Francie tento týden odstaví svou nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim
Francie v úterý ukončí provoz druhého bloku jaderné elektrárny Fessenheim. První blok elektrárny, která byla spuštěna v roce 1977, byl odstaven v únoru. Kompletní demontáž a demolice elektrárny by měla být hotova nejdříve za dvacet let. Na náhradu v podobě nového jaderného bloku Flamanville 3 si, vzhledem k průtahům při stavbě, bude muset země ještě dva roky počkat.
Francouzská energetická společnost EDF odstaví v úterý 30. června nejstarší jadernou elektrárnu v zemi. Elektrárna Fessenheim, která byla uvedena do provozu v roce 1977, o tři roky překonala původně plánovanou čtyřicetiletou životnost. První blok elektrárny s instalovaným výkonem 900 MW byl odstaven letos v únoru.
Odstavení elektrárny uvítají zejména ekologičtí aktivisté, jejichž cílem se elektrárna stala po havárii v japonské Fukušimě. Naopak zhruba tisícovku zaměstnanců čekají nepříjemnosti v podobě změny pracovního místa do některé z ostatních francouzských jaderných elektráren.
„Především doufáme, že jsme posledními oběťmi tohoto tažení proti jaderné energii,“ uvedla zástupkyně odborů Fessenheim Anne Laszlová.
Po vychladnutí jaderného paliva zahájí téměř 300 zaměstnanců proces vyvážení paliva, který by měl být hotov v roce 2023. Následný proces kompletní demontáže a demolice bude hotov pravděpodobně nejdříve v roce 2040.
Dočká se Francie nové jaderné náhrady?
Podle původních plánů měl elektrárnu Fessenheim nahradit nový jaderný blok typu EPR v elektrárně Flamanville. Problémy s výstavbou však způsobily, že se termíny odstavení a uvedení do provozu vzájemně oddálily. Nový blok má být dle současného plánu v provozu nejdříve v roce 2022.
Po odstavení elektrárny Fessenheim bude mít Francie v 18 jaderných elektrárnách v provozu 56 reaktorů typu PWR. V lednu francouzská vláda uvedla, že do roku 2035 odstaví 14 dalších bloků, aby podíl výroby elektřiny z jádra snížila na 50 %.
Zdroj úvodní fotografie: EDF
Mohlo by vás zajímat:
Babiš je větší frajer připouští provoz i po roce 2035 kdy bude EDU 50 let.
Obě elektrárny jsou PWR a z podobné doby Dukovany 1985 a Fessenheim 1977.
Fessenheim není odstavován z žádných objektivních technických ani bezpečnostních důvodů.
Dukovany mají to štěstí že neleží na hraniční řece s Německem, ale jsou od něj daleko. Jinak Fessenheim má za sebou řadu "mimořádných událostí", to není žádná "výstavní JE".
Ne, jenom to postavili kilometr od hranice, 21 kilometrů od Freiburgu a 38 km od Basileje...
Už nevím, kde jsem na informaci narazil, ale u Dukovan dokonce nebude ani pravděpodobně nutné vyžíhání nádob reaktoru. Jsou kvalitně vyrobené. Sofistikovaná výroba oceli není pro blbce ;-)
Reaktorová nádoba problém není. Největší vliv na životnost mají parogenerátory zejména teplosměnná plocha trubičky o tlouštce stěny 1,5mm, která odděluje primární vodu a sekundár.
V EDU:
Jeden parogenerátor má snad 70km trubiček.
4x parogenerátor x 4 bloky = 1120km o síle 1,5mm a na tom závisí bezpečnost celé EDU.
To si fakt někdo myslí že 1,5mm vydrží v těžkém korozním prostředí více jak 50let.
Babiš možná rozumí korunovým dluhopisům ale louhovému křehnutí oceli ne.
Korozivní prostředí demineralizované vody, eventuálně slabě kyselé vody a křehnutí ocele, která je titan?
Trochu mimo téma. V Číně byl dnes připojen na síť první generátor sedmé největší vodní elektrárny světa - Wudongde. Má celkem 12 generátorů po 850 MW, tedy 10 200 MW celkem. Krásná elektrárna obřího výkonu postavená ve velmi solidním čase. Stavba byla hotová za 6 let 2014-2020, stála kolem 15 miliard Dolarů a na staveništi pracovalo 16 000 dělníků. Přehradní hráz je vysoká přes 300 metrů. Blahopřání do Číny k další unikátní stavbě.
Děkujeme za info , to víte o tom se zpravodajství nezmiňuje, protože je to proti oficiální unijní propagandě,takhle kdyby se proti té přehradě stávkovalo, to by bylo všude. Jinak výška hráze je 240 metrů...
TO : Josef
Díky za opravu, zaměnil jsem to se šířkou oblouku, který je 325 metrů. Jen doplním jeden další údaj. Vlastní betonářské práce na hrázi přehrady byly zahájeny 16.března 2017 a bylo při tom spotřebováno 2 700 000 kubíků betonu, což je nějakých 7 milionů tun. Opravdu parádní výkon postavit za 6 let takovouto elektrárnu ve vyloženě horském terénu.
Báječná dedukce. Nenapadlo vás, že stávkováním proti něčemu si v Čínské lidové republice můžete jí dřepnout do kriminálu? A ta vaše úvaha kulhá i v jiných ohledech minimálně na jednu nohu, protože informace o zprovozněných elektrárnách se do světa dostávají , né že né, příkladem je tento web nebo atominfo.
TO : Pácalt
Zajímavé, že jsem si informaci o zprovoznění Wudongde musel najít na čínském Webu a ne na těch českých specializovaných. Asi pro ně dokončení elektrárny o výkonu 10,2 GW není zajímavé. Já bych spíše řekl, že dokončit takové dílo v Evropě či v USA, tak to víme všichni hned. A pokud jde o ty stávky a demonstrace, v Číně za rok proběhnou desítky tisíc stávek a demonstrací, malých i velkých. Většinou jde o ekonomické a ekologické záležitosti = stávky za zvýšení platů, stávky za lepší bezpečnost práce na pracovišti, stávky proti stavbě atomových elektráren, ...atd. Stejné jako na Západě. Většinou se při nich nezatýká, jen když někdo rozbíjí výlohy nebo auta. Do vězení se může dostat někdo, kdo vyzývá ke svržení režimu, tedy organizuje stávky politické. Svrhávat režim, který svým občanům už 40 let zajišťuje nejrychlejší růst životní úrovně na světě může ale jenom skutečný blázen, který opravdu patří "do chládku".
"Svrhávat režim, který svým občanům už 40 let zajišťuje nejrychlejší růst životní úrovně na světě může ale jenom skutečný blázen, který opravdu patří "do chládku".
A proto nyní obyvatelé Hongkongu před tímto skvělým režimem prchají či prchání zvažují. Jsou to prostě všichni blázni, kteří si ten chládek zaslouží.
ovšem turbiny napůl dodaly Voith a General Electric Co tedy Němci a Američané :)
TO : frank
Ano, tady ještě Čína z půlky sáhla po zahraničních generátorech. Ovšem do další právě dokončované "gigaelektrárny" Baihetan už půjde 16 kusů největších generátorů světa po 1000 MW , které se nikde jinde nevyrábějí, jenom v Číně. Takže Baihetan už má domácí generátory.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se