Británie v roce 2017: Výroba elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů poprvé přes 50 %
Zveřejněné britské energetické statistiky za rok 2017 ukazují klesající spotřebu elektrické energie a pozvolnou změnu energetického mixu. Téměř dvacetiprocentní růst výroby zaznamenaly obnovitelné zdroje energie, které spolu s jadernými zdroji překonaly 50% podíl v celkové výrobě elektřiny. Spolu s poklesem výroby elektřiny z fosilních paliv dosáhne pravděpodobně Spojené království na 3% meziroční pokles emisí skleníkových plynů.
Spojené královtsví zveřejnilo na konci minulého týdne energetické statistiky za poslední čtvrtletí roku 2017 a s nimi i předběžné hodnoty pro celý rok. Z publikovaných dat vyplývá, že poptávka po elektrické energii poklesla o 1,8 procenta z 357 TWh v roce 2016 na 350 TWh v roce loňském, což bylo způsobeno klimatickými podmínkami (vyšší průměrná teplota o 0,3 stupně Celsia) a vyšší efektivitou spotřeby energie.
Nízkouhlíkové energetické zdroje, tedy jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje energie, poprvé vyrobily více elektřiny než ostatní zdroje a dosáhly podílu 50,4 % na celkové výrobě. Ve srovnání s rokem předchozím je to o 4,7 % více, které přidaly zejména obnovitelné zdroje. Výroba z jaderných elektráren poklesla o necelá 2 procenta na 70,3 TWh.
Pokrok v odklonu od fosilních paliv zůstává v Británii dále čitelný – podíl uhelných elektráren se dále snížil z 9 % v roce 2016 na 6,7 %, stejně jako výroba z elektráren plynových, která v roce 2017 činila 133 TWh (7% meziroční pokles). Vzhledem k nižší výrobě z tradičních zdrojů a vyšší výrobě zdrojů obnovitelných Spojené království zaznamenalo roční pokles emisí skleníkových plynů o 3 procenta.
Růst výroby z OZE
Britské obnovitelné zdroje zaznamenaly v roce 2017 rekordní výrobu s hodnotou 98,9 TWh, což ve srovnání s rokem předchozím činí nárůst o 18,8 %. Nejvíce meziroční výroba narostla u onshore větrných elektráren o 37 % na 28,7 TWh, a to díky nově nainstalované kapacitě a lepším větrným podmínkám. Offshore větrné elektrárny pak vyrobily 20,9 TWh elektřiny (o 27,3 % více než v roce 2016). Vzhledem k novým fotovoltaickým zdrojům činila výroba ze solárních elektráren rekordních 11,5 TWh, což činí 10,2% meziroční nárůst – doba slunečního svitu se ve srovnání s rokem 2016 nezměnila a zůstala na průměru 4 hodiny a 12 minut.
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 vyrobily solární a větrné elektrárny díky vhodným podmínkám více elektřiny než elektrárny jaderné a poprvé se tak staly druhým největším britským zdrojem elektrické energie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se