Domů
Jaderné elektrárny
EDF si brousí zuby na podíl z trhu vyřazování jaderných elektráren

EDF si brousí zuby na podíl z trhu vyřazování jaderných elektráren

Cílem EDF je získat významný podíl na trhu vyřazování jaderných elektráren z provozu, na které se podle zkušeností získaných z vyřazování starých reaktorů v příštích 15 letech vynaloží 200 miliard euro (5,4 bilionu korun). EDF by měla dokončit první demontáž svého jaderného reaktoru ve Francii v roce 2022.

Francouzská státem vlastněná energetická společnost EDF je momentálně v procesu demontáže 9 reaktorů, v provozu má dalších 58 reaktorů, které produkují 75 % energetických potřeb Francie. Dokončení první demontáže jaderného reaktoru ve Francii, reaktoru Chooz A, který ukončil svůj provoz v roce 1991, se očekává v roce 2022.

Celosvětově byl zastaven provoz 110 reaktorů, které musí být bezpečně demontovány, tvrdí vedení EDF a dodává, že disponuje týmem 800 odborníků pro tento komplexní proces.

„Vyřazování jaderných elektráren je velmi důležitým trhem s příležitostí pro mezinárodní i místní jaderný sektor,“ řekl Dominique Miniere, výkonný ředitel EDF pro jaderné a tepelné elektrárny.

EDF vidí příležitost v řízení projektů vyřazování jaderných elektráren z provozu a nakládání s jaderným odpadem a materiály, které mohly přijít do styku s radiací.

Díky německé Energiewende nabere trh v Evropě obrátky

V reakci na havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě se Německo rozhodlo do roku 2022 uzavřít veškeré jaderné elektrárny na svém území.

„V Evropě by se trh vyřazování jaderných elektráren mohl rozjet za pár let,“ tvrdí Sylvain Granger, ředitel vyřazování elektráren z provozu a odpadu v EDF, s odvoláním na případ Německa.

EDF odhaduje dlouhodobé náklady na vyřazování jaderných elektráren ve Francii na 60 miliard euro (1,6 bilionu korun). Společnosti uvedla, že za tímto účelem vyčlenila na konci roku 2015 23,6 miliard euro (640 miliard korun), z nichž část spravuje dceřiná společnost EDF Invest s ročním výnosem 6,1 % za posledních 5 let.

Na základě dokončeného vyřazování reaktorů ve Spojených státech amerických EDF předpokládá náklady ve výši 400 milionů eur na demontování 900MW tlakovodního reaktoru, procesu, který může zabrat okolo 15 let.

Komentáře

(1)

Milan Vaněček

5. červenec 2016, 11:13

Cituji Francouze: „Vyřazování jaderných elektráren je velmi důležitým trhem s příležitostí pro mezinárodní i místní jaderný sektor,“ řekl Dominique Miniere, výkonný ředitel EDF pro jaderné a tepelné elektrárny".

Ano, naprostý souhlas.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.