Domů
Energetika v zahraničí
Británie v roce 2017: Výroba elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů poprvé přes 50 %

Británie v roce 2017: Výroba elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů poprvé přes 50 %

Zveřejněné britské energetické statistiky za rok 2017 ukazují klesající spotřebu elektrické energie a pozvolnou změnu energetického mixu. Téměř dvacetiprocentní růst výroby zaznamenaly obnovitelné zdroje energie, které spolu s jadernými zdroji překonaly 50% podíl v celkové výrobě elektřiny. Spolu s poklesem výroby elektřiny z fosilních paliv dosáhne pravděpodobně Spojené království na 3% meziroční pokles emisí skleníkových plynů.

Spojené královtsví zveřejnilo na konci minulého týdne energetické statistiky za poslední čtvrtletí roku 2017 a s nimi i předběžné hodnoty pro celý rok. Z publikovaných dat vyplývá, že poptávka po elektrické energii poklesla o 1,8 procenta z 357 TWh v roce 2016 na 350 TWh v roce loňském, což bylo způsobeno klimatickými podmínkami (vyšší průměrná teplota o 0,3 stupně Celsia) a vyšší efektivitou spotřeby energie.

Nízkouhlíkové energetické zdroje, tedy jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje energie, poprvé vyrobily více elektřiny než ostatní zdroje a dosáhly podílu 50,4 % na celkové výrobě. Ve srovnání s rokem předchozím je to o 4,7 % více, které přidaly zejména obnovitelné zdroje. Výroba z jaderných elektráren poklesla o necelá 2 procenta na 70,3 TWh.

Výroba jednotlivých zdrojů elektrické energie ve velké Británii v posledních 5 letech (Zdroj: www.gov.uk)

Pokrok v odklonu od fosilních paliv zůstává v Británii dále čitelný – podíl uhelných elektráren se dále snížil z 9 % v roce 2016 na 6,7 %, stejně jako výroba z elektráren plynových, která v roce 2017 činila 133 TWh (7% meziroční pokles). Vzhledem k nižší výrobě z tradičních zdrojů a vyšší výrobě zdrojů obnovitelných Spojené království zaznamenalo roční pokles emisí skleníkových plynů o 3 procenta.

Růst výroby z OZE

Britské obnovitelné zdroje zaznamenaly v roce 2017 rekordní výrobu s hodnotou 98,9 TWh, což ve srovnání s rokem předchozím činí nárůst o 18,8 %. Nejvíce meziroční výroba narostla u onshore větrných elektráren o 37 % na 28,7 TWh, a to díky nově nainstalované kapacitě a lepším větrným podmínkám. Offshore větrné elektrárny pak vyrobily 20,9 TWh elektřiny (o 27,3 % více než v roce 2016). Vzhledem k novým fotovoltaickým zdrojům činila výroba ze solárních elektráren rekordních 11,5 TWh, což činí 10,2% meziroční nárůst – doba slunečního svitu se ve srovnání s rokem 2016 nezměnila a zůstala na průměru 4 hodiny a 12 minut.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 vyrobily solární a větrné elektrárny díky vhodným podmínkám více elektřiny než elektrárny jaderné a poprvé se tak staly druhým největším britským zdrojem elektrické energie.

 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.