Francouzská vládní komise vyzvala ke zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren v zemi, včetně schopnosti odolat teroristickému útoku. Francouzská státní energetická společnost EDF, která provozuje všech 58 reaktorů v zemi, tak po vynucených odstávkách způsobených aférou s vadnými součástmi čelí dalšímu tlaku. Informoval o tom deník Financial Times.

Komise, která byla založena s cílem prozkoumat bezpečnost a ochranou jaderných zařízení ve Francii, uvedla ve čtvrtek ve zprávě, že zařízení zůstávají citlivá na nehody a útoky.

„Francouzská jaderná zařízení trpí původní vadou, kterou bude obtížné napravit: nebyly navržena tak, aby odolala teroristické agresi,“ uvádí zpráva komise.

Zpráva přichází v době zvýšeného politického tlaku na silně zadluženou EDF, která provozuje všech 58 francouzských jaderných reaktorů o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 63 GW. EDF, která se v posledních dvou letech potýkala s řadou nucených odstávek, jež si vyžádal francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) v návaznosti na aféru s vadnými součástmi z továrny Le Creusot, nyní čelí nákladům ve výši miliard eur na prodloužení provozu starých elektráren.

EDF se ve čtvrtek obhajovala a ve svém prohlášení uvedla, že bezpečnost byla „prioritou od samého počátku“.

Komise předložila 33 návrhů na zlepšení situace, včetně snížení závislosti na subdodavatelích, posílení bezpečnostních složek v jaderných elektrárnách, přehodnocení metod skladování jaderného odpadu, zavedení jasnějšího časového plánu uzavírání elektráren a posílení pravomocí ASN.

Zpráva přichází v okamžiku, kdy Francie zvažuje svou energetickou budoucnost. Plán by měl být připraven před koncem letošního roku a mimo jiné stanoví, jak rychle by Francie měla dosáhnout svého vládního cíle ve snížení podílu jaderné energie na domácí výrobě elektřiny na 50 %.

Francie zůstává velmi závislou na jaderné energii, ze které pochází téměř tři čtvrtiny výroby elektřiny v zemi. Veřejná podpora jádru však klesá.

„Po naší cestě do Fukušimy je hlavním poučením to, že nikdy nemůžeme věřit, že nemožné se nemůže stát,“ uvedla Barbara Pompili, která vedla komisi.

{"country":"FR","type":"PIE","from":"2017-01-01","to":"2017-12-31","caption":"V roce 2017 byl pod\u00edl francouzsk\u00fdch jadern\u00fdch elektr\u00e1ren na v\u00fdrob\u011b elekt\u0159iny necel\u00fdch 73 %.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2017-01-01","end_date":"2017-12-31"}

Úvodní fotografie: Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: EDF

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *