Domů
Jaderné elektrárny
Francouzská EDF očekává dopad COVID-19 na společnost v hodnotě 1 mld. EUR

Francouzská EDF očekává dopad COVID-19 na společnost v hodnotě 1 mld. EUR

EDF uvedla, že koronavirová krize má na společnost, dle jejího vlastního odhadu, dopad rovnající se jedné miliardě EUR. Důvodem je zejména pokles výroby jaderných elektráren spojený s nižší poptávkou po elektrické energii zapříčiněné z velké části COVID-19.

Na druhou stranu, dle prohlášení společnosti, EDF profitovala z vyšších cen elektřiny ve Spojeném království a Francii, stejně jako z lepších hydrologických podmínek. Pro rok 2020 predikuje svou hodnotu EBITDA v rozmezí mezi 15,2 až 15,7 miliardami EUR.

Vývoj odhadované výroby jaderné flotily

V důsledku nadměrného sucha, které bylo v průběhu letošního jara k vidění napříč Evropou, se již mluvilo o možných dopadech na provoz uhelných a jaderných elektráren, jako tomu bylo například v roce 2018. Mezi nejvíce ohrožené země v důsledku sucha patřily zejména Německo, Maďarsko a Francie. Poté se ovšem hydrologické podmínky zlepšily.

Predikci výroby pro rok 2020 tak nejvíce ovlivnil COVID-19. V polovině února snížila EDF výhled výroby své jaderné flotily pro letošní rok o 20-30 TWh na celkových 375-390 TWh. Výhled byl v dubnu dále snížen na 300 TWh. Důvodem byla delší než původně očekávaná doba údržby, ke které přispěly právě opatření proti COVID-19 omezující volný pohyb. Na začátku července EDF opět upravila svůj odhad výroby, a to na aktuálních 315 až 325 TWh.

Forwardové ceny ve Francii reagovaly na prohlášení společnosti EDF, které zahrnovalo také výhled produkce pro rok 2021 a 2022, a od poloviny dubna byl k vidění prudký nárůst forwardových cen. V únoru byla cena nejbližšího baseload ročního kontraktu pod 42 EUR/MWh, na konci května pak 47 EUR/MWh.

Výroba v prvním pololetí

Produkce francouzské jaderné flotily se v prvních šesti měsících letošního roku propadla o 14,6 % na 174 TWh. Z meziročního poklesu ve výrobě elektrické energie o 29 TWh bylo přibližně 13 TWh připsáno na vrub COVID-19 a souvisejícím opatřením. Odhadovaný dopad na hodnotu EBITDA je 253 miliónů EUR.

ARENH

EDF je mimo jiné v diskuzi s francouzskou vládou o reformě mechanismu ARENH, který byl zaveden v roce 2011 pro usnadnění liberalizace trhu a týká se právě jaderné flotily EDF. Pod ARENH mohou tamní konkurenční firmy nakoupit až 100 TWh elektrické energie ročně celkem za regulovanou cenu (v současné době 42 EUR/MWh). Pro první pololetí letošního roku takto EDF dodalo 61 TWh.

Proti takto regulované dodávce se ovšem v letošním roce soudně ohradily společnosti Alpiq, Gazel a Total Direct Energie. Odvolávaly se na „force majeure“, neboli vyšší moc, čímž jsou myšleny dopady COVID-19. Zasmluvnění jejich kontraktů totiž proběhlo v listopadu loňského roku a vzhledem k strmému propadu v poptávce po elektrické energii, jakožto i ceny, kdy cena elektřiny klesla pod ARENH regulovanou cenu (spotové ceny elektřiny spadly v dubnu a květnu ve Francii pod 20 EUR/MWh,  pokles v poptávce byl meziročně o 15 %), se společnosti snažily smluvené množství zredukovat. Pařížský soud rozhodl ve prospěch zmíněných společností, EDF se ovšem proti rozhodnutí odvolala.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.