aby napřed odstavovalo uhelné elektrárny, nejnovější superkritické bloky až nakonec a až potom jaderné, tak to dělá přesně, jako by o CO2 ani nešlo....
Samozřejmě z hlediska obchodního bylo správným rozhodnutím odstavit reaktory právě teď, kdy jejích výpadek bude finančně nahrazen zvýšenými cenami. Není to od nich úplně úplně pěkné, ale zcela pochopitelné a lepší než být později nařčen ze zanedbání bezpečnosti.
Růst cen plynu a ee se stává sociálním problémem, a to nejen pro nízkopříjmové domácnosti. Cena plynu se zvýšila za rok (17.12.20 ver. 17.12.21) cca 6x, cena ee 5x. To by ve výsledku představovalo navýšení účtů u konečných zákazníků u ee cca 3x u plynu cca 5x. Asi uzrává doba na zásadní zásah do cenotvorby energií, řada zemí již stanovila maximální ceny. Jak vážná je situace ukazuje i rozhodnutí eu o možnosti snížená sazby DPH u energií až na 5%, to však nic moc neřeší. Další cestou je využít státního ČEZu a použít jeho současný profit na dotaci ee zákazníkům. U plynu má ČR situaci podstatně složitější, tam by jedině pomohlo uzavření dlouhodobých smluv s fix cenami. Zima a jaro budou zajímavé.
Trh se chová tak jak se chovat má, drbat do něho je cesta do pekel. Omezování DPH a různé kompenzace a zastropování cen energií (v Číně takový krok už nadělal problémy uhelným elektrárnám) atd. takovým drbáním je. V době kdy jsou energie, nebo obecně suroviny, drahé, tak má dojít ke krokům pro maximální zvýšení efektivity a úsporu energie, pak poklesne objem spotřeby a následně klesne cena. Ne že v momentě kdy se začne zdražovat, tak se objeví stát a začne cenu uměle snižovat. To nic neřeší. Pokud výrazně omezíte DPH a do toho začnete rozdávat peníze tak místo toho abyste si koupil jednotky na které máte si koupíte 3 na které máte nyní a co se stane? Cena zase poleze nahoru na úroveň kdy koupíte jenom ty 2 jednotky, nebo i méně...
Kdo ještě neudělal, tak má letos jedinečný důvod třeba k tomu vyměnit žárovky za úsporné, skončit s tím žárovkovým švejkováním, začít uvažovat o nových spotřebičích, nebo oknech, nebo co je potřeba. Já vím, nemá na to každý, jsou to i velké investice, ale návratnost bude při současných cenách energií rychlá.
Pro firmy je tu možnost, spíš důvod, investovat do rozvoje MVE, výkupní cena je již výrazně pod cenou dlouhodobých kontraktů (dle dat z kurzy cz) na elektřinu. To stejné platí už bez problému pro ostatní OZE. Máme tu šanci využít současnou energetickou krizi k urychlení a restartování některých procesů, jako je například ukončení skládkování a náhradu spalováním či využitím BRKO, nebo instalace FVE. Dá se zatlačit na lepší využívání energií a paliv.
Pokud nastalou situaci nevyužijeme k modernizaci, aktivizaci a zlepšení situace, pokud tu budeme všichni sedět na zadku a čekat na to co se stane v Německu, nebo až/jestli se postaví nějaká JE, tak si ty vysoké ceny zasloužíme.
V zásadě s Vaším komentářem souhlasím. Jde však o postupy a cíle, kterých lze dosáhnout ne za měsíc nebo i rok, ale je to otázka desetiletí. Cena na burze stoupla za jeden rok cca 5x. Zatím jsem nikde nenašel analýzu, jaký vliv to bude mít na běžného občana. Bývalý ministr Havlíček uvedl, že cenové navýšení by mělo být u ee 20-30%, u plynu cca 50%. Jsou tato čísla věrohodná ?
Energie resp. teplo považuji za základní životní potřebu a měla by proto být pro občany běžně dostupná. Proto země jako např. Španělsko nebo Francie začaly občanům pomáhat. Dnes ČEZ prodá na burze ee za 5x vyšší cenu než před rokem, náklady na výrobu zůstávají na původní úrovni, zisk tedy plyne akcionářům, většinovým akcionářem je stát. Lze proto využít tohoto "mimořádného zisku" k zastropování ceny.
Situaci. kdy důchodce má mnohdy platit zálohy ne energie ve výši jeho důchodu je pro mě sociálně neúnosná. Dnes jsme ochotni vydat miliardy (dotace) na rozvoj elektromobility a na druhé straně zde existuje nemalé procento občanů, kteří zvažují, zda si mohou doma zatopit.
ČEZ má většinu svojí letošní výroby už dlouho prodanou ještě za původní ceny, takže ten "mimořádný" zisk se začne dostavovat postupně až v následujících letech.
