Francouzská EDF kvůli epidemii koronaviru sníží letošní výhled výroby jaderných elektráren

DomůEnergetika v zahraničíFrancouzská EDF kvůli epidemii koronaviru sníží letošní výhled výroby jaderných elektráren

Šířící se epidemie koronaviru má dopad na řadu průmyslových sektorů, včetně evropské jaderné energetiky. Francouzská polostátní společnost EDF tak počítá s nižší výrobou elektřiny ze svých jaderných elektráren v letošním roce, jelikož opatření proti síření koronaviru narušují současný plán odstávek.

EDF již v polovině letošního února snížila odhad výroby francouzských jaderných elektráren pro letošní rok o 20 až 30 TWh na celkových 375 až 390 TWh. Nyní společnost podle serveru S&P Global uvedla, že cíl pro letošní rok bude muset s ohledem na narušení harmonogramu plánovaných odstávek opět snížit. Přesná čísla však společnost zatím nesdělila.

„Přerušení údržbových prací ve výrobních zařízeních si vyžádá reorganizaci harmonogramu odstávek,“ uvedla společnost.

Odhad EBITDA, který reprezentuje hrubý provozní zisk, nicméně společnost prozatím ponechala na úrovni 17,5 až 18 miliard euro, avšak spodní hranici ke zřejmě zreviduje ke konci roku, až bude mít k dispozici více dat o dostupnosti svých zdrojů a nákladech spojených s jejich provozem a údržbou.

Stejně tak se ke konci roku na hospodaření společnosti projeví pokles cen elektrické energie, které v Evropě s ohledem na propad cen emisních povolenek a nižší spotřebě elektřiny prudce poklesly. Samotné snížení poptávky po elektřině by nicméně mělo mít podle společnosti omezený finanční dopad.