Francie tento týden odstaví svou nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim

DomůJaderné elektrárnyFrancie tento týden odstaví svou nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim

Francie v úterý ukončí provoz druhého bloku jaderné elektrárny Fessenheim. První blok elektrárny, která byla spuštěna v roce 1977, byl odstaven v únoru. Kompletní demontáž a demolice elektrárny by měla být hotova nejdříve za dvacet let. Na náhradu v podobě nového jaderného bloku Flamanville 3 si, vzhledem  k průtahům při stavbě, bude muset země ještě dva roky počkat.

Francouzská energetická společnost EDF odstaví v úterý 30. června nejstarší jadernou elektrárnu v zemi. Elektrárna Fessenheim, která byla uvedena do provozu v roce 1977, o tři roky překonala původně plánovanou čtyřicetiletou životnost. První blok elektrárny s instalovaným výkonem 900 MW byl odstaven letos v únoru.

Odstavení elektrárny uvítají zejména ekologičtí aktivisté, jejichž cílem se elektrárna stala po havárii v japonské Fukušimě. Naopak zhruba tisícovku zaměstnanců čekají nepříjemnosti v podobě změny pracovního místa do některé z ostatních francouzských jaderných elektráren.

„Především doufáme, že jsme posledními oběťmi tohoto tažení proti jaderné energii,“ uvedla zástupkyně odborů Fessenheim Anne Laszlová.

Po vychladnutí jaderného paliva zahájí téměř 300 zaměstnanců proces vyvážení paliva, který by měl být hotov v roce 2023. Následný proces kompletní demontáže a demolice bude hotov pravděpodobně nejdříve v roce 2040.

Dočká se Francie nové jaderné náhrady?

Podle původních plánů měl elektrárnu Fessenheim nahradit nový jaderný blok typu EPR v elektrárně Flamanville.  Problémy s výstavbou však způsobily, že se termíny odstavení a uvedení do provozu vzájemně oddálily. Nový blok má být dle současného plánu v provozu nejdříve v roce 2022.

Po odstavení elektrárny Fessenheim bude mít Francie v 18 jaderných elektrárnách v provozu 56 reaktorů typu PWR. V lednu francouzská vláda uvedla, že do roku 2035 odstaví 14 dalších bloků, aby podíl výroby elektřiny z jádra snížila na 50 %.

Zdroj úvodní fotografie: EDF