Domů
Jaderné elektrárny
Francouzský regulátor odložil rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderných reaktorů
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entr%C3%A9e_de_la_centrale_de_Civaux.JPG

Francouzský regulátor odložil rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderných reaktorů

Rozhodnutí francouzského jaderného regulátora ASN o možném prodloužení životnosti francouzských jaderných reaktorů za 40 let provozu bude podle zahraniční agentury Reuters odloženo nejméně na polovinu roku 2020. ASN původně plánoval vydat rozhodnutí do roku 2018. EDF i přes absenci rozhodnutí prodloužila dobu odpisování své flotily 900MW reaktorů ze 40 na 50 let.

Umožnění provozu francouzských jaderných reaktorů za hranici 40 let je pro jejich provozovatele, státní společnost EDF, klíčové.

Regulátor ASN původně přislíbil rozhodnutí v této otázce do roku 2018, zdroj z technického orgánu IRSN však řekl zahraniční agentuře Reuters, že nebude rozhodnuto dříve než v polovině roku 2020.

Zástupce IRSN zároveň uvedl, že absence rozhodnutí o prodloužení životnosti nebude bránit ASN v rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderného bloku Tricastin 1, jehož další provozuschopnost má být přezkoumána v roce 2019.

„Absence rozhodnutí nebude bránit možným individuálním povolením,“ uvedl zdroj.

První z 34 francouzských 900MW reaktorů dosáhnou 40 let provozu v následujících třech až čtyřech letech. Následně proběhne u každého reaktoru důkladné zhodnocení, na základě kterého rozhodne ASN o možnosti pokračování v provozu.

EDF i přes absenci rozhodnutí prodloužila dobu odpisování na 50 let

EDF v minulosti podle Reuters opakovaně uvedla, že požaduje prodloužení životnosti svých jaderných reaktorů na 50 a případně až na 60 let tak, jak to například v minulosti bylo podobným reaktorům umožněno v USA.

Představenstvo EDF na začátku roku 2016 i přes absenci rozhodnutí ASN o prodloužení životnosti prodloužilo u své flotily 900MW reaktorů dobu odpisování ze 40 na 50 let. Prodloužení doby odpisování se však netýkalo jaderné elektrárny Fessenheim, která má být odstavena v roce 2020.

EDF v současnosti provozuje 58 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 63 GWe. Ke konci roku 2016 bylo 29 z 34 provozovaných 900MW starších než 30 let.

Nad budoucností francouzských jaderných elektráren se však v posledních letech vznáší dotazník. Země galského kohouta totiž plánuje snížit do roku 2025 podíl elektřiny z jaderných elektráren ze současných zhruba 75 % na 50 %.

Francie by tak do roku 2025 mohla dle ministra životního prostředí Nicolase Hulota uzavřít až 17 jaderných reaktorů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.