To je dobrá informace. Je možné predikovat cenový vývoj pro roky 2022-2024 ? A to i v souvislostech kolik je ee nakoupeno forwardy na ee. Jde mi o to, aby bylo možné si udělat nějaký rozumný plán do budoucna ve vztahu k nákupu ee. Nepanikařit, ale mít možnost se rozhodnout na základě ověřených dat.
Predikovat cenový vývoj v současnosti možné není, kdo to udělal, většinou se hrubě spletl. Lepší predikce než jsou aktuální ceny futures na jednotlivé roky bohužel nemáme, ale i ty se dost rychle mění.
ČEZ už má údajně prodáno na rok 2022 cca 90 % produkce, na rok 2023 polovinu a na rok 2024 čtvrtinu. V tom se příliš neliší od ostatních utilit, které mají podobnou strategii.
Z neuvěřitelného rozdílu, kdy na EEX právě stojí na rok 2022 celoroční baseload 240 €/MWh a na rok 2023 120 €/MWh (tedy pokud dobře vidím; furt to roste, věřit se mi nechce), lze soudit, že na celém širém světě dnes nikdo neví, co a proč za rok doopravdy bude. Představuji si, že někteří obchodníci setrvačně doufají, že jde o bouřku, která jak přišla, tak odejde, jiní vykupují vlastní smlouvy, aby pak náhodou nemuseli trpět ještě víc...
Myslíte že v interregna někdo dává ven velké rozbory o tom jaký vliv to bude mít? Čekal bych to v prvé půli ledna. Ale nemám důvod těm číslům úplně nevěřit, byť bych spíš čekal skutečnost mírně za hranicí horního rozsahu. Proti drahé zimě bude zase pracovat, doufejme, levné léto, oživení těžby a světového obchodu a těžby.
Znovu se budu opakovat, po tom co tu předvedl Babiš, tak absolutně není prostor cokoliv sanovat a zastropovávat z rozpočtu. Aby se to nějak srovnalo, tak by bylo třeba do rozpočtu během dalších dvou, tří let, generovat roční přebytky 250-350 miliard. Nebo nechat inflaci dělat své. Jestli se mají vydávat peníze na řešení energetické krize, tak by to měly být takové které budou s to generovat další pro společnost.
Jestli to sledujete více, tak víte že celkem podporuju MVE, napadá mne třeba plán velké modernizace jezů, pokud nahradíte pevné za pohyblivé, hrazenou výšku o sílu vodního paprsku přepadajícího za průměrného průtoku a zlepšit zároveň povodňovou ochranu. Zároveň se tam dají udělat opatření pro řešení věčných sporů a minimální průtok a průchodnost jezů. Dala by se zaúkolovat povodí k přípravě projektů na nevyužitých jezech pro které se pak v dražbě najde investor. Takové investice se budou vracet a to nejenom tím že se zvýší produkce energie, ale i tím že se zlepší ochrana před škodami danými zpětným vzdutím.
Co si mám představit pod tím "běžně dostupná"? To je všechno od toho že elektrárny musí zřídit přípojné místo až po to že stát bude dotovat tropický skleník v budově s tepelnou ztrátou ve třídě Z ze škály A-G. Kolik to je v jednotkách 1, 10, nebo 100kWh na osobu a den?
Jestli něco dotovat, tak ne energie, ale úsporná opatření, v mnohem větší míře, než je tomu teď. Respektive pokud má být dotována spotřeba energie, tak je třeba aby zároveň byla učiněna prokazatelná opatření ke snížení spotřeby energie, pokud je tedy kam spotřebu snižovat. Což mnohdy ještě bývá. Je to nějakých deset let od zákazu prodeje klasických žárovek, lidi ještě dojíždí staré zásoby žárovek eventuálně halogenek, (ev. si kupují žárovky pro průmysl ke nemůžete riskovat stroboskopický efekt) přitom náhrada 60W se zaplatí dvakrát za dobu životnosti původní žárovky při loňských cenách elektřiny. (Letos dostanou starší příbuzní energetické úspory pod stromeček, sami by si to nekoupili, nebo nevěděli jaké a stejně bych to musel řešit)
Sociální problémy kolem energií jsou jenom projevem složitějších sociálních problémů, do kterých se nám společnost dostala v oblasti bydlení, kdy se lidi nechali přesvědčit že se stavět nemusí, že "sprawl", který v Evropě, nebo minimálně u nás ani pořádně neexistuje, je fuj, a že bydlení v nájmu a v bytě je super. To je, pro majitele bytů, společensky je to ale velmi nákladná forma bydlení s minimálním prostorem na optimalizace a zároveň způsobuje že se některým lidem pak nedostává peněz.
Což řešit sociální otázky dotaci prvních 100 kWh v měsíci. A naopak zase spotřebu nad 300 kWh cenově znevýhodnit? Limity jsem odhadl.
Tak si říkám, kdy zvítězí zdravý rozum a naši sousedé v SRN si řeknou, odstavme těch posledních cca 9000 MW v JE až budeme mít bezpečně zajištěnou produkci z OZE a do té doby to poběží...
Zarputilost v odstavování něčeho funkčního a bezemisního mi připomíná nesmyslné rozkazy jednoho kaprála ve II. světové válce...
Měli ho poslechnout, byla by kratší...
Nezlobte se, ale já to nechápu. Proč bychom to měli pocítit i u nás, když je naše země soběstačná a vyrobí více elektřiny než spotřebuje? Jediné co by chtělo udělat je, ať státní firma ČEZ, největší výrobce elektřiny v ČR jí neprodává přes burzu, ale rovnou odběratelům a promítne jen vyšší náklady. Všude čtu, že se zdražují povolenky, před covidem stály cca 60 eur za tunu a nyní stojí cca 100 eur za tunu, kolik povolenek je potřeba na výrobu mgw???? O žádných jiných vstupech a jejich zdražení jsem se nedočetl, tak proč máme doplácet za to, že někde větrné a jiné elektrárny nevyrobí dost elektřiny?
Ihned zastavit dovoz elektřiny, interně stabilizovat cenu elektřiny. Prodat ven pouze mírné přebytky.
oni nám tady frantíci také nějaký ten blok splácaji
Ekologie jde do kytek,Polaci rozhodnou,to chteji ti pandulaci v Bruselu?Posledni kapka pretece a lide se zaridi podle sveho,nic jinho jim nezbyde...
To není realita, ale lež. Francie je exportér elektřiny, nepotřebuje zachraňovat elektřinou ze zahraničí, maximálně omezí export.
A "zapomněl" jste, že odstávka těch bloků sníží výkon francouzských JE o 7%, zatímco nevhodné počasí sníží výkon VTE o 100%.
Škoda, že máme v ČR 2 elektrárny a s cenami nám hýbou žabožrouti. ?
A co u nás, také se odstavují nějaké elektrárny. Nevím o to, tak proč by tahle situace měla ovlivnit naši cenu elektřiny. Je nezbytné zastavit ten nesmysl, kdy vlastní elektřinu nakupujeme na německé burze v Lipsku. Elektřina se vyrábí v této zemi za české ceny, tak by se rovněž měla v této zemi za české ceny prodávat. Samozřejmě, přebytky můžeme se ziskem na té burze prodat. Dalším problémem jsou emisní povolenky se kterými se nesmyslně obchoduje, to určitě nebyl jejich účel. Jejich cena díky spekulantům závratně stoupá a zvyšuje tak cenu elektřiny. Bohužel, české mzdy a důchody jsou takové, jaké jsou, takže se nás to dotýká více, než "zelených" Němců, kteří všechny tyhle nesmysly vymýšlejí.
A nebylo by dobré vybudovat společnost, která by ty JE dokázala v evropě stavět? Trošku oživit ten těžkej průmysl, akademie věd, dodávku velkých technologických celků a tak. I kdyby měli přetáhnout inženýry z rossatomu...
A druhý dotaz - co přenosová soustava? Teď jsem četl, že čtveřice solárních panelů dá za měsíc 40 - 160kWh podle období. (Elektroauto potřebuje cca 30kWh na 100 km). Opravdu se dá ekologicky udělat záloha na situaci, kdy dochází k takovýmhle výkyvům v dodávkách, a zároveň k výkyvům ve spotřebě? Mě se furt jaksi zdá, že kvůli OZE by bylo levnější postavit druhou sadu drátů. Prostě těm, co se dokáží vyrovnat s kolísáním 0 - 400%, (a nakoupit zálohované střídače či jak se to jmenuje) přivést do podniku jeden drát z místní FVE, a těm druhejm drát z Dukovan :) Než to prasit dohromady.
Prvně, máte tam chybu u EV, ta spotřeba je 18-20kWh/100km. Reálná denní spotřeba je pak kolem 4 kWh, vzhledem k tomu že nabíječky jsou už celkem chytré, tak se to denní nabíjení změní v zátěž, dejme tomu 400W. To není nějaký velký výkyv.
Čtveřice jakých panelů? Víte mám tu panel 3v@40mA, ten to fakt nedá :) (ale to je jenom takové rýpnutí)
Ne, nebylo by jednodušší tahat dráty, dokonce je u nás problém postavit vedení mezi závodem a firemní elektrárnou a je jednodušší to tahat přes veřejnou síť, musel byste změnit poměrně dost předpisů.
Do jakého že těžkého průmyslu to chcete přesně investovat? On tu je, akorát dělá speciální a kvalitní výrobky, ne řeky blatoocele, na to jsou hutě v Indii a Číně. Navíc na světě je ocele a kapacit na její výrobu nadbytek. Do toho chcete přidávat další? Jakože chcete postavit hutě které budete muset dotovat?
O vývoj jaderného reaktoru se tu pořád někdo pokouší, jenom to spíš vypadá že než aby to byl opravdu funkční reaktor a zařízení, tak jde o to aby to byl způsob jak tahat peníze na výzkum.
Až EU parlament nařídí, že má slunce svítit i v noci, bude po problému :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se