Domů
Jaderné elektrárny
Francouzský jaderný regulátor schválil další postup EDF při zkoumání napěťové koroze
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francouzský jaderný regulátor schválil další postup EDF při zkoumání napěťové koroze

Energetická společnost EDF získala od francouzského jaderného regulátora souhlas se strategií v oblasti analýzy a nápravy napěťové koroze. Praskliny svarů způsobené napěťovou korozí objevila EDF u některých svých jaderných elektráren v rámci pravidelných odstávek. Proběhlé analýzy identifikovaly náchylné části, které by měly být do roku 2025 zkontrolovány.

Francouzský jaderný regulátor Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) oznámil, že považuje strategii EDF vedoucí k nápravě problémů s napěťovou korozí za vhodnou s ohledem na zatím získané informace. Od objevení problému na konci roku 2021 u jaderného bloku Civaux, bylo ve Francii odstaveno 12 bloků za účelem jejich podrobné analýzy.

EDF zatím provedla laboratorní analýzy 70 vzorků svarů z celkem 8 jaderných bloků. Výsledkem analýz je identifikace náchylných částí potrubí, které je potřeba důkladně zkontrolovat. Jsou to potrubí bezpečnostního vstřikovacího systému (RIS - safety injection system) a sací potrubí systému odvodu zbytkového tepla. EDF plánuje zkontrolovat všechny své jaderné bloky do roku 2025.

"ASN se domnívá, že strategie je v souladu s potřebou pokračovat v kontrolách na potrubích považovaných za nejnáchylnější. U reaktoru  Belleville 2 se však ASN domnívá, že inspekci plánovanou na rok 2024 je třeba urychlit," uvedl francouzský regulátor v prohlášení.

Od druhé poloviny roku 2022 plánuje EDF provádět kontroly potrubí pomocí nového, nedestruktivního ultrazvukového procesu. Ten vyvinula s cílem poskytnout spolehlivou detekci trhlin způsobených napěťovou korozí.

Snížená výroba v jaderných elektrárnách

EDF kvůli kontrolám odstavila jaderné bloky Buguey 3 a 4, Civaux 1 a 2, Chinon 3, Chooz 1 a 2, Cattenom 3, Flamanville 1 a 2, Golftech 1 a Penly 1.

Na letošní rok pak společnost již dvakrát snížila výhled výroby elektřiny z jádra z původních až 330 TWh na 280-300 TWh. Pro příští rok zatím EDF změny nepředpokládá, ale vzhledem k množství kontrol se dají očekávat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
31. červenec 2022, 16:27

No to je masakr. 12 odstavenýc velkých reaktorů (plus řada dalších na doplňování paliva), to musí být na ceně elektřiny vidět.

Sluníčko svítí jako divé, u nás i v Německu, ale přesto spotová cena teď odpoledne je ve Francii, Německu i u nás stejná (vysoká, 252 EUR/MWh).

To ve Francii je mnohem více chybějícího výkonu než to letošní odstavování reaktorů v Německu, to musí být vidět.

Taky je vidět že máme ještě příliš málo fotovoltaiky v našem regionu. A že dnes nefouká.

Turby
31. červenec 2022, 21:26

Pred casem jste tu kolektivne pokrikovali, ze kdyz bude dost slunecniku a vetrniku tak bude el. energie skoro zdarma.

Jo vlastne, uz to chapu, furt jich je malo. No jo, to vis, je to otrava - je to furt stejne jako s tema petiletkama. Pamatujes, ze? :-)

Michal K.
31. červenec 2022, 22:31

Poznamka troska mimoi temu, ale skusim.

Pozeral som si data z Nemecka.

Napriklad v juli 2021 46% elektriny pochadzalo z OZE.

Co2 vyprodukovane na kWh bolo 344g.

V takom maji 2022 OZE vyprodukovalo 53% elektriny. Avsak emisie stupli na 354g.

Ocakaval by som, ze zvysenym pouzitim OZE, emisie budu skor klesat.

Mozno viete viacej

Vladimír Šťastný
1. srpen 2022, 06:25

Řekl bych, že se projevilo odstavení části německých jaderek na konci roku 2021. Část jejich produkce nahradily OZE, ale část uhelky a ty také musely krýt nevyrovnanou dodávku OZE. V součtu vyšší emise CO2.

Pokud se podíváte zase za rok, budou emise CO2 ještě výše. Němci by měli odstavit zbytek jaderek a plynu na výrobu elektřiny bude málo/bude drahý. Takže uhelky zažijí svoji renesanci a CO2 pojede nahoru.

Emil
1. srpen 2022, 06:53

I kdyby se někde podařilo nahradit výrobu jaderných elektráren jen pomocí slunce a větru (jako že to kvůli občasnosti těchto zdrojů nejde), emise stejně stoupnou, protože vítr má emise stejné a fotovoltaika větší.

P.S.: Nepíšu o šesté pětiletce greendealu, kdy už to (jako všechno) jistě bude vyřešené.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se