Francouzský jaderný regulátor schválil další postup EDF při zkoumání napěťové koroze
Energetická společnost EDF získala od francouzského jaderného regulátora souhlas se strategií v oblasti analýzy a nápravy napěťové koroze. Praskliny svarů způsobené napěťovou korozí objevila EDF u některých svých jaderných elektráren v rámci pravidelných odstávek. Proběhlé analýzy identifikovaly náchylné části, které by měly být do roku 2025 zkontrolovány.
Francouzský jaderný regulátor Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) oznámil, že považuje strategii EDF vedoucí k nápravě problémů s napěťovou korozí za vhodnou s ohledem na zatím získané informace. Od objevení problému na konci roku 2021 u jaderného bloku Civaux, bylo ve Francii odstaveno 12 bloků za účelem jejich podrobné analýzy.
EDF zatím provedla laboratorní analýzy 70 vzorků svarů z celkem 8 jaderných bloků. Výsledkem analýz je identifikace náchylných částí potrubí, které je potřeba důkladně zkontrolovat. Jsou to potrubí bezpečnostního vstřikovacího systému (RIS - safety injection system) a sací potrubí systému odvodu zbytkového tepla. EDF plánuje zkontrolovat všechny své jaderné bloky do roku 2025.
"ASN se domnívá, že strategie je v souladu s potřebou pokračovat v kontrolách na potrubích považovaných za nejnáchylnější. U reaktoru Belleville 2 se však ASN domnívá, že inspekci plánovanou na rok 2024 je třeba urychlit," uvedl francouzský regulátor v prohlášení.
Od druhé poloviny roku 2022 plánuje EDF provádět kontroly potrubí pomocí nového, nedestruktivního ultrazvukového procesu. Ten vyvinula s cílem poskytnout spolehlivou detekci trhlin způsobených napěťovou korozí.
Snížená výroba v jaderných elektrárnách
EDF kvůli kontrolám odstavila jaderné bloky Buguey 3 a 4, Civaux 1 a 2, Chinon 3, Chooz 1 a 2, Cattenom 3, Flamanville 1 a 2, Golftech 1 a Penly 1.
Na letošní rok pak společnost již dvakrát snížila výhled výroby elektřiny z jádra z původních až 330 TWh na 280-300 TWh. Pro příští rok zatím EDF změny nepředpokládá, ale vzhledem k množství kontrol se dají očekávat.
Mohlo by vás zajímat:
No to je masakr. 12 odstavenýc velkých reaktorů (plus řada dalších na doplňování paliva), to musí být na ceně elektřiny vidět.
Sluníčko svítí jako divé, u nás i v Německu, ale přesto spotová cena teď odpoledne je ve Francii, Německu i u nás stejná (vysoká, 252 EUR/MWh).
To ve Francii je mnohem více chybějícího výkonu než to letošní odstavování reaktorů v Německu, to musí být vidět.
Taky je vidět že máme ještě příliš málo fotovoltaiky v našem regionu. A že dnes nefouká.
Pred casem jste tu kolektivne pokrikovali, ze kdyz bude dost slunecniku a vetrniku tak bude el. energie skoro zdarma.
Jo vlastne, uz to chapu, furt jich je malo. No jo, to vis, je to otrava - je to furt stejne jako s tema petiletkama. Pamatujes, ze? :-)
Poznamka troska mimoi temu, ale skusim.
Pozeral som si data z Nemecka.
Napriklad v juli 2021 46% elektriny pochadzalo z OZE.
Co2 vyprodukovane na kWh bolo 344g.
V takom maji 2022 OZE vyprodukovalo 53% elektriny. Avsak emisie stupli na 354g.
Ocakaval by som, ze zvysenym pouzitim OZE, emisie budu skor klesat.
Mozno viete viacej
Řekl bych, že se projevilo odstavení části německých jaderek na konci roku 2021. Část jejich produkce nahradily OZE, ale část uhelky a ty také musely krýt nevyrovnanou dodávku OZE. V součtu vyšší emise CO2.
Pokud se podíváte zase za rok, budou emise CO2 ještě výše. Němci by měli odstavit zbytek jaderek a plynu na výrobu elektřiny bude málo/bude drahý. Takže uhelky zažijí svoji renesanci a CO2 pojede nahoru.
I kdyby se někde podařilo nahradit výrobu jaderných elektráren jen pomocí slunce a větru (jako že to kvůli občasnosti těchto zdrojů nejde), emise stejně stoupnou, protože vítr má emise stejné a fotovoltaika větší.
P.S.: Nepíšu o šesté pětiletce greendealu, kdy už to (jako všechno) jistě bude vyřešené.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se